Sari la conținut

Postări Recomandate

Salutare!

Rog indrumare catre un service moto, custom garage, atelier prelucrari metalice, orice alta forma de organizare care sa constate si sa dea verdictul, daca se poate face sau nu, in speta indreptarea unui cadru de bord
​- rog sa posteze colegii care s-au lovit si au rezolvat acest gen de operatiune cu rezultate bune ( nume service, tel)
​- sunt invitati sa posteze si mecanicii, service-urile ce au mai efectuat astfel de operatiuni, atelierele de prelucrari metalice, custom sau orice forma de organizare ce ma pota juta in acest demers

Operatiunea de demontare/ montare va cadea in sarcina service-ului, mesterului, etc
​detalii aici sau in privat( mesaj ) sau tel 0768862338

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte greu il indrepti cum trebuie. Eu dupa ce i-am dat tarcoale vreo ora la al meu, l-am lasat asa si am cautat la dezmembrari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu o bucata de lemn, un ciocan, si eventual niste vopsea la spray daca la final a sarit vopseaua de pe el il poate indrepta oricine, probabil chiar si cel mai prost service moto.

:crack: si carenele cu farul care se prind de el tot asa o sa stea, ca la orice motocicleta

» Post actualizat in 15 May 2018 15:34

Salutare!

 

Rog indrumare catre un service moto, custom garage, atelier prelucrari metalice, orice alta forma de organizare care sa constate si sa dea verdictul, daca se poate face sau nu, in speta indreptarea unui cadru de bord

​- rog sa posteze colegii care s-au lovit si au rezolvat acest gen de operatiune cu rezultate bune ( nume service, tel)

​- sunt invitati sa posteze si mecanicii, service-urile ce au mai efectuat astfel de operatiuni, atelierele de prelucrari metalice, custom sau orice forma de organizare ce ma pota juta in acest demers

 

Operatiunea de demontare/ montare va cadea in sarcina service-ului, mesterului, etc

​detalii aici sau in privat( mesaj ) sau tel 0768862338

 

Multumesc!

de la motocicleta este?

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte greu il indrepti cum trebuie. Eu dupa ce i-am dat tarcoale vreo ora la al meu, l-am lasat asa si am cautat la dezmembrari.

Nu trebuie indreptat neaparat cadrul in sine, ci doar aduse gaurile de prindere la nivelul la care erau inainte. Nu te intereseaza sa fie barele perfect drepte, ca oricum nu se vad.

Poate am fost eu mai norocos, dar in 10 minute am indreptat in procent de 90% un cadru de bord la care una din parti era mutata vreo 7cm, si cealalta vreo 2 (jugul furcii terminat). Pentru restul de 10% (o laterala a farului e cu vreo 3mm mai in fata, 100% corectabil din reglajul farului) nu m-am mai obosit, probabil o sa mai imi ia inca 5 minute cand voi inlocui rulmentii de jug.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La vechiul meu F4 cand a cazut de pe cric (o zi inainte de un concediu pe moto prin tara) l-am indreptat folosind o teava groasa. S-a indoit partea care tinea oglinda.

 

Am folosit ca punct de reper chiar carenajul, dezdoind in asa fel incat sa ajunga la gauri fara sa fortez plasticele. Totusi indoitura nu a fost foarte nasoala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma ajuta sfaturile despre cum ati rezolvat in regie proprie problema
- multumesc celor ce mi au scris pm

1-astept in continuare indrumari catre ateliere unde pot efectua aceasta operatiune; cadrul a fost indreptat de catre posesorul anterior dar prost...
​2- sunt dispus sa-l cumpar dar chiar nu am gasit pe net; poate nu striu eu sa caut... daca aveti cunostinte despre persoane care dezmembreaza, dezmembrari, etc

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dillypoint.ro

 

Eu îți zic că îl poți îndrepta singur. Că nu vrei sau nu ai chef e altceva.

Ca atelier, mergi prin zonă și întreabă.

cadrul este destul de "complex"

necesita sudura sau "dat cald" deoarece este stramb incepand de la una din zonele de imbinare( care este posibil sa cedeze)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine nu a cedat nimic. Și am folosit rangă de 1 metru.

 

De fapt, încerci să te convingi sa nu iei cadru. Caută pe ebay, poate găsești unul ok. Sau mai puțin strâmb decât al tău.

Nu te mai deranjez.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

1-astept in continuare indrumari catre ateliere unde pot efectua aceasta operatiune; cadrul a fost indreptat de catre posesorul anterior dar prost...

​2- sunt dispus sa-l cumpar dar chiar nu am gasit pe net; poate nu striu eu sa caut... daca aveti cunostinte despre persoane care dezmembreaza, dezmembrari, etc

 

Multumesc!

La cat costa unul (nou) cred ca varianta cu indreptat la un atelier este cea mai buna.

https://www.ebay.com/itm/XL1000V-03-06-Verkleidungshalter-Geweih-brace-Neu/361892205400?hash=item544274d358:g:lLUAAOSw3mpXGNq0&vxp=mtr

 

acelasi vanzator, dar un pret ceva mai mic:

https://www.kfm-motorraeder.de/cms/en/genuine-spare-parts/honda-spare-parts?itemid=64501MBTC40

Editat de danutu_m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc, tuturor!
am gasit nou in Ro, cu preturi intre 900 si 1150 leidepinde de dealer sau magazin..
am fost la un atelier recomandat de catre un coleg prin pm si mi-a aratat clar ca a fost sudat, s-a mai umblat acolo in incercarea de a-l repara
mi a spus ca l face( taie, sudeaza, adauga material daca e nevoie) dar recomandarea lui a fost sa iau nou; nu cred ca l fa face pe " 5 lei"
intuiam si eu ca este de munca deoarece este foarte vizibil ca bordul si carenele stau stramb

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...