Sari la conținut
motosilent

Scola moto pentru vorbitor engleza/franceza

Postări Recomandate

Nu stiu daca aici e locul sa pun intrabarea dar nu am gasit alt loc.

Sotia unui prieten doreste sa faca scoala moto in Bucuresti. Ei sunt francezi dar stau in RO pentru o perioada mai lunga. Ea nu are cetatenie Romana.

Intrebarea este, ce scoala moto ar avea instructori in limba engleza sau franceza si ar putea inscrie la examen un cetatean EU care nu e cetatean Roman? Am inteles ca legal se poate da examenul si in limba engleza.

Am intrebat la motolouis si nu vor.

Multumesc,

Bogdan

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incearca si la Ami moto.

Partajează acest post

Link spre post

Sotia unui prieten doreste sa faca scoala moto in Bucuresti. Ei sunt francezi dar stau in RO pentru o perioada mai lunga. Ea nu are cetatenie Romana.

Intrebarea este, ce scoala moto ar avea instructori in limba engleza sau franceza si ar putea inscrie la examen un cetatean EU care nu e cetatean Roman? Am inteles ca legal se poate da examenul si in limba engleza.

Multumesc,

Bogdan

Ai intrebat la DRPCIV care sunt conditiile pentru inscrierea la examen auto/moto? Daca da, sunt curios pt cultura mea generala.

Partajează acest post

Link spre post

Am un coleg iranian care a facut scoala auto in Romania. Nu are cetatenie romana din cate stiu. Deci foarte probabil sa se poata fara prea mari batai de cap.

Partajează acest post

Link spre post

ami moto

Partajează acest post

Link spre post

Am eu un prieten francez care a facut scoala in Ro acum vreo 5 ani, cred. El stia un pic de romana, deci i-a fost un pic mai simplu. Scoala a facut-o la niste oameni prin Polithenica, dar stiu sigur ca s-au descurcat in romaneste. La Ami stiu ca e Diana instructor, sigur vorbeste engleza. Incearca sa iei legatura cu ei/ea.

Partajează acest post

Link spre post

Am eu un prieten francez care a facut scoala in Ro acum vreo 5 ani, cred.

Il chema Al Ain Ben Oit?

» Post actualizat in 16 May 2018 08:07

Multumesc,

Bogdan

Scoala ar trebui sa poti face fara probleme, trebuie foar intrebat la autoritati cum se face cu partea de examen si eliberare permis de conducere. Dar din cate stiu daca locuiesti legal in orice stat UE ai dreptul sa obtii permis de conducere.

Editat de petre81.

Partajează acest post

Link spre post

Hatere

Partajează acest post

Link spre post

Ce-am gasit pe net:

pentru cetăţenii statelor membre ale Uniunii Europene, Spaţiului Economic European şi pentru cetăţenii Confederaţiei Elveţiene, cu documentul care atestă dreptul de rezidenţă în România pe o perioadă mai mare de 3 luni;

3) În cazul străinilor şi al cetăţenilor statelor membre ale Uniunii Europene sau ale Spaţiului Economic European, proba teoretică se poate susţine, la cerere, în limbile engleză, franceză sau germană.“

Partajează acest post

Link spre post

As Mrs.Nuland said : X-( the E U
:143:

Partajează acest post

Link spre post

Ok, eu nu mai stiu cum functioneaza acum tot procesul. Cine face si depune dosarul la DRPCIV? Scoala moto sau te duci personal?

Multumesc celor care au raspuns pana acum.

Bogdan

Partajează acest post

Link spre post

De ce nu dai tu un telefon la DRPCIV? Ca sa aflii din gura dusmanului, direct, ce e de aflat :D

Editat de Adrian M.

Partajează acest post

Link spre post

Eu am facut scoala moto in Bucuresti in anul 2009, nu a fost nimic altfel fata de colegii mei Romani.

B-ul de Romania am obtinut in anul 2004 sau 2005.

Aveam document de rezidenta.

Doar ca am putut sa fac in Romana.

Partajează acest post

Link spre post

Eu am facut scoala moto in Bucuresti in anul 2009, nu a fost nimic altfel fata de colegii mei Romani.

B-ul de Romania am obtinut in anul 2004 sau 2005.

Aveam document de rezidenta.

Doar ca am putut sa fac in Romana.

Stiu mister cand ai facut scoala :)

Diferenta acum e ca sotia prietenului nu vorbeste Romana.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.