Sari la conținut

Experiente cu magazinele moto


AlexAB
 Share

Postări Recomandate

Ma gandeam sa impartasim experientele din magazinele moto. Inteleg ca nu toti au aceleasi asteptari si nu apreciaza aceleasi lucruri dar mi se pare doua dintre parghiile esentiale unui comert de succes, stocul si atitudinea fata de client.. ori lipsesc cu desavarsire ori au lacune. (Fara a discuta despre preturi sau adaos comercial.)

 

 

 

 

Partea proasta e ca piata fiind mica. nici n-avem de unde sa alegem.

 

 

 

 

 

bikermag.ro

 

 

Stoc

 

 

Stocul de pe site nu corespunde cu cel fizic din magazin. Sunt in cautari de o persoana care sa actualizeze produsele pe site.

 

 

In magazin au putine modele si marimi disponibile.

 

 

 

 

 

Atitudine: grozava, orientata catre client

 

 

Raspuns prompt pe chat, mi s-a comunicat ce geci sunt in stoc si ce marimi.

 

 

Proprietarul super prietenos, m-a invitat sa probez 3-4 geci pana m-am hotarat in care ma simt cel mai bine, mi-a dat recomandari legate de armura spate, am discutat despre proiectul de motor la care lucreaza, per total foarte multumit ca si client.

 

 

Am cumparat o geaca de vara la reducere + o protectie de spate.

 

 

 

 

 

motorteam.ro

 

 

Stoc

 

 

Stocul de pe site corespunde cu cel fizic din magazin.

 

 

 

 

 

Atitudine: .. de vanzatori eficienti

 

 

Genul de vanzatori care dupa ce te intreaba ce cauti si in ce bani te duc si-ti scot modelele respective si ti le dau la proba. Par sa stie foarte multe despre echipamentele pe care le vand.

 

 

In acelasi timp am simtit ca daca nu vreau sa cumpar ceva.. nu o sa-si bata capul cu mine prea mult timp.

 

 

Nu eram convins de o geaca si i-am intrebat daca pot sa mi-o retina cateva ore, cu numar de telefon, fiind ultima marime, cu promisiunea ca daca nu ma intorc o sa sun sa-i anunt. N-au vrut. Asa am ajuns la bikermag.ro.

 

 

In afara de faptul ca m-am simtit un pic alergat prin magazin.. nu am ce sa le reprosez.

 

 

 

 

 

kronaumoto.ro

 

 

Stoc

 

 

Stocul de pe site corespunde cu cel din magazin. Cautam lock-disk.

 

 

 

 

 

Atitudine: orientata catre client

 

 

Foarte prietenosi, m-au lasat sa ies cu produsul din magazin sa-l probez pe motor.

 

 

Au fost rabdatori cu explicatiile si respectuosi.

 

 

L-am cumparat desi imi depasea bugetul cu 100 ron.

 

 

 

 

 

motodiscount.ro

 

 

Stoc

 

 

Stocul din site nu corespunde cu cel din magazin.

 

 

In magazin se gasesc branduri de echipamente care nu sunt deloc pe site.

 

 

 

 

 

Atitudine: varza, cu o singura exceptie

 

 

La prima vizita in cautare de pantaloni moto, nu am fost deloc bagat in seama.

 

 

Asteptam dupa ei sa-mi raspunda la o intrebare in timp ce isi vedeau de treaba la PC. Complet dezinteresati.

 

 

Pareau indiferenti la prezenta clientului in magazin si chiar ca ii deranjez.

 

 

N-am fost ajutat decat cu greu la alegerea unei perechi de pantaloni potrivite pentru mine.

 

 

Partea pozitiva e ca .. m-au lasat sa-i returnez fara bon, pentru ca dupa o purtare nu imi veneau corespunzator protectiile.

 

 

I-am schimbat foarte usor cu o alta pereche.

 

 

 

 

 

La o alta vizita in cautare de manusi, la fel, pe website apareau in, stoc dar nu erau si in magazin.

 

 

De data aceasta era o persoana care a stat langa mine si cu care m-am sfatuit despre diverse modele de manusi si preturi, chiar am discutat si despre SMAEB.

 

 

Doar acum am simtit ca mi s-a acordat atentie ca si client. Restul angajatilor tot la PC-uri erau.

 

 

 

 

 

Mi s-a comunicat ca stocul de Alpinestars si manusi Adrenaline va fi innoit saptamana urmatoare. N-au adus decat Alpinestars. N-am mai luat manusi de la ei.

 

 

 

 

 

scuter-centre.ro

 

 

Stoc

 

 

Stocul de pe site corespunde cu cel din magazin. Cautam manusi.

 

 

 

 

 

Atitudine.. inexistenta

 

 

La telefon mi-au zis ca inchid cu jumatate de ora inainte de ora de pe site.

 

 

N-au treaba cu clientii.. nici macar buna-ziua nu se dau, nu mai zic de "Pot sa va ajut cu ceva, cautati ceva anume, daca nu gasiti stati sa vad cat dureaza sa aducem..". Pa si la revedere.

 

 

 

 

 

shop4moto.ro

 

 

Stoc

 

 

Stocul de pe site nu corespunde cu cel fizic din magazin. Sunt in renovare, n-au timp sa actualizeze. Manusile pe care le caut ar veni peste vreo doua saptamani.

 

 

 

 

 

Atitudine foarte buna

 

 

Te intreaba daca ai nevoie de ajutor sau cauti ceva anume, daca nu iti lasa spatiu.

 

 

Pentru mine asta e abordarea perfecta.

 

 

 

 

 

motostation.ro

 

 

Stoc

 

 

Stocul de pe site corespunde cu ce gasesti in magazin.

 

 

Mi-am cumparat geaca de piele si manusi.

 

 

 

 

 

Atitudine foarte buna

 

 

Foarte rabdatori, prietenosi, plin de sfaturi.

 

 

 

 

 

magazin.mymoto.ro

 

 

Stoc

 

 

Stocul de pe site e valabil pentru toata tara.. adica daca ceva apare in stoc nu inseamna ca e disponibil in magazinul din Bucuresti, poate e nevoie sa fie trimis din Constanta sau din alta parte.

 

 

In stoc poate insemna pana la 3 zile.

 

 

 

 

 

Atitudine .. varza

 

 

N-a prea stiut nimeni cand urmeaza sa vina manusile comandate.

 

 

Nu prea se raspunde la telefon.

 

 

In magazin mi s-a reprosat ca am dat comanda pentru doua seturi de manusi, L si 2XL (n-aveau XL) si ca de fapt eu intentionez sa cumpar doar una.

 

 

Ca ei le comanda din locuri diferite si taxele de livrare depasesc comisionul si ei pot iesi in pierdere.. dar ale mele au venit din acelasi loc, deci nu e cazul.

 

 

Ca data viitoare.. sa scriu in comanda, sa-i anunt ca intentionez doar sa probez.

 

 

Ceea ce eu facusem de fapt.. "Salut! Daca e posibil, as dori sa probez in magazinul din Cotroceni nr 19 marimile L si 2XL pentru acest model. Multumesc, Alex."

 

 

Doar ca nu s-au obosit sa citeasca. Daca era atat de important puteau sa ma intrebe in cele 3 apeluri telefonice.

 

 

M-a lasat cu manusile si-a plecat undeva.. vreo 10 minute pana s-a intors si mi-a zis sa platesc la cealalta casa. Acolo mi s-a facut aceeasi morala... le-am aratat mailul, au zis "Mda, n-am citit".

 

 

Am cumparat manusile L.

 

 

N-au tangente cu customer service.

 

 

 

 

 

Voi ce experiente ati avut, ce alte recomandari de magazine mai aveti?

 

Editat de ivan pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat de la mymoto,motostation, kronaumoto, nu am avut nici o problema, la mymoto nu sau potrivit cizmele pe piciorusul domnitei, am rugat sa schimbe masura, dupa X zile(nu tin minte cate ), au adus comamnda, a plecat cu ele in picioare si a 2.a zi au fost returnate ca nu se simtea bine in ele si nu am avut ABSOLUT nimic de reprosat nici la comanda nici la retur, la motodiscount nu am cumaparat nimic dar am fost in cautari si eu si domnita si au fost in regula.In rest nu ma pronunt, nu am fost

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai deranjant pentru mine este lipsa stocului.
Vii, probezi si nu este ok, insa nu exista pe stoc o marime mai mare/mica si, pleci cu banii acasa.

Foarte fustrant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul asta, am ajuns la Motodiscount.ro, unde 3 pers stateau la PC. Mi.am luat un spray de lant, in rest m.am invartit in voie prin magazin, fara sa ma deranjeze cineva.

La mymoto am fost sa ridic o comanda online. Baietii de treaba, am mai intrebat de un articol, m.a dus si mi l.a aratat, dar nu era ce trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

De motoemotion ce parere aveti? Desi ei au magazin doar in Targu Mures parca.

I-am încercat la SMAEB și o dată online. Foarte ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As adauga Motorinn.

Locatie buna la Titulescu-Basarab.

Pro: Echipamente de buna calitate, fara stift-uri.

Daca cumperi mai multe sau de o anumita suma, poti negocia un discount. Asta imi place.

Magazinul este orientat mai mult pe enduro si enduro-touring, deci poti gasi si echipamente pt nakedbike sau tourer.

Eu am fost de doua ori la ei.

 

Sambata am cumparat o pereche de manusi Klim Mojave Pro(ff misto).

 

DE luni astept o veste de la ei pt o armura enduro. Aici sa zicem ca mai au de lucrat la feedback/promtitudine, dar nu e de criticat, as cataloga asta mai mult ca si observatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai proasta experienta: MYMOTO. De departe... Am cumparat de la ai un N100-5,fiind prezenti la salonul moto. Garantia se extinde cu 3 ani daca te inregistrezi pe site-ul Nolan. Doar ca acolo nu permit ca adresa decat Italia. Am sunat la ei de nenumarate ori sa cer ceva sfaturi cum sa procedez,dar nici nu raspundeau,respingeau apelul. Am sunat in tara. Singurul magazin la care s-a raspuns la apel a fost cel din Pitesti,unde mi s-a spus ca nu stiu ce si cum,dar revin cu un telefon in 10 minute. N-au mai revenit si nici nu au mai raspuns. Am asteptat 4 zile dupa targ(sa se linisteasca oamenii) ,aceeasi situatie... Intre timp am pierdut posibilitatea de a prelungii garantia(se putea doar in primele 10 zile dupa achizitii). Concluzie: respect ZERO fata de clienti.

Editat de Stefrusu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

A folosit cineva motostarter.ro? Vad ca au doar livrare prin curier, nimic fizic, si nu se poate deschide coletul la livrare. Aparent ei zic ca au avut probleme si de aceea nu permit.A folosit cineva motostarter.ro? Vad ca au doar livrare prin curier, nimic fizic, si nu se poate deschide coletul la livrare. Aparent ei zic ca au avut probleme si de aceea nu permit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

De evitat RedMotors București. Am comandat baterie Exide, am plătit pt. baterie Exide, împreună cu alte produse, și am primit baterie Landport(comanda nr.28904875). Ambalare catastrofală a produselor, factură inexistentă pt. ce am cumpărat. De evitat o astfel de firmă, am înțeles ca au și service. Doamne ferește. 

Editat de cristi_motors
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum am cumparat doar de la anvelopemoto.eu si am fost foarte multumit dot cam 3 luni inainte sa ajunga la mine. Motodirect.ro la fel foarte multumit baietii m-au aranjat cu o casca la pret decent, casca a ajuns Mai devreme de 10 zile lucratoare fiind adusa de pe shoei eu. Singurul site care au si showroom fiind motodiscount.ro, de aici am luat de la ulei/spray lant la protectie spate. Faci comanda pe site pentru a fi sigur ca au in stoc si a fi trimis in showroom ca sa poti proba, nu am nimic de reprosat. Mi-am Mai luat o geaca de la un magazin din incinta clubului fabrica dar am uitat cum se cheama. Am gasit ce cautam iar tipul de acolo a fost foarte ok, iti oferea spatiu dar era si saritor in acelasi timp

Editat de Aion2014
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

41 minutes ago, Aion2014 said:

Mi-am Mai luat o geaca de la un magazin din incinta clubului fabrica dar am uitat cum se cheama. Am gasit ce cautam iar tipul de acolo a fost foarte ok, iti oferea spatiu dar era si saritor in acelasi timp.

Moto Station.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat un set de tourance de pe cauciucuridirect . Ro

Am făcut comanda telefonic si m-a asigurat  cucoana ca va fi dot 2019....am primit dot 442017 si dot 112018....nu pot trimite inapoi pt ca se încadrează în cei 2 ani....tzeapa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gentimoto.ro 

Total neprofesionist tipul de acolo. Am avut doua interacțiuni cu el:

- eram cu un amic în zona și nemaivizitand magazinul am zis sa facem o vizită scurtă. Eu m-am interesat de niște side și top cases, amicul la fel. Nu prea ne-a ajutat cu informații, cam expeditiv, parea ca nu se descurcă. Per total a fost o vizită asa și asa as spune.

- e, a doua oară. Vroiam sa cumpăr un smart bar pentru gps, sa pun telefonul deasupra bordului. Stiam modelul și ca se potrivește la ce vreau eu sa fac. Sun, ii povestesc ce vreau sa cumpăr, întreb dacă e pe stoc sau trebuie comandat. A zis ca verifică și revine. Primesc sms cu link-ul de pe site-ul Givi. Ii spusesem la telefon ca am verificat la Givi si apare pe site. Răspund la sms dacă este pe stoc și   și când ma pot duce sa îl iau. El " Vi se pare ca apare pe stoc? Faceți comanda". 

Adios băiatule! Poate nu a fost cine știe ce, dar m-a făcut sa le dau ignore! 

 

Am comandat de la bikeshop.ro, repr Yamaha. A venit fix când a zis, cam 2 sapt, nu mai rețin exact. Showroom fain, echipamente multe de probat, angajații ok. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Sabin_gabriel a spus:

Mi-am luat un set de tourance de pe cauciucuridirect . Ro

Am făcut comanda telefonic si m-a asigurat  cucoana ca va fi dot 2019....am primit dot 442017 si dot 112018....nu pot trimite inapoi pt ca se încadrează în cei 2 ani....tzeapa

Poti returna fara motivare in 14 zile chiar daca e comandat telefonic.  Se incadreaza la comert la distanta. Nu ai vazut produsul, ai vazut doar o poza. Daca comenteaza ceva ii amenini cu ANPC, daca e cazul chiar faci sesizare online, pentru dovedirea comertului la distanta atasezi linkul de pe situl lor cu produsul, scan awb si scan factura.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, Speedy.K a spus:

Poti returna fara motivare in 14 zile chiar daca e comandat telefonic.  Se incadreaza la comert la distanta. Nu ai vazut produsul, ai vazut doar o poza. Daca comenteaza ceva ii amenini cu ANPC, daca e cazul chiar faci sesizare online, pentru dovedirea comertului la distanta atasezi linkul de pe situl lor cu produsul, scan awb si scan factura.

Multumesc pt info. Nu le-am montat inca. Mâine îi sun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gentimoto.ro - am cumparat de doua ori de la ei, prima data un set de distantiere pentru side case, au venit in 4 zile, si a doua oara suportii (fiarele) pentru side case si topcase. Vanzatorul si-a dat tot interesul sa ma ajute, eram interesat si de un alt top case dar ce mi-a placut mie depasea bugetul.

 

motodiscount.ro - de la iei iau mai tot timpul, de la consumabile/piese (ulei, filtre, kit de lant, kit reparatie cabluri, placute frana etc) pana la imbracaminte/protectii (casca, geaca, manusi, ghete). Eu unul sunt multumit, au fost si cazuri in care magazinul parca era inchis si eu eram uitat pe acolo, dar si cazuri in care angajatul statea numai dupa mine. Depinde de cat de aglomerati sunt.

 

dillypoint.ro - am cumparat de la ei un voltmetru incastrabil, a venit in 2 zile. A doua comanda pentru o za de legatura pentru lant, produs in stoc, nici acum nu a sosit si nici nu am mai auzit ceva de la ei.

 

vicma.ro - am o singura comanda data la ei, s-au miscat extraordinar de repede, dimineata facusem comanda si seara pe la 7 ma suna curierul. Doua oglinzi, manete frana si ambreiaj, 4 lampi de semnalizare.

 

anvelopemoto.eu - am trei cauciucuri luate de la ei, dot-ul a fost de maxim un an, fara sa solicit in mod expres un dot cat mai recent. La ultima comanda am totusi de obiectat, am solicitat prin curier si m-au pus sa vin personal sa il ridic.

 

kronaumoto.ro - mie unul mi se pare foarte limitata oferta lor din magazin. Am o casca, o pereche de manusi si o pereche de ghete luate prin ei de pe louis.de. Nu stiu cum e cu returul, mie mi s-au potrivit bine.

 

mymoto.ro - am luat de cateva ori de la ei ulei si filtre, le aveau pe stoc. Pe partea de comenzi, mi s-a intamplat sa imi aduca alte placute de frana fata de ce comandasem, au uitat sa ma sune ca a ajuns kitul de lant (am sunat eu), au uitat sa ma sune ca a ajuns discul de frana fata (nu am mai sunat si nici nu m-au mai sunat).

 

scuter-centre.ro - am avut o tentativa de a cumpara de la ei un kit de lant, in urma promisiunii ca, contra cost, mi se va monta pe loc. Kitul a venit, promisiunea nu. Trebuia cica sa fac programare si peste doua zile sa ma duc la montaj. I-am rugat sa ma lase, tot contra cost, sa mi-l schimb singur la ei in curte, singura scula pe care nu o aveam era presa de lant. Negativ. In final, kitul l-am luat din alta parte, presa de la un prieten si locatia a fost in fata scarii. Tot pe partea de service as mai putea sa zic de cum a iesit din service scuterul unui vecin, cum a ramas fara frana fata pentru ca i-au rupt un burduf, cum nu au fost in stare sa ii stranga o oglinda pentru ca cica nu aveau torxul potrivit, cum nu au fost in stare sa ii regleze contactul de frana ca sa se aprinda becul cand pune frana si multe, multe altele.

 

bmw-motorrad.ro - de la ei am luat piese inclusiv pentru Aprilia Pegaso, pe care in general nu le gaseam in alta parte sau timpul de livrare era extraordinar de mare. Motoarele fiind asemanatoare, se potriveau multe piese de la BMW F650. Experienta placuta, tot ce nu aveau pe stoc a sosit in termenul estimat. Nu mai zic de comanda de 1 leu (un pin de la kitul de reparatie al pompei de apa) pentru care mi-au facut factura doua pagini A4.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
Acum 16 minute, Sabin_gabriel a spus:

Vin cu o intrebare pe care a pus-o un coleg ceva mai sus. A facut cineva achizitii de pe acest site? Au ceva preturi bune.   https://www.motostarter.ro/

Cu  o experienta de peste 20 de ani???!?! Poate stie cineva, or fi avut alt magazin inainte...

Pai, site ul e din 2020, si arata...de zici ca i o pagina de anunturi din EVZ. la contact, totusi, apare un srl, dar fara adresa. si un numar de mobil. Preturile, pe acolo. Ar merge o comanda, daca stii marime exacta, cu plata la livrare. Altfel eu nu m-as risca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, Adrian M. a spus:

Cu  o experienta de peste 20 de ani???!?! Poate stie cineva, or fi avut alt magazin inainte...

Pai, site ul e din 2020, si arata...de zici ca i o pagina de anunturi din EVZ. la contact, totusi, apare un srl, dar fara adresa. si un numar de mobil. Preturile, pe acolo. Ar merge o comanda, daca stii marime exacta, cu plata la livrare. Altfel eu nu m-as risca.

Exact, pare dubios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Am avut saptamana aceasta o experienta nefericita cu www.mototm.ro, nu e din Bucuresti dar ma gandesc ca totusi informatia poate fi utila. Am comandat o scarita dreapta spate de Suzuki Bandit la pretul de 150 lei si mi-a trimis un fier vechi coletul sosind astazi: suportul stramb, scarita de aluminiu uzata excesiv si sparta, arcul scaritei lipsa. I-am trimis mail cu poze si i-am solicitat restituirea sumei si sa-si ia fierul vechi inapoi pe cheltuiala lui iar raspunsul lui a fost:

 

Buna,

Piesele comercializate de noi sunt second hand, astfel incat unele piese prezinta urme de uzura.

Pretul scaritei reflecta acest lucru.

Noi, la cerere, putem trimite de fiecare data poze suplimentare si detalii.

Conform politicii noastre de retur piesa se poate returna timp de 14 zile.

in cazul in care piesele sunt desfacute sau nu se mai afla in starea initiala, nu mai putem accepta returul.

Costul transportului va fi suportat de dumneavoastra.

Toate detaliile necesare returului le gasiti la noi pe site in partea de jos, la "Termeni si conditii"

 

1207010577_20230303_095418(1).thumb.jpg.73a1a34117073f74a4a2d9572e09de74.jpg 20230303_095423.thumb.jpg.34831d0bcdf9506da4831dfc3b713376.jpg20230303_095434.thumb.jpg.f3e017c5df5cfc694b62610dbdf14864.jpg

 

Deci el mi-a trimis un fier vechi si spune ca e piesa second hand iar pretul reflecta acest lucru desi pe ebay gasesti la acelasi pret piesa in stare perfecta: https://www.ebay.com/itm/266117026266 . Culmea e ca individul mai e si motociclist, a avut cont chiar pe acest forum, RaulTM parca era userul si parea o persoana ok. I-am transmis ca o sa fac reclamatie la ANPC, nu banii sunt problema ci atitudinea de tepar si nu-l iert pentru treaba asta.

Editat de mobiletron
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 minutes ago, Djenavar said:

Pai in mod normal "fratii motociclisti" fac asemenea lucrari.

 

Tot ca un frate motociclist i-am facut si eu reclamatie la ANPC:

 

Numărul de înregistrare al reclamației dvs. este :

1493 / TIMIS din 2023-03-04

Vă mai informăm:

Conform art.8 si 9 din OG 27/2002, autorităţile şi instituţiile publice sesizate au obligaţia să comunice petiţionarului, în termen de 30 zile de la data înregistrării petiţiei, răspunsul, indiferent dacă soluţia este favorabilă sau nefavorabilă. În situaţia în care aspectele sesizate prin petiţie necesită o cercetare mai amănunţită, conducătorul autorităţii sau instituţiei publice poate prelungi termenul prevăzut cu cel mult 15 zile.

Așteptați răspunsul din partea reprezentanților instituției noastre la adresa poștala/adresa de posta electronica comunicata de dvs in petiție.

 

Repet, nu banii sunt problema cat atitudinea de tepar pe care o are. 

Editat de mobiletron
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • ivan pedala changed the title to Experiente cu magazinele moto

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...