Sari la conținut

Accident Timisoara, RIP


raoulserban
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pe FB incep taberele. Cica motociclistul ar fi avut ceva viteza, ar fi pus frana cand a vazut intentia masinii, a cazut si... mai departe nu stiu

» Post actualizat in 16 May 2018 16:27

Vasile Nicolae Lupsa se numeste motociclistul. Condoleante familiei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa se odihneasca in pace colegul, partile sunt foarte impartite in cea ce priveste vina, cam este culpa comuna din relatarile martorilor, cert este ca fazer-ul se rastoarna foarte usor cand ii blochezi roata spate, 4 trante la activ cu fazer-ul, Unii dintre noi ne creem problemele singuri, nu suntem niste sfinti ai soselelor asa cum vor unii dintre noi sa creada sau se lauda ca sunt, toate manifestarile de genul existam in trafic, atentie la motociclisti sunt fix pix daca noi nu respectam legea in trafic, mergem pe o roata, depasim pe pista de biciclisti, cu peste 100 km/h pe strazi inguste si lista continua. Apropo pentru cei cu tobele zgomotoase salveaza vieti, nu stiu cat de ok este sa detonezi benzina in trafic, gandeste ca citesti o carte in pat sau ai o treaba de rutina si cineva iti arunca o petarda sub pat, cum reactionezi? Educatia in trafic trebuie sa vina de la noi mai intai si dupa sa o cerem. Ai gresit, recunoasteti vina.

Editat de Alexfz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea ai de unde sti exact ce s-a intamplat acolo pentru ca martorii, oricat de sinceri ar putea fi, au tendinta de a specula diverse particularitati, de a exagera pentru a-si acorda importanta.

Multi "martori" se simt foarte importanti cand sunt bagati in seama de autoritati si astfel, simt nevoia sa rasplateasca acest lucru deformand usor evenimentele.

Sincer nu cred sa existe motociclist care sa-i dea in gura pe acea strada (n-o cunosc, n-am mers pe acolo) avand in vedere puzderia de masini parcate si existenta unei singure benzi. Din ce se vede in filmare, trebuie sa fii inconstient sa-i dai in gura pe o astfel de strada.

Urmele de frana sunt pe banda de rulare, nu pe cea de biciclete.

E totusi cam mare urma de franare...

 

Sa-i fie tarana usoara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Asta este ce spune un " martor":

 

"Am fost martor, soferul nu are nicio vina.
Motociclistul a depasit o masina pe banda de biciclisti, iar la revenire a obervat la distanta o masina ce voia sa iasa din parcare. S-a speriat, franand brusc pe roata spate, fapt care a cauza pierderea controlului. S-a izbit de sosea, casca zburand la cativa metri buni distanta .Nu a existat contact intre el si masina ce voia sa iasa. Avea viteza mare, din spusele politistilor si martorilor, urmele de franare au aproximativ 15m"

 

Ultima fraza cam neaga faptul ca ar fi fost martor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca-s cauciucurile mai vechiute, iti faci urma d efranare de nu ajunge ruleta. AlexFz cam are dreptate, cu exceptia fazei cu tobele, pana la un anumit punct. Adica am si eu o toba sport, care insa e pistol cu apa pe langa tobele de cruiser, multe fara site in ele, eventual vreo toba "akrapovic replica". Stim cu totii ca multi folosesc asa ceva. Motivul e evident,: sunt ieftine si bubuie tare. Si cam atat.

 

Cat despre declaratii, daca "martorii" nu-i au pe motoristi la inima, declaratiile sunt in consecinta. Cert este ca vad zilnic dobitoci in trafic, care pun in primejdie viata soferilor, d-apoi pe cea a motoristilor. Dar nu ar strica sa ne mai temperam un pic, macar pe unde e aglomeratie. In speta- in orase. Dar si in zonele rurale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica am si eu o toba sport, care insa e pistol cu apa pe langa tobele de cruiser, multe fara site in ele, eventual vreo toba "akrapovic replica". Stim cu totii ca multi folosesc asa ceva. Motivul e evident,: sunt ieftine si bubuie tare. Si cam atat.

 

Alt connoisseur care nu se poate da cu mobra ca il sperie choperistii autohtoni zgomotosi cand il depasesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP...

Dar cum plm sa iei 4 trante cu Fazerul din cauza franei spate?!? O fi ea "blocacioasa", dar nici chiar asa (sunt la al 3-lea sezon pe FZ6S, nu vb din povesti).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o viata pierduta absolut aiurea.

Casca a sarit de pe cap, deci fie nu avea curelusa prinsa (am vazut destui motocilisti care nu au curelusa prinsa) sau nu era tehnic corespunzatoare.

Iar ca sa dai gaz pe o straduta unde orice obstacol iti apare fata - caine, pisica, copil sau masina - nu ai pe unde sa eviti, inseamna sa iti lasi destinul la voia intamplarii.

Pacat de tineretea lui.

 

Condoleante familiei si putere sa treaca peste aceasta nenorocire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alt connoisseur care nu se poate da cu mobra ca il sperie choperistii autohtoni zgomotosi cand il depasesc.

Bine ca esti tu dastept si le stii pe toate... Fix ca un om mare.

» Post actualizat in 16 May 2018 21:31

RIP...

Dar cum plm sa iei 4 trante cu Fazerul din cauza franei spate?!? O fi ea "blocacioasa", dar nici chiar asa (sunt la al 3-lea sezon pe FZ6S, nu vb din povesti).

Cine stie ce fel de guma are (model, DOT), ce placute de frana are pe spate (ca daca are ceva sinterizat si apasa mai tare pe pedala, iarasi si-o fura rapid) si, in special, cum controleaza motorul cu frana calcata "blana".

 

Oricum, repet; mai usor prin aglomeratii. Acuma, de la tastatura, toti dam sfaturi...

» Post actualizat in 16 May 2018 21:35

Inca o viata pierduta absolut aiurea.

Casca a sarit de pe cap, deci fie nu avea curelusa prinsa (am vazut destui motocilisti care nu au curelusa prinsa) sau nu era tehnic corespunzatoare.

Iar ca sa dai gaz pe o straduta unde orice obstacol iti apare fata - caine, pisica, copil sau masina - nu ai pe unde sa eviti, inseamna sa iti lasi destinul la voia intamplarii.

Unii din noi poarta casca doar ca sa nu ia amenda de la politie, pe bune. Iar cei cu flip-up, atunci cand merg cu mandibula ridicata, numa' de protectie n-au parte. Am eu un prieten cu flip-up, cand a dat de asfalt, ghici ce-a zgariat mai intai? Ati ghicit, mandibula. Dar nu pe-a lui, ci pe-a castii. Stie el care e. :D Si mi-am zis ca nu voi lua decat casca integrala. La care inchei curelusa, altfel protejeaza doar de vant si muste.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P.

 

Mai lasati viteza colegi! Daca ai o masina in fata nu trebuie neaparat sa o depasesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca s-a saturat si enervat de faptul ca toti circulau incet, a fortat depasirea cu nervi maximi pe banda de biciclete pierzand aderenta si datorita prafului.

RIP

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casca nelegata nu are vina, imbecilul ce nu si-a leagat-o e e singurul vinovat

Ai dreptate dar esti prea dur cu decedatul motociclist....E de-al nostru totusi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate si mie mi s a intamplat sa nu mi leg casca fara sa dau seama de vreo 2 ori. Dupa vreo 10 minute imi dadeam seama ca parca ceva nu e ok si atunci realizam ce am uitat. Sunteti prea duri si sincer nu e ok ce faceti cand prietenii sau rudele lui ar putea citi comentariile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De asta militez pentru camere video in tot orasul. Martorii aflati la fata locului au un talent incredibil de a denatura adevarul. S-ar fi vazut foarte bine pe camere cum s-a produs accidentul si care ar putea fi cauza principala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De asta militez pentru camere video in tot orasul. Martorii aflati la fata locului au un talent incredibil de a denatura adevarul. S-ar fi vazut foarte bine pe camere cum s-a produs accidentul si care ar putea fi cauza principala.

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...