Sari la conținut

Contestare PV Rutiera, recuperare permis


Postări Recomandate

Am ramas fara permis 90 de zile, pt viteza; 124 km/h la limita de 70.

Zona e in afara localitatii, drum cu doua benzi pe sens si parapet de separare intre sensuri, noaptea la ora 11 - nu prea are importanta contextul, dar am precizat detaliile pentru eventualii lupi moralisti...

Am primit dovada cu drept de circulatie 15 zile.

 

Imi asum vina, desi PV si inregistrarea radar nu sunt conforme cu normele in vigoare - pe filmare apar inca o motocicleta si un Audi, iar numarul de inmatriculare al motocicletelor nu se vede, filmarea fiind facuta din fata.

 

Ideea e ca in iulie imi planificasem sa plec o saptamana cu motocicleta prin Alpi, am platit deja rezervarile, si as dori sa obtin cumva permisul pana atunci.

Prima varianta ar fi sa dau examen si sa obtin reducerea suspendarii la 30 zile - dar nu ma incadrez la conditiile de a beneficia de aceasta reducere.

Urmatoare varianta ar fi contestarea PV, ceea ce am si facut astazi.

Maine voi merge sa ridic certificatul de grefa cu care ma voi prezenta apoi la Pllitia Rutiera.

Intrebarea e daca pot recupera permisul, sau singura varianta e prelungirea dovezii inlocuitoare a permisului, pana la solutionarea contestatiei.

Problema e ca dovada nu imi e de folos pentru a circula in afara tarii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu am recuperat permisul in urma contestatiei.

ce ai contestat si pe ce motiv?

» Post actualizat in 21 May 2018 10:42

pai mi se pare ca iti dau permisul inapoi cat timp te judeci....dar nu sunt sigur.

ti se pare bine; il iei de la politie cu certificatul de grefa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu certificatul de grefa ridici permisul original de la politie iar daca nu exista poze cu toate cele 3 elemente vizibile (numar, viteza, timp) pe care politia sa le prezinte in instanta PV va fi anulat. Atentie insa sa te prezinti la toate infatisarile daca nu iti permiti un avocat. Eu am trecut de 3 ori prin aceasta situatie, ultima fiind chiar contestatie la sentinta... Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ramas fara permis 90 de zile, pt viteza; 124 km/h la limita de 70.

Zona e in afara localitatii, drum cu doua benzi pe sens si parapet de separare intre sensuri, noaptea la ora 11 - nu prea are importanta contextul, dar am precizat detaliile pentru eventualii lupi moralisti...

Am primit dovada cu drept de circulatie 15 zile.

 

Imi asum vina, desi PV si inregistrarea radar nu sunt conforme cu normele in vigoare - pe filmare apar inca o motocicleta si un Audi, iar numarul de inmatriculare al motocicletelor nu se vede, filmarea fiind facuta din fata.

 

Ideea e ca in iulie imi planificasem sa plec o saptamana cu motocicleta prin Alpi, am platit deja rezervarile, si as dori sa obtin cumva permisul pana atunci.

Prima varianta ar fi sa dau examen si sa obtin reducerea suspendarii la 30 zile - dar nu ma incadrez la conditiile de a beneficia de aceasta reducere.

Urmatoare varianta ar fi contestarea PV, ceea ce am si facut astazi.

Maine voi merge sa ridic certificatul de grefa cu care ma voi prezenta apoi la Pllitia Rutiera.

Intrebarea e daca pot recupera permisul, sau singura varianta e prelungirea dovezii inlocuitoare a permisului, pana la solutionarea contestatiei.

Problema e ca dovada nu imi e de folos pentru a circula in afara tarii....

Iei grefa si cu ea te duci pe take ionescu (la parter, rutiera, langa bisericuta). Iti da permisul pe loc. Nu stiu ce sanse ai si daca merita avocat, doar sa ai grija sa iti calculezi timpii/etapele ok. Ar fi ok sa iti fixeze termen in septembrie, desi poti primi termen inainte de iulie. In cazul asta, coroborat cu pierderea contestatiei, maxim risti prelungirea suspendarii cu o luna, pt neprezentarea lui in timp legal (timp in care te poti folosi de el).

 

"Been there, done that"... Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

, iar numarul de inmatriculare al motocicletelor nu se vede, filmarea fiind facuta din fata.

 

 

daca doar asta e motivul contestatiei e fail, niciodata nu o sa vada numarul motoretei pentru ca mereu se filmeaza din fata, poate doar daca masina era in mers sa te prinda cu numarul (daca nu e rabatat)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faci contestatie si iti recuperezi permisul pe perioada procesului. La proces judecatorul se va uita pe filmare si va decide daca se poate stabili cu certitudine ca erai tu. Daca nu... pa si pusi. Cel putin asa a fost la mine.

 

PS: la mine a fost o filmare de toata jena, nici macar nu-ti dadeai seama ce culoare era motocicleta. Sau daca era motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mihai24, ia mai citeste odata; dar nu doar prima faza, OK?

 

Multumesc celorlalti pentru informatii.

Ideea nu e sa scap neaparat de amenda sau de suspendarea permisului, ci doar sa o aman pana dupa jumatea lui iulie; atata tot. :)

Dar evident ca contestatia am facut-o cat se poate de argumentat si detaliat si o sa ma prezint mai departe la termenul fixat.

Editat de high_voltage_tm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar nu-mi bat capul,nimeni nu-ti atrage atentia ca de fapt ai facut o greseala,care avand o viteza destul de mare putea avea urmari tragice,in localitate putea sa-ti sara in copil pe carosabil dupa o minge,un batran putea traversa aiurea,iesea unul din curte cu masina fara sa se asigure si apoi scuza-ma ca-ti spun dar nu mai apareai la rubrica legislatie ci in cu totul alta parte


» Post actualizat in 21 May 2018 11:46

dar desigur daca iesea unul cu masina din curte el era vinovat ca tu circulai legal cu 124 km in localitate


» Post actualizat in 21 May 2018 11:48

cand alergai cu 124 km in localitate unde oricand iti poate aparea ceva neprevazut trebuia sa te gandesti inainte ca ai rezervare in concediu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@initiator: corect ce zice yo4hgx . Pe cei bolnavi de scenarita cu plozi care bat joaca lap tenis intre sensurile separatoare la ora 23:00 , nu-i baga in seama . Nu a inteles de ce vrei sa contesti PV.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu intr-o situatie similara...luat permis 30 de zile dar cu concediu platit...am facut contestatie pe 10 iunie am impresia...mi-am ridicat permisul in cateva zile in baza certificatului de grefa. Intre 1 Iulie si 30 August este vacanta judecatoreasca...asa ca nu o sa se uite nimeni pe contestatia ta....am ajuns sa predau permisul (pentru ca ideea nu era sa castig ci sa plec in concediu) abia pe 13 Decembrie.

 

PS, plateste amenda...pentru ca daca nu o faci in 48 de ore si pierzi o platesti full

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vazand in continuare aceleasi comentarii iti sugerez sa mergi la un mecanic ca sigur nu-ti merge o bujie la motocicleta sau ai o roata infranata,cum poate o motocicleta sa mearga asa incet in localitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mihai24

 

Sarcasmul tau este usor ieftin. Daca te pun sa juri pe rosu ca tu nu ai depasit limita de viteza cu 77% in vreo situatie o faci? Omul si-a pus cenusa in cap si cerea o parere strict tehnica, dincolo de culpa pe care si-a asumat-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cei ce stau mai rau cu atentia la detalii:

 

"Zona e in afara localitatii, drum cu doua benzi pe sens si parapet de separare intre sensuri..."

 

E o diferenta intre a cauta smecherii pt a evita ceva pt care esti vinovat si a-ti recunoaste vina, dar a incerca sa elimini efectele secundare...

 

Pt high_voltage_TM: incearca sa nu mai depasesti limitele de viteza chiar asa..

 

Bafta!

Editat de Cooler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de recuperarea permisului in urma contestarii PV prin actiune in instanta...

 

Dupa cum ti-au mai explicat niste colegi mai sus, va trebui sa obtii un Certificat de Grefa de la instanta la care ai depus contestatia. Acest document atesta s-a deschis o actiune in instanta pe parcursul careia efectele PV contestat se suspenda. Odata obtinut Certificatu de Grefa, te prezinti cu el la politie si iti dau inapoi carnetul de conducere. Pe loc.

 

Ce va dura mai mult si va fi mai complicat este eliberarea efectiva a Certificatuui de Grefa. Eu am avut "norocul" sa prind vacanta judecatoreasca si din cele 2 luni de suspendare a permisului am asteptat 1 luna jumatate acest Certificat de Grefa.

Sugestii: depune cererea de eliberare a Certificatului de Grefa (+chitanta aferenta, de plata a timbrului, parca) prin Posta. Dar sa fie musai cu confirmare de primire si musai cu valoare declarata, a.i. sa ai si o nota de inventar in care sa stipulezi clar ce contine plicul. Pe mine m-au frecat mai bine de 1 luna ca nu gaseau cand cererea, cand chitanta.

Editat de scabron
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si pe autostrada poate sa-ti apara ceva la 130 km/h, sunt mai putine sanse, dar de-a lungul anilor s-au intamplat foarte multe. Ce facem in cazul asta? A, ca sa nu mai zic ca si daca mergi cu 70 poti la fel de bine sa n-ai timp sa eviti. S-a mai spus de n ori, fiecare merge in stilul lui si cu atat cat ii permite bibilica/motoreta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si pe autostrada poate sa-ti apara ceva la 130 km/h, sunt mai putine sanse, dar de-a lungul anilor s-au intamplat foarte multe. Ce facem in cazul asta? A, ca sa nu mai zic ca si daca mergi cu 70 poti la fel de bine sa n-ai timp sa eviti. S-a mai spus de n ori, fiecare merge in stilul lui si cu atat cat ii permite bibilica/motoreta.

Intrebare: tu in UK mergi cum si cat iti permite legea sau in stilul tau si cu cat iti permite bibilica/motoreta?

Si daca din cauza stilului sau al bibilicii mai mierleste motociclistul pe cate unul cum se pune asta?

Ce o fi atata de greu daca limita este de 70 km/h sa mergi cu 70?

Cat timp a pierdut pina a scris amaratul ala de militian PV-ul? De multe ori mai mult decat timpul economisit. Cat timp pierde acuma pe la tribunale, avocati etc?

Ai perfecta dreptate ca si la 70 km/h este posibil sa nu poti evita dar ai sanse ca in loc de morga sa te gaseasca familia la spital sau daca ai noroc ajungi cu taxiul acasa.

Gonitul prin Romania este inutil la economie de timp. La auto castigi cateva minute, la moto poate un pic mai mult. In plus la moto ai avantajul sa nu mai ajungi la destinatie cum a patit de curand cel de pe Valea Oltului sau ieri cel din Cluj.

SI acuma sa-mi fie cu iertare, noaptea cu 124 km/h ....

Eu am venit noaptea pe autostrada si am mers cu 90-100 km/h care si asa mi se parea cam mult. Si te asigur ca farul de la GW bate exact ca unul de masina.

 

@high_voltage_tm: sper sa rezolvi in timp ca sa iti faci concediul. Data viitoare daca tot te maninca incearca si tu sa nu treci de limita celor 50 Km/h. Iei o amenda si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mihai ce zici era in mijlocul localitatii drumul? Si plin de copii, noaptea la 23:30...

 

https://goo.gl/maps/sDL9V7LTCPo

 

Stiam ca acolo e zona preferata de stat la panda, dar nu stiu dece in noaptea aia mi-am fortat norocul...

Scopul contestatiei l-am explicat destul de clar.

Editat de high_voltage_tm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt partizan (sa zic asa) al mersului cat mai prudent, insa chiar e de porc ce ai patit si as fi ipocrit sa zic ca pe un drum ca acela ti-ai cautat-o cu lumanarea.


Stim cu totii ce usor ajungi la 100 pe motor. Nu era localitate, nu erau drumuri laterale , separator de benzi. Au stat la gineala si...te-au ginit.

 

Nu stiu configuratia, unde se afla masina si/sau cealalta motocicleta, insa daca erau foarte aproape de tine poti aduce in discutie ca viteza nu era a ta ci a lor.

 

Oricum stai linistit ca daca faci ce ti s-a spus mai sus, vei avea permisul in concediu. Cu putin noroc vei si ramane cu el.

 

P.S. cat e amenda?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...