Sari la conținut

Contestare PV Rutiera, recuperare permis


Postări Recomandate

@mihai ce zici era in mijlocul localitatii drumul? Si plin de copii, noaptea la 23:30...

 

https://goo.gl/maps/sDL9V7LTCPo

 

Stiam ca acolo e zona preferata de stat la panda, dar nu stiu dece in noaptea aia mi-am fortat norocul...

Scopul contestatiei l-am explicat destul de clar.

Pai și dacă îți sarea in pewla o tanti care sta noaptea acolo ??? Ce făceai ? Data viitoare sa meri mai încet !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@Fiziflash, amenda e de 9 puncte, adica 150 lei x 9 = 1350 lei. Asta e minimul pentru depasirea vitezei cu 50 km peste limita, plus permis suspendat 90 zile. Evident cu posibilitatea de a plati amenda la jumate din valoare in 48 ore.

Cel cu Audi a fost oprit odata cu mine si amendat pt 112km/h. Cealalta motocicleta a oprit voluntar, dar politistul i-a spus ca circula legal. Eu am avut impresia ca circulam oarecum grupat, cam cu aceeasi viteza.... dar poate m-am inselat.

 

Pe acolo am trecut de sute de ori si mereu merg regulamentar tocmai pentru ca stiu ca e locul lor favorit de ciupeala. Dar in seara aia i-am dat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ initiatiator - imi pare rau ca ti mai rau o veste ..mai putin placuta dar o sa ai de dat si examen teoretic (la suspendarile mai lungi de 30 de zile sau cele "de la a II a abatere").

 

@ all - ca tot am un post inceput si nu pot posta decat la 15 min - ieri, ora 20, Otopeni, sensul spre Ploiesti, prin dreptul Lidl-ului . Un "motociclisti" a zburat pe langa mine si a continuat crosetarea printre masini ca si cand nu mai dorea ziua de maine. Se vedeau stopurile de la masini cum se aprindeau succesiv cand il vedeau/auzeau pe "erou".

 

Recunosc. M-am dat si eu tare (cat m-am priceput) dar ca "cuvant urat" ala nu. Eu aveam cam 70 si va dati seama cum venea de l-am auzit prin casca. Am pus semnal si m-am tras cat mia pe dreapta dar a trecut ca locomotiva cu mach 1 de mai mai ca m-a atins. Eu eram pe o trotineta de 180 kg, cu reflectorizanta pe mine, afara lumina, tot frumos.

CA mentiune, la acea ora era un trafic foarte aglomerat pe toate benzile. DAca e normal sa mergi cu peste 140 "crosetand" sa nu ne mai plagem de "conservari".

Sincer m-am speriat cand m-a "sters" la viteza aia.

 

Ii doresc sanatate si numai bine sa aiba. SI un inger pazitor mai performant decat cel al lui Rossi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu intr-o situatie similara...luat permis 30 de zile dar cu concediu platit...am facut contestatie pe 10 iunie am impresia...mi-am ridicat permisul in cateva zile in baza certificatului de grefa. Intre 1 Iulie si 30 August este vacanta judecatoreasca...asa ca nu o sa se uite nimeni pe contestatia ta....am ajuns sa predau permisul (pentru ca ideea nu era sa castig ci sa plec in concediu) abia pe 13 Decembrie.

 

PS, plateste amenda...pentru ca daca nu o faci in 48 de ore si pierzi o platesti full

eh macar revelionul ti l-au stricat, tot e ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare, daca dai examen 13 din 15 iti scade 30 zile din cele 90?

Stiu ca pe tine nu te ajuta, dar legal este posibil?

Reduce la 30 zile suspendarea daca il ia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luv, ai voie sa dai examen de reducere, de la 90 la 30 zile, daca in ultimii 3 ani nu ai avut permisul suspendat, accident cu victime, sau baut la volan.

Dupa ce expira dovada de 15 zile, in ziua 16, se poate da examenul.

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foxbat nu Mai vorbi tampenii daca nu cunosti legea. Nu are de dat niciun examen. Pt initiatorul topicului: de ce naiba ai Mai oprit? Tot 3 luni este si pedeapsa pt neoprire la semnalele politistului. Avea Sansa sa nu Mai vina dupa tine

Esteeee! Fuck Militia! (am zis bine?)

Ar trebui facuta o sectiune speciala pentru incepatori cu sfaturi de la colegi capabili.

Nu uitati de numarul rabatat sau montat sub sa.

 

Doamna a avut o suspendare de 60 de zile pentru neacordare de prioritate finalizata cu ceva tabla indoita si pentru a primi carnetul a dat testare. Aia cu minim 13 din 15 intrebari.

 

Banuiesc treaba cu reexaminare este in functie de ce pocinog ai facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt partizan (sa zic asa) al mersului cat mai prudent, insa chiar e de porc ce ai patit si as fi ipocrit sa zic ca pe un drum ca acela ti-ai cautat-o cu lumanarea.

 

Stim cu totii ce usor ajungi la 100 pe motor. Nu era localitate, nu erau drumuri laterale , separator de benzi. Au stat la gineala si...te-au ginit.

 

Nu stiu configuratia, unde se afla masina si/sau cealalta motocicleta, insa daca erau foarte aproape de tine poti aduce in discutie ca viteza nu era a ta ci a lor.

 

Oricum stai linistit ca daca faci ce ti s-a spus mai sus, vei avea permisul in concediu. Cu putin noroc vei si ramane cu el.

 

P.S. cat e amenda?

iesea unu dintr-o propietate de langa drum si-l facea pilaf si erai moarte conservarilor, nu? Daca am ajuns ca si incalcarile legii sunt scuzabile ca merge si asa, sunt eu pilot bun....

Si-a cautat-o cu lumanarea ca aia e zona stiuta de radare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Luv, ai voie sa dai examen de reducere, de la 90 la 30 zile, daca in ultimii 3 ani nu ai avut permisul suspendat, accident cu victime, sau baut la volan.

Dupa ce expira dovada de 15 zile, in ziua 16, se poate da examenul.

Este putin diferit, toate aspectele sunt prevazute aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Silver, in UK se stie cam unde sunt camerele, si oricum pe drumuri nationale sunt semnalizate inainte, ca mai peste tot prin Eu.

Nu indemn pe nimeni sa faca cum zic sau cum fac eu, dar cand cineva imi zice ca mergea cu 124 noaptea la 11 unde probabil nu era nici sulea, tind sa cred ca nu e o incalcare atat de grava a dreptului la viata. A legii da, este, dar nu a dreptului la viata. Probabil ca risti mai mult cand mergi cu 70 km/h printre masini ziua in amiaza mare decat cu 124 la 11 noaptea. Acum nu cred eu ca era vizibilitate 0 si omu' o ardea cu 124 nestingherit.

Putini dintre cei care o ard inconstient sunt prezenti pe aici, aia pe care-i doare in pl nu o ard pe forumuri (de obicei), cu atat mai putin sa explice cum a explicat initiatorul.

Indemnul meu era catre mai putina ipocrizie si mai multa bagare de seama (indifferent de stilul de mers), dar poate nu m-am exprimat de asa natura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

littlekriminal > eu incep sa cred teoria cu satul paralel si la motociclisti. Adica, pe strada, in viata de zi cu zi vad procent covarsitor care merge foarte tare spre inconstienta, oricum majoritatea mult mai tare decat mine.

Intru frumos pe forum si vad ca un nene e pus la zid ca a mers cu 120 noaptea pe un segment de drum care pare liber din poze, nu sunt locuinte, etc lucru care pe undeva ma surprinde placut. Intrebarea mea e: UNDE SUNTETI FRATILOR, ca eu pe strazi nu va vad. SI bag ~100.000km pe an (ce e drept majoritatea in conserva).

 

Adica 120 in localitate ziua, in zona locuita e aproape stare de normalitate la cu mult peste jumtate din motociclisti. Nu mai zic de astia peste 200 in zonele din afara localitatii.

 

Fara cea mai mica urma de ironie, mi-as dori sa merg cu un grup care in pauza sa ma traga pe dreapta si sa ma traga de maneca ca am mers cu 120 pe un drum ca cel din poza ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, eu am mai zis si repet, fiecare merge in stilul lui, oricum in 99% din cazuri nimeni nu baga la cap din sfaturi, mai ales cand sunt indreptate spre viteza de mers.

Fenomenul se poate compara cu mersul la circuit, cand unii care se dau taricel (dar se dau la maximul lor) sunt depasiti cu mult de altii (care se dau normal pentru ritmul lor). Cel care se da la maxim nu poate sa inteleaga cum naiba el merge blana dar totusi e depasit de unul care merge super relaxat si la 60% din ce poate.

Nu zic ca nu exista riscuri daca mergi mai tare, chiar si super atent fiind, dar eu unul nu pot sa merg in ritmul pe care multi il descriu incet. Am incercat de mai multe ori, imi pierd concentrarea grav. De aia insist sa se mearga in ritmul care te face pe tine cel mai atent si cel mai alert, chiar daca inseamna un pic mai tare (decat "normal").

Editat de littlekriminal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te asteptai sa-l incurajam? sa radem de el ca nu a dat a 3a sau ce? a zicem ca politistii este porci? Incalci legea, esti prins=> platesti amenda suporti consecinte, ce o fi asa greu?

l

Intru frumos pe forum si vad ca un nene e pus la zid ca a mers cu 120 noaptea pe un segment de drum care pare liber din poze, nu sunt locuinte, etc lucru care pe undeva ma surprinde placut. Intrebarea mea e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma amuza chestie asta pe care am mai auzit-o: eu daca nu merg repede imi pierd concentrarea.

Pai atunci faceti-va nene un control la procesor ca ceva nu este in regula.

Cum va concentrati la munca? Alergati in timp ce munciti ca sa creasca un pic concentrarea?

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu mi se intampla, nici eu nu credeam. Daca nu merg in ritmul meu, ma uit in alte parti, sunt atras de chestii care nu au legatura cu traficul, ma gandesc la chestii care nu au legatura cu traficul. Asa se manifesta la mine. Nu stiu cum si de ce, dar se intampla numai cand merg pe motocicleta. Ori sunt eu mai hyper, ori nu stiu care e cauza. Cert este ca asa ma simt cel mai bine. Sunt sigur ca n-oi fi eu unicul pe planeta asta care se simte asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma amuza chestie asta pe care am mai auzit-o: eu daca nu merg repede imi pierd concentrarea.

Pai atunci faceti-va nene un control la procesor ca ceva nu este in regula.

Cum va concentrati la munca? Alergati in timp ce munciti ca sa creasca un pic concentrarea?

Nu e nimic in neregula cu ei, pur si simplu scopul unei plimbari este diferit. Adica, probabil pentru tine placerea unei plimbari este sa admiri peisaje si sa te relaxezi, ori asta implica un regim de viteza apropiat de cel legal. Pentru unul ca littlekriminal placerea este sa isi ia portia de adrenalina, ori asta presupune sa mergi destul de tare ceea ce inseamna ca atentia ta cam trebuie concentrata in totalitate pe trafic, starea drumului, abordarea virajelor, etc.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...