Sari la conținut

Solutii pentru intretinere vopsea/crom/piele


Postări Recomandate

Salutare tuturor!

 

De foarte putin timp sunt posesorul unui Shadow 750 ACE. Fiind din 2000, are ceva urme de uzura, minime, dar sunt pe acolo. Am cautat pe forum solutii pentru polisul vopselii precum si a pieselor din crom, dar topicurile gasite sunt vechi si nu contin informatii actuale.

Din acest motiv deschid un topic in care poate si altii doresc sa afle informatii ca si mine.

 

In acest moment caut solutii pentru a polisa partile vopsite, din plastic/metal, dar si a partile cromate, precum si protectia/intretinerea acestora.

Am vazut ca cei de la Motul ar avea solutii pentru asta, dar sper sa nu fie doar numele de ele si sa nu isi faca treaba bine sau sa afecteze partile cu care intra in contact.

 

As avea nevoie si de o solutie pentru curatarea, protectia/intretinerea pielii de pe sa si a coburilor.

 

Orice sfat si parere este binevenita si apreciata, asa ca va multumesc anticipat!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Salut,

 

Hai ca te ajut eu:

 

Cromul si partile cromate/nichelate etc. se curata cu CIF crema. Iei un burete sau o carpa moale si cureti pana ramane suprafata lucioasa. CIF-ul curata bine petele mici de rugina de pe crom si da un luciu ca de fabrica.

 

Piele/vinilin (sa, coburi) - stergi cu lapte Doina - curata, inmoaie si da si un luciu frumos. E valabila faza si daca ai echipament din piele (geci, pantaloni, manusi etc.) - stergi cu lapte Doina si vei reimprospata pielea si ii vei prelungi durata de viata.

 

Pentru plastic vezi ca e un spray de la Lidl - Dashboard Spray - il dai pe suprafetele negre de plastic si il lasi cateva minute, apoi stergi. O sa vezi ca partile negre din plastic decolorate de soare vor capata o nuanta mai inchisa. Problema e ca in timp trebuie sa repeti aceasta operatiune ca se duce efectul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

De acord cu, colegul cu ce a scris sus...."Autosol . Calitate mult peste ce gasesti la Motul." + Crema Doina.....multi stiu, putini cunosc.

 

Eu de aici imi cumpar produsele de care am nevoie pentru ingrijirea motocicletei.

 

https://www.colinauto.ro/index.php?route=product/search&search=autosol

 

 

Succes si sa stapanesti sanatos motorul! :bike-037:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat comanda de:

Autosol metal polish pentru partile cromate

Meguiars ultimate fast finish - ceara pentru protectie

Autosol leather protection and care - pentru piele.

 

Voi reveni cu pareri dupa ce le si probez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Dezgrop threadul acesta din negura Internetului. Recent am inceput sa aducem din Germania produse de la Dr. Wack (https://dr-wack.com/). Probabil va suna mai cunoscut numele S100 care este gama lor de produse pentru motociclete si echipamente moto. (ca fapt divers mai au gama A pentru auto, F pentru biciclete, etc).

 

Produsele lor le gasiti aici: https://m2r-moto.ro/collections/produse-curatat-si-intretinere-s100 si au inclusiv produse pentru curatarea/intretinerea echipamentelor de piele, detergent special pentru Gore-Tex sau alte membrane respirabile, produse de curatat moto sau polish (suprafete vopsite, mate sau colorate, crom, etc).

 

Aruncati un ochi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...