Sari la conținut

"Sincera" admiratie, urari de bine colegului cu KTM (2T)


Fiziflash
 Share

Postări Recomandate

Colegului cu KTM, motor in 2t care "ii dadea in p**a" azi noapte in jurul ore 23 pe bulevard in centrul Sucevei, sa stii ca ai toata admiratia mea, a celorlalti trecatori, si cu siguranta a locatarilor pe langa blocurile carora ai trecut in mod repetat si sustinut.

A fost un moment de emotie, tril, si usoara invidie cand ai trecut pe langa mine si zgomotul era atat de puternic incat devenea aproape dureros, nu inca sa mai ai pretentia sa te intelegi cu persoana de langa tine. ASTA INSEAMNA FRATE SA FII MOTOCICLIST ADEVARAT.

Si tu clar esti unul! Asta inseamna sa contribui in mod activ in a atrage admiratia si respectul opiniei publice catre fenomenul moto.

 

Batranii poate bolnavi, altii obositi de la serviciu, altii poate cu copii, care doreau sa se odihneasca sau aveau alte activitati la ora aia, sunt convins ca te-au admirat si ei. Iar daca nu au facut-o, sunt niste nenorocititi, niste conservari limitati si frustrati care nu inteleg ce e aia placerea motociclismului. Da-i frate tare, dar nu asa devreme, la 23, da-i la miezul noptii. Da-i sa bubuie. Da-i poate ti-a da si tie cineva odata sa iti ajunga. Sau daca nu cineva, poate ti-a da viata, ca minte clar nu ti-a dat nimeni!

Editat de Fiziflash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumva ai imigrat de curand de pe Marte si nu ai aflat inca cum sta treaba?

Pai de aceea si-a luat omul motor si si-a pus toba, de fapt nu mai are toba de esapament :).

Unde vrei sa se dea omul? Pe unde nu il vede si mai ales nu il aude nimeni ca sa ii recunoasca valoarea?

 

Te invit la Bucuresti

Aici e multi motociclisti adevarati.

Iti pot recomanda cateva zone bune.

Sunt cate unii de ai impresia ca nu stiu ca moto are mai mult de treapta 1 de viteza.

 

Acesta este poporul roman. Nu il intereseaza de cel de linga el, este individualist si egoist, decat sa il ajute neconditionat pe cel aflat la anaghie prefera sa il ia la misto, este ahtiat dupa bani, si din lene si incultura alege cea mai facila cale de a face rost de bani - prin furat. In schimb sta sa cada parbrizul de la crucile si curciulitele agatate de acesta - masina nemteasca (obligatoriu!) second second .... second hand, musai dizal, care scoate fum de juri ca merge cu carbuni - , iar bordul este tapetat cu iconite si negresit cu minim un Arsenie Boca. Apropo, nu ai vazut, colegul nu avea si el ceva din astea pe la ghidon pe acolo? Aoleu si era sa uit: face trei cruci ample si profunde cand trece pe linga o biserica. Doamne Ajuta!

 

Si sa fim seriosi, cu ora 23 omul nostru da dovada de un bun simt suspect. Pai pe de ex. Strada Turda din Bucuresti unde cu drag locuiesc, actiunea civica Antentie La Motociclisti se face pe la un ora 1 - 2 noaptea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si la Bucuresti cum e, ajung destul de des. Si pe aici se merge cu 1-a cu vitezane, dar asta chiar iti duduia in timpane.

 

Daca ii scria un "militian" un PV pentru tulburarea ordinii publice sa vezi cum avea cont pe motociclism.ro si cerea sfaturi despre cum sa faca el contestatie sa scape de "abuzul" politiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit, e ok ora 23... la 2-3 noaptea, de abia mai trece cate o masina pe strada, se mai dau reisarii pe bulivard cu a 2a in limitare si toba sport tip burlan. E superb, ca doar adevaratii ziua dorm si noaptea baga 2l de benzina, sa trezeasca poporul muncitor :)) In fiecare noapte imi propuneam sa ies cu o caramida la bulivard... Baraitorii in 2 timpi mai trec ziua, rar cate unul noapte, dar macar merg normal si ii inteleg ca asa se aude motorul ala, nu o fac cu intentie ca si pseudo-cocalaro-motociclistii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumva ai imigrat de curand de pe Marte si nu ai aflat inca cum sta treaba?

Pai de aceea si-a luat omul motor si si-a pus toba, de fapt nu mai are toba de esapament :).

Unde vrei sa se dea omul? Pe unde nu il vede si mai ales nu il aude nimeni ca sa ii recunoasca valoarea?

 

Te invit la Bucuresti

Aici e multi motociclisti adevarati.

Iti pot recomanda cateva zone bune.

Sunt cate unii de ai impresia ca nu stiu ca moto are mai mult de treapta 1 de viteza.

 

Acesta este poporul roman. Nu il intereseaza de cel de linga el, este individualist si egoist, decat sa il ajute neconditionat pe cel aflat la anaghie prefera sa il ia la misto, este ahtiat dupa bani, si din lene si incultura alege cea mai facila cale de a face rost de bani - prin furat. In schimb sta sa cada parbrizul de la crucile si curciulitele agatate de acesta - masina nemteasca (obligatoriu!) second second .... second hand, musai dizal, care scoate fum de juri ca merge cu carbuni - , iar bordul este tapetat cu iconite si negresit cu minim un Arsenie Boca. Apropo, nu ai vazut, colegul nu avea si el ceva din astea pe la ghidon pe acolo? Aoleu si era sa uit: face trei cruci ample si profunde cand trece pe linga o biserica. Doamne Ajuta!

 

Si sa fim seriosi, cu ora 23 omul nostru da dovada de un bun simt suspect. Pai pe de ex. Strada Turda din Bucuresti unde cu drag locuiesc, actiunea civica Antentie La Motociclisti se face pe la un ora 1 - 2 noaptea.

 

 

 

 

Bine punctat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bruummm, par par par ... sau poc poc poc! Ti-ai dat foc la valiza. Sa vezi ce o sa sara adevaratii guru ai motociclismului sa iti spuna ca tu esti de vina ca te aflai acolo! Ca acel flacau a procedat cum trebuie, ca toba zgomotoasa salveaza vieti ... numa nitica rabdare ca indata apar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar cum iti permiti sa te iei de saracul baietas ? N a facut nimic decat sa si arate spiritul de motociclist intr un mod putin mai zgomotos, doar nu te a deranjat?

Da i doamne minte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bruummm, par par par ... sau poc poc poc!

 

Începătoare cu caș la gură, de abia ți-ai luat permisul de motor și îndrăznești să ignori biblia motociclistului „true”.

 

Vei fi legată cu urechile de o tobă fără amortizor și motorul va fi turat până îți va intra în cap că :

 

Loud pipes save lifes

 

Clar ?! :P

Editat de vandrash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acesta este poporul roman. Nu il intereseaza de cel de linga el, este individualist si egoist,

Stai linistit si poporul austriac e la fel. Doar ca aluia ii e frica de lege pentru ca la el se aplica. Cand stie ca nu e pedepsit face la fel. Stiu ca ai mers pe afara, n-ai vazut cum se comporta soferii austrieci cand trec granita in Ungaria? Zici ca au scapat din puscarie! La fel si la ei in tara, cand nu e nicio lege care sa-i incrimineze si ramane doar bunul simt isi dau in petic maxim.

Alt exemplu: la o granita AT-IT printr-un pas in Alpi am vazut cu ochii mei niste reisari cu numere austriece cum isi dadeau jos silencerele de la tobe in prima parcare dupa ce au trecut in Italia.

La noi e mai vizibil pentru ca aplicarea legii lasa de dorit. Atata tot, nu suntem mai nesimtiti decat altii. Bine, nici mai simtiti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa mor de inteleg de ce la mine pe sebastian ii dau blana (multe intersectii, masini parcate, treceri d epietoni) cand la 500m este trafic greu und eii pot da cata blana vor si deranjeaza mult mai putina lume... probabil nevoie de spectatori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Loud pipes save lifes plm... :crack: Pana nu o sa-i opreasca politia sa le verifice cazanele, nu o sa se potoleasca.

Ma gandeam si eu zilele trecute sa ies cu o ranga sa-i azvarl unuia la schitze.

Lor trebuie sa le arati ca la catelusi. Sa ii bagi cu nasu in c*cat. "Uite we potaie, asa nu ! Esti intr-o comunitate, ai ales sa traiesti in societate, potolestete si revino-ti in plm de panseluta."

Singurul lucru pe care il faci e sa deranjezi si care-o veni pe aici sa spuna ca de fapt stai putin ca nu e chiar asa, ca esti auzit in traf..... Iesi in pasca ma*ii de cocalar! Baga-ti in sufragerie cazanu' si da-i gaz si lasa-ne cu trompeta ta sparta.

 

Colegului cu KTM, motor in 2t care "ii dadea in p**a" azi noapte in jurul ore 23 pe bulevard in centrul Sucevei, sa stii ca ai toata admiratia mea, a celorlalti trecatori, si cu siguranta a locatarilor pe langa blocurile carora ai trecut in mod repetat si sustinut.

Se mai plimba vreo 3 baieti pe Victoriei - Obcini asa mai pe seara. Toti mai mult sau mai putin fara tobe. Unul cu un z750 sau z1000 negru face o galagie de nici amuzant nu mai e, sa ai macar pe ce sa faci o gluma ca omu. Sper ca nu esti tu.. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU este vina lui... @Silver_arrow a punctat f obiectiv si frumos totul, insa si noi dam dovada de egoism cand privim problema numai din punctul nostru de vedere. Specimenul in cauza nu stie mai mult. Probabil acolo se opreste toata educatia lui, sau mai bine, toata viata lui... Si aici as incepe cu parintii si as continua cu tot arborele lui genealogic, caci undeva s-a rupt firul, clar...

 

Azi am primit un semn de viata de la un "prieten" de genul, care se inscrie perfect in profil (piz_e tufute pe tinder, smartfeon de 1000 eur luat la schimb pe olx, bembeu din 2001 care nu mai are nimic legal pe el, o coaja de ieR1 model '99 la care a dat 2000 lei pe vopsit carenele, dar motorul/suspensia/franele sunt praf si categoric, prezent la toate adunarile nocturne... ma rog bembeu in mare parte). Si omul, dupa 3 saptamani de tacere, comunica precum autistii... prin poze. In loc sa scrie "sunt bine, mananc capsuni", trimite o fotografie cu o capsuna. Sau mai bine, o posteaza pe ceva canal de socializare, ca si cum noi restul, nu am vazut o capsuna la viata noastra. (Saracilor care suntem) Iar astazi, al meu, imi trimite fotografia unui document prin care politia ii da dreptul la achizitia unei arme de aparare (gloante de cauciuc), atestand ca a trecut si psihologicul. Asa ca mi-l si imaginez pe haiducul meu noaptea pe eroilor, cu bembeul si pistolul pe bancheta de langa, sau pe ieR1 si cu pistolul la cingatoare, plecand in limitare intr-a-ntaia, alergand de la o piz_a care i-a raspuns pe tinder la alta. Si cam asta este toata viata lui. Zi de zi. Altceva nu stie, si oricum, nu-l animeaza.

 

Dar no, ca el sunt multi si, chiar si ei au dreptul sa traiasca. Iar ziua e cald si soare, trafic ingreunat, ce sa faca? Sa pazeasca motorul la un suc pe terasa? le iau foc seile, si gagicile sunt oricum la scoala sau lucru...

 

Pe cand, tot obiectiv vorbind, daca politia ar patrula/ ar pune filtre noaptea in zonele cheie... cati si-ar mai permite benzina?


» Post actualizat in 07 Jun 2018 10:03

A, uitasem sa spun ca, #myretardfriend, la motorul de 2.8l pe benzina, avea nevoie de evacuari mai sonore, asa ca a apelat la o firma specializata. A fost sfatuit sa puna minim 3 intermediare, dar, omul a tinut mortis sa aiba teava directa din fata pana in spate. 2 saptamani nu schimba mai sus de 2000 ture, ca il stiau toti de la 5 strazi distanta. Intr-un final, cu mana lui de data aceasta (ca doar a dat o data 1400 lei pe operatiune)... s-a apucat de gaurit teava ca sa sudeze peste intermediare (cam 100 de gauri de segment).

 

Vi-l imaginati pe-asta prin Bucuresti la 1 noaptea?

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se mai plimba vreo 3 baieti pe Victoriei - Obcini asa mai pe seara. Toti mai mult sau mai putin fara tobe. Unul cu un z750 sau z1000 negru face o galagie de nici amuzant nu mai e, sa ai macar pe ce sa faci o gluma ca omu. Sper ca nu esti tu.. :crack:

 

Iti dai seama ce ipocrit ar trebui sa fiu daca eram eu? Z-ul meu are toba cu silencer pus, este putin mai zgomotoasa decat aia stoc. Prin obcini ma poti vedea cand merg spre Falticeni.

 

Nu obisnuiesc sa ma plimb deloc prin oras. Sunt satul de el pe 4 roti. Sa stau la semafoare si sa ma invart pana ametesc. Pentru ce? Avem trasee atat de misto in zona noastra. Chiar suntem privilegiati. Poti face Mestecanis. Poti face palma-sadova. Poti face BT-Saveni (Care s-a asfaltat si e fain) Nu mai zic de Piatra neamt- Cheile bicazului. Si atatea altele.

Toate trasee de o zi. Pentru ce mama naibii sa te dai prin oras ?

 

In fine. Problema e la mine. Nu sunt suficient de tolerant :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ai prins! Da' la' ca o sa dau gauri cu spiralu' de 16 in toba de la FZ, si asa suna de parca ar fi electric, si vin sa-ti fac serenade sub fereastra la ore mici!

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In fine. Problema e la mine. Nu sunt suficient de tolerant :D

 

Tu stai bine. Eu n-am nici un prieten motociclist (doar asa, "din vedere").

 

Apropo, ai fost pe la P. Neamt - Cheile Bicazului - Lacu Rosu ? Cum e drumul ? Anul trecut prin august m-a cam.. intristat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai fost pe la P. Neamt - Cheile Bicazului - Lacu Rosu ? Cum e drumul ?

Am fost weekend-ul ăsta în zonă și este strat nou de asfalt de la Bicazu Ardelean spre Lacu Roșu (doar zona podețelor nu este încă refăcută). Dar între Bicazu Ardelean și Piatra Neamț....e ca anu trecut :diggin:

Probabil se va reface până la Piatra, dar nu se știe când va fi gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat de situatia drumului. Traseul e chiar fain si nu inteleg de ce nu-l rezolva cu un asfalt bun. Cheile sunt foarte impresionante. Mai impresionante fata de transfagarasan in opinia mea. Am sa testez vara asta portiunea proaspat asfaltata.

 

Anyway... ontopic:

post-92291-0-31726000-1528449021_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare ok, (nu perfect insa practicabil) Suceava, Tg Neamt (dar ocolesti nu prin Oglinzi) , Piatra Neamt, Bicaz, Cheile Bicazului.

 

Ieri de ex, si e un traseu pe care il fac des, am fost Suceava Tg Neamt, Viaduct > Durau, sau poti merge de pe viaduct dreapta spre Borsa si vii pe Valea Bistritei. (a ramas o portiune nasoala dar in rest e practicabil drumul) si de acolo ori urci transraraul si cobori pe Rarau, apoi Campulung Suceava, ori inconjori prin Vatra Dornei.

 

P.S.Cred ca l-am ginit pe eroul tau cu Z-ul. Insa are blocul motor si prinderea motorului argintii, ale mele sunt negre. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...