Jump to content
V-FOUR

Proiect MZ ES

Recommended Posts

le duci la haluminiu' si iei de fer' cromate 😎

Jantele de aluminiu sunt vesnice, sa zic asa ,  pentru ca pot fi lustruite cu usurinta si ori de cite ori e nevoie , cu o pisla abraziva fina si arata foarte bine . Nichelul de pe cele de metal la un moment dat se va desprinde si nu arata bine. Eu zic sa le pastrezi pe cele de aluminiu . Bafta !

Initial asa era si planul meu sa ramana cercurile din aluminiu, dar cercul de la atas este din metal cromat si nu exista din aluminiu, dar exista cercuri din fier cromat pt Mz, o sa vad ce voi face

Intre timp am fost la Chirurgul Pinnochio si a retusat aripa si frana spate

20190628_201032.jpg

20190628_200618.jpg

20190628_201032.jpg

20190628_202107.jpg

Dupa mult timp au venit si piesele de la sablat si vopsit electrostatic, desi e sarbatoare nu m-am putut abtine si am montat axul pe bascula de la atas, urmeaza sa ma apuc sa montez unele piese si sa duc la vopsit piesele sablate

Aripa spate am lasat-o la sablat si frana spate urmeaza sa o duc la zincat si apoi vopsit electrostatic

20190629_151757.jpg

20190629_151807.jpg

20190629_165544.jpg

20190629_165527.jpg

20190629_191355.jpg

Stie cineva ce cod au rulmentii de la jug ?

Posted (edited)

Stima pentru ceea ce faci si efortul depus.

Cunosti undeva unde pot sa reabilitez un ambielaj de ES 250, eventual un kit de reparatie, pentru ca am doua motoare ambele suferă de aceeași boală ambielajul

Edited by m72story

Salut, piese la preturi cat de cat decente găsești pe stolmot.com,  nu stiu unde poti sa si centrezi ambielajul

Szeged/ Kescemet 

(probat,vazut,placut)

M-am documentat si eu si am aflat adresa și un nr de telefon din Szeged, unde se centrează ambielaje, am inteles ca vorbesc si românește 

IMG-20190811-WA0023.jpg

Si sârbeste

Si ungureste 😎

La 07.06.2019 la 23:24, V-FOUR a spus:

Dupa o luna de asteptari, au venit din Ungaria unele piese pentru atasul Duna, mai trebuie sa astept cel putin o luna pentru interior

Din pacate, desi au trecut 3 săptămîni piesele lasate la sablat si vopsit electrostatic nu sunt gata, ceea ce ma tine pe loc

Apelez din nou la voi, poate ma ajutati cu o aripa spate si o pedala de frână 

20190607_193039.jpg

unde montezi telescopul ala? modelul tau are suspensia pe bare de torsiune fara amortizor. In alta ordine de idei poti te rog sa-mi spui unde ai comandat piesele? imi trebuie si mie un cerc si spite noi...

La 07.08.2019 la 13:51, m72story a spus:

Stima pentru ceea ce faci si efortul depus.

Cunosti undeva unde pot sa reabilitez un ambielaj de ES 250, eventual un kit de reparatie, pentru ca am doua motoare ambele suferă de aceeași boală ambielajul

Cred ca poti sa il rezolvi si in Bucuresti. Teoretic, ar fi doua variante.

Acum 18 ore, Estremadura a spus:

unde montezi telescopul ala? modelul tau are suspensia pe bare de torsiune fara amortizor. In alta ordine de idei poti te rog sa-mi spui unde ai comandat piesele? imi trebuie si mie un cerc si spite noi...

E ciudat cum știu alții mai bine ca mine ce dețin eu, nu vreau sa par arogant,dar langa amortizorul reconditionat este si cel original al atasului, atasul meu nu are suspensia pe bara de torsiune( stiu ca sunt si modele cu bara de torsiune)

Piese mi-a adus cineva din Ungaria, dar sunt destul de piperate ca si pret

Am gasit si o poza cu cadrul atasului si amortizorul vechi 

20190316_155203.jpg