Jump to content

Recommended Posts

Nu voi putea urmari maine cursa, dar o lupta la victorie pe final de cursa e tot ce as putea spera considerand "blestemul" care s-a dovedit a fi Mugello pentru Rossi din 2009 incoace, cu accidentare naspa in antrenamente in 2010, cu un Bautista care a jucat popice cu mosul in cursa din 2013, cu o Yamaka din care iesea fum alb in 2016 pe cand se lupta pt prima pozitie cu Loredana s.a.m.d. Realist vorbind, daca termina cursa si nu apar alte ghinioane, ma astept la un loc 2, dar vorba colegului: diii murgule, sparge blestemul si fa o bucurie fanilor macaronari :mexicanwave:

• Replies 512
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Io cred ca cineva bate campii cu placutele alea...

Nu bate nimeni campii.

In Qatar Lorenzo a declarat doar ca nu a mai avut frane - chiar echipa Ducati a spus ca nu mai gasesc o placuta si ca intradevar a fost o problema acolo.Aici la Mugello cu Pirro nush de unde a cules colegul informatiile dar nu cred ca se apuca sa vorbeasca asa din aer.

Mi se pare oricum penibil din partea lui brembo faptul ca se pot intampla asemenea treburi la asemenea nivel.Si nu inteleg de ce doar la Ducati cand sistemele de franare sunt identice la toate echipele.

Si apropo de Ducati :bounce:

Screenshot-2018-5-29_Facebook.png

Asa mi-a cazut si mie partea de uzura de pe placua spate,a ramas doar metalul ala sa prinda pe disc. Doar ca era la frana spate :) asa ca am facut linistit traseul doar cu frana fata.

Pe atunci nu stiam ce e aia o placuta ca lumea si aveam niste Ferodo din alea cele mai ieftine...never again.

Asa mi-a cazut si mie partea de uzura de pe placua spate,a ramas doar metalul ala sa prinda pe disc. Doar ca era la frana spate :) asa ca am facut linistit traseul doar cu frana fata.

Pe atunci nu stiam ce e aia o placuta ca lumea si aveam niste Ferodo din alea cele mai ieftine...never again.

Ce vrea sa zica method dar mai pe scurt :

E inadmisibil sa se intample asa ceva in motogp!

» Post actualizat in 03 Jun 2018 07:28

În ultimul tur rapid, MM mergea la -0.4 pînă l-a prins pe moș. Apoi l-a depășit ( cei de pe BT sperau să se dea imagini dar nu s-a văzut pe tv ). Imediat după ce a trecut era la +0.3 ( moșul era pe turul de revenire ), apoi a fost faza cu salvarea căzăturii care s-a tot dat în reluare pe tv. MMu venea sub 1.46 ( dar nu trebuie să mă crezi pe mine, poți să revezi calificările, eventual de pe BT )

În rest, jos pălăria pentru polul moșului, e senzație la vârsta lui. Și un mare plus pentru Iannone pe răgălia aia de Suzuki

» Post actualizat in 02 Jun 2018 19:07

------

Pe de altă parte, MMu nu zice nimic, așa că poate a greșit singur și de-aia a ratat turul.

Am revazut calificarile.Dupa pole'ul lui rossi marq era spatele lui la cateva sute de metri.

Rossi in primul viraj deja renuntase la tur rapid.Asta apare onboard cu el,se vede clar ca degajase pt pilotii rapizi.

Apoi apare marc,cu 2 sectoare rosi,asta inseamna jumate de circuit parcurs si rossi era in spatele lui.

https://youtu.be/BYS6PVOQRnQ

Singura placuta la care a zburat ferodoul de pe metal a fost la un Renault Fuego prin 1991 si fusese facuta la IRA Grivita cu ferodou de tramvai lipit pe fiarele de la placutele vechi... Bine, am mai vz epave pe 4 roti statute cu anii si la care metalul e atat de ruginit incat se cojeste cu tot cu ferodou. Daca se intampla in gp inseamna ca placutele le fac niste romani pe soba din garaj, lipesc ferodoul cu ciorap de nylon topit si scriu brembo pe ele :moron:

In spate, in fata, cert e ca Rossi i-a stricat turul de pole al lui mm! Nu avea ce sa caute pe pista cand se desfasoara memel, e pericoloso! :P

Edited by john17

Am revazut calificarile.Dupa pole'ul lui rossi marq era spatele lui la cateva sute de metri.

Rossi in primul viraj deja renuntase la tur rapid.Asta apare onboard cu el,se vede clar ca degajase pt pilotii rapizi.

Apoi apare marc,cu 2 sectoare rosi,asta inseamna jumate de circuit parcurs si rossi era in spatele lui.

Hai că l-am absolvit pe moș de vină. Nici MMu nu s-a plâns așa că probabil că a fost pe barba lui.

Oricum, nu prea contează dacă ești în rândul 1 sau 2, că în primul viraj vom avea patru Ducati pe locurile 1-2-3-4 :crack:

» Post actualizat in 03 Jun 2018 08:56

In warmup, primii 14 sunt într-o secundă

Si nu inteleg de ce doar la Ducati cand sistemele de franare sunt identice la toate echipele.

Nu sunt identice, difera de la un constructor la altul, in functie de caracteristicile motocicletei si chiar in functie de preferintele pilotului. Imi aduc aminte ca fusese publicat la un moment dat, un interviu cu un oficial de la Brembo, care povestea ce schimbari majore au intervenit in materie de sisteme de franare, in ultimele sezoane, inclusiv odata cu schimbarea furnizorului de pneuri. Probabil Ducati, care foloseste mai intens franele, prezinta un risc crescut de a le avaria...

Sigur au luat plăcuțe de pe Ali.

Îmi aduc aminte cum am rămas odată fara frane la o Vectra service- ata la marele Căpriță. Pe Magheru când s-a pus roșu la Romana și toată lumea a sărit pe zebra, eu pe frane numai că nu erau frane, s-au dezlipit pad-urile de pe suportul metalic. Asta experiență.

Memeeeluuuuu!!! Cat a putut sa stea pe cot, asta n-are toata tzigla pe casa.

Edited by john17

George are pe sub combinezon un tricou cu "M_uie Italia !". Să vezi dacă nu li-l arată !

» Post actualizat in 03 Jun 2018 12:23

a început babardeala !

» Post actualizat in 03 Jun 2018 12:27

e coadă la c_urul moșului

» Post actualizat in 03 Jun 2018 12:28

Rins i-a făcut injecție, Iannone și Crutchlow pregătesc seringile

» Post actualizat in 03 Jun 2018 12:29

Lu Iannone i s-a îndoit acul, că intră mereu în voblaje

» Post actualizat in 03 Jun 2018 12:30

Spartanul rezistă ! i-a dat profesorului 2 secunde

» Post actualizat in 03 Jun 2018 12:32

a greșit Rins , Doctorul se răzbună