Sari la conținut

KEFALONIA 2018


Postări Recomandate

am rezervat cazare in kefalonia, urmeaza sa merg dar cu masina la sf. lunii august. In afara de Assos, Myrtos, Drogarati si Mellisani Cave , care ar mai fi puncte misto de vizitat ? Cine a mai fost, va rog dati un sfat o parere ceva. De unde pot lua ferry mai ieftin, orice info e binevenita .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut!

Noi am luat ferry din Astakos. Am facut rezervare telefonica prin intermediul unui prieten grec.

Ca plaje, pune pe lista si Makris Gialos, Petani si Antisamos. Si Xi a avut farmecul ei, plaja e cu nisip si apa se adanceste destul de departe, e buna pentru copii sau persoane care nu inoata prea bine.

Antisamos si cele doua pesteri le poti vizita in aceeasi zi. In mijlocul zilei cand e foarte cald poti fugi de la plaja sa le vezi. Nu e mare lucru cu ele, dar e pacat sa nu te duci.

Cam asta imi amintesc acum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

Multumesc pentru informatii. As dori sa mai stiu cum a fost cu drumul . Eu plec din Bucuresti si sincer nu stiu daca sa fac drumul dintr-o bucata sau cu oprire. La intors mai mult ca sigur o sa ma fortez sa ajung mai repede acasa, dar la dus nu m-as obosi ca nu vad rostul ...

De asemenea cum e cu taxele de autostrada, cam cat costa daca vin dinspre Sofia? Din ce am vazut pe google maps am numarat 4 toll-uri de plata . Anul trecut cand am fost in Thassos parca era 2,3 Euro...

 

As dori cat mai multe informatii ca sa ma simt pregatit :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

 

Drumul il ai asa: Bucuresti-Sofia ( drumuri nationale) si dupa Sofia aia numai autostrada pana aproape de Astakos. Si eu recomanda trecerea pe le Astakos dar e important si unde ai cazarea pe insula, ca daca stai in Nord langa Fiskardo poate ar fi bine sa ai in vederea trecerea prin Lefkada pe la Nidri. Costul la Astakos e 42 masina si 12 persoana, daca iei dus intors iti da 20% reducere pentru intors, adica o sa plesti doar 70 la intoarcere. La Nidri prin Lefkada ai 35 masina si 9 persoana parca. Eu zic ca daca ai cazare pe suduin insulei du-te prin Astakos, s-au mai dat drumul la o noua bucata de drum express, o sa vezi ca o sa faci mai putin decat zice Waze/Maps, asta daca nu s-au updatat intre timp, din iunie cand am fost eu.

 

Daca faci drumul din prima sau cu o noapte la mijloc e alegerea ta si a familiei tale. Bulgaria o faci in 7 ore cu o oprire mica, oricat de tare ai merge. Dupa aia mai ai cam 5 ore pana la ferrybot, 2:30 pe ferry si cam o ora pe insula, depinde unde ai cazarea. Daca ai cazarea mai departe, poti sa faci si 2 ore, gandeste-te ca insula e uriasa. Ferry la Astakos ai la 12:30, iar la Nidri ai la 16:00. Depinde iar de tine cat de repede vrei sa ajungi pe insula. Vrei sa ajungi la 16:00 sau la 19:00?

Eu m-am oprit imediat dupa ce am trecut granita de la bulgari si la dus si la intors. E misto asa ca mergi lejer, ajungi la hotel, daca are piscia faci o baie, mananci si dimineata o iei de la capat. Ce e nasol e ca pierzi 4 zile pe drum aproape, in loc de 2. Pleci luni dimineata ajungi marti seara la destinatie. In loc de pleci luni diminineata si ajungi seara la destinatie. Atentie cum iti calculezi pasii cu drumul sa prinzi ferryurile. Am prieteni care au ajuns in port si tocmai de pleaca ferrubotul si au dormit in masina noaptea. Eu am ajuns cu aproape 2 ore mai devreme ca nu am calculat bine timpii. Dar a fost ok ca am mancat la restaurant, m-am plimbat etc.

 

Daca vrei, iti pot recomanda si cazari pe drum. Taxe de autostrada ai la greci cam 30 de euro dus intors. Daca te duci prin lefkada mai adauga cam 10 euro tunelul de la preveza. La bulgari mai ai 20 de euro parca vigneta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am fost cu masina iar la moto cam 12 euro pe sens

 

vezi programul de la fery ... doar 2 pe zi

daca le pierzi mai bagi o cazare pe lefkada

 

august este foarte cald si AGLOMERAT eu unul nu merg deloc in perioada asta

 

pe insula sunt multe plaje superbe mai ales cele greu accesibile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cazarea o am langa aeroport , deci cel mai indicat ar fi sa iau ferry din astakos la 12:30 . Practic in Kefalonia stau 23-30 august, acum nu stiu cat de aglomerat sau cald o fi, sper doar sa nu ploua sa pot sa ma bucur de insula. Ma gandeam sa fac pauza la dus chiar in Salonic, doar ca o sa stau stresat pe urma cu plecatul de dimineata . conform google maps cica fac aproape 5 ore. deci ar trebui sa plec dis de dimineata la 7 din salonic ca sa fiu la maxim 12 la ferry.

 

@sudsemnatu : ce cazare cu piscina poti recomanda ? chiar daca nu e in salonic. :D suna bine sa plec dimineata linistit si sa ajung pe dupamasa tot linistit, nestresat, sa mananc, sa ma relaxez la o piscina si sa dorm noaptea confortabil ca dimineata sa plec spre ferry .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta in sidilikastro, eu am stat si anu trecut aici la alt hotel cu 2 piscine afara ( am uitat numele), anul asta am stat la Olympic Hotel care avea doar un centru spa cu piscina interioara. Eu am evitat Salonicul, e al doilea oras ca marime din Grecia si e f aglomerat, intri greu si iesi greu din el.

Nu m-as risca sa plec la 7, poate chiar la un 6, poate mai vrei sa te opresti la toaleta sau sa bei o cafea. Mai bine pleci mai devreme si mergi lejer decat sa alergi ca nebunu :)

 

Ia in cap sa ajungi acolo la 11:30-12:00 sa cumperi si biletele....Eu am fost in iunie si ferryul e plinut, deci in August o sa fie si mai full...

Editat de Sudsemnatu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

M-am intors :) . Am facut oprire langa Serres la Acropol Hotel si la dus si la intors. Ferry luat din Astakos cu bilete cumparate direct de acolo, fara rezervare. Reducerea de 20% la ferry a fost doar la masina, dar hei, mai bine decat deloc. Insula este superba cu tot ce are de oferit, merita vizitata macar odata in viata. Sunt foarte multe locuri frumoase, am facut aproape 2000 poze cu telefonul in 9 zile, pentru un pasionat de fotografie cred ca se dubleaza cel putin pozele :)) . Autostrada la greci m-a costat cam 30 E dus intors, iar vinieta la bulgari mi-am luat pe o luna 20 E. Pentru mine personal a fost obositor drumul, mai ales la intors. In total am facut aproape 3000 km in aceste 9 zile, m-am plimbat f mult pe insula, dar am cuprins cam tot ce se putea cuprinde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

Mersi theogs. Am gasit niste info cum ca Vasiliki inca este inchis pt modernizare. Tind spre Nydri pentru sa sunt mai putini km de facut. Deci mi-am raspuns singur...

 

Puteti recomanda un oras/satuc unde sa ma cazez, ceva mai fara agitatie si mai retras putin, dar sa am o carciuma doua seara pe langa? Am de gand sa bat toata insula, vreo doua plaje pe zi plus ceva obiective. 7 zile o sa stau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la inceput de iulie, doua persoane, cu moto.

Eu am luat din Astakos pana in Sami. Vaporu mare si fara stress. 2h si 15  min.

 

FROM ASTAKOS TO KEFALONIA(SAMI)

MONDAY-FRIDAY-SATURDAY
05.30- 12:30- 19.00*

TUESDAY-WEDNESDAY-THURSDAY-SUNDAY
12.30 - 19.00*

 

FROM KEFALONIA(SAMI) TO ASTAKOS

MONDAY-TUESDAY-WEDNESDAY-SATURDAY

09:45 & 16:30

THURSDAY-FRIDAY-SUNDAY
09.45- 16.30- 23.00

 

Ai autostrada noua spre Astakos, drumul este foarte bun.

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut am prind greva la fery...deci mai luati cu voi niste bani .....

uite ce au patit aia din samotraki

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, iulianserban a spus:

Da, am citit de greva de anul trecut, o sa fiu pregătit. 

Plec la jumătatea lui sept, am timp pana atunci să mă documentez. 

Mersi! 

Cat stai pe insula?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, ianachim a spus:

Anul trecut am prind greva la fery...

 

Ce noroc pe unii... De ce n-am prins eu greva? Mai stateam bucuros o luna pe insula :D

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am hotarat ca la dus sa iau ferry din Nydri, iar la intors din Sami, cazare o sa fie undeva intre, inca nu am rezervat, caut. 

Planuiesc sa plec vineri dupa amiaza, din cauza asta exclud traseul cu trecerea bacului pe la Nikopole. Circula aiurea, la 8, 12, 16 si 19:30, naspa orar pentru perioada de vara, as ajunge sa iau utimul bac. Asa ca aleg sa merg pe varianta Buc - Ruse - Plevna - Iablanita - Sofia sau Buc - Ruse - Veliko - Sevlievo - Iablanita - Sofia. Primul traseu include E83, ma gandesc ca este asfalt bun, dar si mai aglomerat. Bun arata si traseul 2, pe E772.

Care drum stiti ca este mai bun, liber si rapid? Partea spre Sofia nu am facut-o pana acum si am de gand sa merg mai alert putin portiunea asta, atat cat se poate. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...