Sari la conținut

Stare drumuri intre Bistrita si Suceava


bmwio
 Share

Postări Recomandate

Stie cineva cum mai sint drumurile intre Nasaud si Ciocanesti? merg spre Falticeni la Moldova Classic Rally cu o sportiva(Porsche 944), ma puteti ajuta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu, cei care reabiliteaza drumul dintre Ciocanesti-Borsa s-au apucat de vreun an de lucru, dar nu e recomandat sa mergi nici macar cu motorul. Nu vei putea ocoli toate gropile si, in plus, o mare parte a drumului respectiv a fost decopertat.Ultimul update e de acum 2 luni cand a fost un coleg cu masina si a zis data viitoare va ocoli prin Bistrita catre Borsa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa iti zic de starea drumurilor, in schimb de intreb de curiozitate, pentru ca din conincidenta ma uitam si eu la acest model.

 

Crezi ca poate fi real acest pret, sau e un cadavru? https://www.olx.ro/oferta/vand-porsche-944-retromobil-ID9KgoR.html#342fed7127


» Post actualizat in 01 Jun 2018 09:05

De ce nu o iei pe partea cealalta? Dumitra>Bistrita>Tureac>Fantanele>Poiana Stampei> Vatra Dornei> Campulung > Pojorata > Falticeni. Ai drum direct nu trebuie sa treci prin suceava.

 

Eu fac traseul acesta de placere cel putin de 2-3 ori pe an cu motorul. Anul acesta am ajuns o data la Colibita, este foarte ok drumul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am venit pe drumul Borșa-Vatra Dornei si drumul e in reparatie.

Au acoperit o buna parte din el cu pietris si e un praf de numa.

Plus ca bucata dinspre Vatra Dornei e inca cu gropi,n-au ajuns acolo cu reparatiile.

Cu un enduro touring mergi ok-ish,danseaza un pic pe pietris.

Am vazut destule masini pe acolo,asa ca e facubil,dar nu e recomandat.

Partea faina e ca ,atunci cand o sa termine drumul asta,o sa fie forte fain de mobra.

Colegul Fiziflash a zis foarte bine...pe partea cealalta pe Falticeni-Dumitra e cel mai bine...mergi pe drum european bun bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi, traseul propus il cunosc si eu bine, il fac cam la 2-3 ani, in special cu moto, voiam ceva nou, am crezut ca s-au mai modernizat si alte drumuri.


» Post actualizat in 03 Jun 2018 18:32

Nu stiu ce sa iti zic de starea drumurilor, in schimb de intreb de curiozitate, pentru ca din conincidenta ma uitam si eu la acest model.

 

Crezi ca poate fi real acest pret, sau e un cadavru? https://www.olx.ro/oferta/vand-porsche-944-retromobil-ID9KgoR.html#342fed7127


» Post actualizat in 01 Jun 2018 09:05

De ce nu o iei pe partea cealalta? Dumitra>Bistrita>Tureac>Fantanele>Poiana Stampei> Vatra Dornei> Campulung > Pojorata > Falticeni. Ai drum direct nu trebuie sa treci prin suceava.

 

Eu fac traseul acesta de placere cel putin de 2-3 ori pe an cu motorul. Anul acesta am ajuns o data la Colibita, este foarte ok drumul!

Astea dimainte de 1985 sint pe caroserie,,bordul, puntile de 924 dar cu motorul de 2,500, este prima generatie de 944. M-am uitat si eu la masina, nu o cunosc, nu am auzit de proprietar, nu spune ce a facut la ea, poate afli pe 4Tuning/Porsche.

Eu am avut si 924 si acum un 944 recarosat pe un S2, kie imi plac masinile vechi iar modelul asta in special, pina voi reusi sa ajung la 911. Daca vrei informatii in plus, vorbim, cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Am fost anul acesta de Rusalii in zona, intre Poiana Largului si Vatra Dornei drum bun reasfaltat, Vatra Dornei-Borsa excelent refacut complet, Dupa Cirlibaba este un indicator catre Nasaud, pe care Nasaud era taiat cu vopsea, eu de drumul acela sint interesat, vreau sa ajung iar pe acolo si sa fac si alte trasee, prin Singeorz Bai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Salut, se poate ajunge pana la Nasaud pe acolo, e drum forestier de aprox 20-25km sa zic, imediat dupa ce faci stanga cum vii dinspre Carlibaba. E practicabil..dar daca a plouat mult, nu m-as baga cu ceva non-adv. Anul asta cand am fost pe acolo circulau si camioane mijlocii. 

E foarte frumos, se urca putin si ajungi la pasul rotunda care duce spe vf Ineu (in stanga sunt cele doua cabane Rizea si Candele; si in dreapta o iei inspre Ineu - te lasa sa te bagi cu moto dar eu cand am fost am platit bilet de intrare in parc 5 lei). Tot inainte mergi pe forestier pana la Valea Mare, apoi ai asfalt not great, not terrible. Recomand sa mergi in primavara pana la Rodna pe drumul asta, sa faci drepta inspre Valea Vinului, parchezi moto, si urci pe jos pana la Poiana cu Narcise cand e sezonul lor (traseu pe jos de 5-6 ore dus intors sa zic). E foarte fain. 

Pana la Sangeorz-Bai si Nasaud asfalt not great, not terrible, DAR este un drum foarte fain, proaspat asfaltat, de la Ilva Mica-Stramba-Josenii Bargaului (172c vad ca e trecut pe maps). Pana intri pe 172C ai de mers cam un km pe asfalt bombardat WW2 😄 

 

Alt traseu practicabil tot de la Carlibaba ar fi sa faci dreapta inspre Iedu-Bobeica si sa iesi aproape de Izvoarele Sucevei, apoi cobori pana la Moldova-Sulita si faci dreapta inspre Herghelia Lucina si se vede pe maps ca poti face o bucla sa iesi in Benia. Trasee de drum forestier practicabil, fara bariere.. foarte cool. 

Succes pe dealuri, dar nu cred ca mai prinzi vreme ok anul asta pe la noi aici in nord 😉

 

Editat de raikk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Multumesc de sfaturi dar nu pot merge pe forestiere, nu am cu ce si nici nu ne place, daca aflati ca s-a asfaltat va rog sa ne anuntati, venim oricind cu drag, ne place zona maxim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@raikk, pe forestier mai sunt variante: din Vatra Dornei mergi spre vest, la Cosna o iei spre Bancu si mergi pana dai de Poiana Zanelor, de acolo cobori la Valea Mare (pe aici) si ajungi in Nasaud. Am facut o data drumul cu bicicleta, sunt vreo 58km, si o parte din el cu motocicleta, m-am intalnit cu un BMW (masina, nu stiu modelele) care venea dinspre Poiana Zanelor , era practicabil la viteza mica pentru masini. Eu nu am ajuns niciodata prin Poiana Zanelor, cu bicicleta pentru ca am luat-o pe o scurtatura cu carat bicicleta in spate un deal de vreun km, cu moto m-am intors la vreo 8-10 km ca eram cu benzina pe duca, dar prin august o sa bantui prin toata zona. Drumul e destul de bun, am mers a doua zi dupa niste ploi serioase si era complet practicabil.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@bmwio Daca iti place zona, ti-am facut rapid un traseu, adica doua (nu ma lasa aplicatia sa continui pe portiunea Glodu-Bilbor care e nou asfaltata, asa mi s-a spus - voi trece intr-un weekend pe acolo sa vad cum e; la fel si Izvorul Muntelui – Ceahlau e nou asfaltata). Sunt drumuri in mare parte cu asfalt super ok, neaglomerate. Obisnuieste-te putin cu aplicatia asta ca merita.. mie mi-a deschis multe orizonturi E si pe telefon si PC (pe PC iti faci cont, selectezi Outdoor si iti faci si salvezi oricate trasee vrei). #1 https://en.mapy.cz/s/futocemoze #2 https://en.mapy.cz/s/gohonomumo

Spuneai ca iti place zona in care ai fost, clar ca o sa-ti placa traseul asta. Te poti opri la Solca sa faci un traseu pe jos pana la Pietrele Muierilor (apare pe aplicatie cu rosu daca selectezi “Outdoor”), mi s-a parut un loc superb. Nu e traseu montan cu adevarat, ai de urcat ceva totusi; te uiti pe aplicatie cat ai de urcat in total. Poti ajunge daca te uiti bine si de pe partea cealalta, din Sucevita dar ai mai mult de mers pe jos. Nu te poti baga cu masina sau moto prea mult pentru ca sunt bariere iar din Solca traseul e aiurea la inceput din cauza exploatarilor. Dar dupa ce ajungi mai sus nu o sa vrei sa mai cobori.

Traseul e de mers mai incet si de admirat, e o bucurie in fiecare moment. Alternativ, de la Sarul Dornei poti sa te duci prin Gura Haitii, si sa urci pana la fosta cariera de Sulf din Calimani. Am urca eu cu un Hornet cu pasager pana la cariera, deci cred ca poti si tu. Drumul e un forestier practicabil. De la parcarea de langa cariera te poti uita pe aplicatie, e un traseu cu albastru pe care urci pana in sa. E magnific sus, vezi si Pietrosul Calimanilor care e aproape, si cariera. Acolo am vazut o ursoaica superba cu 3 puiuti. Apoi te duci catre Bilbor si Borsec. La Borsec sunt iar niste obiective super misto de vazut pe jos si nu e greu deloc de mers pe acolo. Ai si un traseu de bob de vara parca. Spor la citit si planuit 😉

@AdrianB1 m-am pierdut putin cu Poiana Zanelor, chiar nu cunosc zona. Poate imi fac timp intr-un weekend uscat si cercetez. Mersi !

 


 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca faci drumul pe la Poiana Zanelor si ajungi la Valea Mare si vrei sa te intorci pe alta parte ca sa mai vezi locuri, exista un drum pe la Ilva  Mica-Ilva Mare-Tataru-Cosna; nu am fost decat pe bucata Cosna-Tataru, dar stiu ca e drum mai departe pe langa calea ferata pana la Lunca Ilvei, intr-o vreme se putea trece si cu masina dar am auzit ca s-a cam stricat, dar ar fi practicabil pentru moto cu capabilitati de offroad. Sunt ursi si prin partea asta si unele bucati sunt nepopulate si necirculate, nu umbla singur pe-acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mersi @piggy, intradevar drumul Glodu-Bilbor are o portiune neasfaltata de vreo 2 km (portiunea cu rosu), practicabil cu 4x4 sau cu enduro/adv; am ajuns ieri pe acolo. Dupa ăia 2 km ajungi in punctul cel mai inalt din ce imi dau seama, pana unde au ajuns cei din Harghita. Suceava mai are de lucrat. Am mai atasat o poza pana unde au ajuns cei din Harghita cu asfaltul si una de priveliste.

 

 

 

Screenshot_2021-06-15-14-08-31-383_cz.seznam.mapy_2.jpg

IMG_20210615_140424.jpg

IMG_20210615_141144.jpg

Editat de raikk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...