Sari la conținut

Probleme certificat fiscal/ Avocat!


Postări Recomandate

Salutare prieteni! Marea mea greseala este ca recent am cumparat o motocicleta fara fiscal. Am o intrebare pt cei care cunosc legile mai bine..Avocati sau ... Nu pot sa primesc certificat fiscal de la proprietar! ma tot duce cu vb ca rezolva problema ..dar recent l am sunat si am discutat despre problema fiscalului dar mi a spus o alta poveste de ce stiam inainte, deci minte intr un fel , probabil are datorii/credite si nu le poate achita! Exista vreo lege/portita sa l conving sa mi dea fiscal? Sa merg la politie declaratii cv..? Aici ma refer la deschiderea unui proces impotriva lui sau alte cai de atac? Se merita sa l dau in judecata/ avocati , cheltuieli ...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plangere politie pt inselaciune. Ti-a promis fiscal dar nu ti-l da

Ms , da ma gandeam sa depun o plangere la politie sau sa l dau in judecata..dar mai astept sfaturi poate exista o metoda mai pasnica ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O metoda sa convingi statul roman sa ii dea dreptul de a vinde motocicleta?

» Post actualizat in 01 Jun 2018 14:36

Nu e un act pe care nu ti-l da pt ca nu vrea, cel mai probabil nu il poate obtine de la stat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din 2016 orice vanzare de moto sau autoturism se face pe baza de act de vanzare cumparare incheiat in 5 exemplare in care se mentioneaza pe langa pret si faptul ca au fost inmanate toate documentele mijlocului de transport.Toate exemplarele actului de vanzare se prezinta la directia fiscala locala a vanzatorului care pune stampila ce tine loc de fiscal cum ca vanzatorul nu are datorii. Directia fiscala retine un exemplar din actul restpectiv, vanzatorul opreste un exemplar si celelalte trei se inmaneaza cumparatorului care le foloseste la directia fiscala de care apartine, politie si unul ii ramane lui. Daca nu s-a procedat asa este cam greu de inscris si din 20 mai anul curent a intrat in vigoare modificarea regulamentului de circulatie prin care daca nu ai perfectate actele ti se radiaza mijlocul din circulatie si inti in infractiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se radiaza, se suspenda inmatricularea daca auto/moto nu are ITP valabil si nu este inscris la financiar in 30 zile si inmatriculat pe numele cumparatorului in 90 zile de la data de pe contractul de vanzare/cumparare! La mine nu se pune problema suspendari din circulatie pt ca mobra are ITP val 2020,asig 6 luni si talonul nu este instrainat ,si nu este scoasa de la financiar, este inca pe numele proprietarului din acte! Doar ca omul probabil are multe datorii si de asta evita sa mi elibereze fiscalul ...Problema este ca eu am investit ceva bani in mobra si daca l dau in judecata probabil ca legea o sa l oblice sa mi inapoieze suma cat am cumparat o / fara investitii..sa i inapoiez mobra !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre ce moto este vb ca stiu un gsxr fara fiscal pe net. La vanzare. Nu cred ca nu vrea sa ti l dea . Ori nu il are ca nu e pe numele lui. Ori nu il poate da ca trb sa plateasca la primarie amenzi etc.

» Post actualizat in 01 Jun 2018 17:01

Cerei banii inapoi. Daca nu iti poate da fiscal . Si daca nu, cam este inselaciune. Deci ai putea merge la politie si sa dai declaratir ca ai fst inselat. Dar pana acolo poate exista vreo solutie pe cale amiabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre ce moto este vb ca stiu un gsxr fara fiscal pe net. La vanzare. Nu cred ca nu vrea sa ti l dea . Ori nu il are ca nu e pe numele lui. Ori nu il poate da ca trb sa plateasca la primarie amenzi etc.

» Post actualizat in 01 Jun 2018 17:01

Cerei banii inapoi. Daca nu iti poate da fiscal . Si daca nu, cam este inselaciune. Deci ai putea merge la politie si sa dai declaratir ca ai fst inselat. Dar pana acolo poate exista vreo solutie pe cale amiabila.

Mobra este pe numele lui, prb ca are multe amenzi sau taxe neplatite .. o sa mai incerc pe cale amiabila daca nu probabil ca o sa las legea sa decida..!

» Post actualizat in 01 Jun 2018 17:55

Asta inseamna ca nu ai nici un CV valabil, probabil nici ceva facut la notar .

Nu vad de ce sa-ti fie frica ca trebuie sa-i inapoiezi bunul. Scrie undeva ce ai preluat si in ce stare ?....NU !!! Poti sa returnezi o coaja fara motor , fara bord , ...etc :lol:

 

On topic acu : 100% se poate sa obligi administratia financiara sa-ti rezolve treaba .Nu mai stiu unde am vazut ( pe un forum de masini ) dar caut, si daca gasesc , o sa-ti las un link . Bafta

Multam man! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara fiscal mobra e...doar fier vechi si atat !!!Sa obligi administratia fiscala sa ce??????Sa dea el banii pe care nu vrea sau nu-i are, ca sa plateasca impozite,amenzi???Judecata,avocati,tribunale??????Ai timp cel putin 2-3 ani sa te distrezi cu asa ceva?

Incearca sa afli exact de ce nu iti poate oferi fiscalul (amenzi,impozite ,cat si cum) sau daca nu cumva o are cumparata de la altcineva si nu e bagata in financiar!!Abia apoi vezi in ce directie o iei....Destul de incurcata situatia si nu prea se vede nici un orizont,parerea mea...Pe viitor nu mai da banii nici macar pe o rola de hartie fara fiscal :) :) . Stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Circula așa cu ea daca te-ai băgat în horă. Nu ești obligat să o inmaticuleI in 90 de zile daca ea nu figurează nicăieri că vândută. Mai ii vine o amenda de radar mai ceva și poate se satură și îți dă fiscal

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara fiscal mobra e...doar fier vechi si atat !!!Sa obligi administratia fiscala sa ce??????Sa dea el banii pe care nu vrea sau nu-i are, ca sa plateasca impozite,amenzi???Judecata,avocati,tribunale??????Ai timp cel putin 2-3 ani sa te distrezi cu asa ceva?

Incearca sa afli exact de ce nu iti poate oferi fiscalul (amenzi,impozite ,cat si cum) sau daca nu cumva o are cumparata de la altcineva si nu e bagata in financiar!!Abia apoi vezi in ce directie o iei....Destul de incurcata situatia si nu prea se vede nici un orizont,parerea mea...Pe viitor nu mai da banii nici macar pe o rola de hartie fara fiscal :) :) . Stima.

Multam pt sfat, ai dreptate, nu mai cumpar nicio mobra fata fiscal ..

» Post actualizat in 02 Jun 2018 03:57

Circula așa cu ea daca te-ai băgat în horă. Nu ești obligat să o inmaticuleI in 90 de zile daca ea nu figurează nicăieri că vândută. Mai ii vine o amenda de radar mai ceva și poate se satură și îți dă fiscal

Salut. Da cu mobra pot circula fara probleme multi ani ..atata timp cat este in regula cu ITP valabil ,asig val, mobra nu este scoasa de la financiar ca nu poate pana nu plateste ..si asta este o idee Multam! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti circula la nesfarsit cu mobra doar daca:

-nu "pici" la un control de rutina unde se constata ca mobra nu e pe numele tau !Poti invoca ca este a vecinului si de bogat ce e o imprumuta prietenilor, dar daca intalnesti un "militian" acesta iti poate opri certificatul,legal cu eliberarea unei dovezi de circulatie, invocand "sa vina propietarul dupa el", pentru a fi el sigur ca nu inselati Statul !Solutii de atac:proces,tribunale avocati, :)

-nu ai nici un incident in trafic la care sa ai nevoie de asigurare ptr despagubire deoarece atunci e nevoie in mod expres sa vina propietarul !

-nu vrei sa iesi din tara,mai ales spre Bulgaria unde stiu ca au o problema daca utilajul nu este pe numele tau !Poti merge in Europa linistit deoarece acolo nu e nici o problema la acest capitol,conteaza doar sa ai actele la tine(certificat,Itp si asigurare).

Asa ca, incearca sa-l scoti pe vanzator la o bere sau vreun miting la Guvern :) si poate gasiti o rezolvare ! :) .Stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristi - cu parere de rau dar..nu ai dreptate -

am avut un incindent( s-au ciocnit 2 idioti si unul a ricosat in mine) - atelajul nu era pe nr meu. despagubirea ( in regie proprie ) a venit dupa ce m-am "dat" pe mail la cei cu care am facut dosarul. bine, eram in cele 90 de zile.

 

2 - iesit din tara in Bg de zeci de ori. talonul cerut de catea ori si verificat de si mia putine ori. iesit cu moto/auto diferite, cu proprietari diferiti. si nu mereu era proprietarul cu mine.

 

la ultimele iesiri din anul asta nici macar buletionul nu au mai vrut sa l vada cand am inceput sa l scot din portofel.

 

la ITP poate sa fie probl . acolo nu stiu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ITP nu e. Am facut eu la masina pe numele tatalui

 

 

Pot confirma. De 6 ani fac ITP-ul la masina, dar nu sunt eu proprietar in acte (e tatal meu).

 

@slg-motorcycles: Incepand de vreo 2 ani (parca), atunci cand faci asigurarea la moto/auto ai o rubrica "Conducatori auto". Te poti trece si tu acolo si nu cred ca vor fi probleme. Eu asta fac de vreo 2 ani si nu m-a intrebat niciodata nimeni nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vb de dreptate ci doar sa ajutam omul!

Eu spun de ce m-am lovit eu,cei drept cu 4-5 ani in urma:asigurare care nu a vrut sa vb cu mine,deoarece nu eram propietar in acte(eram in acelasi caz,masina cumparata si netrecuta pe numele meu),apoi intors din vama Negru Voda ca masina nu era trecuta pe numele meu,plus o cunostinta care a plecat in concediu,a trecut vama iar la intoarcere in tara a trebuit sa mearga tatal ei sa intre cu masina in tara ca nu o mai lasau!!Astea le stiu,astea le spun!!Plus faza cu retinut certificatul la Braila,unde a trebuit sa mearga propietarul dupa el.O vreme,am tot cumparat si vandut masini si am fost de multe ori in situatia de a avea utilaj fara acte in regula..😀

La Itp nu trebuie sa fie propietarul daca ai cartea si talonul la tine,probat de multe ori!

Daca il ajuta cu ceva sfaturile noastre,e bine....Stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot confirma. De 6 ani fac ITP-ul la masina, dar nu sunt eu proprietar in acte (e tatal meu).

 

@slg-motorcycles: Incepand de vreo 2 ani (parca), atunci cand faci asigurarea la moto/auto ai o rubrica "Conducatori auto". Te poti trece si tu acolo si nu cred ca vor fi probleme. Eu asta fac de vreo 2 ani si nu m-a intrebat niciodata nimeni nimic.

Itp ul l am facut eu recent , de o saptamana, nu e problema, se poate face de oricine daca ai cartea si asigurarea valabila, iar asigurarea am facut o recent pe 6luni pe numele proprietarului cu acordul lui !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt in aceeasi situatie .....ca idee s a modificat relativ de curand legislatia cu privire la certificatul fiscal .....cu contractul de vanzare in mana primul pas e sa faci o tura la polimilitie si sa depui o adresa cum ca mobra e la tine (cvc si copie dupa talon ) ulterior tot cu cvc si copii si originale te milogesti la circa financiara sa ti o treaca in evidenta ta si sa o radieze de la vanzator ( poate

ai noroc si cineva e de treaba si respecta legea-au o procedura interna cu care trmiti adrese intre ei si rezola ce si cum) dupa aia iar milogeala la politie .....

varianta 2

 

depui o cerere la judecatorie in care subliniezi ca esti cumparator de buna credinta si ca vrei sa fii baiat bun sa ti rezolvi actele pe numele tau dar ciumpalacul de vanzator te a tapit si vrei o rezolvare legala a situatiei .....ei o sa ti de a o rezolvare adica o sa ti dea o hartie cu care ce si cum .......horarare judecatoreasca care e jmechera si ii face pe ceilalti sa devina amabili si sa te ajute (costa vreo 300 de lei in general castigi si i se imputa ciumpalacului )

varianta 3

te doare in cot mergi pe numele lui .....asig pe numele lui ...la itp se ppoate prezenta oricine cu talonul cartea si buletinul lui

dezavantaje ...daca te pocneste careva e cam greu sa ti recuperezi banii de la asig (imposibil) daca l pocnesti tu nu i bai ....

neaparat fa o vizita la polimilitie si spunele ca ciubla e in posesia ta


» Post actualizat in 02 Jun 2018 15:03

ps

politia nu te poate ajuta dpdv legal cu nimic ...nu exista inselaciune in situatia data deoarece nu ati respectat amadoi obligatiile ce va rvin in cazul de vanzare cumparare vehicule ....el trebuia sa aiba fiscalul scos cand tranzacia ...si tu trebuia sa verifici asta inainte de a da banul ... cu alte cuvinte ei se spala pe maini si vorba lor nu sunt recuperatori de bunuri si de bani cand unul e balalau ( aici ma includ si pe mine ) si nu casca ochii si e credul ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dezavantaje ...daca te pocneste careva e cam greu sa ti recuperezi banii de la asig (imposibil) daca l pocnesti tu nu i bai ....

Asta era marea problema,pe care o stiam si am patit-o si eu.In rest poti merge 1000 de ani cu ea,mai ales ca nu e radiata din financiar !In acest fel noua lege cu cele 90 de zile ptr inmatriculare nu se mai aplica la tine,pentru ca nu apare nicaieri ca vanduta !Doar ca,in momentul in care o sa vrei sa "divortezi" o sa trebuiasca sa gasesti un client asa ca tine :) care sa te creada pe cuvant... Stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in cazul meu...o sa incerc varianta in instanta ..daca nu cumva isi revine exproprietarul ....la brasov cel putin stiu un caz in care s a rezolvat favorabil pt cumparator ( o cunostinta ).....deocamdata circul cu ea asa ...nu am semnat nici un contract ca nu cumva sa i treaca prin cap sa o radieze financiar ....o sa trec pe la pol sa i instiintez ca ciuciu fiscal si sa ma treaca pe mine in baza lor de date ca utilizator/ proprietar ( in baza talonului cu instrainat catre ) si dupa aia instanta .....sper ca in baza unor hartii de la instanta sau pol daca ma pocneste careva sa mi recuperez eu banii ......nu stiu exact cum sa o dreg cu contractul ....(exista o varianta in legislatie -contract verbal - putin plauzibila dar exista )....intr un final cred ca o sa cer o audienta la biroul inmatriculari sa cer un sfat la cineva competent .....trebuie sa existe o varianta antiteapa de genul ... eu pot radia o masina de la politie atunci cand noul proprietar a uitat sa o inmatricleze pe numele sau inm baza unor acte doveditoare .....chestia asta trebuie sa mearga si invers ...


» Post actualizat in 02 Jun 2018 20:12

Daca te mananca-n cwr sa-i instintezi ca e la tine poate iti fac o bucurie si iti suspenda inmatricularea dupa 90 zile...

acum multi ani am vandut o masina ....cu tot baletul ...eu radiat fiscal ...noul proprietar primit toate actele stampilele scris talon etc ........sa o treaca pe nume ...ala nimic .....la un momentdat (dupa vreo 3-4 ani) careva a pierdut talonul masinii ...si eu m am trezit cu un nene politist ca mi l aduce acasa ....masina aia e inca in baza de date la politie pe numele meu (au trecut mai bine de 10 ani de la vanzarea ei) cu toate ca eu am scris talonul cu semnatura si data ....ma enerveaza ideea ca pe ea sunt numere preferentiale (ale mele ) si nu le pot folosi pt ca un belemec nu si a inmatriculat soba pe numele lui ....e o faza de genul sunt ale mele dar nu sunt ale mele ....nu le pot lua de pe caroserie ca se numeste furt ....o porcarie intreaga ...solutionarea e in instanta pt ca am vandut masina nici nu pot sa o radiez eu definitiv ci doar sa i instiintez ca nu mai e la mine ...(asta deja stiu oamenii ) probabil rezolvarile de genul sunt cel mai usor de facut in instanta ........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un simplu contrac de vanzare semnat la mana si eventual cu 2 martori nu te acopera;

Multi si-au luat plasa cu aceste contracte de vanzare fara sa ia in considerare certificatul fiscal;

O alternativa ar fi sa faci un contract de comodat la un notar public;

O alta solutie este un contract de vanzare dupa un model dat de primarie in care este mentionata situatia fiscala a vanzatorului si in care nu mai este nevoie de certificat fiscal;


» Post actualizat in 02 Jun 2018 22:01

A 3 solutie este sa pui mana pe un par si sa-l ameninti cu moartea (poate avea rezultate)


» Post actualizat in 02 Jun 2018 22:05

Daca faci plangere la parchet pentru anularea actului de vanzare, sunt slabe sanse ca in final sa-ti recuperezi banii;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salut

S-a mai rezolvat ceva in cazurile voastre?

Eu sunt intr-o situatie asemanatoare cu o masina inmatriculata pe Buzau, proprietarul mutat in Bucuresti. Cand am cumparat-o am fost la primarie(in Bucuresti), acolo mi-au pus stampila de la dep. fiscal ca totul e ok(cumva a mutat-o pe bucuresti, fara sa ii faca numere noi). Cand am incercat sa o inmatriculez, surpriza, imi trebuie fiscal din Buzau. Acum tot vorbesc cu el si incerc sa o rezolv amiabil.

Pana o rezolv merg cu mobra, un FZ6 :) stiu ca problema e cu o masina dar forumul e pentru motociclisti, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...