Sari la conținut

MotoVloggeri Romani


AlfaMoto
 Share

Postări Recomandate

hatereala pe contra-atac gen "uite ca tu ai facut cursul si tot te-ai belit".

 

 

O fi hatereala pe contra-atac dar intreb si eu. Daca ai facut cursul si nu te-a ajutat de ce-l mai recomanzi? In speranta ca poate de altii se prinde sau de ce? Asta ar fi admirabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Camioane, taxiuri, cu totii ne lipim de ceva mai devreme sau mai tarziu. Important e daca te apuci dupa aia sa dai sfaturi pe net despre condus defensiv ca sa arati lumii ca esti ipocrit.

 

Taxiurile stiam ca iti plac tie...parca in fata la Afi te adunai intr-o zi de pe jos...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In fata la Afi, pe Basarab, la Universitate. Sunt multe locuri care-mi sunt dragi in orasul asta. Diferenta e ca eu nu ma duc pe facebook sa dau sfaturi si nici nu e nevoie sa sara gagicile din grup sa ma apere pe mesaje private. Doar zic.

Editat de CozonacRutier
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema apare cand toti gusterii aia de se ciocnesc isi dau inimor intre ei si 'asta e frate toti cad' ca orbii, in loc sa inteleaga ce s-a intamplat si ca nu prea sunt in stare sa mearga pe motoreta.

 

Cand mergi pe motor tre sa fii un pic atent. Daca principala ta preocupare e sa te povestesti cu ce ruj te-ai dat sau alte minunatii, -mai ales- cand esti incepator, atunci ai o problema.

 

Dar nu la fel de mare ca atunci cand cineva iti recomanda sa iti dezvolti skill-urile si sa inveti de la cei care stiu ce vorbesc si tot ce poti sa zici 'omg ce ipocrit e ala ca imi zice mie, dar el a cazut'. Omu iti zice asta pentru ca a trecut prin problemele astea si incearca sa ajute pe alti sa nu repete greselile sau situatia in care a fost pus care a dus la circumstanta aia.

Dar copii astia (pentru ca asta e doar mentalitate de copil rasfatat care cauta atentie cu polonicu') stiu doar sa se ofuste cand nu sunt laudati si sterg comentarii, refuza sfaturi, dau reject la orice nu convine realitatii pe care si-au inchipuit-o ei.

 

Realitatea e ca ei vor da de asfalt si cand vor da de asfalt au doua optiuni. 1. Realizeaza ca poti sa faci lucruri ca sa eviti problema asta pe viitor sau 2. Sa continui asa si sa fii in continuare un berbec care nu invata din greseli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

O fi hatereala pe contra-atac dar intreb si eu. Daca ai facut cursul si nu te-a ajutat de ce-l mai recomanzi? In speranta ca poate de altii se prinde sau de ce? Asta ar fi admirabil.

Daca n-ai fost in stare sa intelegi ca niciun curs nu iti poate garanta 100% ca nu vei pati nimic indiferent de experienta pe 2 roti... este irelevanta discutia.

E ca si cand ai rade de ala care insista sa porti echipament chit ca el a cazut candva.

 

Nu e ipocrit sa recomanzi cuiva sa invete sa mearga pe motoreta. In schimb ce faci tu, prin faptul ca azmuti copiii vloggerasi sa nu asculte de nimeni care ii sfatuieste sa incerce sa nu moara, pe motive de rahat ca "sunt ipocriti".... e urat. De-aia ti-am zis ca o sa ii ai pe constiinta, fix pt ca i-ai educat sa respinga din start chestii de bun simt. Au mai fost sute ca ei, si-au ingrosat statisticile din nestiinta sau din prostie unii. Faptul ca tu ii azmuti sa ingroase statisticile din ambitie... e next level bro. Dupa cum vezi, incep sa pice ca mustele.... si aia care le zic sa invete cu ghidonul sunt ipocriti... marfa nu?

 

Editat de LimpTA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa ma poate se trezesc la un moment dat si isi dau seama ca isi bate joc de ei doar ca ii place lui sa aiba acoliti in jur....

 

Cumva accidentul lu aia mica putea fi evitat daca stia sa franeze mai bine?

Editat de Ashtray
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Limp, n-am educat pe nimeni, nu eu sunt ala care da raid pe facebook cu prietenii sa invete lumea motociclism. Si daca vrei ca cineva sa fie receptiv la invataturile tale poate n-ar trebui sa deschizi lectia cu "esti prost/proasta/muci/o sa mori/ti-am zis eu". Ajuta mai mult daca ai un ton normal si nu te lauzi cu zeci de ani de motociclism. Dar probabil nu o sa se intample asta, uita-te mai sus cum ai reactionat cand m-am luat de prietenul tau. Acolo era hatereala pe contra-atac ca na era in fata la job nu pe curbe in padure.

 

Sfatul meu e sa nu mai dati sfaturi, e cel mai simplu. Daca vine cineva la tine sa le ceara fa tot posibilul sa-l ajuti. Nu te mai obosi sa ii inveti pe aia care nu vor, pentru ca se transforma intr-o cearta penibila si la final dupa ce ii injuri pe aia te plangi ca ti-au sters bulangii comentariile. Si daca ai atata experienta de ce iti irosesti timpul pe facebook si pe motoretism in loc sa fii instructor la o scoala si sa ajuti cu adevarat oamenii?




Ash cumva accidentul prietenului tau putea fi evitat daca stia sa franeze mai bine? Cumva accidentele mele puteau fi evitate daca stiam sa franez mai bine? Cumva accidentul lui Salom putea fi evitat daca stia sa franeze mai bine?

Editat de CozonacRutier
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Limp, n-am educat pe nimeni, nu eu sunt ala care da raid pe facebook cu prietenii sa invete lumea motociclism. Si daca vrei ca cineva sa fie receptiv la invataturile tale poate n-ar trebui sa deschizi lectia cu "esti prost/proasta/muci/o sa mori/ti-am zis eu". Ajuta mai mult daca ai un ton normal si nu te lauzi cu zeci de ani de motociclism. Dar probabil nu o sa se intample asta, uita-te mai sus cum ai reactionat cand m-am luat de prietenul tau. Acolo era hatereala pe contra-atac ca na era in fata la job nu pe curbe in padure.

 

Sfatul meu e sa nu mai dati sfaturi, e cel mai simplu. Daca vine cineva la tine sa le ceara fa tot posibilul sa-l ajuti. Nu te mai obosi sa ii inveti pe aia care nu vor, pentru ca se transforma intr-o cearta penibila si la final dupa ce ii injuri pe aia te plangi ca ti-au sters bulangii comentariile.

 

 

 

Ash cumva accidentul prietenului tau putea fi evitat daca stia sa franeze mai bine? Cumva accidentele mele puteau fi evitate daca stiam sa franez mai bine?

Faptul ca unele accidente nu pot fi evitate (iar alea sunt destul de rare) nu inseamna ca trebuie sa programezi oamenii din start sa respinga ideea de a pune mana si invata.

 

 

Iar tonul meu de pe facebook a fost dupa ce mi-a sters comentariile de pe youtube, unde am vorbit frumos, dar cum nu da bine la fani sa zici cuiva ca greseste, cine e zeu la el pe canal da cu delete, ca asa e ascunde gunoiul sub pres si te faci ca fluieri no?

Plus ca acolo i-am ca nu e frumos sa tipe la femei cu copii in masina de bezmetic pe strada, doar pentru ca i-a ranit lui orgoliul de mare motociclist. Cred ca stii si tu cam ce fac ei pt rating :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ash cumva accidentul prietenului tau putea fi evitat daca stia sa franeze mai bine? Cumva accidentele mele puteau fi evitate daca stiam sa franez mai bine? Cumva accidentul lui Salom putea fi evitat daca stia sa franeze mai bine?

 

Nu am film cu accidentul lui...accidentul tau de la afi, da putea fi evitat dar nu erai zmeu si dadeai gaz cand aveai duba prin care nu aveai vizibilitate.....si accidentul tipe putea fi evitat...

 

 

In momentul in care am citit comentariul postat prin acel cont mi-a fost greu sa asociez cu ceva pentru ca a fost atat de josnic la adresa unui motociclist incat nu mi-a venit sa cred...si apoi in drum spre serviciu am vazut o masina de gunoi din care curgea zeama de laturi...si atunci mi-am dat seama cu ce sa asociez acel comentariu si cel pe care l-a dat...pentru ca fix asta ai fost...fix zeama de la gunoi ce curge pe marginea tomberonului dupa ce este golit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo de dobitoci sinistri, motovloggeri,cine-i berbecul care-si storcea manusile si a intrat in curu' unuia?nu l mai gasesc pe ytube si e pacat sa se piarda asa capodopera

Editat de NEGURA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu eram berbecul cu manusile, nu s-a pierdut capodopera stai linistit.

 

 

@Limp accidentul evitat nu e accident, e doar o faza la limita. Iar despre limbajul tau nu am fost atent la toate comentariile, l-am vazut pe ala care incepea cu "fatuca" si ti-ai cam pierdut credibilitatea. Te-ai gandit vreodata sa abordezi pe cineva in privat? Poate nu toti vor sa fie facuti de (cuvant urat) in public. Poate unii vor sa invete dar in lectii private. Sau poate nu vor sa invete deloc si e cam stupid sa incerci sa-i fortezi. Pe tine cine si cum te-a invatat motociclism?

 

@Ash vad ca inca e suparat ca m-am luat de prietenul lui, care probabil nu putea evita accidentul dar nu vom sti niciodata ca nu avem filmare. Dar mergand pe ideea ca ai niste frane foarte bune pe ditai vaca de motor, si 4 benzi pe care te poti desfasura, tind sa cred ca si prietenul tau era zmeu si n-a fost atent la drum. Dar hai ca nu mai zic, ca iar va suparati ca niste panselute ca ma iau de experti. Cand fac accident astia cu cu youtubeul sunt niste idioti, cand fac ailalti sunt doar niste ghinionisti amirite?

Editat de CozonacRutier
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar hai ca nu mai zic, ca iar va suparati ca niste panselute ca ma iau de experti.

 

"Asii" e sensibili, musai sa fie tratati cu grija :crack: Altfel risti sa le ranesti sentimentili di baeti "rai"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa zici de accidente si de prosti pe motociclete pana cand e vorba de un prieten apropiat si atunci e naspa. Atunci nu mai poti discuta civilizat si trebuie sa o dai numai cu apelative, ca Ash. Ca sa-l citez pe Limp de pagina cealalta "Cam la nivelul asta o ard oamenii" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Editat de CozonacRutier
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Limp accidentul evitat nu e accident, e doar o faza la limita. Iar despre limbajul tau nu am fost atent la toate comentariile, l-am vazut pe ala care incepea cu "fatuca" si ti-ai cam pierdut credibilitatea. Te-ai gandit vreodata sa abordezi pe cineva in privat? Poate nu toti vor sa fie facuti de (cuvant urat) in public. Poate unii vor sa invete dar in lectii private. Sau poate nu vor sa invete deloc si e cam stupid sa incerci sa-i fortezi. Pe tine cine si cum te-a invatat motociclism?

Omule, faza cu "fatuca" e deja tarziu in discutie. Pana acolo am vorbit frumos. Timp in care baietii tai faceau ce stiu ei mai bine, sa rupa butonul de delete ca acolo e singura putere a lor. Daca am vazut ca umbla cu sobolanisme, le-am zis ca-s bulangii. Apoi ai venit tu sa le dai nas. E o tara libera, tu ii poti educa sa dea in p**a lor pe cine vor ei, doar ca uite ca realitatea le arata ca "haterii" au avut dreptate.

 

Daca ii zici cuiva sa nu se arunce in fantana si totusi te da in p**a lui (e dreptul lui intr-o lume libera) si sare in fantana, inseamna ca o face intentionat. Ala nu mai e "accident". Faptul ca ei o ard ingamfati ca "stiu ei mai bine" si totusi dau cu dintii in asfalt.... cum ar fi sa zica SMURDu' --- boss scuze.. la voi nu venim, ca voi n-aveti nevoie de ajutor, ca voi sunteti aia care stiati voi mai bine.

 

Daca faptul ca a rupt butonul de delete pe youtube si am venit pe FB sa-i zic bat obrazul, punct in care el a inceput cu p**li si alte alea, ma face racer ipocrit.. ce sa zic.. ma repet. O sa-i ai pe constiinta.

 

I'm out, ciaules!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai ca a aparut si combina muzicala...uite buctrafic de unde pot invata panselutele tale moto...de la prajitu asta care zice "Nu iti face "griji" in ceea ce ma priveste, daca toti ar avea experienta mea de drum accidentele postate in ultima vreme nu s-ar fi produs."


» Post actualizat in 07 May 2018 13:22


Poti sa zici de accidente si de prosti pe motociclete pana cand e vorba de un prieten apropiat si atunci e naspa. Atunci nu mai poti discuta civilizat si trebuie sa o dai numai cu apelative, ca Ash. Ca sa-l citez pe Limp de pagina cealalta "Cam la nivelul asta o ard oamenii" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nu ma deranjeaza ca ai adus vorba de acel accident...ca nu neaga nimeni ca s-a produs...ci felul in care ai vorbit de acel om implicat...

Editat de ashtray.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Baietii tai" nu inteleg de ce o tot tragi cu asta. Astialalti (ash, octav, stefan) sunt baietii tai? Suntem doua gasti acum in cat-fightul asta? Adancata Boys vs Motovlogherii?

 

 

Ash cum am vorbit de acel om implicat? M-am uitat pe paginile din urma, n-am observat sa-l fi numit scursura, pokemon sau alte apelative dinastea preferate tie.

Editat de CozonacRutier
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Asii" e sensibili, musai sa fie tratati cu grija :crack: Altfel risti sa le ranesti sentimentili di baeti "rai"

 

Hai ca esti targetul de vlogerache moto de succes . Faci poze la nationalele din Bulgaria de zici ca esti pe Atlantic Road . Iar ca bonus pui poze cu cartofii prajiti si berea fara alcool .... adevarate minuni culinare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca esti targetul de vlogerache moto de succes . Faci poze la nationalele din Bulgaria de zici ca esti pe Atlantic Road . Iar ca bonus pui poze cu cartofii prajiti si berea fara alcool .... adevarate minuni culinare .

 

Dar de ce ai pus botic? Cine te-a suparat? Viata? Astept cu interes fotografiile pe care urmeaza sa le postezi tu din calatorii. Daca sunt faine, o sa recunosc, ca unii dintre noi avem totusi o varsta si o coloana vertebrala.

 

Asta inseamna insa sa parasesti domiciliul, fie si doar pentru amarata de Bulgaria. Intrebarea este, o faci? Ca asa, sa comentam aiurea, toti prostii o pot face, si surpriza, chiar o fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai asa un moment, cum adica storcea manusile si s-a proptit intr-o masina? Pai cum vine asta? Nu inteleg dinamica.

 

Cand esti incepator si faci vlog calare mi se pare ca ti-o cam cauti. Cand vlogaresti la camera sa iasa bine cred ca iti este deturnata atentia destul de mult, daca nici nu ai reflexele formate ca esti incepator rezulta o reteta pt accident mai devreme sau mai tarziu. Nu ar fi o problema daca lucrurile astea nu s-ar intampla pe soselele pe care circula familia mea sau eu.

 

Cand stii ca publicul tau e format din pre-puberi ar fi intelept sa nu faci vlog cand te duci la curve pe motor sau altele din zona asta. E distractiv nevoie mare sa vezi asa ceva, si educativ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

"Asii" e sensibili, musai sa fie tratati cu grija :crack: Altfel risti sa le ranesti sentimentili di baeti "rai"

Da colegu ,dar nu mai este nimeni care sa aiba atatea persoane la ignore ,cate ai tu... Care este ala cel mai sensibil ? Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand stii ca publicul tau e format din pre-puberi ar fi intelept sa nu faci vlog cand te duci la curve pe motor sau altele din zona asta. E distractiv nevoie mare sa vezi asa ceva, si educativ...

 

Pai asa arati ca esti tatal lor :D

Editat de LimpTA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@SONYC

Cand ai aparut "zgomotos" pe forum, am inteles ca prezenta sfaturilor nesolicitate iti poate provoca un disconfort, cu toate ca nu impartasesc punctul de vedere.

Ulterior, frecventa ironiilor (slabe, de altfel, pentru gustul meu) se vede de dincoace de monitorul pe care-l folosesc ca o banda care iti blocheaza privirea in legatura cu orice altceva e pe scena si-ti permite sa vezi doar meciul cu "asii".

Mai nou, cu evaluarea experientei pe care o ai si a cauzelor accidentelor, ai aratat ca esti/ai devenit si foarte arogant.

Per total, te vad foarte asemanator cu modelul desenat de tine ca ar provoca disconfort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai nou, cu evaluarea experientei pe care o ai si a cauzelor accidentelor, ai aratat ca esti/ai devenit si foarte arogant.

Pai stai asa, cine i-a evaluat experienta? Sau el singur... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A postat ashtray mai sus un citat. Comentariul cu pricina a parut zilele trecute pe un topic cu accidente. Am considerat ca nu e cazul de dezbatere acolo

stiu, l-am citit, cumva fiind vorba de dumnealui... nu m-am gandit ca il ia nimeni in serios :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v locked this topic
  • l.u.v unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...