Sari la conținut

MotoVloggeri Romani


AlfaMoto
 Share

Postări Recomandate

Da Adrian, sunt foarte constient de greselile facute.

Asa se intampla cand nu esti oarecum pregatit, adica n-am plecat cu gandul express de a face motovlog, mental vorbind si am cam batut campii pe mai multe subiecte. Data viitoare voi alege un singur subiect si-l voi dezbate.

Nici mie nu mi-a venit sa cred cand am vazut 15 min!! Urmatoarele voi incerca sa le fac mai mici ptr ca nici mie nu-mi convine sa editez filme mari care apoi trebuie randate si tot asa.

 

Ticurile nervoase si repetitile stupide sunt inevitabile cand faci ceva ptr prima oara, mai ales ne-exersat.

Imi aduc aminte ca prima oara cand am vorbit in public in fata a trei sute de persoane la un eveniment de networking, cand mi s-a dat microfonul, subit parca a iesit tot oxigenul din acea hala :crack:

Cu exersare cu tot, am avut emotii destul de mari.

Dupa aceea a trebuit sa ma pun la punct. Vorbitul in public face posibila utilizarea unor trucuri pentru a te focusa mai usor, majoritatea implicand miscarea corpului.

Pe moto insa, complet alta poveste.

 

Tre' sa-mi iau un microfon, buba e ca vrea sa-mi schimb si casca ceea ce inseamna ca trebuie sa-mi fac un setup conform noii casti, dar vedem.

Intr-adevar, microfonul intern al castii, desi foarte capabil la viteze mici, lasa de dorit la mers normal.

 

Ideea de motovlog imi place. Imi place mai mult decat ideea de blog, website desi cu motovlogul, platforma nu-ti apartine si eu sunt un mare predicator al proprietatii, adica canalul de informare/contact cu publicul sa fie al tau.

Youtube are un potential enorm pentru ca se intampla ceva interesant: in preferintele consumatorilor de internet frecvent (adica varsta 15 - 40 de ani) scade "nevoia" de a citi o pagina. Adica confortul ajunge la cote alarmante: desi il intereseaza subiectul, dintr-o pagina web si un film pe youtube, consumatorul nostru va alege filmul pe youtube...

 

Pe aici am vorbit de motovlog si am pus la zid doar realitatea ca la noi, motovlogerii nu abordeaza subiecte "interesante", cel putin, pentru mine. Sau dau sfaturi pe niste subiecte fara a avea experienta, majoritatea avand maxim 2 sezoane la activ.

Am zis de nenumarate ori ca nu-i suficient sa pui o camera pe casca si gata, devii motovloger de succes.

 

Mie nu-mi place pentru ca, mi se pare ca "vorbesc mult dar nu comunica nimic".

Ii urmaresc pe cativa pentru a invata de la ei ce se poate invata. "Studiez concurenta" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Se vede ceva pe jos. Nu stiu daca era ulei.

 

Nu pare ca a franat brusc.

 

Eu m-am uitat doar la accident. La ce discuta, nu.

Editat de Endurache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motovlogging fac doar persoanele cu discret retard?

 

Ca sa poti sa dai sfaturi, trebuie sa fii tu in primul rand capabil sa mergi pe mobra. Mersul cu 5 la ora, injuratul a tot ce misca si trantele de incepator intra maxim la cascadorii rasului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mai zis cu alta ocazie ca la genul asta de continut in care cauta scandal pentru a face filmulete, omul e demn de mila. De cate ori a trebuit sa bage coada intre picioare si sa o taie repede, numai el stie. Poate si-a luat si cateva capace sau flegme. Se impusca lumea cu pistoale cu bile pentru un loc de parcare si se pare ca unele altercatii in trafic ajung la injunghieri: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/evenimente/foto-barbat-injunghiat-in-bucuresti-931150

 

S-a trezit el al mai mare smardoi din trafic sa faca si desfaca. Cine il crede? Copii care nu au permis si nu stiu cum e treaba in trafic. Chiar daca se vor comporta la fel, se vor trezi repede la prima altercatie in trafic care nu o sa iasa ca in filme.

gaozaru ala milenial nu face 5 km in bucuresti si-l educa fo 2 taximetristi de-si baga motovlogu de unde a iesit el.

 

ce m-a prostdispus oligofrenu....

 

cica sunt io rau cand ii imping cu picioru la semafor ,fmm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omu' are probleme psihice ma, lasati-l. Mai vine din cand in cand prin Buc sa se dea p-o roata, doar ca nu-l prea baga lumea inseama, ca la ai nostri nu le-a impartit pliante cu el ca la scolarii din Brasov. Tipa la femei la ce poate si el, doar nu la taximetristii de ilfov ca stie ca-si ia cutit in inima :))

Aia e, o sa moara multi dintre cei care se uita in gura lor. Daca din 160K subscriberi in crestere sau cati are, 500-1000 isi iau motoreta la anul ca momentan abia au buletin, cand o sa se lipeasca si aia de parapeti o sa le zica la fel ca au avut ghinion. Maxim poti sa stai sa te uiti la faze din astea, nu e ca si cand e ceva de facut cat timp baietii sunt pe asmuteala si cautat de scandal. Aia e, cand nu te bate tac'tu te bate asflatul :)

Le-am zis la inceput de sezon ca o sa cada ca mustele anul asta, acum ca parte din ei au pupat asfaltul cica le-am pus gand rau :)) Oamenii nu inteleg statistica simpla...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am și eu prin zonă câțiva juniori, cei mai mulți sunt cu capul pe umeri. Se merge și fără permis, cu motor de A, cu ceva căluți.

Surse de informare sunt cu duiumul, trebuie să știi cum să filtrezi conținutul. Dar la 16 ani putini gândesc înainte de a o comite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt pe tel si nu imi dau seama, era o pata sau pur si simplu a cazut din alt motiv?

Acum am citit descrierea la video. Cica dupa ce face rost de alt motor o sa faca un alt video sa ne explice de ce a cazut :)))

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai am zis ca rad de altul?
Nu-i de ras, doar exclamam ca, din ce se vede, n-a scapat unu' anul asta!
Bine, nici nu-i cunosc pe toti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Initial am vrut sa scriu doar o postare la topicul cu motociclistul arestat, dar chiar sunt curios care este parerea comunitatii legat de fenomen.

 

Acum poate nu mi-oi lua ban si aici ca ma leg de Vlogarasi (am patit-o recent pe un grup de discutie de pe Facebook) dar stau si ma intreb, de ce nu luam noi si lucrurile bune nu doar mizeriile de afara?

 

Este aparut fenomenul cu vlogarasii pe motor de ani buni pe youtube in strainatate. Sincer urmaream pe doi care erau coerenti in exprimare, aveau niste opinii cat de cat pertinente, insa clar nu erau printre cei mai populari. Cei populari urla, zbiara, cauta scandal si exagereaza cu denumirile titlurilor pentru a face vizualizari (clickbait), si in general sunt foarte greu de urmarit.

 

Eram curios daca va aparea si la noi. Si a aparut!

 

Nu vreau sa generalizez, nu spun ca toti sunt asa, insa clar majoritatea aceasta este. Mi se pare deranjant pentru ca iar se ajunge in antiteza cu respectul in trafic pe care il cerem atat de mult (insa multi il ofera la schimb atat de putin), si cu imaginea nasoala care se creaza despre motociclisti si care, parerea mea, nu este reprezentativa urmarind un material facut de un vlogaras.

Alta downside al acestui fenomen il vad in perpetuarea unei atitutidini hiperreactive in trafic (daca ii trece unul prin fata la 50 m, titlul e invariabil "cum era sa fiu omorat astazi") orice abatere a celorlalti participanti la trafic este "amendata", propriile greseli nu se vad sau sunt subcomunicate ca fiind valori ale "sportului", si cel mai deranajant tupeul acela jegos generator de scandal. Ori tanarul motociclist wanna be, poate baiet cu bun simt, care doreste sa se documenteze, intra si se uita la acesti vlogarasi si ce invata? Ca asa trebuie sa te comporti motociclist fiind. Si asa se comporta! Si face nasoale la "conservari". In timp fenomenul se extinde, "intamplarile" se aduna, si intr-o oarecare masura ne afecteaza pe toti. Nu stiu daca intr-o mare sau mica masura dar ne afecteaza.

 

De ce, ma intreb eu, nu apar facute si de noi materiale video de valoare cu tema moto. Eu de exemplu urmaresc de afara Delboy's Garage, care mi se pare bun. Este un entuziast care face diverse tutoriale despre cum sa ai grija de motocicleta, are diverse proiecte, este educat, si ai ce invatata de la el. Dar ca el sunt multi.

 

Refuz sa cred ca doar huliganismul asta ieftin prinde la noi in materie de materiale video cu tematica moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, daca tu ca persoana te iei dupa ce vezi pe youtube... ti-o cam meriti, nu stiu cum sa zic.
Motovlogul la noi acum este pe interes. Punct. Adica in faza de acumulare de multe vizualizari si abonati cu scopul clar de a capitaliza intr-un viitor apropiat.
Deci e ptr bani.

La nici doi ani de motovlog, deja vad "reviews" la echipamente de pe gearbest.com.
Daca motovlogul este doar ptr asta, continutul care nu vinde direct (reviews) nu ramane decat sa fie de umplutura ptr a mentine oarecum interesul.
Targetul este format din pustime, viitori "aspiranti" la permis si motoreta, deci "piata" este.

Daca motovlogul este facut "din placere", fara a te gandi din start la "parteneriate" cu gearbest.com (sau altii ca ei), atunci se schimba problema si intervine doar abilitatea si talentul de a-ti expune experienta motociclistica in fata camerei de filmat.
Acum, trebuie sa mentinem o atitudine pozitiva.
Nu poti avea pretentii de calitate crescuta cand majoritatea, abia anul asta dau bacalaureatul sau, poate l-au picat anul trecut!

 

S-au mai discutat probelemele si pe topicul destinat motovlogerilor.

Concluzie:

- daca faci ptr bani, continutul va fi afectat

- daca faci din placere, trebuie sa ai timp, bani de plimbari, dispozitie si talent. La care se mai adauga: abilitati de editare foto/video, calculator peste medie si alte prostioare.

 

Huliganismul nu va prinde decat la pustani si se va limita la pustani.
PS: imaginea motociclismului NU EXISTA, este ceva ce tot repetam idealistic de prin 2008 (cel putin), fara a avea o esenta clara. Exista grupuri de motociclisti, exista persoane singuratice cu inima mare care ajuta pe cine pot si cum pot.
Oamenii sunt diferiti, cred ca de aici trebuie inceput pentru a intelege fenomenul.

Odata ancorate bine, convingerile sunt cel mai dificl de inlaturat din gandirea colectiva, "civila" sau nu!



Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Exista deja un topic despre "Motovlogari romani" ,unde incapea ce este aici fara sa mai dechidem inca un topic inutil.

 

Prea multa atentie la ce invata pustanii de la motovlogari pentru ca numai cativa vor ajunge sa aiba motorete si din aia numai o parte la varste fragede.

 

Actiunile motovlogarilor care cauta scandal nu ne afecteaza pe toti, ii afecteaza doar pe aia fragili emotional .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma enerveaza astia care mor de grija altora si care ne vor binele LOR !

Nu-i asa mai Fizi ,ca le-ai interzice pe alea care nu-ti plac tie?

Iar pe cei care se uita pe alea care nu-ti plac ,le-ai trage o amenda?!

E plin netul si facebookul de idiotenii,incat nu mai are rostul sa ne indignam feciorelnic!

Cine vrea vlogari isterici sa se uite tata la dobitoci,cine vrea informatie are destula minte sa treaca de vlogari isterici si sa caute ce-i intereseaza!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adiy > mai sincer le-as interzice, dar eu am anumite apucaturi cu caracter fascist, asa ca sa nu deschidem subiectul acesta :)

 

Iti inteleg punctul de vedere si pe undeva iti dau dreptate. Ideea era insa alta: ca video-uri cu material de calitate in romana nu gasesti. Deci nu exista un contrabalans pestru "vlogarii isterici". Tocmai aceasta era si ideea discutiei (ca asta se dorea pana la urma o discutie, nu s-a indignat nimeni feciorelnic, cum nepotrivit ai inteles :) ).

 

Goe> chiar nu am stiut de existenta acelui topic. Daca moderatorii considera oportun sa mute acolo discutia. E foarte ok.

 

Kosh> Foarte la obiect reply-ul tau si chiar mi-a raspuns la unele intrebari.

Exista o imagine a Opiniei Publice legata de orice fenomen (inclusiv de cea a motociclistilor).Este vorba de cum te percepe pe tine omul de rand, ala din trafic, ala din conserva, cand te vede, avand ca singura informatie despre tine faptul ca esti pe doua roti si porti echipament (sau nu). Iar acea perceptie nu are mai nimic de a face cu persoana ta, ci cu imaginea pe care o are acea persoana despre motociclisti in general. Care imagine este conturata de mai multi factori, unul din ei fiind si cel despre care am deschis acest topic. Iar daca imaginea acelui conservar va fi favorbila, poate va trage dreapta sa te lase sa depasesti, poate va frana mai din timp cand face la dreapta sa se asigure ca nu intri in el, etc. Daca imaginea este nefavorbila, omul acumuleaza frustrari vis a vis de motociclisti din diverse motive subiective sau obiective, acesta va reactiona nefavorbil.

Personal ma intereseaza prea putin cum ma vad cei de pe trotuar, insa cei din masini as prefera sa nu ma considere un pustiulica din ala isteric de pe Vblog.

Editat de Fiziflash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ce vrei sa spui dar parerea mea este ca esti idealist, iar ceea ce iti doresti nu se poate intampla. Ceea ce se intampla "dincolo" este consecinta naturala a lucrurilor, este ceea ce se intampla natura de la un anumit nivel financiar. Desigur ca si eu vreau magazine cat un mall de articole moto printre care sa ma plimb, chiar daca nu mi le permit. Imi doresc tot ce este pe "afara", si sa mi le permit ca afara, dar exista o realitate de care nu vom scapa niciodata, nu am fost niciodata din fruntea clasamentului la nivel mondial si nu vom fi.

 

In Romania suntem obligati sa mergem invers, incercam sa fortam progresul mimand pe ici pe colo ce se intampla in tarile mai civilizate, in masura fondurilor de care dispunem.

 

Situatia asta explica cel mai bine felul in care functionam: Undeva pe la sfarsitul lui 1800 in Romania a inceput contructia de cai ferate. Ei bine Romania nu a construit cale ferata pentru a valorifica progresul ci pentru a aduce progresul. La fel si cu autostrazile si orice ne tot chinuim noi pe ici pe colo.

 

La fel si tu acum, crezi ca Vlog-ul de calitate va aduce motociclism de calitate, FALS, motociclismul de calitate genereaza Vlog-ul de calitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista motiv pentru interzicere. Nu asta este solutia.
Felul in care te percepe cineva din afara motociclismului este irelevant pentru ca in trafic ma intereseaza sa respecte regulile de circulatie, nu ce crede el/ea despre mine.
Prea putin ma intereseaza opinia lui atat timp cat nu face prostii in trafic, prostii care ma pot baga pe mine in spital.

 

Este adevarat ca, o imagine generala buna, ajuta. Dar nu este posibil pentru ca nu asa functioneaza gandirea generala. Intamplarile negative sunt asimilate mai usor avand un impact sentimental mai profund decat intamplarile pozitive.
Banuiesc ca se intampla pentru ca oamenii sunt deja cu capsa pusa inconjurati fiind de atatea probleme in viata de zi cu zi. Suntem asa de obisnuiti cu vestile proaste, scumpirile si greutatile, incat parca devine usor imposibil sa mai credem intr-un mesaj pozitiv.

 

Cand ne-am intors ieri de la Oituz, pe DN1 Brasov - Comarnic era complet blocat. Dar blocat de tot si se inainta greu de tot.

Cu toate acestea n-am intalnit nici o masina care sa ne inchida unghiul la depasirea acesteia. Si, cel mai important, cei de pe contrasens, ne lasau sa depasim - chiar sa mergem si cu 40 la ora, cu toate ca n-aveau vreo obligatie.

Oare au facut-o tocmai pentru ca nu au o parere buna despre motociclisti, (de frica unei posibile tamponari si "distractia" care implica asa ceva), sau din bun simt si de a ne permite sa avansam daca gabaritul ne permite acest lucru doar cu voia lor?

Pana la urma, totul se rezuma la empatie, (abilitatea de a te pune in locul celuilalt), la bun simt (nu incurca pe cel care poate mai mult decat tine) si la educatie.

 

Despre motovlogeri, majoritatea s-au apucat fara o directie clara. Poate ametiti de mirajul castigurilor de afara, poate chiar din placerea de a filma in timp ce abereaza in microfon.
Eu zic sa-i lasam sa creasca pentru ca, pana la urma urmei, ori se pun la punct, ori devin plictisitori pentru audienta care se va subtia. Sau nu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v locked this topic
  • l.u.v unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...