Sari la conținut

MotoVloggeri Romani


AlfaMoto
 Share

Postări Recomandate

Sunt o gramada de teme pt vlog, nu numai road rageuri si mersul la curve din care ies niste clipuri de care peste 2 ani ti-e rusine daca esti om cu scaun la cap. Eu de exemplu as face un vlog de travel cu trasee frumoase in Romania si nu numai, adresat strainilor. Cu puncte de plecare, cazari bune, popasuri, locuri unde se mananca bine, tot tacamul. In felul asta te adresezi unui public matur si mult mai larg, si nu pre-puberilor care n-au luat bataie cand erau mici ca asa scrie in cartea de parenting. Oamenii care merg touring oricum fac asta, filmezi calatoria si pe urma te pui pe editat si cu un pic de talent iese ceva interesant si mai ales folositor.

M-ai uns la suflet cu acest comentariu. Pentru ce spui tu este nevoie de un anumit nivel intelectual, asta 1, si 2 de bani, timp si dispozitie pentru a face calatorii.

Cei in discutii la punctul 1 este clar pentru toata lumea unde se afla, iar la punctul 2, prefera sa se plimbe prin oras si imprejurimi pt un video. Insa, dupa cum spunea cineva mai sus, nici publicul tinta nu e tocmai genul sa guste genul acesta de video-uri. Este vorba despre huliganeala ieftina si postat motorul in centru orasului la admirat de cetateanul de rand. te costa maxim 10lei carburantul pentru o zi din aceasta de "motociclism" si cam asta-i.

 

Am inteles cam despre ce-i vorba. Sau, dupa un vechi citat din matrix, ignorance is bliss.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nota 10 celor doi colegi de mai sus!

 

De aia îmi plac mie cafe-reisarii și riderii de ocazie care filmează toate prostiile, vorbesc aiurea, apoi postează peste tot, in goana după faimă.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost ma... uite ca mi-am calcat pe inima si m-am uitat.

Sper doar ca a si ramas cu ceva in urma acestui curs.

 

Eu nu pricep cum a luat permisul, daca nu poate face jaloane cu un er5....

In cazul ei, mai bine lasa balta vlogu, si isi vede de mersul pe 2 roti. Si asa....e ...cam cu emotii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-i explice careva don'soarei ca Marius e user respectabil aici pe forum. Cam de pe vremea cand ea inca nu putea sa spuna pe litere m-o-t-o-c-i-c-l-e-t-a

 

Asa ca nu toti de aici ii vor raul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Că în jocurile pe calculator sau consolă: dai pauză, dai un reset etc. Fata crede că îi vreți răul. Nu o mai băgați în seamă, decât dacă vreți caterincă, asta e altceva.

Tot prostul are statie VB și urlă in microfon, tot copchilu' are cameră și postează tâmpenii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand m-am apucat eu de motociclit, stateam, citeam si bagam la cap. Daca era vreo disputa pe aici si venea vreun veteran si dojenea, dadea pilde si invataturi (uneori mai acide, ca deh, suntem bikeri), toata lumea pleca capul si aia era. Omul avea dreptate si toata lumea stia asta.

Acum, millennialsii astia is vai de capul lor. In loc sa accepte unde gresesc, tot ei sunt cu gura mare si daca esti impotriva lor, jap - esti hater, ai ignore, banned. Sunt curios daca astia chiar au joburi sau sunt un fel de "mamma's boy"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fata crede probabil ca e vorba de troli invidiosi.

 

N-am urmarit subiectul, nu mi se pare improbabil sa fi fost oleaca trolata - as zice ca se cere. Insa partea cu invidia e din puta gandirii :)

 

In primul si PRIMUL rand....NU avem pe ce sa fim invidiosi..

 

Si in al2lea, nu ai cum sa nu trollezi un pic cand o vezi ca se incalta avand manusile trase pe manini si se machiaza prin viziera....sau coboara in garaj si sta de vorba cu motoreta...si nu la modul Rossi sau repari la ea si ii mai adresezi o intrebare (retorica desigur)....la modul ala cringe de inchizi filmuletul ca sa nu ti se usuce barbatia :)))

Editat de ashtray.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de ce nu mai puteti voi de asta. Lasati-i in pace caci vor invata pe pielea lor. Care mai apuca.

Motociclismul este o activitate dura si reala. Tocmai de aceea este si atat de frumoasa.

 

De aseara, la Vidraru:

post-33250-0-13782400-1528804063_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit. Ideea e ca multi fac vlogging de "calitate" dar sunt promovati prin vizualizari.

E simplu. Sustineti si voi un motovlogger, 2, 3, 5 si atunci motociclismul va fii reprezentat prin continut de calitate [ ales de voi ].

Asta daca aveti ce, altfel, vedeti si voi ce ati promovati prin topicul asta. Nimeni nu a pus un video pe care il considera bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i chiar asa de simplu.
Problema multora de aici este doar legata de faptul ca majoritatea motovlogerilor din Ro n-au nici doi ani de permis si deja invata pe altii si/sau se considera reprezentanti ai motociclismului romanesc.
Personal, fiecare face ce vrea atat timp cat respecta legea, dar mai este si-o componenta morala aici pentru ca pustanii sunt foarte influentabili si voi ar trebui sa-i educati si sa-i invatati ce inseamna motociclismul.
Problema este ca multi dintre voi, motovlogeri, nu stiti ce este motociclismul. N-aveti de unde sti daca doar va invartiti pe cinci strazi in fiecare zi.
Nu ce inseamna motociclismul pentru tine, mine, voi... dar ce inseamna motociclismul.
Hai se vedem, faceti un motovlog pe acest subiect: "Ce inseamna motociclismul" - dar nu subiectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu a pus un video pe care il considera bun.

 

Pavlin Zhelev mi se pare un tip foarte misto. Activeaza pe Youtube cu nick-ul Motorcycle Adventures

 

Sigur, se murdareste putin la gura de engleza, dar tinand cont de faptul ca nu e limba lui materna, cred ca se poate trece cu vederea. Continutul insa il consider ca fiind unul de calitate. Dar deh, cum nu bate pumnul cu ceilalti participanti la trafic, asa cum observ ca se practica prin Brasov, numarul abonatilor e sensibil mai mic, doar 51k. Pentru unii conteaza calitatea in detrimentul cantitatii, tampiti, stiu.

 

Publicul lui nu este compus din tineri aflati la pubertate si nici din cadrul batranilor ale caror vremuri au apus de mult. Omul asta face ture pe care altii le considera de-a dreptul riscante. Sigur, pe de o parte chiar sunt, dar eu unul il inteleg. O viata avem, si cu toate ca orice aventura de genul unora la care el s-a incumetat are anumite "provocari", cred ca a avut ce povesti la final. Si apoi daca amintirea respectiva i-a incalzit sufletul, in mod cert nu are cum sa regrete experienta.

 

La noi o majoritate covarsitoare de motociclisti "care este" baga mobra la iernat in luna Septembrie si o scot abia in luna Mai, daca nu chiar Iunie. Urmeaza desigur doua luni de "reacomodare", apoi un TA, un TF, eventual o Lepsa sau Siriu si gata sezonul. Si Doamne fereste sa ii pui sa mearga pe un drum care nu e ca in palma. Cheia? Ha!

 

Ce anume ar putea sa posteze baietii astia? Si 5 minute ar fi prea mult pentru a surprinde tot sezonul lor moto. Si cum ei nu au ce, ramaneti voi (vlogerii), ori publicul vostru este format din copii care spera sa atinga fundul unei femei colege de clasa in calitate de viitori motociclisti. Si daca tot vorbim deschis, pe voi nu va intereseaza cu adevarat sa ii invatati ceva din experienta pe care o detineti. Va atrage foarte mult titlul asta de "vedeta" si postati orice atat timp cat numarul abonatilor creste. Pe de o parte nu e vina voastra, pentru ca e clar ca atat puteti, iar tinerii in calitate de sustinatori dovedesc, din nefericire, ca aschia nu sare departe de trunchi.

 

Si inca un aspect. In momentul in care voi aveti in continuare de invatat, proces ce din punctul meu de vedere nu se opreste niciodata, nu ar trebui sa oferiti sfaturi altora. Cu alte cuvinte, "va fu.te" prea mult grija altora, si de macar ar fi sincera, e insa exprimata doar cu scopul de a creste numarul vizualizarilor, nimic mai mult. Mai putine cuvinte si mai multe pedale la mobra, exista drumuri si in afara orasului Brasov. Amintirile sunt singurele "lucruri" ce va raman.

 

Spor!

Editat de SONYC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar a venit Sonyc sa spuna ca doar el fwte.... cred ca baiatul asta sufera de mania persecutiei.

S-a elucidat misterul... de-aia umbla vlogherii cu cerseala, din cauza ca restul baga motorul la iernat in Septembrie si-l scot in Mai, noroc ca tine el steagu' sus .........................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit. Ideea e ca multi fac vlogging de "calitate" dar sunt promovati prin vizualizari.

E simplu. Sustineti si voi un motovlogger, 2, 3, 5 si atunci motociclismul va fii reprezentat prin continut de calitate [ ales de voi ].

Asta daca aveti ce, altfel, vedeti si voi ce ati promovati prin topicul asta. Nimeni nu a pus un video pe care il considera bun.

Serios? Voi chiar aveti impresia ca motociclismul s-ar duce pe apa sambetei daca n-ar exista motovlogging-ul? Nu mosh, lucrurile nu merg char asa. Nu intai sustinem si apoi vine continutul de calitate. E taman invers!

E drept, au mai fost baieti care si-au monetizat continutul. Chiar cu plata inainte. INSA oamenii respectivi convinsesera anterior ca chiar au ceva de spus. Si inca si intr-o forma misto!

 

Mai baieti, stim ca omenirea sufera de o lipsa acuta de atentie in zilele noastre insa asta nu-i un motiv sa debitezi o gramada de ineptii cu care sa umplii internetul si sa pretinzi ca ar fi cine stie ce valori.

Pe vremea mea era mai simplu: intai aveai ceva de spus si ulterior cautai si modalitatile de exprimare/raspandire. Voi faceti taman invers: aveti uneltele numai ca nu prea aveti ce face cu ele.

Credeti-ma, n-ati descoperit voi meizul din dodoasca. Si, pana acum cel putin, nici n-ati reusit sa-l prezentati intr-o lumina nemaivazuta. Pentru ca, iertat sa-mi fie, insa un lung sir de platitudini incoerente e departe de a fi continut de calitate.

De altfel, aici ar fi si cam singurul sfat pe care vi-l pot da acum: lasati-o mai moale cu balivernele si concentrati-va pe ceea ce aveti de facut in momentul respectiv - mersul pe mobra. e evident ca nu aveti suficienta concentrare pentru a le face concomitent. Drept dovada uite, cum se-ntampla o frana mai brusca, cum se petrece boroboata.

In rest, atata vreme cat va gadila la orgoliu sa fiti eroii unor prepuberi e absolut ok. Nu uitati insa ca si desenele animate sunt. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v locked this topic
  • l.u.v unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...