Sari la conținut

MotoVloggeri Romani


AlfaMoto
 Share

Postări Recomandate

Eu nu inteleg de ce nu mai puteti voi de asta. Lasati-i in pace caci vor invata pe pielea lor. Care mai apuca.

Motociclismul este o activitate dura si reala. Tocmai de aceea este si atat de frumoasa.

 

De aseara, la Vidraru:

post-33250-0-13782400-1528804063_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit. Ideea e ca multi fac vlogging de "calitate" dar sunt promovati prin vizualizari.

E simplu. Sustineti si voi un motovlogger, 2, 3, 5 si atunci motociclismul va fii reprezentat prin continut de calitate [ ales de voi ].

Asta daca aveti ce, altfel, vedeti si voi ce ati promovati prin topicul asta. Nimeni nu a pus un video pe care il considera bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i chiar asa de simplu.
Problema multora de aici este doar legata de faptul ca majoritatea motovlogerilor din Ro n-au nici doi ani de permis si deja invata pe altii si/sau se considera reprezentanti ai motociclismului romanesc.
Personal, fiecare face ce vrea atat timp cat respecta legea, dar mai este si-o componenta morala aici pentru ca pustanii sunt foarte influentabili si voi ar trebui sa-i educati si sa-i invatati ce inseamna motociclismul.
Problema este ca multi dintre voi, motovlogeri, nu stiti ce este motociclismul. N-aveti de unde sti daca doar va invartiti pe cinci strazi in fiecare zi.
Nu ce inseamna motociclismul pentru tine, mine, voi... dar ce inseamna motociclismul.
Hai se vedem, faceti un motovlog pe acest subiect: "Ce inseamna motociclismul" - dar nu subiectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu a pus un video pe care il considera bun.

 

Pavlin Zhelev mi se pare un tip foarte misto. Activeaza pe Youtube cu nick-ul Motorcycle Adventures

 

Sigur, se murdareste putin la gura de engleza, dar tinand cont de faptul ca nu e limba lui materna, cred ca se poate trece cu vederea. Continutul insa il consider ca fiind unul de calitate. Dar deh, cum nu bate pumnul cu ceilalti participanti la trafic, asa cum observ ca se practica prin Brasov, numarul abonatilor e sensibil mai mic, doar 51k. Pentru unii conteaza calitatea in detrimentul cantitatii, tampiti, stiu.

 

Publicul lui nu este compus din tineri aflati la pubertate si nici din cadrul batranilor ale caror vremuri au apus de mult. Omul asta face ture pe care altii le considera de-a dreptul riscante. Sigur, pe de o parte chiar sunt, dar eu unul il inteleg. O viata avem, si cu toate ca orice aventura de genul unora la care el s-a incumetat are anumite "provocari", cred ca a avut ce povesti la final. Si apoi daca amintirea respectiva i-a incalzit sufletul, in mod cert nu are cum sa regrete experienta.

 

La noi o majoritate covarsitoare de motociclisti "care este" baga mobra la iernat in luna Septembrie si o scot abia in luna Mai, daca nu chiar Iunie. Urmeaza desigur doua luni de "reacomodare", apoi un TA, un TF, eventual o Lepsa sau Siriu si gata sezonul. Si Doamne fereste sa ii pui sa mearga pe un drum care nu e ca in palma. Cheia? Ha!

 

Ce anume ar putea sa posteze baietii astia? Si 5 minute ar fi prea mult pentru a surprinde tot sezonul lor moto. Si cum ei nu au ce, ramaneti voi (vlogerii), ori publicul vostru este format din copii care spera sa atinga fundul unei femei colege de clasa in calitate de viitori motociclisti. Si daca tot vorbim deschis, pe voi nu va intereseaza cu adevarat sa ii invatati ceva din experienta pe care o detineti. Va atrage foarte mult titlul asta de "vedeta" si postati orice atat timp cat numarul abonatilor creste. Pe de o parte nu e vina voastra, pentru ca e clar ca atat puteti, iar tinerii in calitate de sustinatori dovedesc, din nefericire, ca aschia nu sare departe de trunchi.

 

Si inca un aspect. In momentul in care voi aveti in continuare de invatat, proces ce din punctul meu de vedere nu se opreste niciodata, nu ar trebui sa oferiti sfaturi altora. Cu alte cuvinte, "va fu.te" prea mult grija altora, si de macar ar fi sincera, e insa exprimata doar cu scopul de a creste numarul vizualizarilor, nimic mai mult. Mai putine cuvinte si mai multe pedale la mobra, exista drumuri si in afara orasului Brasov. Amintirile sunt singurele "lucruri" ce va raman.

 

Spor!

Editat de SONYC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar a venit Sonyc sa spuna ca doar el fwte.... cred ca baiatul asta sufera de mania persecutiei.

S-a elucidat misterul... de-aia umbla vlogherii cu cerseala, din cauza ca restul baga motorul la iernat in Septembrie si-l scot in Mai, noroc ca tine el steagu' sus .........................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit. Ideea e ca multi fac vlogging de "calitate" dar sunt promovati prin vizualizari.

E simplu. Sustineti si voi un motovlogger, 2, 3, 5 si atunci motociclismul va fii reprezentat prin continut de calitate [ ales de voi ].

Asta daca aveti ce, altfel, vedeti si voi ce ati promovati prin topicul asta. Nimeni nu a pus un video pe care il considera bun.

Serios? Voi chiar aveti impresia ca motociclismul s-ar duce pe apa sambetei daca n-ar exista motovlogging-ul? Nu mosh, lucrurile nu merg char asa. Nu intai sustinem si apoi vine continutul de calitate. E taman invers!

E drept, au mai fost baieti care si-au monetizat continutul. Chiar cu plata inainte. INSA oamenii respectivi convinsesera anterior ca chiar au ceva de spus. Si inca si intr-o forma misto!

 

Mai baieti, stim ca omenirea sufera de o lipsa acuta de atentie in zilele noastre insa asta nu-i un motiv sa debitezi o gramada de ineptii cu care sa umplii internetul si sa pretinzi ca ar fi cine stie ce valori.

Pe vremea mea era mai simplu: intai aveai ceva de spus si ulterior cautai si modalitatile de exprimare/raspandire. Voi faceti taman invers: aveti uneltele numai ca nu prea aveti ce face cu ele.

Credeti-ma, n-ati descoperit voi meizul din dodoasca. Si, pana acum cel putin, nici n-ati reusit sa-l prezentati intr-o lumina nemaivazuta. Pentru ca, iertat sa-mi fie, insa un lung sir de platitudini incoerente e departe de a fi continut de calitate.

De altfel, aici ar fi si cam singurul sfat pe care vi-l pot da acum: lasati-o mai moale cu balivernele si concentrati-va pe ceea ce aveti de facut in momentul respectiv - mersul pe mobra. e evident ca nu aveti suficienta concentrare pentru a le face concomitent. Drept dovada uite, cum se-ntampla o frana mai brusca, cum se petrece boroboata.

In rest, atata vreme cat va gadila la orgoliu sa fiti eroii unor prepuberi e absolut ok. Nu uitati insa ca si desenele animate sunt. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista deja un topic despre "Motovlogari romani" ,unde incapea ce este aici fara sa mai dechidem inca un topic inutil.

 

Prea multa atentie la ce invata pustanii de la motovlogari pentru ca numai cativa vor ajunge sa aiba motorete si din aia numai o parte la varste fragede.

 

Actiunile motovlogarilor care cauta scandal nu ne afecteaza pe toti, ii afecteaza doar pe aia fragili emotional .

 

Subscriu... Un mod care să contopească discuțiile oare există? Aici... Că-i mai vechi, nu din alte motive.

» Post actualizat in 13 Jun 2018 09:41

...

 

Excelent! „Și cu asta am spus tot!” :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As urmari un motovlogger d-asta daca ar fi un fel de varianta video a lui Mihai Barbu...altfel e pierdere de vreme.

Am incercat sa-i vad pe astia "mai" primii gen Buctrafic, Banditu, Spitfire si Motosan sau cum era cu z750.

 

Inafara de Buctrafic care e funny in draci, la restul am renuntat destul de repede.... incepatori, greseli de incepatori, subiecte moto care ii depasesc, sfaturi neavizate si plimbari plictisitoare

 

Spitfire editeaza misto dar cam atat.... Motosan e cam libidinos si ipocrit

 

si Banditu (care citeste pe aici) e atat de "ardelean" ca te ia somnu'.

 

Acum vreo 10 ani ma mai uitam la M13 dar si de ala mi-a trecut in scurt timp

 

+1 la bulgarul din Berlin, are continut bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit. Ideea e ca multi fac vlogging de "calitate" dar sunt promovati prin vizualizari.

E simplu. Sustineti si voi un motovlogger, 2, 3, 5 si atunci motociclismul va fii reprezentat prin continut de calitate [ ales de voi ].

Asta daca aveti ce, altfel, vedeti si voi ce ati promovati prin topicul asta. Nimeni nu a pus un video pe care il considera bun.

Stimate, tu vrei "banii inainte ca la c_ _ _e". Scuza mi expresia, sau , pardon my french. Cred ca destui de pe aici urmaresc diverse canale pe iutub, cu tematica moto. Sa zicem, vloguri. Eu am cateva , unde exista continut, si le urmaresc. Ce e drept, toate sunt in engleza. Nu am gasit nimic in RO interesant. Nu includ aici canalele de specialitate,presa moto, aia e alta mancare de peste, si oricum, din pacate, pe moarte, in Ro.

Asa ca, ia produceti voi continut, nu doar senzationescu, si atunci discutam de sustinere. Inca astept un vlog, in Ro, care sa faca asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rolul creatorilor de motovlogs sau video-uri de genul nu cred ca este sa educe, ci sa produca entertainment. Bineinteles ca un video cu un caption click bait "Am cazut", "Am facut accident", "Uite ce face proasta" va aduna view-uri gramada, mersul agresiv, oglinzi agatate sau picioare in portiera vor genera watch times si subscriptions. Nu trebuie decat sa scanezi 10 minute TV-ul la ora 9 seara sa vezi ce "vrea publicul". Daca vrei cu orice pret sa atragi view-uri si subscriberi (pe canal monetizat sau nu) taht's the way to go.

 

Pana la urma conteaza ce fel de content vrei tu (privitorul) sa consumi:

 

-cineva care merge cu motorul si povesteste chestii interesante

-video-uri despre calatorii moto (gen Lyndon Poskitt - https://www.youtube.com/channel/UCzwl3WOpGBUoy6bbyV9Bpyg XT Adventures - https://www.youtube.com/channel/UCJk4vyi0XcbY-4aZmsa0e1w sau On Her Bike - https://www.youtube.com/user/onherbike) sau (cum bine a zis cineva mai sus)

-video-uri educative gen https://www.youtube.com/channel/UC554MKGf_kdRql9TFg448eg sau https://www.youtube.com/channel/UC554MKGf_kdRql9TFg448eg

 

Zicea MotoRocker mai sus despre calatorii gen "Mihai Barbu". Am descoperit si la noi creatori de content de calatorie tare fain (la view-uri si subscriberi stau cu un ordin de marime sub vloggerii "clasici"):

 

(Alex de la Heavy Duties)

(Maramures Dual Sport)

(Romania Dual Sport)

 

si cu siguranta mai sunt si altii..

 

Vreti sa ii sustineti si sa ii ajutati? Subscribe, like si share. E atat de simplu.

 

PS: ca sa inchei cu reclama de tipul "like and share" - chiar acum Marian Vulpe de la dusi.ro este intr-o tura in Mongolia singur - https://www.facebook.com/dusipunctro

Editat de kaiten
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare consuma continut dupa bunul plac si gusturi.
Asa cum mie mi se pare incredibil cum unii rad la "emisiunile umoristice" de la TV, asa exista consumatori pentru orice tip de video.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man..vezi ca esti pe lista de h8teri! Nu a mea...a altcuiva.. GRIJA mare...

 

Zic si eu ma bag in seama. Caut anturaj,

 

A propos de stiut tot ce misca!

Ba, adevaru e ca am dormit cam prost in ultima vreme si nu stiam de ce. Acu' m-am lamurit: lista neagra e de vina. Promit maine sa beau o bere in cinstea ei ca poate ma lasa sa dorm si io calumea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v locked this topic
  • l.u.v unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...