Sari la conținut

MotoVloggeri Romani


AlfaMoto
 Share

Postări Recomandate

 

(...)

Mister, tu amesteci aici multe situatii pe care le ambalezi cumva ca sa tragi tu o concluzie. Ar fi multe de discutat la fiecare situatie in parte, Dar, avand in vedere ca traim in Romania, ca tot vorbeam de conduita, toate situatiile pot fi abstractizate la o singura idee:

 

Daca te afli in situatia in care e posibil sa apara incidente, mai bine lasi de la tine(eviti) si toata lumea e teafara. Indiferent cine are dreptate sau prioritate.

 

Desigur ca exceptii si ghinioane pot aparea oricand, dar ideea de baza ramane aia cu sa nu ti-o cauti.

 

Dar asta e cu totul alta discutie fata de ce vorbeam noi, adica, vlogherii dornici de scandal prin trafic.

Editat de LimpTA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Limpta. Asta e perspectiva mea. Am simtit sa o exprim pentru ca am fost afectat de accidentul de dimineata si ipocrizia de care au dat dovada colegii nostri mai devreme.

 

Am folosit paragrafe ca sa despart ideile si m-am luat punctual de ce au spus scrumiera si inima de fier.

In plus, consider ca o situatie reala in trafic e un cumul de factori, deci e ok sa faca parte din acelasi post.

 

Dar iti dau dreptate, e important sa n-o cauti, sa-ti pastrezi calmul, sa eviti astfel de situatii in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragul meu AlexAB,

 

acolo este sosea cu doua benzi. Uita-te atent. Nu conteaza ca mergi cu 40, 80 sau 120. TREBUIE SA MERGI PE PRIMA BANDA conform codului rutier! Daca-l depasea prin dreapta, nu era bine, ca se speria. Daca l-a luat pe contrasens, iarasi nu e bine, ca plm... smardoiala.

De fapt nu mergea pe banda a doua, mergea si mai rau: pe mijlocul sensului!

 

Si cum iti zicea si LimpTA, e vorba de conduita preventiva. De ce sa nu te dai in dreapta daca ai loc si-ti da unu' flash-uri!?! Te dai in dreapta, lasi prostu' sa se duca mai departe si tu-ti vezi de drum.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de dat mai pe dreapta:

Am o vaga impresia ca braileanul cutitar nu s-a dat jos la el ca sa nu-si faca probleme, ca probabil a mai fost pe la facultate, macar asa cate-o noapte :))

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Buna asta, buna! :))

» Post actualizat in 20 Jul 2018 09:19

Buna asta, buna! :))

 

Apropo de scandal in trafic in ultima vreme incepusem sa ma "turez" si sa alimentez sentimentul ca ma pot lua la cearta in trafic. Ca urmare a acestui fapt situatiile nu se lasau asteptate, ba chiar deveneau mai frecvente. Pana cand ultima data cand eram aproape sa ma iau la bataie cu cineva pe strada. Banuiesc ca era un sportiv, un jucator impatimit de golf, judecand dupa faptul ca a avut la indemana o crosa cu care a iesit la bataie. Deoarece argumentele sale erau mai "puternice" decat "argumentele" mele i-am dat "dreptate" si situatia s-a rezolvat mai repede, arta negocierii.

 

Apoi am avut asa... niste intrebari la care mi-am cautat raspuns: Cam cat de departe sunt dispus sa merg pentru convingerile mele in trafic? Imi permit sa imi pierd vreo 2 dinti? Imi permit sa pierd brusc lichide (chiar daca apuc sa traiesc pentru a constientiza victoria)? Eu am aflat, NU. Asa ca... meri tu cu (cuvant jignitor) tau iar eu cu ai mei:)

 

Ca sa nu mai spun ca la baza inaltuirii de evenimente statea o neintelegere, el a avut impresia ca eu stateam pe mijlocul benzii iar eu faceam asta pentru a evita o eventuala deschiderea de portiera a unei masini proaspat parcate. Oricum, nonsens, cu siguranta in alte circumstante intalnirea mea cu el se putea finaliza cu o iesire prieteneasca la bere.

 

Bottom line: chill

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cateva minute mai tarziu, mobristul nostru depaseste un logan alb acre circula regulamentar mai pe dreapta, desi nu erau 2 benzi.... prost ala cu Loganu, nu?

Pai da, man, dar ala nu era vloggar.

 

Vlogherii au strada lor si mai ales tre' sa aiba asa spatiu liber vreo 15m in fiecare punct cardinal, altfel #EraSaMaOmoare #AccidentEvitatLaLimita #MaDadeamJosLaEl #EchipamentulSiaFacutBineTreaba #ImportantECaTuEstiBineFierulSeRepara :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de dat mai pe dreapta:

Am o vaga impresia ca braileanul cutitar nu s-a dat jos la el ca sa nu-si faca probleme, ca probabil a mai fost pe la facultate, macar asa cate-o noapte :))

 

Si eu care speram sa vad in filmulet cum ii da aluia Audiu' "pe jos" :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba, eu din tot topical asta cred ca ma aleg cu un GoPro. Voi ce-ati mai facut cu viata voastra? :)))

Ask ya brother 'bout our weekend plans :)

 

Inspiratia a venit de aici, de pe topicul asta.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu nu m-am suparat. Cat despre insurat...sunt om serios, deci nu ma insor:).

Chestii interesante vad ca nu prea scrii, motor ioc, macar curu' arata-l. Fii fata de comitet:))

 

Si convinge-o si pe Tazmi! :crack:

 

 

@pasagera, omu' are dreptate. Pe vremea noastră lucrurile erau simple: gas, grass or ass! Nobody rides for free! ;)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca va abateti iar de la subiect, am zis sa va aduc pe track-ul cel bun, adica critica si mistoul asupra mea:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se mai plimba limba-n gura cateodata, mai ales cand merg cu viziera ridicata.

Esti incurabil. Cand cineva iti arata ar ca ai fa ut o greșeală, in loc sa accepti faptul ca ai greșit, tu o dai cotita. A cata oara e cand faci asta pe topicul asta? Doar cu mine de 3 ori:)) nu raspunde, stai linistit. Nu e nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v locked this topic
  • l.u.v unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...