Sari la conținut

MotoVloggeri Romani


AlfaMoto
 Share

Postări Recomandate

Pai, astea-s motivele mele, dupa cum am spus si in video dar si cand aveam Zx6-ele, evitam sa merg cu el prin oras. Asta inca de prin 2012.
Eu nu trebuie sa ma duc la servici, asa ca prefer sa-mi folosesc motoreta doar ptr plimbari lungi.


Apoi, Busa sau ne-busa, pentru mine motociclitul prin oras nu este fun deloc.
Totul se rezuma la risc vs ce primesc ptr acel risc asumat.

 

Alternative, avantaje si dezavantaje exista ptr orice abordare. Si la masina si la moto. Fiecare trebuie sa aleaga ce il coafeaza mai bine.
Lumea civilizata se indreapta spre electric, (trotinete, scutere si biciclete) sau transportul in comun. In centrele marilor orase se tot discuta despre interzicerea vehicolelor pe benzina sau diesel. Diesel-ul va fi primul care va fi interzis.
Nu m-ar mira sa urmeze si restrictii la capacitatea cilindrica si nivelul de zgomot (cum deja a intrat in vigoare in zona Tirol o restrictie la nivelul de zgomot)
Exista masini care consuma putin si in oras, unele chiar mai putin decat un 600cc.


Spanioli, francezii si italienii nu fac commuting cu 600RR-ri, 1000RR-uri, buse si GTR-uri.
Faptul ca scolile moto sunt pline, nu poate fi atribuit DOAR faptului ca soferii de auto prefera vehicole cu doua roti in detrimentul masinii.
Daca te uiti la cate masini se inmatriculeaza anual in ro, vs motociclete (noi si second hand), vei vedea ca motocicletele sunt intr-o minoritate covarsitoare.

Si uzura exista ptr ca una e sa mergi in treapta 1 si 2, alta e sa mergi la drum lung.
Scopul acestui video este sa te gandesti si sa iei din el ce crezi ca se poate aplica ptr tine. Daca nu poti aplica nimic, nu-i bai. Macar ai auzit si un alt punct de vedere.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mai este un aspect in discutia moto vs masina, in Romania.
Foarte putini oameni sunt dispusi sa renunte la timp in favoarea confortului si sigurantei.
In masina stai pe scaun, cu aer conditionat, o cafea, o muzica... stai cu orele, dar macar esti relativ safe.
Cu moto/scuter, trebuie casca in cap, echipament (ajungi murat de transpiratie la birou), la care se adauga riscul de a fi bubuit la fiecare intersectie, cel putin.
Multi prefera confortul si siguranta, versus timpul. Daca nu era asa, pana acum, trebuiau sa fie mult mai multe scutere pe strazi.
Mai avem si perceptia "valorii", unde scuterul/motoreta este vazuta ca "alternativa ieftina" de transport. Multi prefera masina ptr ca e cu "valoare adaugata".
Sunt multe aspecte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-transportul in comun este o mizerie in București, si nici nu prea poti ajunge cum trebuie decat in anumite zone. 

2-serviciu, nu servici. Vehicul, nu vehicol. 

-in multe orase din UE se interzice in centru accesul sub o norma de poluare. E normal. E normal  sa fie promovate solutiile alternative de transport. Asta include orice varianta, inclusiv scutere, moto, electrice, orice. 

-riscul ala de a fi bubuit in fiecare intersectie poate fi gestionat. Pari cam speriat, sunt foarte multi cei care folosesc 2 roti zilnic, si nu patesc nimic. Parca acum cateva luni faceai un clip legat de mersul preventiv. Acum te exprimi cam panicat.  Iar riscul ala creste exponential, cand vorbim de biciclete, trotinete, etc. Cat timp nu prea exista piste dedicate. 

-am făcut referire la scolile moto, pentru ca este real ce se intampla. Am citit o statistica, in ultimii 3 ani numarul celor care obtin categoria a, a1 a2, a crescut puternic. La fel si numarul motocicletelor si scuterelor. Parca pe motobikes era, cauta l daca ești curios. Realitate e ca intram si noi in rand cu lumea, in ritmul si in modul nostru, prost, dar o facem. Orasele mari vor zumzai de vehicule pe 2 roti, fie ele cu combustie interna sau electrice. 

-stii ca in Franța motoreta de politie este uzual, fjr1300? Ceva comparabil cu busa ta. Nu i relevanta nici povestea asta. Daca vrei mergi prin oras si gata. Ca nu te strecori peste tot, sau, ca faci manevrele mai greu, aia, e. Pana la urma motocicleta este un vehicul. Ca tu l folosesti doar in we, asta e. Dar multi o fac zilnic. Nu sunt unul dintre ei, inteleg ce spui, dar faci afirmații generaliste si unele sunt eronate. Singura uzura suplimentara in oras vine de la frecat ambreiajul si franele, eventual partea de racire, cand sexincinge treaba. Da o naibii, ca i motocicleta, fier. E facuta sa fie folosita. Nu doar plimbata in we pana la veliko la 3000 ture din 10000. Da, se uzeaza mai repede comparativ cu o masina, dar asta e de asteptat. Iticiei moto, va fi scumpa întreținerea ei. Vrei ceva ieftin? Iei un scuter de 250 cc suplu, si esti zeul orasului. Consum mic, consumabile ieftine, usor, etc. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acolo vine si Baicări de weekend, fiecare foloseste bunul lui cum considera.

Si eu numa la uzura si costul implicit ma gandesc cand dau  braap braaaap braaaap prin paduri sa ies din noroaie... ăă.. nu 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, hora09 a spus:

 

Si eu numa la uzura si costul implicit ma gandesc cand dau  braap braaaap braaaap prin paduri sa ies din noroaie... ăă.. nu 🤣

In loc sa faci economie🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

22 minutes ago, Adrian M. said:

In loc sa faci economie🤣


Depinde si ce vrei de la motociclism. Una e sa-ti iei moto doar ptr a scurta timpul pana la job, caz in care mai bine iei un scuter.
In ceea ce ma priveste, decat s-o fâțâi prin oras sau prin tara, prefer sa strang banii si sa plec cate-o luna intr-o tura mai lunga prin alte tari.
Voi avea timp ptr plimbari in Romania la batranete... daca mai ajung.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand titlul vlogului tau este: DE CE SA NU MERGI, atunci devine valabil pentru toata lumea. Daca spuneai, de ce NU MERG, era altceva.

Apoi o dai cu depinde ce vrei de la motociclism. Ai pus tuturor pe cap palaria cu nu mergeti in oras. Nu o mai intoarce ca la Ploiesti, ca nu iese. Asta i titlu de clickbait, stii asta , nu? Senzationescu, etc. Aceeasi abordare.

Gata, eu ma retrag, am spus ce aveam de spus. Agit prea mult un topic mort in papusoi, si nu i bine :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 sau 3 vrei am facut si naveta zilnic la lucru cu varadero, 10% fix cat masina mea. Ca era naveta, plimbare  de o zi sau vacanta, o cheie pentru un fier si restul e can can

 

Eu unu sunt mai simplu si fierul din dotare il folosesc la tot, am avut mai multe moto in paralel si la.fel in cazul masinii, nu ii de mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu am B-ul si am +40 de ani.
Merg in orice conditii atat timp cat nu am alternative. Daca am alternative nu vad de n-as profita de acestea.
Nu-ti face nimeni statuie daca-ti complici viata aiurea.

 

2 hours ago, Baxxter said:

Va inflamati degeaba. Eu m-am gasit nimic interesant in filmele postate de Kosh. Risipă de mb fara conținut. Punct.

 

 


Ciudat cum pe la postarile mele din Turcia si Grecia, n-ai postat asta.
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, Kosh a spus:


Ciudat cum pe la postarile mele din Turcia si Grecia, n-ai postat asta.
 

La Turcia am incercat sa te urmaresc dar m-am plictisit rapid, cu Grecia nu mi-am mai pierdut vremea. 

 

Da, sunt niste filme frumoase de familie,  dar nu e nimic spectaculos in ele. 

 

Încearcă ceva original,  nu clișee. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, Sinner- a spus:

cu injuraturile de rigoare caci o ard pe engleza, new episode:
 

 

E 2020, cine mai face mofturi la engleza e.... anyway, mult succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema este ca in romania, views fac numai cei care se injura sau comenteaza in trafic, cursele, zero.
Adica, n am nimic impotriva acelor genuri de vlog, doar ca eu ne facand acel ceva, n-am can-can uri d astea cotidiene inc are sa se regaseasca oamenii.

Si incerc sa mai atrag ceva views de pe afara, si munca dracu la fiecare episod

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Eu mai urmaresc vloggeri de pe afara. 

Nu stiu daca este mai greu sa adaugi subtitrari, dar eu prefer o romana, poloneza, franceza, rusa, indoneziana, turca, greaca naturala, cu subtitrari in engleza decat o engleza chinuita. 

Generic vorbind, fara nici o aluzie. 

Plus de asta, mi se pare mult mai ok un vlogger care se exprima in limba lui si pune subs pt a creste audienta, decat unul care suna chinuit intr-o limba straina. 

 

My 2c.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, _Raul_ a spus:

decat o engleza chinuita

+1, de aia de nu mai stiu cand nu ma mai uit la DriveMag, unu din tovarasii de acolo imi produce gag reflex
YT scoate subtitrari automate decente, daca nu, intelegi contextul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Sinner- a spus:

problema este ca in romania, views fac numai cei care se injura sau comenteaza in trafic, cursele, zero.
Adica, n am nimic impotriva acelor genuri de vlog, doar ca eu ne facand acel ceva, n-am can-can uri d astea cotidiene inc are sa se regaseasca oamenii.

Si incerc sa mai atrag ceva views de pe afara, si munca dracu la fiecare episod

Am observat ca montajul si editul sunt destul de fain lucrate, pacat ca e munca multa si viewuri putine, dar daca o sa continui asa sigur va creste canalul.

 

Acum 16 minute, hora09 a spus:

... unu din tovarasii de acolo imi produce gag reflex...

Am ras puternic 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Sinner- a spus:

problema este ca in romania, views fac numai cei care se injura sau comenteaza in trafic, cursele, zero.
Adica, n am nimic impotriva acelor genuri de vlog, doar ca eu ne facand acel ceva, n-am can-can uri d astea cotidiene inc are sa se regaseasca oamenii.

Si incerc sa mai atrag ceva views de pe afara, si munca dracu la fiecare episod

recomand titluri click-bait. :D 

Acum 42 minute, _Raul_ a spus:

Eu mai urmaresc vloggeri de pe afara. 

Nu stiu daca este mai greu sa adaugi subtitrari, dar eu prefer o romana, poloneza, franceza, rusa, indoneziana, turca, greaca naturala, cu subtitrari in engleza decat o engleza chinuita. 

Generic vorbind, fara nici o aluzie. 

Plus de asta, mi se pare mult mai ok un vlogger care se exprima in limba lui si pune subs pt a creste audienta, decat unul care suna chinuit intr-o limba straina. 

 

My 2c.

 

nu sta nimeni sa citeasca man, n-are lumea rabdare. zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, frigider a spus:

n-are lumea rabdare

ma.. cam asa este, dar aia care rabdare nu are vrea sa se uite la ciocneli, cazaturi, muituri.
De restu care au interese si curiozitati: sapa, cauta, intreaba, asculta, citesc! Depinde ce continut ai, asa si clientela

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

thnk u guys.

Problema este ca in romaneste, din pacate, google nu are subtitrari automatizate.
Cum zice si frigider, din pacate cam asa este, nu prea sta lumea sa citeasca.

Am un an si ceva de cand il fac, si da, este dureros.
Stiu cat timp pierd la montajele alea sa fie dragute cat de cat, iar cand vad pe altii care doar isi lipesc textele si au zeci de mii views, imi crapa nervii, dar, asta este lume ain care traim.

Tot internetul reflecta de fapt starea de fapt a populatiei majoritare, superficiali si orientati pe 'borhot'.
Cand am inceput vlogul am crezut ca lumea va cauta calitate si lucruri montate cu grija si arnajate si muzica si efecte..gen.. movie style nitel, dar.. 

Posibil gresesc undeva, insa subcriverii sunt fte importanti, eu la 1500 Sbs fac in medie 500-700 views per video, problema este sa ajung la SUBSCRIBERI mai multi.
Citesc non stop pe net sa incerc sa inteleg cum as putea sa il cresc, insa, no luck so far.

 

Imi place insa fte mult sa montez si mai ales sa arat oamenilor ce se intampla la curse behind the scenes.
Din fericire, a avut si un efect advers pozitiv - anul acesta MICHELIN ma sponsorizeaza cu pneuri in urma acestui vlog si al celorlalte videouri sucrte de pe FBK pe care le fac periodic.
Asta imi mai indulceste nitel amarul lipsei de views :)
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v locked this topic
  • l.u.v unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...