Sari la conținut

MotoVloggeri Romani


AlfaMoto
 Share

Postări Recomandate

Boss, sincer mi se ru... fâlfâie dacă te ridici la ceruri sau rămâi printre cei vii. Fiecare doarme fix cum își așterne. Dar cu vitejii de genul, mare lucru dacă n-ai să dormi muuuult...

Eu nu mă ascund după vorbe frumoase, spun direct. Ai băgat la cap- ok, te doare la crampoane- și mai ok, nu-s eu in locul tău.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Al meu stă pe bord, dar nu pentru vlog, cel mult pentru un traseu frumos sau cretini în trafic. De-aș avea noroc la bani cum am la cretini...

Cât despre cum merge fiecare, parcă se striga BANZAI!!! înainte de vreo grozăvie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Lucian_M a spus:

Ca ce chestie moda asta de a da rip la orice inconștient? Echipați in halul ăla e deathwish, dar băieții o ard vitejește, până și-o mușcă.

RIP este o formulare generala, care se refera strict la a avea macar pe lumea ailalta o viata mai linistita.

Cum a avut-o pe lumea asta si mai ales cum a plecat de aici, este alta poveste.

 

1 oră în urmă, hora09 a spus:

mister sageata argintie, cred ca ai uitat cum e cand esti tanar

perfida viata asta, cand esti frumos si nemuritor nu ai minte, apoi cand te dor toate.. ajungi sa le stii pe toate..

Bai sa stii ca nu am uitat. Chiar imi aduc foarte bine aminte cum mergeam pe Hoinar. Aveam mereu jacheta pe mine si pantaloni lungi, si bocanci sau macar ''adidasi'' cu glezna. Si manusi. Asa cum erau pe atunci, fara intarituri sau protectii din plastic.

Iar fii-miu la fel a mers din prima zi cu protectii, si niciodata la tricou, pantaloni scurti si ''bashcheti'' cu vedere la glezna.

 

Dar ai perfecta dreptate e ca la 20 de ani, ti se pare ca esti nemuritor, ca atunci cand cazi zbori prin aer si aterizezi in picioare, cu o mica flexiune din genunchi asa cum au vazut copchii pe Cartoon Network, apoi pe Jocurile video sau in filme.

 

Din fericire inca nu ma dor toate.  ''Decat salele'' din cand in cand :crack: (asta fiind boala de pe la 20 de ani, fiind consecinta a vreo 10 ani de baschet).

E drept ca nu mai sunt ''elastic ca un cas'', dar inca sunt in forma.

 

@Edd  Ai inteles ce am vrut sa spun. Las-o mai incet. Asa cum ti-a spus si @Lucian_M : de la o anumita viteza incolo echipamentul e bun ca sa poti fi  recunoscut de neamuri la IML 🤦‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Starcream a spus:

 Chiar e o alegere personala, n-as vedea locul criticilor aici.

Asa si este, nimeni nu ii forteaza sa poarte mai mult decat casca care obligatorie prin lege.

 

Doar ca mai sunt unii debutanti care se mai uita si aia pe aici, si  trebuie sa fie constienti la ce se expun (sau nu) daca nu poarta echipament.

 

Aceste este rostul celor pe care tu le interpretezi ca fiiind critici.

 

Imi pare rau ca nu apare pe aici si flacaul care a luat in coarne balustrada tramvaiului 41, ca sa ne povestesca cum echipamentul l-a facut sa scape ieftin din acea cascadorie.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haideti sa pastram totusi topicul asta curat. vreau sa vad doar cum cad astia de se filmeaza, nu cum se plimba prin bucuresti.

 

Nu mai dati click pe linkurilor lor obosite avand clickbait in nume sau thumbnails

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi, mobra aia merge doar cu benzină și aer, nimic altceva? Nu se uzează lanț, cauciucuri, furcă, frâne etc. Mulți fac calculul doar cu benzina, nu mai adaugă costuri inițiale sau ulterioare. Da, și eu zic că mă costă 25-30 lei până în oraș și înapoi, deși cu autobuzul aș ieși pe la 20-25 lei (sau 40-50, dacă merg cu soția), abia la dublu se iese bine cu propriul mijloc de transport. Discuție fără rost.

 

Pe viitor nu voi mai intra pe astfel de titluri pompoase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Edd a spus:

pe care nu le pot calcula

nu le poti pentru ca nu stii (nu este o problema si nici o obligatie); este o stiinta fantastica in spatele unor astfel de calcule, multa scoala si generatii de experienta.

calcule de consum de apa, le consider personal ceva incitant, cati litrii apa se folsoes pentru: un kg ccarne angus, o perche blugi, un led, etc etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.07.2021 la 11:05, Edd a spus:

termodinamica, acum 15 ani, cand mi-am facut o sandrama pe roti, legata la un electromotor si un alternator de masina. Nu intelegeam de ce nu functioneaza ca doar "alternatorul produce energie pt electromotor si electromotorul invarte alternatorul ca sa produca energie, nu?".

Deci înainte de motovlog ai inventat perpetuum mobile! Asta explică niște chestii... 🤦‍♂️

Îți pot face cunoștință cu unu' mai pă static, el e cu leduri + panouri fotovoltaice! De vlog încă nu s-a apucat, dar eventual îl impulsionezi. Și poate aflăm și ce treabă are termodinamica aici. 🤔

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 06.07.2021 la 18:15, Edd a spus:

 

Comparatia nu isi are rostul. Un trec sau un mijloc de transport in comun implica X costuri adiacente. Asa cu moto/auto mijloc de transport personal, ajung EXACT unde imi doresc si MULT mai ieftin.

Stai 2-3zile la mare, nimeni nu va pierde timp cu autobuzul, vei lua taxi de la gara la hotel si inapoi apoi alte mici curse locale adica maxim 10km (adio libertate de plimbare precum la auto-moto), la sfarsit daca tragi linie iti dai seama ca te costa, evident, cat NU face.

Comparatia poate mai mult in dezavantajulu trenului ca si costuri strice Gara loc X - Gara loc Y daca folosesti o masina normala diesel (1.5dci sau 1.6hdi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 31.05.2021 la 23:23, adidas a spus:

si ale lui Ianachim

Ăla cu pluta pe lacul Floreasca e monumental :D 

La 13.06.2021 la 15:43, ionutpm a spus:

FortNine (tehnic)

Puștiu' copiază subtil (sau nu) stilul lui Jeremy Clarkson. Să fii atent la pasajele narate. Dicția se vrea identică. Altfel, e multă muncă de "cercetare" în spate și subiectele au cam același iz cu TopGear (sau cum se numește ăla de pe Amazon acum). Filmările și montajul sunt chiar studiate, nimic banal. Există un scenariu, un ochi de cameraman, montaj excelent, etc. (pe ceilalți enumerați de tine nu-i știu, eu mă uit mai mult la zona adventure/dual sport/off-road/etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Io nu inteleg, motovlogu asta inseamna sa vorbesti ce-ti trece prin cap mergand plicticos pe mobra? Sau doar filmarea e cu mers plictisitor pe mobra si sunetul e pus dupa, tras acasa, in fotoliu?

Daca sunetul e tras live, recomand realizatorului sa incerce niste drumuri mai misto, bune motociclit si sa lase palavrageala in sa, ca sa poata fi atent la motociclit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 hours ago, Speedy.K said:

motovlogu asta inseamna sa vorbesti ce-ti trece prin cap mergand plicticos pe mobra

 

Am vazut aceasta abordare la foarte multe persoane din afara si sincer, nu cred ca exista alta pentru vlog-urile care acopera astfel de scenarii. Ce fac altii e sa foloseasca niste mici secvente video din alte surse dar acestea se repeta in zeci de videoclipuri si devin enervante (e.g. Yammie Noob).

 

Sunt cateva idei frumoase in video. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intervin, adica continui cu intrebari, asta o fac pentru ca ma intereseaza sa inteleg, sa inteleg ceva ce imi displace:
   - care este motivatia pentru a "crea" material
   - care este scopul definit si cel infinit
   - care este satisfactia "autorului"
   - de ce eu, "average joe care ii place motocikly" as petrece timpul/energia meu pentru tine

Sper ca am dat de gandit, dar mai mult, mi-as dori sa "se intample" o discutie pertinenta, coerenta si la un nivel mai sus de genunchiul broastei.

Merci anticipat, 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ionutpm a spus:

 

Am vazut aceasta abordare la foarte multe persoane din afara si sincer, nu cred ca exista alta pentru vlog-urile care acopera astfel de scenarii. Ce fac altii e sa foloseasca niste mici secvente video din alte surse dar acestea se repeta in zeci de videoclipuri si devin enervante (e.g. Yammie Noob).

 

Sunt cateva idei frumoase in video. 

In video nu e absolut nicio idee. Poate in cuvantare, pe care n-am avut rabdare s-o ascult integral.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 09.07.2021 la 18:40, Edd a spus:

Asta intr-adevar explica multe chestii.

 

 

Exista vreo metoda de a edita postarile? De multe ori le lipeste de altele, desi sunt la distanta mare una fata de cealalta si uneori patesc sa faca double post.

Poți să dai edit dar la scurt timp doar, ori dacă postează cineva după tine nu cred că mai poți.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  

Acum 7 ore, hora09 a spus:

Intervin, adica continui cu intrebari, asta o fac pentru ca ma intereseaza sa inteleg, sa inteleg ceva ce imi displace:
   - care este motivatia pentru a "crea" material
   - care este scopul definit si cel infinit
   - care este satisfactia "autorului"
   - de ce eu, "average joe care ii place motocikly" as petrece timpul/energia meu pentru tine

Sper ca am dat de gandit, dar mai mult, mi-as dori sa "se intample" o discutie pertinenta, coerenta si la un nivel mai sus de genunchiul broastei.

Merci anticipat, 

E mirajul youtube-ului precum că dacă ai sute de mii de vizualizari te-ai îmbogăți. Ăia prin America au și reușit, se câștigă bine. Dar pentru până într-o mie de vizualizări nu pre amerită deranju'.

Editat de vis-a-vis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, vis-a-vis a spus:

  

E mirajul youtube-ului precum că dacă ai sute de mii de vizualizari te-ai îmbogăți. Ăia prin America au și reușit, se câștigă bine. Dar pentru până într-o mie de vizualizări nu pre amerită deranju'.

Poate și faima?

Haha.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v locked this topic
  • l.u.v unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...