Sari la conținut

MotoVloggeri Romani


AlfaMoto
 Share

Postări Recomandate

din pacate filmuletul e best effort sa explice un fenomen cu care nu este deplin familiar. din cauza asta e confusing. informatiile sunt corecte per ansamblu, dar are momente cand explicatiile devin confuze. apasam, tragem, nici noi nu mai stim de unde si cat. e plin netul de filmulete din astea, nu prea inteleg motivatia pustiului. unde e pasiune, nu exista limite. din pacate in cazul de fata vorbim despre pasiunea de a face filmulete, care nu e dublata de cunostinte temeinice in domeniul ales pentru filmulete. o buna dovada ca nu este familiar cu motociclismul este momentul in care ne indeamna sa facem countersteering daca intram prea tare intr-un viraj, prea tarziu. cand ni se intampla asta, countersteeringul este ultima noastra grija, il facem de frica. singura grija trebuie sa fie sa nu facem target fixation pe contrasens ci sa ne uitam acolo unde vrem sa mergem.

 

las si ceva constructiv: poate era o idee buna sa explice incepatorilor in ce consta fenomenul de countersteering si de ce pleaca motocicleta in alta directie decat cea intuitiva. intelegerea logica a unui fenomen contribuie la asimilarea lui. pe de alta parte, e plin netul de filmulete si cu aspectul asta :)

Editat de zahei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

filmuletul e facut din bucatele lipite intre ele. la inceput m-am intrebat de ce dar m-am luminat acum: l-a scos la editare p-ala cu bmw-ul ca il tot depasea inainte si inapoi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

filmuletul e facut din bucatele lipite intre ele. la inceput m-am intrebat de ce dar m-am luminat acum: l-a scos la editare p-ala cu bmw-ul ca il tot depasea inainte si inapoi :)

hahahahahahah

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Un mare minus pe care il vad, nu mai citi. Ori zici din ce stii si ce gandesti, ori premeditezi...E evident ca citesti, dar macar folosesti o carte buna, Proficient Motorcycle.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astazi, sa construim rachete cu focoase nucleare cu nea Gigi de la Sculărie. stati linistiti, stiu ce fac. am citit toata cartea. pustiului ii place sa fie pe scena si nu are de gand sa plece nicaieri. s-a nascut un Horia Brenciu al motociclismului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand nu stii despre ce vorbesti, dai mult din maini ca sa muti atentia. body language elementar si involuntar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Pentru a conserva tractiunea trebuie sa folosim ambele frane"


» Post actualizat in 25 Jul 2017 09:24

"[...] sa franezi pana la limita de tractiune"


» Post actualizat in 25 Jul 2017 09:29

Mai departe n-am mai rezistat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar , da din maini ca ei , deci o sa ajunga si el un guru al motociclismului ....

daca aplica teoriile pe care le predica problema e rezolvata se curatat repede

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta cu casca mereu pe cap sa nu se vada fata a luat-o de la mordeth13 care la fel facea. (avea tutoriale etc, eu la el m-am uitat ca nu stiam cum se schimba /franeaza etc)

 

romanii au abilitatea asta iesita din comun de a copia chestii. respect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Pentru a conserva tractiunea trebuie sa folosim ambele frane"

» Post actualizat in 25 Jul 2017 09:24

"[...] sa franezi pana la limita de tractiune"

» Post actualizat in 25 Jul 2017 09:29

Mai departe n-am mai rezistat...

Tractiune e un termen care suna bine, e tehnic, e dinamic, e activ. Da bine pe "sticla".

 

Cu alte cuvinte, franezi pana nu apuci sa faci o tractiune cu ghidonul motorului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Pentru a conserva tractiunea trebuie sa folosim ambele frane"

» Post actualizat in 25 Jul 2017 09:24

 

Mai departe n-am mai rezistat...

Sarea e cel mai bun conservant, lasati, prostiile. Fie ca vorbim de tractiune, ori carne la garnita sarea e sfanta, ascultati la mine ce va spun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tractiune e un termen care suna bine, e tehnic, e dinamic, e activ. Da bine pe "sticla".

 

Cu alte cuvinte, franezi pana nu apuci sa faci o tractiune cu ghidonul motorului?

 

 

Sarea e cel mai bun conservant, lasati, prostiile. Fie ca vorbim de tractiune, ori carne la garnita sarea e sfanta, ascultati la mine ce va spun.

 

Aha! Deci tractiunea aia la "bara ghidonului" se pune la borcan cu sare! Am inteles. Intrebarea e: in sos tomat sau in suc propriu?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Unii invata mai bine citind cu voce tare.

 

Vazand reactiile de pana acum ,eu abia astept episodul in care se baga in discutii despre uleiuri .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pffff... a mai remarcat cineva ca citeste de pe "prompter"? prea multa informatie s-o tina minte pe de rost. i se misca ochii in cap ca lu' Andreea Esca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v locked this topic
  • l.u.v unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...