Sari la conținut

Inlocuire motor


Postări Recomandate

Salut,

 

Sunt incepator in ale motociclismului si as avea o intrebare:

am mostenit un ij planeta 5 de la unchiul meu si as vrea sa ii inlocuiesc motorul cutia de viteze cu unul de kawasaki zzr 600. Credeti ca se potriveste pe cadrul de planeta 5?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi puteti recomanda un service bun, cu experienta, autorizat? Va intreb asta pt ca in vederea omologarii, service-ul respectiv trebuie sa imi elibereze o adeverinta cu care ma voi duce la RAR.

Pe langa motor si cutie de viteze, evacuare, ce ar trebui sa mai iau de la acest kawasaki ca motorul sa fie functional?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi puteti recomanda un service bun, cu experienta, autorizat? Va intreb asta pt ca in vederea omologarii, service-ul respectiv trebuie sa imi elibereze o adeverinta cu care ma voi duce la RAR.

Pe langa motor si cutie de viteze, evacuare, ce ar trebui sa mai iau de la acest kawasaki ca motorul sa fie functional?

 

Zenklawa ! Are si Autodata !

Editat de JUST4TNT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegu, lumea iti raspunde "la misto"! Pentru ca vrei tu sa faci e o tampenie. Fara suparare, da vrei sa pui pe ij un motor de 600 cc, cand ala avea, cat, 350cc? Ce vrei tu e absurd. Si nici nu se poate face legal. Tu crezi ca poti omologa asa ceva? Cadrul tau e facut pentru motorul original, franele , aprindere, evacuare, tot. Crezi ca pur si simplu, strangi 2 suruburi, si gata? Stai cuminte in banca ta. Vrei ceva mai rasarit, strange bani si cumpara. Dar lasa carpelile de genul asta...


» Post actualizat in 04 Jun 2018 12:03

Zenklawa ! Are si Autodata !

:))))

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa inlocuit motor, ar trebui sa schimbi si frane + suspensie, cele de pe IJ sigur nu fac fata la cei ~90 - 100 CP de la ZZR600.

 

Cadrul probabil ar trebui intarit, modificat sa mai poti alinia pinioanele de la cutie si roata.

 

Pe scurt, zii pass la o astfel de modificare. Restaureaza IJ-ul , sa fie instare originala. O sa fie mai valoroasa asa.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate pui si franele totusi?

 

N-are nevoie de frane de Kawasaki. Alea de IJ sunt mai mult decat suficiente. Patreaza si cauciucurile de la IJ, singur sunt inca utilizabile. :)))))))))))))

Editat de dionysos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce vrei tu = Moarte sigura.

 

Restureaza IJ-ul ireprosabil, sau vinde-l unui pasionat si cumpara-ti ceva japonez, conceput profesionist.

 

Ce vrei tu sunt carpeli.

 

Sunt oameni care au cunostintele si sculele necesare... dar nu este cazul sa te complici... te duce la mii de euro o asemenea modificare facuta intelligent.

 

PS: Cum vrei sa faci Café Racer din Goldwing?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum vrei sa faci Café Racer din Goldwing?

Se poate. Chiar a fost unul la smaeb anul trecut, parca asta era:

image.jpg

 

si mai sunt cateva modele misto pe google :)

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Sunt incepator in ale motociclismului si as avea o intrebare:

am mostenit un ij planeta 5 de la unchiul meu si as vrea sa ii inlocuiesc motorul cutia de viteze cu unul de kawasaki zzr 600. Credeti ca se potriveste pe cadrul de planeta 5?

 

Teoretic se poate face orice din orice !...dar asta implică experiență masivă + pasiune + mulți, foarte mulți bani .

 

Se spune că orice neofit poate vedea statuia dintr-un bloc de marmură sau dintr-un buștean de lemn...însă doar un sculptor adevărat poate să o scoată de acolo :)

Editat de vandrash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era un proiect de cafe racer din ij. Motoare cu acte pt ij nu se gasesc.

Am inteles. O sa ma orientez spre o clasica honda cb sau goldwing, daca prind vreuna...

 

Daca te iei dupa toti de aici ajungi sa te plimbi doar cu fostele mobre ale celor ce vor sa le vanda pe olx.

Pune motorul de kawa si cadrul de Mobra unul langa celalatl si apuca-te de treaba. Eu te sustin moral, stiu ca se poate ..doar sa vrei! :cheers:

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu niste ani in urma facuse un flacau un Ij cu motor de Suzuki sau Yamaha de 400cmc, nu o facuse cafe racer ci o facuse ca sa se plimbe cu ea fiind satul de problemele generate de motoarele de Ij, facuse si un drum cu ea in strainatate. Dar era de 400cmc in doi cilindri daca imi aduc bine aminte si cu o putere modesta, probabil 30-35cp. Ce sa faci cu un motor de 600 pe bicicleta de Ij?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...