Sari la conținut
Florin -v

Schimb BMW GSA 2018

Postări Recomandate

Salut!

Avem urmatoarea ipoteza.

Am achizitionat in luna mai 2018 un bmw 1200 gsa varianta de top, insa cartea de identitate pentru inmatriculare mi o dau pe la sfarsitul lunii iunie. Eu pe 20 iunie musai sa plec cu moto in grecia ( am luata cazarea, fery puls toti amicii mei merg cu moto etc etc)

INcerc marea cu degetul poate iese ceva. dau la schimb pe a mea ( are nr provizorii inca 2 luni) pentru un gsa dupa 2014 pentru tura asta. nu ma intereseaza ca cel caruia i o dau face mai mult de 2500 km fata de cat fac eu cu a lui. Iar cu precizarea ca a mea nu poate parasii tara. Pentru eventualele accidente a mea are casco pentru a lui ii fac eu daca nu are.

Nu fac schimburi cu alte moto, mai am si eu 2 in garaj.

Multumesc!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Florin,

Greu de crezut ca o sa gasesti pe cinevasa-ti dea mobra, dar iti dau un sfat, intreaba-i si pe cei de la Bavaria Moto daca au vreo mobra de test pe care ti-ar putea-o da, mai ales ca ai luat mobra prin ei.

Partajează acest post

Link spre post

Asa se cumpara motocicletele noi in Romania, primesti CIV dupa o luna? suna ciudat dar nah, eu n-am cumparat nou din tara....

Partajează acest post

Link spre post

Salut!

Avem urmatoarea ipoteza.

Am achizitionat in luna mai 2018 un bmw 1200 gsa varianta de top, insa cartea de identitate pentru inmatriculare mi o dau pe la sfarsitul lunii iunie. Eu pe 20 iunie musai sa plec cu moto in grecia ( am luata cazarea, fery puls toti amicii mei merg cu moto etc etc)

INcerc marea cu degetul poate iese ceva. dau la schimb pe a mea ( are nr provizorii inca 2 luni) pentru un gsa dupa 2014 pentru tura asta. nu ma intereseaza ca cel caruia i o dau face mai mult de 2500 km fata de cat fac eu cu a lui. Iar cu precizarea ca a mea nu poate parasii tara. Pentru eventualele accidente a mea are casco pentru a lui ii fac eu daca nu are.

Nu fac schimburi cu alte moto, mai am si eu 2 in garaj.

Multumesc!

Ai incercat sa le spui si celor de la Bavaria de problema ta? Sa iti faca mai repede CIV-ul. Oricum apropape 2 luni e cam mult.

Pina si trogloditii aia de la Honda dupa ce i-am rugat mi-au dat cartea in 2 saptamani (tot din cauza de plecat in vacanta).

Partajează acest post

Link spre post

Asa se cumpara motocicletele noi in Romania, primesti CIV dupa o luna? suna ciudat dar nah, eu n-am cumparat nou din tara....

Nu toti. Dual Motors iti face cartea la timp si o iei odata cu motoreta. KTM si BNW o dau la pastele cailor.

Cele de mai sus le-am scris din experienta proprie.

Motivul nu este la dealer, asta se intampla datorita faptului ca certificatul de conformitate de la producator vine tarziu...

OP: Bafta!

Editat de Kagemusha

Partajează acest post

Link spre post

Cred ca mai simplu ar fi sa inchiriezi un BMW, exista o firma care inchiriza moto BMW in Romania.

Partajează acest post

Link spre post

Eu nu as da motocicleta noua cu imprumut...

Partajează acest post

Link spre post

Le am explicat totul. Bmw are externalizat serviciul documente către Delta srl. Dacă vb cu cei de la delta iti spun ca este confidențiala treaba. Bmw ridica din umeri iar moto sa imi dea nici vorbă.

Pretul de închiriat pe 10 zile la acel bmw este cat costul inchirierii unui private jet.

» Post actualizat in 06 Jun 2018 10:42

Eu nu as da motocicleta noua cu imprumut...

Eu o dau, si mai scot la schimb Yamaha r1 2015 cu 5000km. Poate "prind" ceva la schimb cu asta.

Editat de Florin -v

Partajează acest post

Link spre post

Cumpara o Jawa si mergi cu ea desi ai BMW, asa cum au facut in documentarul ala cu Charlie si Ewan.

Partajează acest post

Link spre post

Cumpara o Jawa si mergi cu ea desi ai BMW, asa cum au facut in documentarul ala cu Charlie si Ewan.

Jawa era? Nu era IJ?

Partajează acest post

Link spre post

Am cautat acum pe net si de pare ca IJ era.

Partajează acest post

Link spre post

Florine vezi ca ti-am trimis un mesaj.

Am sunat, rămâne de văzut dacă se poate ceva.

Multumesc!

Partajează acest post

Link spre post

Pana in Grecia mai bine te duci cu R1.
Nu as imprumuta vreuna din motociclete......

Partajează acest post

Link spre post

Parca aveai si un t-max care mananca pamantul. De ce te complici si nu mergi cu el? Poate e tura si de off-road.

Partajează acest post

Link spre post

Sa fim seriosi.. cu vaca (scuze pt analogia asta) aia de 1200 este cam greu de mers fara sa o pui jos chiar si pe forestiere

Partajează acest post

Link spre post

Eu sunt stupefiat de ceea ce citesc si tot mi-e greu sa inteleg... pe scurt, ai intrat in posesia unui bun pe care ai platit o caruta de bani dar tu nu te poti bucura de el unde si cand vrei??

Eu nu vad aici decat vina dealului BMW... sau, gresesc?

Partajează acest post

Link spre post

Pana in Grecia mai bine te duci cu R1.

Nu as imprumuta vreuna din motociclete......

si benzina din 100 in 100 de km. unde pun bagajele?

» Post actualizat in 06 Jun 2018 12:32

Parca aveai si un t-max care mananca pamantul. De ce te complici si nu mergi cu el? Poate e tura si de off-road.

mananca bucurestiul de rupe, 2000 km intr o luna insa pana la munte si inapoi mi a facut dorsalul praf. problema maxi scuterelor este ca ai doar o singura pozitie.

Eu sunt stupefiat de ceea ce citesc si tot mi-e greu sa inteleg... pe scurt, ai intrat in posesia unui bun pe care ai platit o caruta de bani dar tu nu te poti bucura de el unde si cand vrei??

Eu nu vad aici decat vina dealului BMW... sau, gresesc?

Ete ca ai dreptate insa asta este realitatea. Ca pilonul doi acum este acum nu mai este

Partajează acest post

Link spre post

Tu sti mai bine, am un prieten Claudiu care are un r1 si un bmw k1600.
A facut muuuuulti km prin europa cu r1 inainte de a-si lua bmw.
Incearca sa iei doar slapi si bermude... nu stiu.... sau du-te cu masina pt confort, loc bagaje...

Partajează acest post

Link spre post

Incredibil cum poate dealerul bmw sa se 3.14she pe clientii sai, mai ales ca la preturi de top ar trebui sa ofere servicii de acelasi nivel. Aproape la fel de incredibil cum clientul cauta solutii in loc sa-i bata cu capetele de birou... Nu stiu de ce, dar am impresia ca prin legislatie scrie ca detinatorul este cel care are civ-ul, cum plm sa le dai bani fara sa primesti toate actele?!? Si nu vb din filme, am lucrat la cativa importatori auto, ba chiar m-am ocupat si de ceea ce inseamna coc, civ & co. Dar NICIODATA nu am livrat un cotetz fara acte!!

Editat de john17

Partajează acest post

Link spre post

Incredibil cum poate dealerul bmw sa se 3.14she pe clientii sai,

Nu e deloc incredibil, unii aspira toata viata lor sa devina clienti BMW (sau alte marci) si nu-i mai intereseaza astfel de detalii. Sa-ti dau un exemplu minor care arata cum gandesc clientii din Romania, cu niste ani in urma directorul general a cumparat trei masini noi de la Toyota (fara sa ma anunte) si m-am dus cu niste angajati sa le ridic. Inainte de a semna am cerut sa vad masinile si surpriza: nu aveau presuri. Domne, pai stai ca nu ati comandat cu presuri...

Nu stau sa mai detaliez scandalul pe care l-am facut acolo dar pana la urma ne-au dat presuri gratuit iar boul ala de la Toyota era cam suparat, i-am explicat ca daca stia sa vanda i le plateam dar pentru ca nu stia sa vanda mi le-a dat gratuit.

Partajează acest post

Link spre post

E drept ca acum vreo 25 ani pierderea cartii de identitate a unui vehicul nu putea fi publicata in monitorul oficial pt ca... nu era act oficial (!!!), dar parca nu as pune pe acelasi plan civ cu niste presuri. Fara presuri 100% mobra ar putea fi inmatriculata si utilizata in concediu :P

Editat de john17

Partajează acest post

Link spre post

Pierzi esentialul, nu presurile sunt subiectul ci principiul.

Partajează acest post

Link spre post

Cunosc persoane care isi cumpara bmw-uri noi din 2 in 2 ani, dar nu din Romania. Si nici service nu fac in Ro, il cupleaza cumva cu o excursie si il fac in Germania sau Austria. Si toti au trecut candva pe la schmidt srl, ba chiar unii se trageau de bracinari cu sasul.

» Post actualizat in 07 Jun 2018 05:51

Principiul e altul. Civ sunt obligati sa dea, eu unul nu as plati un vehicul fara acte, indiferent cat de mult mi l-as dori. Presuri iti dau daca vor.

Drept ca nemultumirile lir au plecat de la calitatea serviciilor after sales, lipsa ei de fapt.

Editat de john17

Partajează acest post

Link spre post

Daca mai ai doua mobre in garaj,de ce nu le folosesti? Nu da bine la greci daca n-ai GSA sub fund? Intreb si eu pentru un prieten care pleaca in Grecia si are ,,doar" un Virago :))

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.