Sari la conținut

VI. SZM� Biker Festival


Postări Recomandate

Dragi prieteni!
Cu mare bucurie Vă aducem la cunoştinţă că şi în anul curent organizăm cea mai mare întrunire moto din ţară: a VI-a SZMÖ Biker Festival, adică Întrunirea Moto Caritativ şi Festival Rock din Secuime! Întrunirea, organizată de cluburile Auld Cut MC din Târgu Mureş, Flagellum Dei MC din Târgu Secuiesc, Independent Eagles MC din Odorheiu Secuiesc, KMB Motors MC din Cason şi Rebel Wolves MC din Miercurea Ciuc şi în anul ăsta va avea loc lângă la ştrandul termal Perla Vlahiţei: între 28 iunie - 1 iulie 2018.
Cu program fenomenal şi cu 11 formaţii de renume! Cu scena mare şi mică! La Vlăhiţa!

Programul concertelor:
Joi: Scena mare - Zanzibar (HU), Akela (HU). Scena mică - Metalon (RO).
Vineri: Scena mare - Hooligans (HU), Rudan Joe & Kalapács şi Akusztika (HU), Terra Siculorum (RO). Scena mică - Crisis Band (RO).
Sâmbătă: Scena mare - Compania Attila Fiai (HU), Road (HU), AB/CD (HU). Scena mică - Inogsz (RO). Muzica de strada: The Crazy Plumbers (RO).

Vă aşteptăm cu drag între 28 iunie – 1 iulie 2018!!

 

https://www.facebook.com/events/1266835153460578/?active_tab=about

 

https://www.facebook.com/SZM%C3%96-Biker-Festival-769636766422283/

post-1539-0-77112100-1528715619_thumb.jpg

Editat de Pannoniachopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iaute bah,bozgorii isi fac intrunire moto! Rog si eu initioatorul topicului sa ne explice si noua ce semnifica " szmo " ca nu am gasit in dictionarul ROMANESC.

 

"M.U.E" tie , stii ce semnifica ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iaute bah,bozgorii isi fac intrunire moto! Rog si eu initioatorul topicului sa ne explice si noua ce semnifica " szmo " ca nu am gasit in dictionarul ROMANESC.

Atunci mai bine nu intri la link-ul ala https://www.facebook.com/events/1266835153460578/?active_tab=about

Eu nu am gasit mai nimic in Romana acolo, in special la postarile membrilor, deci poate ca vin numai vorbitori de Maghiara.

Editat de JCDenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iaute bah,bozgorii isi fac intrunire moto! Rog si eu initioatorul topicului sa ne explice si noua ce semnifica " szmo " ca nu am gasit in dictionarul ROMANESC.

 

Pai si care e problema ca bozgorii isi fac intrunire moto? E interzis, sau ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pai si care e problema ca bozgorii isi fac intrunire moto? E interzis, sau ce?

Nu ma deranjeaza ca,organizeaza intrunire moto,ci modul lor de asi impune niste reguli.cum a mentionat un coleg de aici,pe pagina lor de Facebook e scris prima data in maghiara ceea ce nu este normal,iar apoi scrie in romana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iaute bah,bozgorii isi fac intrunire moto! Rog si eu initioatorul topicului sa ne explice si noua ce semnifica " szmo " ca nu am gasit in dictionarul ROMANESC.

 

Nu ma deranjeaza ca,organizeaza intrunire moto,ci modul lor de asi impune niste reguli.cum a mentionat un coleg de aici,pe pagina lor de Facebook e scris prima data in maghiara ceea ce nu este normal,iar apoi scrie in romana.

 

Dacă tot aperi limba română ar fi cazul să-i cunoști gramatica!

 

Am un prieten bun, foarte bun chiar, „bozgor” cum îți place să-i zici care vorbește și scrie în limba română de o mie de ori mai corect decât tine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Dacă tot aperi limba română ar fi cazul să-i cunoști gramatica!

 

Am un prieten bun, foarte bun chiar, „bozgor” cum îți place să-i zici care vorbește și scrie în limba română de o mie de ori mai corect decât tine !

Bine bai "inteligentule" stai jos.ai inteles ideea.:|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine bai "inteligentule" stai jos.ai inteles ideea.:|

 

Ai auzit că nu se va mai putea obține permisul fără minim opt clase absolvite ?!

 

Roagă-te să nu se verifice retroactiv nivelul intelectual al celor ce au deja permis, s-ar putea să circuli tot restul vieții tale amărâte doar cu căruța lui taică-tu sau cu bicicleta :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este o intalnire moto la care particip de 3 ani. Nu este bozgoreala deloc. Eu vorbesc maghiara (bozgoreasca pentru cine nu stie) matern si niciodata nu am auzit ceva ciudat

in discutiile de acolo. Vin foarte multi romani (olahi pentru cine e in tema) si toata lumea se simte foarte bine. Plus ca e un strand foarte fain acolo, astfel te mai racoresti daca se incing spiritele aiurea.

 

In general sunt lucruri deranjante care se aud dinspre ambele parti romani-maghiari, dar doar turma merge dupa magar... de obicei.

 

Cine poate sa vina, este binevenit, doar vremea sa tina cu noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma deranjeaza ca,organizeaza intrunire moto,ci modul lor de asi impune niste reguli.cum a mentionat un coleg de aici,pe pagina lor de Facebook e scris prima data in maghiara ceea ce nu este normal,iar apoi scrie in romana.

 

Eu zic ca te agiti degeaba, daca vrei sa te duci nu cred ca limba este o problema. Eu am fost anul trecut in Budapesta si nu stiu o boaba de maghiara dar n-a murit nimeni, nici eu si nici ungurii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre intrunirea ,,bozgorilor''.


SZMÖ Biker Festival, adică Întrunirea Moto Caritativ şi Festival Rock din Secuime este organizată de către patru cluburi de motociclism cu statut de MC: Auld Cut MC din Tg. Mureş, Flagellum Dei MC din Tg. Secuiesc, Independent Eagles MC din Odorheiu Secuiesc, KMB Motors MC din Cason şi Rebel Wolves MC din Miercurea Ciuc.

Întrunirea de la început a avut un scop caritativ. Cele cinci cluburi de motociclism – organizatorii – anual subvenţionează unu sau doi orfelinate, copii bolnavi, adulţi nevoiaşi.

Din prima întâlnire, în anul 2013 cei cinci cluburi organizatori, am donat 5000 de lei orfelinatului din Băile Tuşnad.

În 2014 am donat 5000 de lei Asociaţiei Szent Gellert din Vlăhiţa, care se ocupă cu copii cu dizabilităţi.

În anul 2015 am donat suma de 15.500 RON familiilor celor 2 copii bolnave: Kincső György, o fetiţă de 6 ani, care suferă de o boală genetică incurabilă (CAH) a primit 5250 de lei, iar pe Csilla Cecília Kocsis, o feţită de 10 luni, care a fost diagnostizată cu cancer de ficat şi este tratată la un spital din Bucureşti, am ajutat cu suma de 10.250 de lei.

În 2016 domnului Elek Török – care a pierdut ambele picioare într-un accident horific – am cumpărat pentru 5000 de lei un scuter electric nou-nouţ (pentru persoane cu handicap). Tot în anul 2016 am donat suma de 10.000 de lei familiilor Csomortáni şi Csiszér: Csomortáni Ervin are 15 ani, Csiszér Máté-Balázs are 8, amândoi suferă de o boală canceroasă gravă.

În 2017 am donat 10.000 RON băieţaşului de 10 ani Szabo Hunor din Tg. Mureş, care trăieşte cu o dizabilitate psihică severă. Anul curent vom ajuta nevoiaşii cu o sumă asemănătoare.

Credem, că suma de peste 50.000 de lei, care am donat în ultimii cinci ani persoanelor nevoiaşi şi bolnavi vorbeşte pentru sine. In rest, nu comentez nimic. Multumesc tuturor, care ati venit si ati ajutat persoanele enumerate cu donatiile voastre. Ajutorul daruit nu are nationalitate.

Editat de Pannoniachopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Despre intrunirea ,,bozgorilor''.
SZMÖ Biker Festival, adică Întrunirea Moto Caritativ şi Festival Rock din Secuime este organizată de către patru cluburi de motociclism cu statut de MC: Auld Cut MC din Tg. Mureş, Flagellum Dei MC din Tg. Secuiesc, Independent Eagles MC din Odorheiu Secuiesc, KMB Motors MC din Cason şi Rebel Wolves MC din Miercurea Ciuc.
Întrunirea de la început a avut un scop caritativ. Cele cinci cluburi de motociclism – organizatorii – anual subvenţionează unu sau doi orfelinate, copii bolnavi, adulţi nevoiaşi.
Din prima întâlnire, în anul 2013 cei cinci cluburi organizatori, am donat 5000 de lei orfelinatului din Băile Tuşnad.
În 2014 am donat 5000 de lei Asociaţiei Szent Gellert din Vlăhiţa, care se ocupă cu copii cu dizabilităţi.
În anul 2015 am donat suma de 15.500 RON familiilor celor 2 copii bolnave: Kincső György, o fetiţă de 6 ani, care suferă de o boală genetică incurabilă (CAH) a primit 5250 de lei, iar pe Csilla Cecília Kocsis, o feţită de 10 luni, care a fost diagnostizată cu cancer de ficat şi este tratată la un spital din Bucureşti, am ajutat cu suma de 10.250 de lei.
În 2016 domnului Elek Török – care a pierdut ambele picioare într-un accident horific – am cumpărat pentru 5000 de lei un scuter electric nou-nouţ (pentru persoane cu handicap). Tot în anul 2016 am donat suma de 10.000 de lei familiilor Csomortáni şi Csiszér: Csomortáni Ervin are 15 ani, Csiszér Máté-Balázs are 8, amândoi suferă de o boală canceroasă gravă.
În 2017 am donat 10.000 RON băieţaşului de 10 ani Szabo Hunor din Tg. Mureş, care trăieşte cu o dizabilitate psihică severă. Anul curent vom ajuta nevoiaşii cu o sumă asemănătoare.
Credem, că suma de peste 50.000 de lei, care am donat în ultimii cinci ani persoanelor nevoiaşi şi bolnavi vorbeşte pentru sine. In rest, nu comentez nimic. Multumesc tuturor, care ati venit si ati ajutat persoanele enumerate cu donatiile voastre. Ajutorul daruit nu are nationalitate.

 

Respect !

 

Asta de la un bănățean crescut împreună cu multe etnii, șvabi, maghiari, sârbi și chiar țigani, niciodată n-am urât pe cineva pentru etnia lui...doar pentru prostia și comportamentul său :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate sterge un moderator postarea ca nu este corecta locatia....

si nu este mentionat nici ITPul sau fiscalul :crack: :crack:

de telefon de contact nici nu vorbim.....

 

 

..............niciodată n-am urât pe cineva pentru etnia lui...doar pentru prostia și comportamentul său

bine punctat! :peace:

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respect !

 

Asta de la un bănățean crescut împreună cu multe etnii, șvabi, maghiari, sârbi și chiar țigani, niciodată n-am urât pe cineva pentru etnia lui...doar pentru prostia și comportamentul său :)

 

Cam asa e si la noi, in Tg. Mures. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Am avut un accident cu masina intr-o iarna, m-am rasturnat pe dealurile Balauseriului. Un om din comuna m-a luat, mi-a oblojit ranile, mi-a dat sa mananc si in noaptea aia m-a culcat in sufragerie - cum se face la tara cu oaspetii de seama - iar el cu fata lui si cu nevasta-sa s-au inghesuit in dormitor.

Mai mult de atat, mi-a adus masina de acolo in curtea lui, iar in primavara mi-a adus-o la Bucuresti.

Era sofer.

Etnic maghiar - Sandor Nemeth, Nea Soni, cum ii spun eu - nu stie nici acum sa pronunte corect cuvintele in romana.

Am observat insa ca asta nu l-a impiedicat sa fie OM! Si nici pe mine nu m-a impiedicat sa raman prieten cu el, sa merg la nunta fetei lui si sa pastrez legatura!

S-a intamplat acum 25 ani..

Ba mai mult, imi povestea ca prin prisma meseriei a colindat toata tara, dar locul in care a primit o palma a fost la el in sat, de la un etnic maghiar, nu in Moldova, Ardeal, Oltenia sau altundeva.

 

Concluzia este simpla, daca esti OM si stii sa te porti ai sa intalnesti OAMENI peste tot, daca esti cu sufletul innegurat ai sa ai parte numai de neghina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am patit-o cu motorul prin 2008 la iesire din Feldioara catre Targu Mures.

Era noapte, am mers in spatele unei masini (eram incepator...) si am intrat in ditamai craterul.

A inceput fierul sa vobleze incontrolat si efectiv am scapat-o de sub mine, eu "culcandu-ma usor" pe asfalt, iar motorul a ajuns in santul de beton din fata casei lui Janos (Janczi Baci cum il stiu satenii).

 

Capac alternator crapat, ulei curs, carene, semnalizare sparte, in fine... fierul nu mai era functional.

 

Mai eram cu inca un tovaras de drum, si-a chemat omul baietii si au tras fierul in curte.

Ne-a luat omul la el in casa cu mancare, palinca, tot tacamul.

A doua zi cand a venit duba sa ducem fierul am vrut sa il platesc pe om, mai ca nu mi-a dat peste ochi.

Un singur lucru a zis "toti suntem oameni"...

 

Fiind de langa Oradea toata viata am fost pe langa maghiari si pot sa spun ca m-am inteles mai bine cu ei decat cu romanii, asta poate si din cauza preferintelor muzicale mai "metalice".

 

Concluzia mea ar fi ca daca esti decent, poti sa vii si din Afganistan....

 

Ce e trist e ca dupa atata timp de convietuire pe meleaguri comune, inca mai avem mentalitati comunistoide.

Pseudo-daci si alte porcarii nationaliste....

 

On-topic: felicitari pentru initiativa, pentru actiunile caritabile si pentru munca depusa.

Sper sa ajung candva, intalnirea e tare apreciata...

Editat de gsxaddict
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Întrunirea de la început a avut un scop caritativ.

in romana se spune "caritabil" ;)

 

P.S. nu sunt anti-maghiar, mi se pare doar amuzanta greseala si nu m-am putut abtine.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o diversiune, cât timp facem gramatica pe aici, maghiarii ne cara pământul din țara cu roabele. Treziți-vă oameni buni!

Editat de JCDenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...