Sari la conținut

Cască scapata pe asfalt


Adrian11
 Share

Postări Recomandate

Salutare am si eu o probelma, banala as putea spune, dar ma intereseaza si o parere de la voi.

Azi mi am scapat casca (Shark Speed-R) de la aproximatix 50-70 de cm de asfalt (nu am inchis bine curelusa de prindere si... poc)

Intrebarea mea este daca credeti ca este necesara inlocuirea castii deoarece in urma impactului isi pierde din rezistenta iar la un eventual accident nu te mai protejeaza bine, am auzit o varianta cum ca fibra de sticla este un material casant iar la un impact cu un corp dur (chiar daca nu este puternic) se produc fisuri in invelisul exterior. La o prima vedera are lacul sărit, estetic nu o sa ma deranjeaze prea tare :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O casca se inlocuieste dupa impact deoarece spuma din interior preia forta socului si se deformeaza,astfel salvand capul.Da jos imbracamintea si verifica acea spuma. Sunt sanse foarte mari sa o poti folosi linistit avand in vedere ca era goala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat ca nu i-ai zis sa faca niste teste SHARP si CRASH... cum naiba sa se deformeze spuma aia din interior la o simpla scapare pe jos?!?!

Man, vezi-ti de treaba si poarta casca aia linistit, n-are nici pe dracu, daca e sa crape la necaz, crapa si fara lacul ala sarit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poc = sa spart/crapat?????!!!

Adica a facut "poc" cu asfaltul, a sarit lacul si vopseaua cel putin asta se vede la spurafata nu m am apucat sa il cojesc sa vad ce e dedesubt :)

» Post actualizat in 11 Jun 2018 15:11

O casca se inlocuieste dupa impact deoarece spuma din interior preia forta socului si se deformeaza,astfel salvand capul.Da jos imbracamintea si verifica acea spuma. Sunt sanse foarte mari sa o poti folosi linistit avand in vedere ca era goala.

Multumesc o sa ma uit Editat de Adrian11
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

O casca se inlocuieste dupa impact deoarece spuma din interior preia forta socului si se deformeaza,astfel salvand capul.Da jos imbracamintea si verifica acea spuma. Sunt sanse foarte mari sa o poti folosi linistit avand in vedere ca era goala.

Are dreptate omul. Când vrei sa arunci casca da-mi un semn ca te scap eu de ea. Editat de JCDenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am sfatuit acum cu cineva mai priceput, ca sa fii mai sigur schimba casca si motocicleta..

 

sa se mute pe luna, e gravitatia mai mica si nu e asfalt pe care sa faca poc

 

Revenind, o poti purta linisit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu m-am exprimat bine. Ma refeream la faptul ca o casca se inlocuieste dupa impact atunci cand ai tartacuta in ea. Asta daca n-qi ajuns in lumea celor drepti :))

Editat de Nocturnus85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...