Sari la conținut

Spalatorie dedicata moto/detailing


iocapa
 Share

Postări Recomandate

Salut.

 

Poate careva sa ma indrume catre o locatie care executa serviciile astea?

 

Mai exact, vreau doar o curatare temeinica (jante si lant daca se poate), dar fara polish sau coating-uri.

 

Din ce am mai gasit eu, multe din anunturile de pe forum nu mai sunt actualizate de ceva vreme, deci trag concluzia ca nu mai sunt valabile.

 

Ce am reusit eu sa gasesc (am si contactat):

 

- DYC garage - din pacate, nu ofera decat un pachet complet pentru moto, aglomerati.

- DUB Detailing - Foarte aglomerati

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca pana la urma am sa dau o fuga pana la tara si am sa o spal usurel si cu atentie pe persoana fizica.

De obicei merg la fise, e ok, doar ca acum, tot am uns/curatat lantul pe drum si e cam murdara de ulei bascula spate (plus jante si alte zone la care jetul nu e prea eficient).

Ideea era sa scap eu de toata munca asta, nu prea imi face placere :) (plus ca nu am standere si alte chestii care mi-ar face viata mai usoara)

Editat de iocapa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot te apuci de treaba, da si carenele jos. In plus, nu stiu cum e la 1000rr, dar la 650-ul meu, ai capac peste pinionul de atac (la care se ajunge destul de greu). Nu mi-a venit sa cred cata mizerie am gasit stransa acolo, cu toate ca sunt putin maniac atunci cand vine vorba de lant curat si gresat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot te apuci de treaba, da si carenele jos. In plus, nu stiu cum e la 1000rr, dar la 650-ul meu, ai capac peste pinionul de atac (la care se ajunge destul de greu). Nu mi-a venit sa cred cata mizerie am gasit stransa acolo, cu toate ca sunt putin maniac atunci cand vine vorba de lant curat si gresat.

De asta voiam sa o duc la cineva sa o faca ;) (prea multa munca)

 

Carenele se dau jos destul de usor, am luat niste spray-uri de curatat, dar, am vazut ca in unele locuri mai este niste ulei care a ajuns pe catalizator si s-a intarit.

Nu mi-e clar cum sa-l dau pe ala jos. Ma gandesc la un burete de sarma, da mi-e sa nu fac vre-o prostie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Carenele se dau jos destul de usor, am luat niste spray-uri de curatat, dar, am vazut ca in unele locuri mai este niste ulei care a ajuns pe catalizator si s-a intarit.

Nu mi-e clar cum sa-l dau pe ala jos. Ma gandesc la un burete de sarma, da mi-e sa nu fac vre-o prostie.

 

WD-40.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce mâini de lemn au unii! Nu mai sunteți in stare nici sa dați jos un spray de lant de pe o janta!

Sa traiasca toata lumea, zic.

» Post actualizat in 12 Jun 2018 14:07

WD-40.

Incercat, nu se duce, arata "pietrificat", ca o depunere de carbon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa-i dai un wap , pui mobra pe standere si spray de frane din abundenta , daca sunt foarte foarte murdare o sa ai nevoie de 3-4 spray-uri

 

esential... ca sa nu castigi un darwin ... e sa nu dai cu wd-40 sau motorina pe cauciucuri .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De 10 ani spăl depunerile de la spray numai cu motorina (lant, pinion, foaie, janta spate, cauciuc, bascula, etc) și nu are nimic. Logic ca după asta o speli cu jet și spuma. Devine totul ca și nou. Spray-urile nu fac treaba ca și motorina in veci. Cu o juma de litru e ca noua.

Sa consumi de fiecare data 4 sprayuri e treaba, n am ce spune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De 10 ani spăl depunerile de la spray numai cu motorina (lant, pinion, foaie, janta spate, cauciuc, bascula, etc) și nu are nimic. Logic ca după asta o speli cu jet și spuma. Devine totul ca și nou. Spray-urile nu fac treaba ca și motorina in veci. Cu o juma de litru e ca noua.

Sa consumi de fiecare data 4 sprayuri e treaba, n am ce spune.

hai nu mai bine cauti ceva de arat ... pe camp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca la tine e abundenta de motorina. Nu am nimic cu motorina dar afla ca s-a inventat Decaflash, dizolva de nspe ori mai puternic depunerile pietrificate. Spray urile de frina sint bani aruncati pe geam daca le folosim la lant, depuneri intarite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ce zona? Est, vest, in afara tarii?

Scuze, da, am omis, despre Bucuresti e vorba, dar, avand in vedere ca din motive evidente am ajuns la concluzia ca trebuie sa fac eu treaba asta,

poate ar fi bine sa posteze oricine are idee de orice furnizor de servicii din indiferent ce parte a tarii. Eu tot am mai sunat pe la unii, pe la altii dar, se pare ca multi dintre aceia care

faceau asta, ori nu o mai fac, ori se axeaza mai mult pe masini si au facut din moto o treaba secundara.

 

Problema principala la mine e ca as face-o eu, ca relaxare, dar, sunt diferite probleme cand stai la bloc

si poate nu iti iese la fel cum ii iese unuia care e profi la treaba asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Am fost la self wash dar nu reusesc sa o spal calumea, cred ca nu sunt singurul, as vrea sa merg la o spalatorie profi dar se pare ca nu exista :( (pun accentul pe spalatorie, a nu fi confundat cu detailing)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu 2 fise iese bec, ultima dată i.am dat 3 fise că a fost după mini noroială.

Nu înțeleg cum nu îți iese, clătirea aia cu apa osmozata e ce trebuie, eu plec cu ea uda și se usucă pe drum, fara pete, easy breezy

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine vrea spalatorie "moto", exista o spalatorie normala penru masini unde imi spal si eu motoreta si unde am facut training extensiv celor de acolo cum sa o spele si ce sa nu faca. Daca vrea careva imi spuneti sa va dau indicatii. ca locatie Bucuresti - universitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 16.06.2020 la 10:37, lacroyx a spus:

Pentru cine vrea spalatorie "moto", exista o spalatorie normala penru masini unde imi spal si eu motoreta si unde am facut training extensiv celor de acolo cum sa o spele si ce sa nu faca. Daca vrea careva imi spuneti sa va dau indicatii. ca locatie Bucuresti - universitate

Poti sa dai indicatii te rog? Multumesc

Dupa multe cautari am gasit in sfarsit o spalatorie care are si moto in "meniu" :) : A&A Car Wash Solution, Strada Turnătorilor 9, București, România

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...