Sari la conținut

Accident petrache poenaru 13 iunie 2018


riderontornadoes
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 405
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

sunt 3 pe sensul accidentului (1 ocupata de masini parcate .. una din 50in50 m ocupate cu taxi-uri ... masini pe avarii etc deci teoretic doar pe 3 e liber liber ) si 2 pe sensul opus ... asta cu masina stiind ca nu are loc sa intoarca de pe 3 pe sensul opus .. s-a gandit ca e mai bine sa faca de pe 2 :D

Nu cunosc strada, dar din poze pare a fi inceputul liniei duble continue dupa linie dubla discontinua...

Editat de PeDrum
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intentia este din pacate un factor decizional prea important in acordarea pedepselor.

mie mi-e mai mila de unu care fura o paine si o cola si executa cateva luni pt furt calificat pt ca e prins pe camere, decat de unu ca asta care omoara si scapa doar cu suspendare.

insa justitia vede in primul rand intentia. justitia e injusta. asta e.

 

unii argumenteaza ca nu e loc in puscarii si ca daca tot bagi pe cineva, macar sa stii ca a facut o fapta intentionat.

ok, dar nu e loc la munca in folosul comunitatii??? 20 de ani de munca in folosul comunitatii i-as da si astuia si multor altora, ca suntem o comunitate in care nu prea se munceste. si decaderea din multe drepturi pe viata. si carnet pa-pa pe viata.

 

eu as fi total de acord cu un protest, dar din pacate cred ca suntem prea putini, prea mici si vocile noastre nu se vor auzi. daca are cineva vreo propunere mareata, vreun soi de influenta si stie cum ne-am putea face auziti, eu sunt de acord si ma bag!! si aici nu ma refer doar la motociclisti, ci la cazuri gen huidu, etc.si la prevenirea si sanctionarea lor cum trebuie.

 

sunt CONVINS ca atentia multor soferi ar fi mult crescuta, daca ar sti ca ii paste o viata de chin daca iau o viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rip...

Acu', daca tot veni vorba despre viteza: s-a cronometrat masina cauzatoare si moto, a 2-a ceva mai putin de 1/2 din timpul primei. In film se vad cativa zeci de metri inainte de impact. Cu ce viteza a efectuat ala intoarcerea? Doar nu cu 50km/h! Si nici mega franare nu se vede la auto. Incercati sa intoarceti o conserva fwd pe latimea disponibila acolo si vedeti la ce viteza incepe sa impinga fata si sa se indrepte spre bordura. Da, moto vine mai repede, dar ala nu cred ca avea peste 30km/h.

Pe de alta parte nu cred ca isi asuma cineva riscul de a lua o viata chiar stiind ca primeste pedeapsa cu suspendare, pur si simplu nu iau consecintele in calcul cand fac astfel de manevre. Daca ar pandi politia astfel de chestii, daca motopolitistii i-ar trage pe dreapta si i-ar arde pe toti telefonistii etc. etc., s-ar mai civiliza soferii (si poate si motociclistii, ca nici aia nu sunt usi de biserica intotdeauna).

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fiecare accident dezbatem si iar dezbatem. Analizam si cam atat.
De mult timp nu mai este de mers cu motocicleta in oras.
Mars? Doar daca suntem cateva mii, de la 4-500 in sus. Cu oras paralizat, ca la fracezi.
Altfel, o mana de motociclisti pe o banda, incercuiti de 10 motopolitisti... e doar o furtuna intr-un pahar cu apa.
Cata vreme fiecare are alte treburi mai importante de facut decat sa ne strangem odata intr-un numar suficient de mare ... va fi cum este si acum: fiecare pentru el.
Si, din pacate, asemenea marsuri de aploare trebuie repetate an de an.

In colectivul general motociclist = teribilist, forjator de noapte, donator de organe si vitezoman.
Multumim presei ptr asta si celor cativa puțoi care n-au descoperit treapta a doua la motocicleta noaptea dupa 12

Avem multe de rezolvat intre noi pana la a incepe sa schimbam perceptia celorlalti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rip...

Acu', daca tot veni vorba despre viteza: s-a cronometrat masina cauzatoare si moto, a 2-a ceva mai putin de 1/2 din timpul primei. In film se vad cativa zeci de metri inainte de impact. Cu ce viteza a efectuat ala intoarcerea? Doar nu cu 50km/h! Si nici mega franare nu se vede la auto. Incercati sa intoarceti o conserva fwd pe latimea disponibila acolo si vedeti la ce viteza incepe sa impinga fata si sa se indrepte spre bordura. Da, moto vine mai repede, dar ala nu cred ca avea peste 30km/h.

 

 

RIP

 

Ce ma inspaimanta la clipul asta e faptul, ca desi sunt paranoic, mi se putea intampla mie destul de lejer. Sunt in spatele masinii, ala se da la o parte, accelerez sa trec, si-mi intoarce-n fata.

 

In general, vad o gramada de motociclisti fara simt de conservare. Asta pare unul din rarele cazuri in care nu e asa. Da, e posibil sa fi mers ceva mai tare, insa nu cred ca intra la vitezoman inconstient. Daca are cineva filmarea originala (asta e filmarea unei filmari), se pot stabili exact vitezele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare cate motoare au fost in parada de la Seawolves? Cred ca >500.

Viteza exacta nu cred ca are relevanta aici. Ideea pe care am vrut s-o reliefez e ca, si daca moto avea +2x viteza auto, nu e musai sa fi depasit limita. Manevra soferului insa denota durerea maxima la 2m de pwla prezenta la enorm de multi participanti la trafic. Polutia face preventie 0 barat, are alte treburi.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa aduni un grup de motociclisti pentru un eventual protest cand marea majoritate sunt mai rai ca fetele cand se bat pe aceeasi p.la? Si acum moare un om care inafara sa mearga normal nu a facut nimic, dar pentru ai multumii pe unii trebuia sa o impinga pe trotuar echipat full.

 

Forumul asta nu mai e o comunitate de ani de zile.

Sa speram la o minune si sa fie ceva cu executare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ca i-as lua apararea soferului dar si motociclistul si-a facut-o cu mana lui, ce sa mai vorbim se vede clar ca a avut viteza de nu a mai putut face nicio manevra sau nu era atent.

Asa cum am mai scris si eu facand la stanga, cu masina, i-am taiat acum o luna calea unui motociclist, mi-am dat seama ca vine dupa sunet ca acolo era o curba stransa, omul venea cu scarita zgariand, am ciupit acceleratia ca altfel presupun ca intra in mine.

Acu 8 ani un var de-al meu, mai pricopsit. a intrat cu mertzanul intr-un autobuz ce facea la stanga el venind din spate, cam aceeasi schema ca in accidentul in discutie, soferul de pe autobuz intrebat de ce nu s-a asigurat a raspuns "pai era departe rau", varu' a replicat "pai puteam sa vin si cu 200 la ora trebuia sa imi dai prioritate". Din cate il cunosc eu chiar 200 avea deci unde e vina ?

 

Pacat ca dintr-o clipa de neatentie s-a dus un om tanar

 

odihneasa-se in pace

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa aduni un grup de motociclisti pentru un eventual protest cand marea majoritate sunt mai rai ca fetele cand se bat pe aceeasi p.la? Si acum moare un om care inafara sa mearga normal nu a facut nimic, dar pentru ai multumii pe unii trebuia sa o impinga pe trotuar echipat full.

 

Forumul asta nu mai e o comunitate de ani de zile.

Sa speram la o minune si sa fie ceva cu executare.

 

Protest pentru ce? Ca nu se respecta regulile de circulatie in general? Pai asta inseamna protest impotriva politiei rutiere care nu face nimic ca sa mai previna astfel de accidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place ca atunci cand e cate un accident, toata lumea se trezeste ca protest, ca Asociatia Motociclistilor, cluburile sa ia atitudine, bla blauri. In rest, doar mistocareala si caterinca ieftina. Cand mai vine cate unu’ cu critici constructive e luat la maciuci ca e hater.

 

Cand un incepator intra pe aici si vede ca e cool sa injuri femei in trafic, sa cauti senzationalul in orice ra.hat cu goproul pe casca si sa postezi pe youtube, rezultatele se vad in statisticile de la sfarsitul fiecarui sezon.

 

Vreti protest? Pentru ce? Protestati, protestam impotiva a ce? Ca nu stim sa ne pazim soriciul in traficul asta de kamikaze (nu ma refer la cazul de aici). Vrem sanctiuni si pedepse mai dure? Pai cine vrea asta? 500-1000 de motociclisti impotriva a cateva sute de mii de soferi carora li se rupe?!?

 

Si eu vreau sanctiuni si pedepse, vreau politisti la preventie nu la panda, vreau taxe si impozite mai mari astfel incat sa nu.si mai permita moto sau masina oricine n.are ce face cu 1500 de euro.

 

Astea toate sunt utopii, schimbarea tre’ sa vina de la noi, noi insine tre’ sa avem grija sa ajungem acasa la cei dragi. La cati cretini sunt pe sosele, noi trebuie sa ii luam pe toti ca pe un potential pericol, sa nu lasam garda niciodata jos.

 

Dupa aia proteste si alte marsuri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi tare, risti sa mori. Daca nu ai noroc, ti se da rip pe facebook si pe forum. Stiu , cel mort isi zicea probabil ca daca e sa moara, moare oricum. Nu iau apararea soferilor, acestia exista dintodeauna, nu ma mai mira nimic, ci doar lipsa instinctului de conservare a motociclistilor.

 

+1 👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rip...

Acu', daca tot veni vorba despre viteza: s-a cronometrat masina cauzatoare si moto, a 2-a ceva mai putin de 1/2 din timpul primei. In film se vad cativa zeci de metri inainte de impact. Cu ce viteza a efectuat ala intoarcerea? Doar nu cu 50km/h! Si nici mega franare nu se vede la auto. Incercati sa intoarceti o conserva fwd pe latimea disponibila acolo si vedeti la ce viteza incepe sa impinga fata si sa se indrepte spre bordura. Da, moto vine mai repede, dar ala nu cred ca avea peste 30km/h.

Pe de alta parte nu cred ca isi asuma cineva riscul de a lua o viata chiar stiind ca primeste pedeapsa cu suspendare, pur si simplu nu iau consecintele in calcul cand fac astfel de manevre. Daca ar pandi politia astfel de chestii, daca motopolitistii i-ar trage pe dreapta si i-ar arde pe toti telefonistii etc. etc., s-ar mai civiliza soferii (si poate si motociclistii, ca nici aia nu sunt usi de biserica intotdeauna).

Nu ca l-a omorat intentionat, e clar ca nu l-a vazut, intrebarea e de ce nu l-a vazut? Pt k nu s-a uitat, a vazut ca e liber si cam atat, si ma uit la conservari pe strada, ma crezi ca 80% din ei sunt cu ochii in telefon? Nu vorbesc, dau mesaje frate, si posteaza pe facebook si altele, aici e buba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place ca atunci cand e cate un accident, toata lumea se trezeste ca protest, ca Asociatia Motociclistilor, cluburile sa ia atitudine, bla blauri. In rest, doar mistocareala si caterinca ieftina. Cand mai vine cate unu’ cu critici constructive e luat la maciuci ca e hater.

 

Cand un incepator intra pe aici si vede ca e cool sa injuri femei in trafic, sa cauti senzationalul in orice ra.hat cu goproul pe casca si sa postezi pe youtube, rezultatele se vad in statisticile de la sfarsitul fiecarui sezon.

 

Vreti protest? Pentru ce? Protestati, protestam impotiva a ce? Ca nu stim sa ne pazim soriciul in traficul asta de kamikaze (nu ma refer la cazul de aici). Vrem sanctiuni si pedepse mai dure? Pai cine vrea asta? 500-1000 de motociclisti impotriva a cateva sute de mii de soferi carora li se rupe?!?

 

Si eu vreau sanctiuni si pedepse, vreau politisti la preventie nu la panda, vreau taxe si impozite mai mari astfel incat sa nu.si mai permita moto sau masina oricine n.are ce face cu 1500 de euro.

 

Astea toate sunt utopii, schimbarea tre’ sa vina de la noi, noi insine tre’ sa avem grija sa ajungem acasa la cei dragi. La cati cretini sunt pe sosele, noi trebuie sa ii luam pe toti ca pe un potential pericol, sa nu lasam garda niciodata jos.

 

Dupa aia proteste si alte marsuri...

Pai protest sa se ia masuri, cum e in alte tari civilizate, ai întors pe linie continua, 2000 lei amenda,permis luat 5 luni, ori zic, ca a doua oara nu mai întoarce pe continua,te prinde cu telefonul în mana, 3000 lei amenda, permis luat 6 luni, 1 an, a doua oara nici la ceas nu se mai uita.Si asta nu e doar pt motociclisti un beneficiu, este si pt pietoni si ot ceilalti participanti la trafic, sunt mai multe accidente cauzate de folosirea telefonului decat de bautura.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei cu numere provizorii pe mașini deseori sunt o categorie aparte, inca nu s-au prins că șoseaua nu e doar a lor.

Rip.

 

Hai ma ce dreq, pe alalalt topic cei cu opelurile erau o categorie aparte.....deja macane

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ca l-a omorat intentionat, e clar ca nu l-a vazut, intrebarea e de ce nu l-a vazut? Pt k nu s-a uitat, a vazut ca e liber si cam atat, si ma uit la conservari pe strada, ma crezi ca 80% din ei sunt cu ochii in telefon? Nu vorbesc, dau mesaje frate, si posteaza pe facebook si altele, aici e buba

 

La ora aia soarele e destul de jos la apus si bate dinspre pod Ciurel. In cazul lui, era din spate si de asta probabil n-a vazut nimic in oglinda.

Modul in care a efectuat manevra ma face totusi sa cred ca nici nu s-a uitat vreo secunda in oglinzi sa se asigure...

Editat de ovi_ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai protest sa se ia masuri, cum e in alte tari civilizate, ai întors pe linie continua, 2000 lei amenda,permis luat 5 luni, ori zic, ca a doua oara nu mai întoarce pe continua,te prinde cu telefonul în mana, 3000 lei amenda, permis luat 6 luni, 1 an, a doua oara nici la ceas nu se mai uita.Si asta nu e doar pt motociclisti un beneficiu, este si pt pietoni si ot ceilalti participanti la trafic, sunt mai multe accidente cauzate de folosirea telefonului decat de bautura.

Mers cu 150 prin oras, confiscat "rotile" si permis anulat, asta ar fi un adevarat beneficiu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Hai ma ce dreq, pe alalalt topic cei cu opelurile erau o categorie aparte.....deja macane

O sa spun și de începători când o fi caz. Generalizez. Mă ajută (să rămân) în viața.

 

Viteza. Probabil și cel care a întors mașina aia își scadă din remușcări cu argumentul că motociclist a avut viteza. Chiar dacă nu doarmă liniștit azi noapte, peste o lună nu cred că mai suferă prea mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mortii lui cu suspendarea lui...cu suspendare ca l a omorat ca n a respectat regulile de circulație?mai conteaza atata timp cat l a omorat?...pai e simplu te urci in masina si omori pe cine vrei decat sa l omori din pumni si picioare ca asa faci pușcărie,da’ cu masina iei cu suspendare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a vazut ca e liber

dar in 2 secunde nu mai e liber, cand alalaltul vine cu viteza vizibil mai mare decat a traficului din jur.

 

preventie zero. a vazut ca se face loc pe banda lui si sigur tragea de gaz sa mai traiasca putin viteza pe 200m...ca mai mult nu ar fi avut unde.

capul pe umeri, ochii-n jur, mers incet - valabil pe moto, valabil cu masina.

» Post actualizat in 13 Jun 2018 20:42

cred ca nici nu s-a uitat vreo secunda in oglinzi sa se asigure...

eu zic ca s-a uitat: posibil sa nu-l fi vazut de soare, pozibil sa nu fi fost in raza vizuala. in urmatoarele 2 secunde a zis ca-i liber si a facut manenevra fara inca o asigurare in plus.

 

 

pacat ca mor copiii astia. pacat ca la volan sau pe moto uitam sa fim oameni, uitam sa respectam.

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...