Sari la conținut

Recomandare casca moto


alzayr
 Share

Postări Recomandate

Salut,

as dori sa achizitionez o casca moto care sa aiba si ochelari. Merg destul prin oras si pe caldurile astea m-ar ajuta. Acum am un Shoei NXR.

Am un kawasaki zx 6r si as dori o casca cu un profil sport din cauza pozitiei pentru drumurile mai lungi.

 

Buget: +/- 1700 ron

 

Ce am gasit pana acum:

HJC RPHA 70(am si probat la shop4moto). Mi s-a parut cam mare exteriorul(shell size)

 

M-ar interesa sa stiu pareri despre AGV K5 S, Scorpion exo 1400 air si Suomy Speedstar SP-1 daca ati avut vreunul.

 

Alte propuneri?

 

Multumesc!

Editat de alzayr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RPHA 70, Shoei GT-air, Exo 1400, Shark Spartan.

 

Dar toate castile cu ochelari sunt concepute pt motoare cu o pozitie dreapta. Oricare din castile mentionate nu se comporta la fel de bine pe o supersportiva, efectiv nu au aceeasi eficienta si ma refer aici de la ventilatii pana la aerodinamica.

Editat de unaetnumitsirc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg motivul pt care ai vrea alta casca. Faptul ca trebuie sa umbli la tine cu 2 viziere (in caz ca te prinde noaptea) ? Sau ca nu o poti tine deschisa si sa ai protectie la ochi ?

 

Shoei NXR e o casca buna. Pastreaza banii si cumpara o viziera fotocromica. Rezolvi pb 1. Iar pt problema 2 poti deschide viziera 2-3 nivele astfel incat sa se aeriseasca bine dar nici sa-ti intre muste in ochi. Ori viziera full deschisa + ochelari de soare.

 

Tot ce ai mentionat tu acolo sunt sub calitatea NXR. Nu cred ca merita investitia. Mai bine te uiti de o casca open face de calitate pe care sa o folosesti strict pt oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shoei GT-air nu cred ca se incadreaza in bugetul de 1700 lei (daca vrei noua)

 

Alta optiune ar fi Nolan N87. Din cate am inteles eu, este destul de ok calitate pret. Acum..eu nu am termen de comparatie...Probabil merita probata?

 

Toti bureteii interni se pot scoate si spala...mi se pare un avantaj. Si este n-com ready. Ochelarii de soare se pot ajusta in 6 pozitii, are pin-lock...nu se abureste foarte mult.

 

nolan-n87-featured.jpg

 

 

Sunt review-uri multe despre ea.

Editat de MotanuincaltatAZX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg motivul pt care ai vrea alta casca. Faptul ca trebuie sa umbli la tine cu 2 viziere (in caz ca te prinde noaptea) ? Sau ca nu o poti tine deschisa si sa ai protectie la ochi ?

 

Shoei NXR e o casca buna. Pastreaza banii si cumpara o viziera fotocromica. Rezolvi pb 1. Iar pt problema 2 poti deschide viziera 2-3 nivele astfel incat sa se aeriseasca bine dar nici sa-ti intre muste in ochi. Ori viziera full deschisa + ochelari de soare.

 

Tot ce ai mentionat tu acolo sunt sub calitatea NXR. Nu cred ca merita investitia. Mai bine te uiti de o casca open face de calitate pe care sa o folosesti strict pt oras.

Ma intereseaza ceva cu ochelari ca vara prin oras sau la drumuri mai lungi pot merge cu viziera ridicata si cu ochelarii, iar asa mai intra ceva aer. Plus de asta am nevoie de inca o casca de schimb.

Cu viziera putin deschisa tot aerul mi-l arunca direct in ochi, este horror. Si nu vreau sa ma complic cu ochelari separati, oricum nici nu am asa ceva si nici nu intentionez sa imi iau.

La NXR am viziera dark (nu heliomata), nu fac drumuri noaptea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Du-te la United Motors si iei C3 Pro la reducere cu 1800 Ron, este cu mult peste toate ragaliile pe care le-ai enumerat acolo.

Gasesti si pe Louis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gunoiul ala de C3 Pro abia a obtinut 3 stele SHARP, nici nu stiu cum avand in vedere rezultatele pe zone de impact (https://sharp.dft.gov.uk/helmets/schuberth-c3-pro/). Ar fi mai degraba de 2*. Daca vrei sa ti-l cumperi pt brand, go ahead.

 

Strict din ce ai zis tu acolo, ma tenta AGV K5S (4 stele sharp, pret decent), dar n-am gasit nici un review concludent la momentul respectiv asa ca am luat GT-Air (desi culmea, acum cred ca as merge pe NXR, ori ceva de la Arai).

 

Poate totusi intamplarea asta te va face sa vezi altfel importanta testelor de impact. Mult succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil sa nu fie la toate la fel, dar din experienta mea, la un Nolan cu ochelar integrat,

de la o anumita viteza,se formeaza niste curenti ciudati cand ai ochelarul pus si nu poti merge cu el.

Personal, daca faci mult oras, m-as uita dupa o casca de DS cu ochelari separati (chiar pe SS).

Editat de iocapa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Du-te la United Motors si iei C3 Pro la reducere cu 1800 Ron, este cu mult peste toate ragaliile pe care le-ai enumerat acolo.

Gasesti si pe Louis.

Nu vreau casca flip up

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista galeti nemtesti si restu, exista motoare nemtesti si restul..

Trecand la subiect, momentan Shoei e singurul producator care face casti cu ochelari integrati fara sa faca rabat la siguranta, adica nu scobeste din materiale sa faca loc lentilei si sistemului, ci "pun ochelarii peste".
De aia GT-Air si Neotec au galma aia in frunte. Aparent au reusit sa faca treaba asta fara sa compromita aerodinamica (implicit galagie in casca :) )
Cauta sa fie sistemul ce actioneaza lentila pe cablu (metal ceva preferabil) si nu pe arc.

RPHA este o alegere intelepata as zice, personal extraordinar de multumit de tot ce ii trebuie unei casti si ce poate sa iti ofere (nu le-am testat la tavaleala.. mai bine asa) in special la banii pe care ii dai (as indraznii sa zic ca primesti mai mult)

Personal si eu sunt satul de schimbat viziera.. mergi pe camp cu soare si intii in padure... tot felu de exemple de genu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intereseaza ceva cu ochelari ca vara prin oras sau la drumuri mai lungi pot merge cu viziera ridicata si cu ochelarii, iar asa mai intra ceva aer.

 

Din cate stiu producatorii recomanda sa NU folosesti casca doar cu ochelarii, acestia nu iti ofera nici un fel de protectie, in afara de cea UV

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu producatorii recomanda sa NU folosesti casca doar cu ochelarii, acestia nu iti ofera nici un fel de protectie, in afara de cea UV

Imi asum acest lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat un bondar kamikaze pe A2 de am crezut ca a crapat viziera. Daca ar fi fost ridicata si nimerea in ochelarul de soare al castii cred ca ar fi fost cam naspa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

La fel si eu de cateva ori, prima data mi.a intrat o musca direct in gura, apoi o albina in casca si purtata de curent a nimerit inauntrul cagulei, m.a intepat in falca, a treia oara ceva mare gen carabus care mi.a tras una zdravana in obraz.

De atunci m.am lecuit, viziera ramane cel mult intredeschisa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...