Jump to content

Recommended Posts

Adica tu pe 14 iunie ai deschis topicul acesta cum ca esti incepator si abia ti-ai luat permisul, si azi intrebi daca e ceva in legislatie?

Prietene, tu cum ai luat sala?

Cu 20 puncte!

Evident nu era inclusa intrebarea cu "strecurat printre masini la semafor".

Acum serios ma intreb daca e legal..

• Replies 182
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tot ce ai scris pana acum respecta perfect un tipar: Intro sub mimarea incepatorului care cauta sfaturi cand de fapt cauta atentie si validare. Fiecare colt de strada e pe viata si pe moarte, bineinteles cu "pilotul" permanent nevinovat toti restul fiind dobitoci care nu se uita. Talent de povestitor, isi relateaza "dramele" cu lux de amanunte in multiple mesaje tl;dr. Pasiv agresiv, 99% e genul "dragul matusii".

Urmeaza etapele: devenirea espert peste noapte, multiple sfaturi date in stanga si in dreapta. Foarte probabil camera permanent pe casca, cules "fazele" si pus pe internet. Anturarea cu altii aflati fix pe acelasi drum + clasica forja pe cheia&co. Daca banii sunt macar cat de cat pana in primavara o sa fie minim un 600rr la usa. Partea cu "buf" nu era o urare, ci estimarea unei probabilitati, in baza tiparului observat.

:crack: :10:

A treia pereche de manusi!!!!!!

O poala de bani! Cele oxford au facut puf in neant (mai bine spus au facut ventilatie la degetul aratator..) Eh..sa privesc si partea buna a lucrurilor! Macar am cu ce sa ma joc pe tocuh-screen-ul telefonului!

600 lei aruncati!

Noile mele manusi!

1169%20%20RS-8%20%20B-G%20%2002-1200x800

Macar se asorteaza cu cizmele!

Neon yellow FTW!

A treia pereche de manusi!!!!!!

O poala de bani! Cele oxford au facut puf in neant (mai bine spus au facut ventilatie la degetul aratator..) Eh..sa privesc si partea buna a lucrurilor! Macar am cu ce sa ma joc pe tocuh-screen-ul telefonului!

600 lei aruncati!

Noile mele manusi!

Macar se asorteaza cu cizmele!

Nu știu dacă ești un troll sau doar un începător entuziast.

Dar dacă umbli după asortarea pe culori în detrimentul calității pentru mine ești doar un pussybiker amărât ! No offence !

Ma lasi... in nici o luna si cateva sute de km ai stricat o pereche de manusi? Unde ti-ai bagat degetul? Nu o fi Oxford top de top, dar pana si chinezariile de 30 lei rezista o luna.

Nu știu dacă ești un troll sau doar un începător entuziast.

Dar dacă umbli după asortarea pe culori în detrimentul calității pentru mine ești doar un pussybiker amărât ! No offence !

Acum serios!

Erau la acelasi pret! Culori diferite! Mi s-au parut foarte bine facute..si am ales culorile sa se asorteze.

Le-am ales sa fie cat mai vizibile! CAT MAI VIZIBILE!

De asta am inceput sa port neon yellow sau green!

» Post actualizat in 02 Jul 2018 19:13

Ma lasi... in nici o luna si cateva sute de km ai stricat o pereche de manusi? Unde ti-ai bagat degetul? Nu o fi Oxford top de top, dar pana si chinezariile de 30 lei rezista o luna.

Si da..ca sa vezi? Ar trebui sa cer banii inpoi! Pacat ca nu mai am bonul!

Problema lor este ca pe degtul mare si aratator au un material ciudat..care nu e piele, un fel de textil tampit! De la atat apasat ambreiajul na belea. Sincer sunt cam dezamagit..

@Just4TNT Creme, chestii..nebunii..peeling..scrubbing..namol mediteranean!

Ce zici colegu'? Domnisoara isi taie unghiile? Sau si le lasa lungi cu namol?

A?

Chiar crezi ca o domnisoara ca mine care se respecta nu are grija de dumneai? Unghiile lungi sunt pentru pitipoance nu pentru motoriste...

Doamne ajuta sa nu se strice si cizmele..ca nici unghiile de la picioare nu le-am mai taiat de vreun an doi. Vreau sa vad de cate zeci de ori se dau peste cap..fac cerculete!

Edited by MotanuincaltatAZX

Eu imi amintesc o poza cu niste manusi mult prea mici. Doar n-o avea ambreiajul imbracat in sarma ghimpata!

am manusi oxford de vreo.. 6 ani si 13000 km, sunt ca noi. Oi fi luat ceva chinezesc.

» Post actualizat in 04 Jul 2018 05:31

Adica tu pe 14 iunie ai deschis topicul acesta cum ca esti incepator si abia ti-ai luat permisul, si azi intrebi daca e ceva in legislatie?

Prietene, tu cum ai luat sala?

parca a luat permisul la bulgari?

am manusi oxford de vreo.. 6 ani si 13000 km, sunt ca noi. Oi fi luat ceva chinezesc.

» Post actualizat in 04 Jul 2018 05:31

parca a luat permisul la bulgari?

Pai 6 ani si 13000 de km !! normal ca is noi .

Eu cand eram incepator efectiv am uitat sa mai intru pe forum vreo 7 luni de zile :))). Ai grija. Desi er 6n e o motocicleta care iarta multe, te va capsa la prima greseala mai mare. Nicio motocicleta nu iarta, iar in momentul in care incepi sa ai prea mare incredere in tine atunci vei fi predispus la greseli.

Nu prea inteleg ce doreai sa faci tu cu genunchiul pe jos. La er 6n atingi cu scaritele si papucii asfaltul destul de repede. Daca nu le ai atins atunci sigur mai aveai mult pana erai cu genunchiul "jos". Chiar daca ai facut nu stiu cate cursuri si ai vazut nu stiu ce pe youtube, sa nu crezi ca ai in tine reflexele bune. Alea se castiga pe parcurs , si e nevoie de o evolutie treptata. Sfatul meu e sa fii linistit si sa te astepti sa faci o boacana mare. Abia dupa faza aia cred ca incepe motociclismul. Cand te gandesti daca mai vrei sa continui sau agati casca in cui.

Edited by Klaus Cata

... sa faci o boacana mare. Abia dupa faza aia cred ca incepe motociclismul. Cand te gandesti daca mai vrei sa continui sau agati casca in cui.

Acu, io nu știu ce să fac!? :scratch: Să agăț casca-n cui sau s-o las pe cuier??? Am vreo 25 de ani de cînd aștept să fac boacăna aia mare... Să mai aștept? Cînd o să-ncep și io motociclismul? Și, după ce-l încep, cît durează pînă devin „biker” sau „motociclist”? (Discuție veche... He! He!)... Boacăne, slavă domnului, am făcut destule, dar p-aia mare o tot aștept...

În ce privește restul postării tale, sînt absolut de acord!

Toate bune! :cheers:

@cicloburu ei bine, poate nu ai facut o boacana pentru ca ai fost pe faza tot timpul si ai prins alte vremuri, asa ca sigur te-ai format bine daca inca esti printre noi. Insa sunt sigur ca fara sa vrei ai trecut prin niste situatii mai nasoale in cei 25 de ani. :alcy: toate bune

Postarea mea nu se refera deloc la seniori, ci mai degraba la noile generatii de motociclisti care isi cumpara motociclete pentru ca e un trend. Si la nici 3-4 luni deja se cred mari motociclisti ( ca tipul cu hornetul care isi cauta altceva). Tot aud replici de genu " si eu am fost motociclist, dar am renuntat ca era prea periculos" .Ultimul care mi-a zis asta a avut o motocicleta timp de un an, era un cbr din 1900 toamna, cu care mergea in limitare pe bulevarde si facea liniute pe unde apuca. Pai ala nici macar nu a apucat sa vada macar ce e motociclismul :-L . Ce fac acum unii din cei care isi iau permisul?

- anul trecut l-am vazut pe un hipsterel din brasov (care abia isi luase permisul de 2 saptamani) ca avea in spate o pasagera fara echipament (nici macar casca). Ii atrag atentia pe fb si ce face? imi da block

- apoi sunt astia care nici macar nu au terminat cu scoala si se apuca de vloging. Il vazusem pe unul zilele trecute cum se uita dupa ce cacaturi sa filmeze in loc sa se uite in fata. Evident ca ei habar n-au sa mearga, insa ii invata pe astia naivi sa mearga la fel de prost.

-despre cei care merg cu cat ia bordul la o saptamana dupa ce si-au luat permisul nici nu mai are rost sa comentez

-o parte ii gasesti pe la caminele studentesti (evident cu vitezane) spargand seminte. E si mai grav cand incep sa dea sfaturi si sa se laude cat de buni sunt.

- am mai dat de unul care incepea sa zica ca ninja-ul lui de 600 are modificari si ca rupe un R1 (si ca prinde si 320 :crack: ). L-au luat la misto toti si apoi ne scria la toti in privat. Hai las-o drecu de treaba

Probabil unii din cei care ma stiu vor vedea asta si se vor simti cu musca pe caciula , insa din pacate asta e realitatea.