Sari la conținut

Curs de conducere preventiva cu Politia Rutiera Romana


->Bullet<-
 Share

Postări Recomandate

(acum am vazut @ Facebook si am zis sa dau share poate ajuta pe cineva, chiar si asa din foarte scurt)

 

 

Hosted by Scoala Moto Bucuresti AMI and Motociclisti Incepatori

 

 

 

''Joi, ora 17:30, ne intalnim in Poligonul Scolii AMI din Sos. Electronicii nr.48 (vis-a-vis de fabrica Sintofarm)


Aplicatiile practice si demonstratiile cu privire la evitarea obstacolelor in depasiri si in viraje - vor incepe la ora 18:00.

Reprezentantul Politiei Rutiere Bucuresti, Comisar Sef Ovidiu Munteanu, va explica aspectele legale si normele de siguranta pentru conducerea pe drumurile publice.
Poti adresa intrebari cu privire la legislatia rutiera in vigoare si vei primit lamuriri asupra multor aspecte legale si generale cu privire la conducerea motocicletelor pe drumurile publice.

Intrarea este libera. Te primim si daca intarzii :)
Locuri de parcare sunt suficiente pe trotuarul de langa poligon. Trotuarul este suficient de lat incat sa ramana 1m pentru circulatia pietonilor, daca parchezi masina.''

 

 

 

Pagina facebook @ https://www.facebook.com/events/169295040587032/

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde-i xaelu, ca avea 324 de intrebari de legislatie cu care stressa 20 de brigazi de politie rutiera de prin tara

vezi ca nu iti merge partea numerica a tastaturii. incerci sa apesi 1 si tasteaza ba 324, ba 20

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(acum am vazut @ Facebook si am zis sa dau share poate ajuta pe cineva, chiar si asa din foarte scurt)

 

 

Hosted by Scoala Moto Bucuresti AMI and Motociclisti Incepatori

 

 

Aplicatiile practice si demonstratiile cu privire la evitarea obstacolelor in depasiri si in viraje - vor incepe la ora 18:00.

 

Reprezentantul Politiei Rutiere Bucuresti, Comisar Sef Ovidiu Munteanu, va explica aspectele legale si normele de siguranta pentru conducerea pe drumurile publice.

Poti adresa intrebari cu privire la legislatia rutiera in vigoare si vei primit lamuriri asupra multor aspecte legale si generale cu privire la conducerea motocicletelor pe drumurile publice.

 

Articolul este vechi dar o sa intelegeti de ce este haos in trafic: http://www.mediafax.ro/social/unul-dintre-retinutii-in-cazul-permiselor-este-profesor-la-academia-de-politie-7917920 . Asa ca daca cursurile de conducere preventiva nu includ si tehnici de evitare a soferilor care au dat spaga ca sa ia permisul nu au nici o valoare pt ca ele nu se pupa cu realitatea.

 

În acest caz au fost arestaţi, în 13 ianuarie, cinci angajaţi ai Serviciului Permise de Conducere Bucureşti şi nouă instructori auto, fiind acuzaţi de trafic de influenţă, dare şi luare de mită, după ce, în schimbul unor sume cuprinse între 200 şi 300 de euro, ar fi ajutat mai multe persoane să treacă proba practică a examenului auto.
Ancheta în acest caz a început după ce, în 29 iunie 2010, Direcţia Generală Anticorupţie a sesizat Parchetul Tribunalului Bucureşti cu privire la un denunţ formulat de Roxana Giorgiana Ristea. Aceasta arăta că, în 4 mai 2010, instructorul auto Victor Oancea, din cadrul şcolii de şoferi SC Cym Auto Vic SRL, i-a cerut 250 de euro ca să intervină pe lângă un poliţist examinator să o ajute să treacă proba practică a examenului pentru obţinerea permisului de conducere auto categoria B.
În urma verificărilor efectuate a rezultat că printre poliţiştii examinatori din cadrul Serviciului Public Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor îşi desfăşoară activitatea, în cadrul Biroului Examinări, comisarul Marian Lefescu, zis "Lefe", comisarul şef Gabriel Ştefan, zis "Mamiţu", comisarul şef Ionel Dănuţ Constantin, zis "Dan", comisarul şef Petru Niculae, zis "Babulea", comisarul Florin Dunca, zis "Mustaţă", comisarul Stelian Bălşanu, zis "Stelică", "Steli", "Marele Blond", "Ochi albaştri" şi "Unchiu", subcomisarul Axente Gabriel Gaşpar, zis "Gaş", agentul şef Viorel Briceag, zis "Cuţit", "Sevilia", "Briciu", "Tizu" şi "Vivi", agentul şef Florentin Gabriel Gheorghe, zis "Ţuică", agentul şef Ilie Iulică Dan, zis "Iulius", "Giuli", "Naşu" şi "Giuliano", agentul şef principal Maria Şoricică, zis "Mouse-ul", "Şoricelul" şi "Şobolanul" şi agentul şef principal Nicolae Valentin Gheorghe, zis "Ţiganu", "Vali" şi "Unchiu".
La Biroul Evidenţe Permise Auto lucrau comisarul şef Florin Grigore, zis "Grig", iar în cadrul compartimentului Administrativ-Secretariat, agentul şef principal Ion Dumitru, zis "Naşu".
Editat de petre81.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu te invata totul pe gratis. Cursurile gratuite sunt tinute mai mult din donatii, dar cred ca si mai mult, din simpla munca de voluntariat, de la scoala moto pana la politistul care vine sa stea o ora si sa raspunda la toate intrebarile posibile (unele pertinente, altele de-a dreptul hilare). Scoala moto atrage publicitate, motociclistul politist, cel putin aparent, nu are nimic de castigat.

 

Am fost si eu la un astfel de curs acum o luna, cred.

 

Dupa mine, initiativa este laudabila si o sustin. Pentru ca, excluzand faptul ca nu te invata trase, franari de urgenta, etc...adica tot ce se face pe bani la alte cursuri (si bani grei, chiar), cineva inca incearca sa invete motociclistii incepatori si nu numai, ce inseamna sa te faci vizibil in trafic, ce e de evitat si ce nu, cum sa abordezi viraje pentru un minim de risc, cum sa mergi in grup, pe timp de ploaie, cu pasager, care sunt limitele legale atunci cand vorbim de mers printre masini si nu numai.

 

Deci da, e un plus si pentru oricine considera ca mai are de invatat, cel putin teoretic, vorba aia, nu il costa nimic.

 

Pentru restul, si aici ma refer la cum sa eviti obstacole si cum sa franezi in anumite situatii de urgenta, exista varianta pe bani multi. Pe care o recomand si pe aia. Pentru ca le-am incercat pe toate.

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...