Sari la conținut

Scuter electric Niu M1 Pro


Postări Recomandate

Salutare,



Tocmai mi-am cumparat un scuter electric dupa indelungi cautari in tara si in strainatate.


Initial am vrut sa astept dupa Vespa Elettrica dar am aflat de la The Bike Hub ca va costa in jur de 6000 de euro.



Am renuntat la Vespa si mi-am luat un Niu, modelul N1 Pro pe care am dat 2400 euro si a fost adus pentru prima data la noi de www.e-scutere.ro in Timisoara.


Ieri am pus actele pentru inmatriculare si am inteles ca am de asteptat 3 saptamani pt numere si talon, imi cam pare rau ca nu m-am grabit ca sa prind mai mult din vara :|



Revin imediat si cu poze, impresile de la teste au fost super. Abia astept sa-l testez la maxim.



Va salut!



Bupitz


Editat de Bupitz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 98
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Primele poze cu el. Sincer nu ma intereseaza in cat timp se incarca, o sa-l las peste noapte. Producatorul zice 6 ore. Pt autonomie, astept numerele :|

Sunt curioasa cât merge "maxim"! E limitat la 45 km/h sau sare de viteza asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E limitat la 45km/h. Evident ca am intrebat daca se poate scoate limitarea si raspunsul a fost un "NU" clar :|

Si mie mi-ar fi placut sa-l "duc" la un 60km/h dar e OK si asa. Imi place ca accelereaza foarte rapid pana la vreo 30km/h ceea ce o sa fie OK la semafoare.


» Post actualizat in 15 Jun 2018 05:17

Autonomie 80 km la o viteza de 20km/h. Deci daca il tii la blana cred ca scade sub jumatate autonomia. https://www.niu.com/en/n-series/specs/

si eu ma astept sa aibe 45-50km autonomie dar mie personal mi-e suficient, o sa fac cam 12-16 km pe zi ... la birou si inapoi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E limitat la 45km/h. Evident ca am intrebat daca se poate scoate limitarea si raspunsul a fost un "NU" clar :|

Si mie mi-ar fi placut sa-l "duc" la un 60km/h dar e OK si asa. Imi place ca accelereaza foarte rapid pana la vreo 30km/h ceea ce o sa fie OK la semafoare.

» Post actualizat in 15 Jun 2018 05:17

si eu ma astept sa aibe 45-50km autonomie dar mie personal mi-e suficient, o sa fac cam 12-16 km pe zi ... la birou si inapoi

nu am avut scuter de AM si intreb pentru cultura mea generala: ce faci cand ai plecat primul de la semafor dar te prind din urma masinile pt ca tu esti limitat la 45/ora? mi se pare destul de nelinistitoare ideea de a fi printre masini.

Bonus, spre deosebire de toate partaitoarele de 50cmc, al tau e silentios. nu te ingrijoreaza aspectul asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...ce faci cand ai plecat primul de la semafor dar te prind din urma masinile pt ca tu esti limitat la 45/ora? mi se pare destul de nelinistitoare ideea de a fi printre masini.

Bonus, spre deosebire de toate partaitoarele de 50cmc, al tau e silentios. nu te ingrijoreaza aspectul asta?

 

Conform regulamentului rutier circuli cat mai aproape de partea dreapta a carosabilului. Latimea vehiculului este apropiata unei biciclete. Cu bicicleta nu mergi constant la 30 - 35km/h fara a te face lac de apa. Siletiozitatea este ceva ce nu te avantajeaza la genul asta de vehicul, e drept.

 

Parerea mea, dupa cca. 650km facuti prin oras cu o trotineta electrica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@keenon, tu ce poti spune despre autonomie dupa 650km prin oras?

 

@ Bupitz, sa nu uiti te rog sa spui si tu de autonomie cand apuci sa te plimbi cu el.

 

ps: incarcarea se face la priza normala 220V sau trebuie ceva special ?

Editat de Robyb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@keenon, tu ce poti spune despre autonomie dupa 650km prin oras?

 

Lungime traseu frecventat: 5km

Diferenta de nivel intre destinatii: 27m

Greutate "rider": 82kg

Greutate vehicul: 19kg

Baterie: 48V13Ah

Putere motor: 500W

Viteza de rulare: cca 27 - 30km/h (70%) 40 - 45km/h (30%)

 

A "murit" pe strada dupa 38km, eu o incarc la fiecare 35km, adica la fiecare 3.5zile, in cca. 5:45h

 

In cazul meu incarcatorul este asemanator unuia de laptop.

Editat de keenon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

E limitat la 45km/h. Evident ca am intrebat daca se poate scoate limitarea si raspunsul a fost un "NU" clar :|

Si mie mi-ar fi placut sa-l "duc" la un 60km/h dar e OK si asa. Imi place ca accelereaza foarte rapid pana la vreo 30km/h ceea ce o sa fie OK la semafoare.

» Post actualizat in 15 Jun 2018 05:17

si eu ma astept sa aibe 45-50km autonomie dar mie personal mi-e suficient, o sa fac cam 12-16 km pe zi ... la birou si inapoi

Controllerul este programat de către constructor pentru aceste specificații, la tipul ăsta de motor (2400 W) se poate obține o viteză mai mare doar cu un controller programabil și cu acumulator mai puternic( tensiune și amperaj mai mare) de exemplu 72 V și 50 Ah. Sfatul meu este să-l lași așa, tuningul costă destul de mult și vei pierde și garanția.

Editat de amoremotore
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E limitat la 45km/h. Evident ca am intrebat daca se poate scoate limitarea si raspunsul a fost un "NU" clar :|

Si mie mi-ar fi placut sa-l "duc" la un 60km/h dar e OK si asa. Imi place ca accelereaza foarte rapid pana la vreo 30km/h ceea ce o sa fie OK la semafoare.

» Post actualizat in 15 Jun 2018 05:17

si eu ma astept sa aibe 45-50km autonomie dar mie personal mi-e suficient, o sa fac cam 12-16 km pe zi ... la birou si inapoi

 

 

noutati ?

 

autonomie reala in oras?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Up si de la mine, ca-s interesat. Mai ales ca am vazut ca zilele trecute s-a lansat la Paris modelul M+ care ar avea 110km autonomie, deci fie ei si vreo 70 reali si tot e bine.

Si Gogoro alea sunt misto, pacat ca nu prea sunt axati pe retail ci mai mult pe inchirieri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu astept informatii suplimentare. Sunt atat de multumit de utilajul meu ca ma mananca in fund de o alta (trotineta) mai performanta cu o autonomie (declarata) de 100km (la un utilizator de 75kg si medie 25km/h).

 

Asa ca... hai cu update. :)

 

P.S. ODO update: >820km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut.

 

Deci sunt asa de entuziasmat de scuter ca am si uitat sa mai postez pe forum impresiile :))

Scuterul mi se pare pur si simplu bestial, din toate punctele de vedere.

 

Am facut pana acum 116 km.

Eu am 85 kg si am mers tot timpul pe modul sport care e limitat la 45km/h. Am prins si 49km/h. In prima zi dupa ce mi-au venit numerele am urcat direct pe el si am plecat prin oras, bateria era incarcata la 95%, am facut 50km prin oras numai la maxim tot timpul si m-am intors acasa cu 9% baterie. Deci autonomia e chiar mai buna decat zice producatorul. Are sprint la semafoare excelent, doar un coleg pe motor de viteza "m-a facut" si masinile te ajung din urma doar daca merge pe strazi lungi fara prea multe semafoare. La noi in Timisoara sunt semafoare din 300 in 300 de metrii.

 

Nu stiu ce sa va mai zic. Eu dorm zambind :)

Imi este mega ciuda ca ploua si nu pot sa ma plimb zilnic.

 

Imi place mega mult partea de aplicatie pe mobil, ma uit dupa ficare plimbare cati km am facut, traseul, cata baterie mai am, autonomia ramasa, satistici etc

Cam atat, raspund cu drag la intrebari daca sunt si recomand scuterul din toata inima.

 

 

post-98695-0-27381000-1532721598_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. La M1 ai loc de un portofel/telefon/pelerina sub sa, eu am bagat si niste foi A4 dar s-au cam indoit. La N1 ai loc si de casca si de mai multe dar mie mi-a placut mai mult modelul M1.

 

PS: azi m-a prins prima ploaie cu el si se comporta foarte bine si pe balti :)

Editat de Bupitz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Riscul sa dispara cam care e?

Cam ca la orice scuter.

 

Partea buna e ca se poate folosi doar cu aplicatia din ce stiu, si vine din fabrica cu gps tracking : they use the standalone GNSS‑Modul MAX‑7Q, which is using a Multi‑GNSS technology (GPS, GLONASS, QZSS und SBAS), making sure that tracking will work in any part of the world, at any time, independent from a single satellite system.

 

 

Acum ca ti-l fura si se tepuiesc ei dupa aia e alta treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah, asta ma interesa daca se poate localiza si bineinteles daca se poate urca orice ciumpalac pe el si sa-i dea batai.

O sa va dau in curand impresii despre M+, neplacut ca nu pot pune macar niste acte sub sa dar o sa gasesc un workaround.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...