Sari la conținut

Accident masloc 15 iunie 2018(vineri)


iulia_boris
 Share

Postări Recomandate

Pe maps e poza veche. In film se vede un stop pe partea opusa. Chiar daca nu ar fi stop acolo, exista prioritatea de rang al drumului. Drumul judetean bate drumul satesc sau comunal.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pe maps e poza veche. In film se vede un stop pe partea opusa. Chiar daca nu ar fi stop acolo, exista prioritatea de rang al drumului. Drumul judetean bate drumul satesc sau comunal.

Si de unde stiu eu cu ce drum urmeaza sa ma intersectez?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si de unde stiu eu cu ce drum urmeaza sa ma intersectez?

Cand esti pe drum comunal, sansele sunt sa dai:

A ) de un alt drum comunal. si sa se aplice prioritatea de dreapta, deci niste motive ai avea sa mai franezi oleaca

B ) de un drum mai smecher, la care trebuie sa cedezi din toate partile

 

Cand esti pe un drum mai rasarit decat unul comunal ar trebui sa fie ceva indicatoare in apropierea intersectiilor. Daca nu-s indicatoare, familia ta poate da in judecata administratorul drumului ca sa acopere din daune imprumutul facut pentru cheltuielile de inmormantare

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cand esti pe un drum mai rasarit decat unul comunal ar trebui sa fie ceva indicatoare in apropierea intersectiilor. Daca nu-s indicatoare, familia ta poate da in judecata administratorul drumului ca sa acopere din daune imprumutul facut pentru cheltuielile de inmormantare

... Si despagubirile pe care RATB-ul te someaza sa le platesti pentru ca ai murit ca prostul in intersecrie si ai perturbat activitatea mijloacelor de transport in comun.

Cunosc caz concret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Repet: eu vorbesc strict din punct de vedere legal. Si din perspectiva asta n-ai de unde sa stii ce drum intersectezi daca nu ti se spune prin indicatoare (gen ala ca drumul pe care mergi isi pierde prioritatea la urmatoarea intersectie post-50140-0-60189700-1529385543_thumb.png ). Am vazut semnul asta folosit corect in multe sate la intersectii dubioase.

 

Ca tre sa casti ochii la fiecare intersectie cand mergi pe ulite prin sate e chestie de bun simt si instinct de autoconservare. Dar legal, oha!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legal, este specificata ordinea priorităților in functie de rangul de drum. Teoretic, trebuie sa stii pe ce fel de drum esti, ca nu ai ajuns acolo legat la ochi si drogat. Practic, sunt șanse să nu ai niciun indiciu ce fel de drum intersectezi daca nu exista indicatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@luv. E mai naspa, nu se aplica de dreapta la drumuri de rang diferit. Doar la drumuri de acelasi rang.

Conceptul e bun, nu dai prioritate pe DN la toate masinile care ies de pe ulite. Pe de alta parte, trebuie sa stii ce drum intersectezi, ceea ce e intr-adevar dificil uneori.

» Post actualizat in 19 Jun 2018 06:13

https://legeaz.net/regulament-aplicare-oug-195-2002-actualizat/art-135-reguli-pentru-circulatia-vehiculelor-reguli-de-circulatie

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici nici macar nu se pune problema prioritatii pt ca din filmare se presupune,aproape cu certitudine,ca baiatul ala nici macar nu stia sa piloteze motocicleta aia..El pur si simplu n-a stiut nici macar sa franeze ca se vede ca se duce glont in roata camionului..Cred ca n-avusese prea multa distanta de la momentul plecarii si pana la intalnirea cu roata..Ce vorbiti voi de prioritate de drum principal,si de dreapta,samd?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Legal, este specificata ordinea priorităților in functie de rangul de drum.

Poti sa scrii baza legala pentru afirmatia asta? Gen articol si ce act normativ. Din ce stiu eu nu mai e nicio diferenta intre DN, DJ sau DC referitoare la acordarea prioritatii. Daca nu sunt indicatoare se aplica regula prioritatii de dreapta. Vorbim doar de drumuri publice, nu iesirea din curte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Poti sa scrii baza legala pentru afirmatia asta? Gen articol si ce act normativ. Din ce stiu eu nu mai e nicio diferenta intre DN, DJ sau DC referitoare la acordarea prioritatii. Daca nu sunt indicatoare se aplica regula prioritatii de dreapta. Vorbim doar de drumuri publice, nu iesirea din curte.

Art. 135 din HG 1391.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic, trebuie sa stii pe ce fel de drum esti

Seriooos?! De unde? Dupa borne? Care borne? Dupa indicatoare? Care indicatoare?

Sau la fiecare intersectie, cand schimb drumu', tre' sa ma opresc si sa ma uit pe Maps ca sa vad pe ce drum sunt?!

 

Si chiar daca stiu pe ce fel de drum sunt, de unde stiu cu ce urmeaza sa ma intersectez? Dupa calitatea si latimea drumului? Dupa asfalt? Pai stiu cel putin doua DN-uri neasfaltate prin tara. Macadam, drum de pamant. Mai stiu si o multime de DJ-uri care arata ca drumuri de TAF, forestiere...

 

Sa fim seriosi, nici macar teoretic n-am de unde sa stiu pe ce merg si cu ce urmeaza sa ma intersectez.

Deci chestia asta cu categoriile de drumuri pica.

» Post actualizat in 20 Jun 2018 05:25

Poti sa scrii baza legala pentru afirmatia asta? Gen articol si ce act normativ. Din ce stiu eu nu mai e nicio diferenta intre DN, DJ sau DC referitoare la acordarea prioritatii. Daca nu sunt indicatoare se aplica regula prioritatii de dreapta. Vorbim doar de drumuri publice, nu iesirea din curte.

Tu ar trebui sa mai pui mana pe Codul Rutier, daca chiar ai permis...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Sa fim seriosi, nici macar teoretic n-am de unde sa stiu pe ce merg si cu ce urmeaza sa ma intersectez.

Deci chestia asta cu categoriile de drumuri pica....

Da, asa e, ar trebui folosit semnul de circulatie care indica ca ai prioritate sau cel cu intersectie cu un drum fara prioritate mult mai des in intersectie, dar asta nu este o scuza sa intri ca berbecul ca poate ai prioritate de dreapta.

Voi nu ati patit sa intrati intr-o intersectie de drumuri si sa acorzi prioritate de dreapta si apoi sa observi ca drumul din dreapta are un indicator (stop sau cedeaza) care iti acorda tie prioritate, eu am circulat prin Serbia si pot spune ca nu am vazut atatea indicatoare care iti acorda prioritate de trecere instalate inaintea unei intersectii de drumuri, comparativ cu cele din Romania.

Editat de danytm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare sau e o gluma?

Asa se aude in Masloc, vorbeste lumea, cred ca este un strop de adevar ca altfel nu-mi explic cum poti intra cu o asemenea viteza intr-o intersectie pe care o cunosti si sti sigur ca se intersecteaza cu un drum prioritar, no comment

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...