Sari la conținut

Modificare Aprilia SR50 2005


Postări Recomandate

Salutare ! Am mai postat o data cu niste probleme legate de acest scuter.. le am rezolvat , am schimbat ambielaj , semeringuri , rulemtni , filtru de aer , gat admisie , cureaua , role , pompa de apa + set 49cc original . Dupa ce l am pus iar pe picioare (inca este desfacut) vreau sa il fac sa fuga mai tare inainte sa l inchid . Ce modificari as putea sa i fac sa treaca de 100 ? Ma gandeam sa i pun un set motor Malossi (1000de lei) ei zic ca dezvolta undeva la 7.5cp , o toba sport , jiglerele din carburator schimbate .. si cam atat. In aceasta configuratie poate sa treaca de 100 km/h ? Astept si alte pareri sau alte configuratii . Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si dupa ce atingi 100km/h, cum opresti daca-ti intoarce o masina brusc in fata? Trebuie caucioace moi, frine mai puternice. Scuterul a fost conceput sa frineze de la 50-60km/h, de la 100km/h ai probleme mari. Evident ca tu nu crezi ca ti se poate intimpla tocmai tie un asemenea ghinion. Succes. Scuze de off topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si dupa ce atingi 100km/h, cum opresti daca-ti intoarce o masina brusc in fata? Trebuie caucioace moi, frine mai puternice. Scuterul a fost conceput sa frineze de la 50-60km/h, de la 100km/h ai probleme mari. Evident ca tu nu crezi ca ti se poate intimpla tocmai tie un asemenea ghinion. Succes. Scuze de off topic.

 

+ 1

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt constient de asta . Cauciucurile sunt deja in calcul si niste frane oversize . Eu ma refeream acum strict pe viteza , nu sunt inconstient . Il modific ca sa fac zilnic naveta cu el , nu ma joc cu astea . Uitasem sa specific , setul respectiv e de 70cc. El in configuratia prezenta ajunge la 70 km/h .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok , o sa ma uit si dupa niste role de genu' . Intrebarea mea in mare parte era daca in configuratia originala dar doar cu set malossi de 70cc , cu toba sport si sa zicem si niste role noi .. ar trebui in teorie sa treaca de 100 , nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm, de ce sa bagi atat de multi bani, intr o paraitoare de scuter, sa prinda 100? oare pentru ca nu ai categoria corespunzatoare, sa iei un scuter de 150-200 cc, care prinde suta? Si atunci de ce nu stai tu cuminte? ZIci ca nu esti teribilist, prin simplul fapt ca ai set de 70 pe scuter de 49, deja esti. si deja incalci deliberat legea. Reprezinti un pericol. Nu doar pentru tine, ci ,din pacate, si pentru restul. Dar prinde suta? au ba? prrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr..... te si aud pe strada, blana.

Cati ani ani, daca imi permiti intrebarea?

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui sa i schimb si pinioanele de la transmisie ? Ma gandesc ca pot sa i maresc top speed ul din acele pinioane.

 

Top speed-ul nu se schima din pinioane, mai intai umbli la puterea motorului si pe urma la pinioane sau variatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi ascund varsta , am 18 ani . Am AM de la 16 si d asta vreau sa l modific . Vara asta o sa ma apuc si de A2 dupa ce termin cu B-ul . Eu stau langa Bucuresti si fac naveta zilnic , d aia ma interesa o viteza mai mare , pentru mers intins . Sunt constient ca bag multi bani ca sa scot viteza aia dar e o placere de a mea pana imi iau altul mai mare . O fac pe banii mei , nu ai altora . Pe mine ma interesau doar niste pareri/sfaturi de la cei care au mai modificat scutere si stiu ce si cum .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si aspectul legal, te doare in cot de el? Poate iti pierzi si am ul ala, si dreptul de a mai circula, cativa ani, pentru ca ai un vehicul modificat, contrar legii. Dar vad ca te doare in cot. Azi scuter, maine in loc de a2 dirrct a, si apoi 150 prin oras. Asa incepe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partea legala este raspunderea mea . Dupa cum am spus si mai sus , voiam niste pareri de la ceri care au asa ceva pentru ca ei pot intelege acest fenomen . Dvs avand 1200cc este normal sa vi se para o gluma scuterul .. dar pentru unii este un hobby. Fiecare cu ce poate :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E 100% penal:

1- peste 50cc

2- peste 45 km/h viteza maxima

3- peste 4kw

 

 

Poate si asta e unul din motivele pentru care nu se inghesuie lumea sa-ti dea sfaturi (in cazul de fata- sa te instige la o fapta de natura penala), multi au deja repulsie la cocalareli din astea precum scuter de 100/h condus cu permis de moped.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E 100% penal:

1- peste 50cc

2- peste 45 km/h viteza maxima

3- peste 4kw

 

 

Poate si asta e unul din motivele pentru care nu se inghesuie lumea sa-ti dea sfaturi (in cazul de fata- sa te instige la o fapta de natura penala), multi au deja repulsie la cocalareli din astea precum scuter de 100/h condus cu permis de moped.

 

Penal nu este, in schimb este foarte periculos pt un scuter cu roti mici sa ruleze cu 100km/h, iei o gropita si te trezesti in sant sau mai rau, sub un camion. Ar trebui sa se gandeasca ca are parinti care ii poarta de grija.

Editat de petre81.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum nu este penal, mai Petre?!

:)

Ma rog, poate e pesedist si atuni clar NU e penal...

 

Pai e simplu, numai RAR poate certifica ca acel scuter nu mai corespunde cu omologarea si asta numai cu teste dinamice. M-am lovit candva de o chestie, voiam sa modific capacitatea cilindrica plus puterea si sa o trec in carte, au zis ca nici daca vin cu motorul sa-l asamblez in fata lor nu se poate, trebuia hartie de service cu inginer, proiect, samd. In Italia stiu sigur ca daca "truchezi" un scuter te ard aia de nu te vezi, se poate lasa si cu confiscare, stiu de la italieni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ce ai vrut tu sa faci nu au cum cei de la RAR sa omologheze pentru circulatia pe drum public. Legal nu te puteau ajuta (pe langa ca-s batuti in cap, in general)

 

In schimb pentru initiator problemele incep cu prima ocazie cand il ia vreun radar cu 95 km/h, si le arata actele de la mopedul AM. Nici politistii n-or fi toti genii, dar li se mai lovesc cate doi neuroni prin cap, uneori. Si de acolo, e simplu sa-l inghesuie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ce ai vrut tu sa faci nu au cum cei de la RAR sa omologheze pentru circulatia pe drum public. Legal nu te puteau ajuta (pe langa ca-s batuti in cap, in general)

 

Ba aveau cum, era diferenta de 200cmc (de la 1900cmc la 2100 cmc) iar diferenta de putere era minora, 10CP. In afara de asta autoturismul fusese fabricat in ambele variante.

 

In schimb pentru initiator problemele incep cu prima ocazie cand il ia vreun radar cu 95 km/h, si le arata actele de la mopedul AM. Nici politistii n-or fi toti genii, dar li se mai lovesc cate doi neuroni prin cap, uneori. Si de acolo, e simplu sa-l inghesuie...

 

Nu se complica nimeni, cred ca nici nu au baza legala pt asta. E o problema, ala face dosar penal (presupunand ca legea ii permite), vinovatul face contestatie in baza faptului ca scuterul are in carte ca prinde maxim 45km/h si intre timp isi limiteaza scuterul in mod real la 45km/h. E complicat, simpla detectare radar nu este un argument tehnic suficient ca sa faca dosar penal, ar trebui si scuterul confiscat ca sa constituie proba in dosar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuterul se imobilizeaza si sunt chemati cei de la RAR. Iti zic sigur ca se poate constata, asta daca nu incepe proprietarul sa planga si sa recunoasca tot inca dinainte sa vina inginerul de la RAR...

 

Oricum ar fi, este penal, si este si demonstrabil, crede-ma pe cuvant! Nu mai socotiti ca ala nu se complica, ca alalalt inchide ochii... Nu merge mereu asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...