Sari la conținut

VULCANIZARE MOTOCICLETE/SCUTERE


Postări Recomandate

Salut.

 

Incep acest post pentru a avea o lista curenta cu locatiile vulicanizarilor moto din Bucuresti/Ilfov:

Eu am fost azi sa imi schimb anvelopele la scuter la Auto Agusta. I-am sunat si mi-au zis sa vin a 2-a zi intre 8 si 18 (fara programare). M-am dus pe scuter, cu anvelopele noi agatate de grilajul din spate.
Pret: 130 lei pentru dat jos anvelopele vechi, pus anvelopele noi (90/90-10) + 2 valve. Probabil era 120 fara valve. Baiatul care le-a schimbat lucreaza destul de repede si este atent la detalii.

Trag linie aici si vin cu un tipar pentru locatii.
_________________________________________

AUTO AGUSTA
0726 761 939
Pret: 120 lei
web

DUAL MOTORS
0724 371 365
Pret: 120 lei
web

GORANCING
0761 320 240
Pret: n/a
web

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AUTO AGUSTA
0726 761 939
Pret: 120 lei
web
adresa: Strada Libertatii 43, Sat Catelu, Com. Glina, Jud Ilfov (e aproape de Bulevardul Theodor Pallady)

DUAL MOTORS
0724 371 365
Pret: 120 lei
web
adresa: Soseaua Pipera 48, Sect 2. Bucuresti, Romania

GORANCING
0761 320 240
Pret: n/a
web
adresa: Bd. Bucurestii Noi nr. 10, Sector 1, BUCURESTI (deasupra Pasaj/Pod Constanta)


» Post actualizat in 21 Jun 2018 10:50

sama service pipera, autosoft militari

Daca poti, te rog pune in formatul folosit

NUME FIRMA

telefon
pret (daca stii, daca nu pune n/a
web (daca exista)
adresa

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi interesant de stiut si daca au posibilitatea sa faca echilibrare. Eu pe unde am fost m-am lovit de vesnicul raspuns "n-avem cu ce..."

la AutoAgusta nu pot echilibra roti 90/90-10. Probabil nu au echipament dedicat pentru moto/scutere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai nevoie de echilibrare pentru o roata de 10?

Nope... Cel putin eu nu am cerut asa ceva, dar i-am intrebat daca au aparatura de echilibrat o roata de 10.

Acum daca tot ai mentionat... Oare era nevoie de echilibrare? :D

 

Scuterul se comporta ok. Se misca chiar mai ok cu noile anvelope si curbele par mai sigure :)

 

PS. Not an expert in 2 wheels. Incepator.

Editat de localhost
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare.

Aveti idee daca la Auto Agusta imi pot pune un petec pe interiorul anvelopei ? Am cautat azi de mi-a venit acru prin Bucuresti si nu am gasit nicaieri sa fac asta.

Am luat un cui, am pus eu pe teren un snur care a tinut decent cat sa ma duca acasa, dar cam pierde presiune. Si as vrea sa pun petec. Anvelopa are sub 1000 km asa ca parca nu imi vine sa o schimb :)

 

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

NUME FIRMA : Zenklawa Garage

telefon: 0741 068 048
Pret :in functie de motocicleta, intre 120 si 250 ron pentru un set
zenklawagarage.ro, #Zenklawa _Garage
adresa: Piata Victoriei, sect.1 , Blv. Iancu de Hunedoara 2 B, in spatele Trattoria Buongiorno de pe Lascar Catargiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei jecmaneala vino in Bucuresti, e nesimtire pe fata.

 

100 -> 120 de lei un schimb de cauciuc, sau 60 de lei daca vii cu el in brate.

Un petec nu stiu cat e, insa, pentru a aplica un petec trebuie sa faci toate operatiunile de la schimbare cauciuc, logic, ar trebui sa fie mai scump.

 

In conditiile in care pentru o roata de autoturism: demontat roata + demontat anvelopa + montat anvelopa noua + presiune + plumbi + echilibrat roata + montat roata = 30 de lei

La moto: demontat anvelopa + montat anvelopa noua + presiune = 60 de lei.

 

Aceleasi scule, aceeasi manopera, acelasi timp (5 minute), la moto e dublu sau triplu ca pret.

Deci ma refer doar la montat/demontat anvelopa pe janta, nu montat/demontat roata de pe motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
La 13.08.2018 la 15:28, marianubs a spus:

Daca vrei jecmaneala vino in Bucuresti, e nesimtire pe fata.

 

100 -> 120 de lei un schimb de cauciuc, sau 60 de lei daca vii cu el in brate.

 

Am fost astazi la Autoagusta sa schimb anvelopa moto spate(cu roata intr-o mana si anvelopa in cealalta) si sa echilibrez roata. Pe langa faptul ca am asteptat o ora desi am sunt in prealabil, m-am ales si cu vopseaua de pe janta sarita in 4 locuri si cu 90 de lei mai sarac. Niciodata nu mai calc pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Buna ziua tuturor! Caut si eu prin sector 6 o vulcanizare unde mi se poate scoate un cui din roata spate + aplicare petic. Tot sun si dau mesaje pe unde am gasit pe net, si nimic, sunt ignorat complet. Va multumesc frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

29 minutes ago, Limelight said:

Buna ziua tuturor! Caut si eu prin sector 6 o vulcanizare unde mi se poate scoate un cui din roata spate + aplicare petic.

 

https://motociclism.ro/topic/745517-vulcanizare-auto-moto-bucuresti-sector-6/?tab=comments#comment-4316838

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Am o valva a rotii din fata de la scuter care este aproape decapitata. Dar nu ma lasa sufletul sa dau banii exagerati pe care ii cer diversi. 
Mai cu seama ca vad comentariile legate de provincie. Prefer sa ma plimb si sa dau banii pe benzina decat sa dau cu 100 lei in plus in oras. 
 

Ceva puncte clare unde se poate vulcaniza in partea de sud a orasului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebat la 5 vulcanizari si un service moto. 0 succes. 
 

Asa ca mi-am bagat picioarele in ei si in toti. Am pus mana pe cheie, pe imbus. Dat roata jos. Bagat doua surubelnite intre placute. Luat roata la subrat si m-am dus pe Alunis la vulcanizare. 10 lei. Plecat, montat roata, aia e. 

Un imbus si o cheie de 17. Atat trebuie daca nu lasi scuterul nesupravegheat 10’ si exista riscul sa se joace diversi. Imbus ca sa permiti axului sa fie desfacut. Ax pe care il scoti cu 17.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Citat

Intrebat la 5 vulcanizari si un service moto. 0 succes. 
 

Asa ca mi-am bagat picioarele in ei si in toti. Am pus mana pe cheie, pe imbus. Dat roata jos. Bagat doua surubelnite intre placute. Luat roata la subrat si m-am dus pe Alunis la vulcanizare. 10 lei. Plecat, montat roata, aia e. 

Un imbus si o cheie de 17. Atat trebuie daca nu lasi scuterul nesupravegheat 10’ si exista riscul sa se joace diversi. Imbus ca sa permiti axului sa fie desfacut. Ax pe care il scoti cu 17.

 

Incepi sa intelegi dedesubturile unui scuter si ce inseamna sa faci lucrurile cu mana ta, daca vrei sa iasa bine :))

 

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...