Jump to content

Geaca piele Probiker Prx-7 scurta ?

bozomego
 Share

Recommended Posts

Salutari !

Dupa cum spune si titlul, am ajuns ajuns aici cu intrebarea pentru a cauta un raspuns . De la sine este subinteles ca sunt la inceput de drum si ca am mii de intrebari despre acest ``sport`` care ma pasioneaza inca din copilarie !

Dupa 4 ani de categoria B am ajuns la concluzia ca experienta din trafic cu masina este suficienta pentru a trece pe 2 roti . In cele din urma , dupa niste sacrificii am reusit sa fac scoala de moto , sa achizitionez motocicleta mult visata si o parte din echipament ( casca,manusi,genunchiere, cotiere , geaca etc ) urmand ca pe 16 iulie sa fiu programat la examen pentru dobandirea categoriei A2 .

Am facut o mica introducere pentru a afla cam cateva lucuri despre mine sperand ca nu am sa primesc multe critici .

Stiu ca pare ca fac tragedie din dillema pe care o am cu geaca dar sper ca cineva competent sa ma lamureasca !

deci...

Dupa niste ``research`` pe internet am decis sa ma orientez dupa o geaca din piele deoarece consider ca este vitala in aceasta lume a moto . Zis si facut . Dupa vreo 2 saptamani m-am oprit la Probiker prx-7 deoarece prin poze arata demential iar ca si reviw-uri nu este mai prejos . Am optat pentru un SH deoarece l-am gasit impecabil si foarte putin utlizat . Am primit coletul prin fancurier cu posibilitatea de desfacere, am probat geaca, am constatat ca nu ma strange ca ma pot misca lejer in ea si ca urmare , pana sa ajung acasa am considerat ca a fost facuta dupa masurile mele .

Ajuns acasa si uitandu-ma in oglinda , mi-a mai pierit din zambet deoarece am observat ca este cam scurta, tricoul de pe mine fiind cu 10 cm mai lung ca geaca, fiind si alb , estetic chiar arata urat !

Acum vin cu intrebarea de ``incepator`` deoarece nu am mai purtat in viata mea geci moto : Toate sunt asa scurte , fiind tip jacheta ? Acum nici nu stiu ce sa cred , am impresia ca am stricat 600 lei munciti pe un lucru de care cred ca nu prea am sa ma folosesc ! Pur si simplu ma simt cu spatele gol . Foarte inalt nu sunt , deci nu cred ca 1.73m este o inaltime mult peste lungimea gecii . Acum va intreb pe voi , cei cu experienta , ce imi recomandati sa fac ?

1. Am observat ca dedesupt are un fermuar care se prinde de pantalonii de piele , fapt care ar rezolva prroblema dar sincer sa fiu mie nu prea imi plac pantalonii moto deoarece de genunchiere ma pot debarasa mai repede in cazul in care trebuie sa ies prin oras ! De acest fermuar as putea prinde o alta bucata de piele facuta pe comanda sa fie ca o extensie pentru geaca? Am vazut la cineva cam cum arata si nu ar parea asa rau dar ideea este ca ar necesita alti bani dar daca trebuie am sa optez pentru treaba asta .

2.Sa merg la cineva priceput , sa o descos si sa mai adaug o bucata de piele inainte de marginea de jos ? Geaca fiind neagra cu putin alb cred ca i s-ar potrivi o dunga de 10 cm de piele alba .

3. Sa o vand si sa caut alta . Aici ma gandesc ca din ce am vazut , cam toate sunt scurte la spate ! Exista si modele mai lungi ? eu zic ca cele mai mari mi-ar fi lungi la maneci sau m-as plimba in ele .

4. Sa merg fara geaca , folosind cotierele si armura spate .

5. Sa-i dau foc .

6.Sa o donez .

Deci , sa nu intelegeti ca este chiar asa scurta dar daca am blugi cu curea si ridic putin mainile , efectiv se cam vede cureaua, iar cand stau pe moto , spatele mi-l simt chiar gol ! Geaca este marimea 52 , fiind un L . Eu am 73 kg , iar daca va intrebati , burta imi lipseste din fizic !

Astept opinii !

Multumesc !

Edited by bozomego

Gecile mai scurte sunt facute pentru pozitia de "tuck"/ aplecat pe motoreta. Mai scurta in partea din fata, si mai lunga in spate, asa ar trebui sa fie. Mai lunga in spate ca sa-ti acopere spatele, si protectia sa stea pana la noada fundului, iar scurta in fata ca sa nu te incomodeze si sa te apese in zona nucilor.

Geaca se ia pe probate. Inclusiv in pozitia in care stai pe motor. Data viitoare vei sti.

Gecile sunt de toate lungimile, dupa gusturi. Daca nu te poti obisnui cu ea, incearca sa o returnezi si sa-ti iei alta. Daca nu o poti returna... vinde-o. Nu-ti recomand sa o modifici.