Sari la conținut

Praga - Auschwitz - Cernobil, 4 -15 iulie


Beatrice
 Share

Postări Recomandate


#motosilent: prin Transnistria ne.am intors noi anul trecut...bad bad choice...si declaratii vamale si import mobra si impozit pe import si rovigneta obligatoriu platita pe tot anul si spaga pa cap de motociclist data de doua ori ca te controleaza separat vama si politia, nu mai zic ca am pierdut vreo 3 ore cu toate. Si traversezi Transnistria spre rep moldova 20 de min :))) Asta daca nu doresti sa vizitezi Toraspol sau altceva. Nu merita :(

 

Aha, nu s-a schimbat nimic. Multumesc de informatii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Merci de sugestii. O sa mergem si noi cu Solo East Travel in cazu' asta. :)

Apoi din Kiev o sa o luam pe Pasul Tihuta, Transbucegi si Bicaz, ca sa mai "scurtam" putin drumu'...

 

Sunt totusi curioasa de Transnistria, banuiesc ca fac asa numai pentru straini, nu si cetateni MD; ar fi dubios daca procedura e la fel si pentru moldoveni. :glare: O sa ma duc eu singura anu' asta candva si anunt care mai e procedura...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare cu ce ii face placere, asa ca tot timpul discutii despre cum ar fi mai bine sa te plimbi sunt cam puerile.

Cand ma plimb singur fac 800 pe zi fara problema (0 autostrada - cu intentia doar de a fi pe drum, nu ma opresc sa vad chestii)

Cand sunt in concediu cu doamna facem 350 in mai bine de juma de zi :) pentru ca intentiile sunt altele

 

Deci..!

 

Tinem legatura, vedem cand ajungeti in Polonia, poate ne intersectam

 

Aici poate ma alatur si eu.

Luni sau marti teoretic scot agregatul din spital.

 

Ma refer la partea de tranzitat Polonia :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de sugestii. O sa mergem si noi cu Solo East Travel in cazu' asta. :)

Apoi din Kiev o sa o luam pe Pasul Tihuta, Transbucegi si Bicaz, ca sa mai "scurtam" putin drumu'...

 

Sunt totusi curioasa de Transnistria, banuiesc ca fac asa numai pentru straini, nu si cetateni MD; ar fi dubios daca procedura e la fel si pentru moldoveni. :glare: O sa ma duc eu singura anu' asta candva si anunt care mai e procedura...

Transrarau cred ca e acolo !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici poate ma alatur si eu.

Luni sau marti teoretic scot agregatul din spital.

 

Ma refer la partea de tranzitat Polonia :)

Pai pe unde propui sa ne vedem? Foarte mult timp nu cred ca o sa stam p-acolo...

 

Transrarau cred ca e acolo !

Da, un Transceva... :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai pe unde propui sa ne vedem? Foarte mult timp nu cred ca o sa stam p-acolo...

 

Da, un Transceva... :))

Il voi face si eu saptamana viitoare, o sa revin cu informatii legate de starea drumurilor din zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai pe unde propui sa ne vedem? Foarte mult timp nu cred ca o sa stam p-acolo...

 

Asta depinde foarte mult de service. Daca il fac baietii luni e bine, daca nu... vedem...

Imi poti spune pe unde treceti granita in UA? Linkul la traseu nu funcioneaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Beatrice vreau sa vad triclindru ala deci zi cand si cum sunteti in Polonia.
@RedRat, hai sa ne organizam in functie de ce zic oamenii astia.


P.S. Aduceti o palinca ceva :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta depinde foarte mult de service. Daca il fac baietii luni e bine, daca nu... vedem...

Imi poti spune pe unde treceti granita in UA? Linkul la traseu nu funcioneaza.

 

 

@Beatrice vreau sa vad triclindru ala deci zi cand si cum sunteti in Polonia.

@RedRat, hai sa ne organizam in functie de ce zic oamenii astia.

 

 

P.S. Aduceti o palinca ceva :alcy:

 

Ne vedem, sigur. :alcy:

Traseul prin Polonia e asta: https://goo.gl/maps/JS3nC9RR2o72

Eventual ne mai scriem, sau ne auzim la 0768.88.00.11.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Beatrice si ceilalti participanti, astept de la voi impresii din excursie, poate asa o voi face si eu.

 

(eu chiar nu inteleg de ce ar vizita cineva vreodata Auschwitz, Cernobîl, Tiraspol... poate ma luminati voi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Beatrice, on 25 Jun 2018 - 14:06, said:

Daca pleci la ore rezonabile, e timp de tot. Cand vreodata a mers cineva cu moto si a facut exact timpul de pe gugal? Poate cu opriri si masa...

 

La Auschwitz e intrarea libera, despre ce vorbiti? Am mai fost acolo si nu e intrare cu ghid, poti umbla liber printre si in casutele respective. Se plateste doar parcarea din fata, cativa euro.

 

 

Da, am citit. Ramane sa ma interesez ce ghid ofera cat mai mult si aia e. Merci de info.

La Auschwitz 2 - Birkenau, da... dar obiectivul mai interesant e Auschwitz 1. Poarta celebra "arbeit macht frei", crematoriu si camera de gazare intacte, cladiri administrative si baraci, multe obiecte in cladiri, cladirea medicala unde a lucrat Mengele si altele. Pt asta e recomandat sa-ti faci rezervare la ora exacta si sa platesti in avans, ca sa nu pierzi ziua la cozi. Ghidul nu e wow... mai bine fara.

Si daca tot ajungeti in Cracovia, vizitati si Fabrica lui Schindler si macar mina de sare Wieliczka

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutabil... povestile sunt denaturate, mai mult sau mai putin reale, nu te plimba prin toate cladirile, uneori se cam grabesc (ca sa-si termine turul)... data viitoare eu o sa merg fara ghid, ca sa pot intra peste tot fara sa ma grabeasca nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai si tu dreptate, dar ce rost mai are ghidul atunci? Bine, pt cineva care nu stie istoria lagarului, e ok... desi nu tot ce spune ghidul e si adevarat. Ca exemplu, Auschwitz 3 - Monowitz nu e distrus, cum zic ei, ci ocupat de localnici... e cartier de locuit, in cladirile originale germane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Proxi: daca nu intelegi de ce ar vizita cineva niste locuri, de ce crezi ca as incerca sa te conving eu s-o faci? Poti sa vizitezi tasos

@Geo: nu stiu despre ce vorbesti, se poate si la 1, eu acolo am fost data trecuta...

» Post actualizat in 05 Jul 2018 21:33

post-48785-0-26979500-1530826348_thumb.jpgpost-48785-0-63773000-1530826354_thumb.jpgpost-48785-0-66280700-1530826375_thumb.jpgpost-48785-0-16107500-1530826398_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update...

 

Se pare ca GSul meu are ceva mai mult decat valve nesincronizate.

Sigur nu o sa il am luni marti :(

 

Asa ca nu pot sa ma vad cu voi...

 

Poate data viitoare.

Asfalt uscat in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...