Sari la conținut
marauder

Bug Android?!?!

Postări Recomandate

Am un smart , telefon nu masina, antic si de demult, dar isi face treaba...samsung s3...ieri am observat un comportament obscen la dansul, si anume ca daca ii conectez castile, pot asculta muzica, povesti, doar in casti, dar daca imi vine fie mesaj fie apel telefonic, notificarea respectiva se aude si in casti si in difuzoarele telefonului.

Comportamentul este chiar obscen cand esti la biblioteca cu castile, in spital, film, opera, opereta, etc etc......am scormonit in setari, nu am putut sa il fac sa sune doar in casti.....am facut proba cu alt smart mai nou, tot samsung, acelasi comportament...am cautat pe net ceva despre asta, cica "asa face" toate androidele (cel putin samsunguri).

Sunt curios, la voi tot la fel face? Reuseste cineva sa isi faca telefonul (android) sa primeasca notificarile doar in casca, nu si in difuzor? A avut cineva problema asta si a rezolvat-o din setari?

Pana acum sigura rezolvare data pe net este un programel numit SoundAbout, prin care poti sa setezi notificarile sa se auda unde vrei tu.

Mie mi se pare normal ca daca ii pui castile, sa se auda tot doar in casti...oi fi eu anormal?

Editat de marauder

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu-l dai pe vibratii ?

Partajează acest post

Link spre post

La S10 nu stie nimeni ?

Partajează acest post

Link spre post

De ce nu-l dai pe vibratii ?

pt ca pe vibratii presupune sa ai volumul la notificari 0, deci pierzi mesajele la care trebuie sa raspunzi rapid...hai ca la apeluri poti seta sa iti raspunda automat si nu le pierzi, dar la sms e alta mancare de peste

Partajează acest post

Link spre post

Uite papagalu’!

La S10 nu stie nimeni ?

Partajează acest post

Link spre post

SMS - ul este conceput ca o notificare , la care raspunzi mai tarziu. Pentru restul ai tf .

Si mie-mi face la fel , insa nu ma deranjeaza .

Editat de Paca

Partajează acest post

Link spre post

nu neaparat, depinde de unde primesti sms-ul....daca il primesti ca pe nu stiu ce site ai primit un mesaj privat, care mesaj este important pt tine, atunci orice sms poate fi. important...pana la urma ideea de baza a conectarii castilor este sa auzi in urechi tot, fara sa ii deranjezi pe cei din jurul tau....primesti sms ,nu raspunzi la el, dar ii deranjezi pe cei din jur

Partajează acest post

Link spre post

S7 Edge face la fel dar nici pe mine nu ma deranjeaza

Cred ca o solutie eleganta este ca, din bara de setari de volum (la mine sunt 4: Ton sonerie, Media, Notificari, Sistem), sa dai notificarile la minim.

Partajează acest post

Link spre post

si te bazezi doar pe vibratii? pt daca dai la minim notificarile nu mai auzi nimic nici in casca

si da, e problema veche (relativ)..ma gandeam ca or fi gasit o rezolvare si nu am aflat eu..totusi, e ceva ce ar trebui sa fie superbanal, numai ca da dureri de cap in anumite situatii

Editat de marauder

Partajează acest post

Link spre post

Asa cum spuneam, nu ma deranjeaza.

Ar trebui sa incerci sa nu dai notificarile pe "mute", ci pe prima treapta a volumului. Astfel incat sa auzi in casti dar sa nu deranjezi pe cei de langa atunci cand primesti notificari.

Bafta!

Partajează acest post

Link spre post

te duci la film, teatru opereta ca sa asculti muzica in casti??? sau ca sa raspunzi la mesaje??

Editat de einstein1984

Partajează acest post

Link spre post

Cand te duci la film,teatru,opereta si porti casti, le porti nu ca sa asculti altceva ci ca sa nu ratezi ceva important...sau poate te duci ca sa impresionezi gagica, si de fapt asculti manele in casti, fiecare are motivele lui.

Eu pot primi in orice moment sms care valoreaza mii de lei...daca nu percutez repede, la revedere bani.

Pana la urma tot ce s-a propus pe aici sunt metode prin care se corecteaza o chestie banala care a fost ignorata (fie de android fie de samsung...tind sa cred ca de android)...bagi castile, totul se transfera la casti, punct...asa trebuie sa fie.

Editat de marauder

Partajează acest post

Link spre post

Am avut si eu Samsung, dar pentru ca nu primeam sms-uri dinalea care valoareaza mii de lei, nu numai ca nu ma anunta prin difuzor, dar nici macar in casti nu zicea nimic.

Dupa ce procesezi macar unul dintre sms-urile alea babane, iti ramane de un telefon nou care sa nu aibe problema asta.

Partajează acest post

Link spre post

Cand te duci la film,teatru,opereta si porti casti, le porti nu ca sa asculti altceva ci ca sa nu ratezi ceva important...sau poate te duci ca sa impresionezi gagica, si de fapt asculti manele in casti, fiecare are motivele lui.

Eu pot primi in orice moment sms care valoreaza mii de lei...daca nu percutez repede, la revedere bani.

Pana la urma tot ce s-a propus pe aici sunt metode prin care se corecteaza o chestie banala care a fost ignorata (fie de android fie de samsung...tind sa cred ca de android)...bagi castile, totul se transfera la casti, punct...asa trebuie sa fie.

Am vrut si eu sa te intreb: nu stiu ce meserie ai, dar chiar nu te poti dezlipi de telefon o ora sau doua? Totusi la film, opera sau la un concert trebuie sa intri intr-o atmosfera, sa ai o stare de spirit. Pai daca stai cu mintea la telefon ce bucurie mai ai sa mergi la ele?

Daca chiar a ajuns viata ta sa depinda de telefon si acele SMS-uri chiar imi pare rau de tine.

Partajează acest post

Link spre post

N-auzi ca vine cascavalul nenumarat prin telefon?

Partajează acest post

Link spre post

N-auzi ca vine cascavalul nenumarat prin telefon?

Am inteles si tocmai am spus-o mai devreme o leaca mai elegant.

Dar da-o in puii mei, viata lui ajuns doar bani? Iti dai seama: la film cu telefonul , la concert cu telefonul, la buda cu telefonul, la femeie cu telefonul, pai da-o draqu de viata.

Sa ajungi sa iti planifici viata in functie zona cu semnal la telefon :).

Omul asta saracu' nici nu poate zbura cu avionul ca prapadeste mii sau zeci de mii de lei :crack:.

Partajează acest post

Link spre post

Nu conteaza ce meserie am...oricum este una legala :)

Silver, ai inteles gresit....nu depinde viata mea de acele sms, nu stau cu ochii in telefon toata ziua, dar cand imi vine mesajul buclucas trebuie sa percutez, atata tot...dupa 3 minute gata, am rezolvat, ma intorc la ce faceam inainte...am sunet special pt mesajele cu pricina deci nu tresar la fiecare sms.

post-2998-0-87463200-1530089817_thumb.jpg

Astea sunt din noaptea asta....trezit, facut treaba, dupa 3 minute culcat la loc...si nu, nu toti cei 4915 roni sunt profit, dar cu profitul cred ca as putea sa imi cumpar o casca medie.

Nu stiu cum sunt altii, dar eu daca primesc sms de genul "vezi ca la locatia X sunt y sute de lei pt tine" (locatia fiind la 2 minute de mine) eu ma duc si ii iau, nu zic vai, este 3 noaptea, nu ma deranjez...asta s-a vrut a fi comparatie fortata...sau daca vreti, daca am o platforma de transportat moto si ma suna cineva la 4 dimineata "boss, am problema, vii sa imi cari si mie moto" , daca nu imi naste nevasta, copilul nu are febra, astrele aliniate, eu ma duc,

Cand plec prin vacante (mai lungi sau mai scurte) ma dau absent din afacerea cu sms.

Nu cred ca mai are rost sa despicam firul in 4...din punctul meu de vedere se poate inchide topicul

Acum am citit postul nou...mai greu cand sunt la femeie si vine sms-ul, ca dupa 3 minute poate nu mai e cazul de nimic :) ...dar in functie de persoana, poate inchid telefonul

Noi sa fim sanatosi.

» Post actualizat in 27 Jun 2018 09:14

Inca o completare...de ce oare trebuie sa se exagereze tot timpul? Probabil pt ca sta in natura umana

Editat de marauder

Partajează acest post

Link spre post

Bine ca te poti deconecta in vacanta. Adica sa apuci sa ai si tu timp liber.

Inital am crezut ca esti ceva medic neurochirurg si in mod absolut unic iti faci griji pentru pacientii tai (asa cum ar fi normal).

Daca esti multumit este in regula. Asta conteza.

Atata timp cat tu iti controlezi viata si nu tehnologia e bine.

Spor la SMS-uri! :)

Partajează acest post

Link spre post

Am avut si eu Samsung, dar pentru ca nu primeam sms-uri dinalea care valoareaza mii de lei, nu numai ca nu ma anunta prin difuzor, dar nici macar in casti nu zicea nimic.

Dupa ce procesezi macar unul dintre sms-urile alea babane, iti ramane de un telefon nou care sa nu aibe problema asta.

la asta nu ma gandisem. Sau poti lua un smartwatch care te avertizeaza de mesaj cu o vibratie lejera, il poti chiar citi fara sa stai cu casti, imagine that.

Editat de einstein1984

Partajează acest post

Link spre post

Nu conteaza ce meserie am...oricum este una legala :)

Silver, ai inteles gresit....nu depinde viata mea de acele sms, nu stau cu ochii in telefon toata ziua, dar cand imi vine mesajul buclucas trebuie sa percutez, atata tot...dupa 3 minute gata, am rezolvat, ma intorc la ce faceam inainte...am sunet special pt mesajele cu pricina deci nu tresar la fiecare sms.

phone.jpg

Astea sunt din noaptea asta....trezit, facut treaba, dupa 3 minute culcat la loc...si nu, nu toti cei 4915 roni sunt profit, dar cu profitul cred ca as putea sa imi cumpar o casca medie.

Nu stiu cum sunt altii, dar eu daca primesc sms de genul "vezi ca la locatia X sunt y sute de lei pt tine" (locatia fiind la 2 minute de mine) eu ma duc si ii iau, nu zic vai, este 3 noaptea, nu ma deranjez...asta s-a vrut a fi comparatie fortata...sau daca vreti, daca am o platforma de transportat moto si ma suna cineva la 4 dimineata "boss, am problema, vii sa imi cari si mie moto" , daca nu imi naste nevasta, copilul nu are febra, astrele aliniate, eu ma duc,

Cand plec prin vacante (mai lungi sau mai scurte) ma dau absent din afacerea cu sms.

Nu cred ca mai are rost sa despicam firul in 4...din punctul meu de vedere se poate inchide topicul

Acum am citit postul nou...mai greu cand sunt la femeie si vine sms-ul, ca dupa 3 minute poate nu mai e cazul de nimic :) ...dar in functie de persoana, poate inchid telefonul

Noi sa fim sanatosi.

» Post actualizat in 27 Jun 2018 09:14

Inca o completare...de ce oare trebuie sa se exagereze tot timpul? Probabil pt ca sta in natura umana

Camatar?

Partajează acest post

Link spre post

la asta nu ma gandisem. Sau poti lua un smartwatch care te avertizeaza de mesaj cu o vibratie lejera, il poti chiar citi fara sa stai cu casti, imagine that.

Eu asa am, combinat cu o aplicatie foarte customizabila pot seta ce alerte sa intre pe el..de pe mail, sms, tzap, facebook si pe ce interval orar..adica noaptea le opresc intre anumite ore. Dar e obositor.

Partajează acest post

Link spre post

Baaa asa faceti voi crestere economica? Balena albastra pe sms?

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.