Sari la conținut

Dilema CRF 450R (model/an de fabricatie)


high_voltage_tm
 Share

Postări Recomandate

Cautand sa cumpar un CRF, am gasit pe olx un anunt in care cumparatorul zice ca are la vanzare un model 2009.

Insa dupa ce l-am sunat sa intreb despre starea motorului si anumite detalii, am ramas in ceata...

In primu rand (cica) motorul al fi al fratelui sau, care e plecat din tara si nu prea il mai foloseste, revenindu-i lui sarcina de a-l vine. Numai ca individul nu prea se pricepe la motoare in general, dar mai ales la CRF-uri :)

El zice ca e pe carburator, dar fiind din 2009 ar trebui sa fie pe injectie - pe cadru in dreapta langa jug are o eticheta pe care scrie Model 2009.

De asemenea, capacul de la motor de pe partea stanga nu e cel care ar trebui sa fie pe model 2009, adica cu joja in loc de vizor pt verificarea uleiului - a lui e cu vizor si pare a fi de pe variantele cu carburator.

Alta dilema e lipsa amortizorului antivoblaj, care a fost montat incepand cu 2008 - intre jugul inerior si cadru.

 

Detaliile astea le-am vazut in cele cateva poze trimise de el.

 

Intrebarea e: pe un motor de CRF 2009 se poate pune capacul de ambreaj (stanga) de pe alt model, gen 2007? O varianta plauzibila ar fi ca a fost pus alt capac decat cel original.

Alta varianta ar fi ca motorul original a crapat si s-a montat alt motor mai vechi, presupunand ca restul motocicletei e totusi din 2009.

 

IMG-20180628-_WA0002.jpg

 

honda_crf_450_2.jpg

 

crf_0960.jpg

 

honda-crf450r-22_1600x0w.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am crf si nu ti-as recomanda sa iei asa ceva am bagat 800e in piese si nu am terminat inca .. bine am modelul 2006 .. dar mare diferenta nu stiu daca este

 

tocmai mi-ai luat vorba , fugi fratziwer de CRF , te omoara piesele , la propriu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haidi boss ca pana acum ktm-ul era de cacao, ce s-a intamplat cu Onda, s-a scumpit?!?? :)))))))))))


» Post actualizat in 30 Jun 2018 07:25

pt ce vrei sa cumperi motoreta, pt enduro sau motocros?? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut CRF250R ,2005 si am spart motorul acum un an pe zapada mare. Am ramas fara ulei.

Acum am un YZ250F 2009 , tot 4 timpi si tot 40-43 cp.

Yamaha e mai usoara, mai manevrabila si mai rezistenta. Toate servisarile le fac la Rams, e cel mai aproape d casa si sunt mai buni ca altii.

Aaaa si asta nu papa ulei :tomato: Acum verific mai des


» Post actualizat in 02 Jul 2018 21:35

A si da Honda e mai scumpa la pieese si intretinere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Merci de sfaturi!

Intr-un final, am luat o Husaberg FE 550e din 2007. Am luat-o destul de ieftin incat sa nu-mi para rau de ea cand o s-o tavalesc si nici nu o sa-mi fie greu s-o dau mai departe in caz ca nu-mi place...

Deocamdata sunt la etapa de verificat/remediat defecte, care nu sunt putine dar nici foarte grave - momentan.

Cea mai mare problema e ca nu am reusit sa gasesc o pompa + maneta de ambreaj, a ei fiind uzata incat nu se mai poate repara (cilindru zgariat pe interior) si a doua ar fi carburatorul, care nu este original (e un Dellorto PHM 38 ZS in loc de Keihin FCR MX 41 TPS).

 

Deci momentan caut pompa pt ambreaj hidraulic, de preferat modelele Magura care se gasesc pe KTM/Husaberg, dar in lipsa de altceva as adapta si alte variante. Carburatoarele FCR de 40/41 se gasescdin cate stiu si pe CRF/YZF/RMZ, dar difera jeturile;as putea lua unul pe care apoi sa-l reglez pt ce-mi trebuie mie, modelul care e acum pe ea fiind unul destul de slab...

 

FCR-_MX_hot-start-016-936.jpg

 

17-9642-wps-magura-master-cylinder-105mm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...