Sari la conținut

scuter inmatriculat pe primarie


Cavaleru
 Share

Postări Recomandate

am pe mana 2 scutere de la fostul loc de munca. abandonate.

ele sunt inmatriculate pe primarie

cam ce as avea nevoie sa le trec pe numele meu si daca are sens, sau sa le utilizez in continuare pe firma in cauza (sunt in relatii foarte bune cu "patronul") si sa ma ocup eu de partea cu asigurare si taxe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am inteles, mai greu este cu primaria de sector, dar pana nu incerci , nu aflii

Mai bine lasa-le asa , daca te ai bine cu proprietarul de drept

Ce anume e greu la primaria de sector? Ai spus fix nimic in postare.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ideea e sa devina definitiv ale tale, eventual sa dai si bani pe ele (o suma modica sau nu), si daca proprietarul actual iti poate oferi fiscal, de ce nu ai vrea sa le faci acte?

 

cu google gasesti lista de acte necesare pe sectoare. de exemplu sectorul 1 si sectorul 5

 

http://www.politialocalasector1.ro/informatii-de-interes-public/inmatriculare-mopede

http://www.sector5.ro/utile/acte-necesareghid/inregistrare-radiere-mopede/

 

poate ne lamureste @pacaliciosu care e misterioasa dificultate la primaria de sector. si la care sector.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa incerc sa aflu starea actelor intai ca e o nebuloasa, ele nefiind folosite de mai bine de 5-6 ani

 

teoretic la rar nu tre sa mai ajung. dar ca sa fiu trecut proprietar in carte unde rezolv asta la primaria de sector?

 

inteleg care e politica pt masini si motorete pt acte and shit. dar la astea inmatriculate pe primarie pt mine e o nebuloasa...

 

astea necesita ITP? asigurare stiu ca trebuie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuterele si alte vehicule pe doua sau trei roti, a caror viteza maxima nu depaseste 45 km/ora si cu o capacitate cilindrica de pina in 50 cm3, numite generic mopede, se inmatriculeaza de catre consiliile locale in functie de domiciliul proprietarilor, dupa ce acestia au facut declararea proprietatii la Directia Impozite si Taxe Locale de domiciliu. Aici vor primi Decizia de Impunere.

 

Inregistrarea se face pe baza urmatoarelor documente:

 

1.Cererea solicitantului-formular tip

 

2. Fisa de inregistrare, se completeaza cu datele solicitantului(A) si ale vehiculului(B)

 

3. Decizia de Impunere –copie- obtinuta de la D.I.T.L. de domiciliu.

 

4. Actul de identitate al solicitantului, astfel :

 

Persoane fizice : Buletin/Cartea de Identitate : în original şi în copie.

Persoane fizice autorizate : Buletin/ Cartea de Identitate in original si copie, Certificatul de Inregistrare Fiscala in copie

Persoane juridice : Certificatului de Inregistrare al societatii: copie

5. Pentru persoanele juridice : Delegatie din partea societatii si originalul si copia actului de identitate al delegatului.

 

6. Pentru persoanele fizice : Procură autentificata la notar, daca se prezinta alta persoana in locul proprietarului. In aceasta situatie imputernicitul va trebui sa aibe la el actul sau de identitate in copie si original.

 

7. Documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra mopedului(factura, contract de vanzare-cumparare) , în original şi în copie .

 

8. Certificatul de garantie eliberat de vanzator-la cele noi

 

9. Cartea de Identitate a Vehiculului/mopedului, cu folia de securizare pusa de RAR : în original şi în copie;

 

10. Dovada efectuarii inspectiei tehnice, cu exceptia celor noi pentru care se prezinta Certificatul de garantie -original si copie

 

11. Asigurarea de raspundere civila obligatorie (RCA) pentru minim 6 luni- original si copie

 

12. Dovada platii taxei de inregistrare

 

13. Dovada platii contravalorii certificatului de inregistrare

 

13. Dovada platii contravalorii placutei cu numar de inregistrare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa incerc sa aflu starea actelor intai ca e o nebuloasa, ele nefiind folosite de mai bine de 5-6 ani

 

teoretic la rar nu tre sa mai ajung. dar ca sa fiu trecut proprietar in carte unde rezolv asta la primaria de sector?

 

inteleg care e politica pt masini si motorete pt acte and shit. dar la astea inmatriculate pe primarie pt mine e o nebuloasa...

 

astea necesita ITP? asigurare stiu ca trebuie :)

n-ai dat click pe linkurile alea doua, nu? :))))

necesita ITP.

per total e cam ca la motocicletele "mari", doar ca le inregistrezi la sectorul unde ai domiciliul nu le inmatriculezi la DRPCIV

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

teoretic la rar nu tre sa mai ajung. dar ca sa fiu trecut proprietar in carte unde rezolv asta la primaria de sector?

 

ITP-ul îl poți face la orice atelier agreat RAR pentru motociclete.

 

În cazul înregistrării pe primărie NU SE TRECE NICIUN PROPRIETAR ÎN CIV ! Înscrisurile în CIV le face doar RAR-ul sau poliția la rubrica proprietar, la scutere înregistrate rubrica proprietar rămâne liberă.

Editat de vandrash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-ai dat click pe linkurile alea doua, nu? :))))

necesita ITP.

per total e cam ca la motocicletele "mari", doar ca le inregistrezi la sectorul unde ai domiciliul nu le inmatriculezi la DRPCIV

 

e mai simplu sa pui intrebarea sub alta forma ca sa obtii raspunsul dorit :P

 

ms de ajutor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@paca:Lasa, colegule, tu sa fii sanatos! Mai discutam gramatica, semantica si logica frazei cand iti trece menstruatia, ca esti cam irascibil.

@cavaleru: tu in ce sector stai, colegule? Poate gasim cu google lista de acte si pt tine, in caz ca sunt diferite ;)

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În cazul înregistrării pe primărie NU SE TRECE NICIUN PROPRIETAR ÎN CIV ! Înscrisurile în CIV le face doar RAR-ul sau poliția la rubrica proprietar, la scutere înregistrate rubrica proprietar rămâne liberă.

Se trece. Vezi imaginea atasata: CIV al unui scuter inregistrat de mine in 2014 la Pitesti. Datele au fost completate de functionarul de la primarie.

 

In alta ordine de idei: ca sa le inregistrezi pe numele tau ai nevoie de contract vanzare cumparare intre tine si fostul proprietar (SRL-ul in cazul de fata), viza de la impozite si taxe pe contract cum ca SRL-ul si-a achitat impozitele, dovada efectuarii ITP (la orice service care face ITP moto), actualul certificat de inregistrare, asigurare obligatorie pe numele tau, placuta cu numarul de inregistrare. Daca poti obtine toate astea e ok, daca stii sigur ca nu poti obtine vreuna din ele, n-are rost sa te apuci de treaba.

post-90304-0-77051700-1530610557_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

in primul rand ai nevoie de factura de vanzare!! ...bunul e de la o persoana juridica, deci FACTURA!

fiscal, ITP valabil, asigurare

 

PS: tehnic vorbind, la Politie se inmatriculeaza iar la PRIMARIE se INREGISTREAZA :peace:

ar trebui sa modifici si titlul topicului cu INREGISTRAT la Primarie....

 

succes!

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se trece. Vezi imaginea atasata: CIV al unui scuter inregistrat de mine in 2014 la Pitesti. Datele au fost completate de functionarul de la primarie.

 

Funcționarul ăla de la primărie a făcut ceva ilegal !

 

Uită-te în poza trimisă, scrie clar „Inspectoratul de poliție al ...”

 

Pe vremea când aveam un scuter de 49 cmc m-am dus să-i fac ITP-ul. Meseriașul de la de la acel atelier s-a apucat să scrie el cu pixul la rubrica aia, până să apuc să-i dau una peste mână. Am întrebat un polițist de la „înmatriculări” și mi-a zis că cei de la primărie nu au voie să facă mențiuni in CIV. Dacă nu mă crezi sună și tu la ei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai nou inmatricularile se fac de catre DRPCIV, nu politie. Formularele noastre sunt ramase de pe vremea lui Pazvante Chioru'.

In sprijinul afirmatiilor mele aduc urmatorul link:

http://www.rarom.ro/cs-uploads/RNTR7.pdf

pagina 11, punctul 22.

 

In rezumat, in CIV datele vehiculului se inscriu de catre RAR iar cele despre proprietarde catre autoritatea competenta sa efectueze inmatricularea. Stiu, o sa-mi zici ca inmatricularea si inregistrarea sunt chestii diferite... Asa e, dar legislatia noastra atat prevede. De-aia si mopedurile sunt autovehicule, dar pot fi oprite in trafic de politia locala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...