Sari la conținut
XorX

care-i treaba cu noile motoare sport?

Postări Recomandate

In mod normal sunt ultra pro-UE ,dar pentru felul cum normele euro au cam futoot meciul motoarelor de 600 ,un mare muuue UE ,de la mine.

» Post actualizat in 05 Jul 2018 19:04

Scuze pentru limbaj ,dar potentiala disparitie a motoarelor de 600 este una dintre alea pt care ma doare sufletu.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Suzuki stiu ca mai ofera gsx-r600 (adica se mai gasesc la dealeri, acum nu stiu noutatile in caz ca vor sa intrerupa si astia.) Si la cbr la fel vad 600rr de vanzare. Ambele vad ca sunt varianta 2017/2018

My bad, am facut greseala sa ma uit la site-urile oficiale din Ro :) Unde doar Yamaha mai da 600.

Hmmm... nici in UK nu sunt de 600, din cate vad. Sa fie retrase din Europa?

Partajează acest post

Link spre post

Nu stiu la ceilalti, dar Honda a renuntat, oficial, la productia modelului 600RR, si vorbim de un model foarte popular in trecut.Marea problema o reprezinta vanzarile scazute, nu prea se mai vand sportive iar cei care isi doresc asa ceva ori sunt incepatori si isi iau ceva mic ori sunt experimentati si isi iau direct 1000 unde cu setari din soft il poti tine si la 120CP, adica exact ca un 600.

Partajează acest post

Link spre post

@leopold, s ar putea... nu am fost interesat pana acum pentru ca nu mi permitea bugetul. Sa zicem ca pe astea low cost de la kawasaki am fost pe faza( cumva cumva tot as putea sa strang aia 5-6000 de euro, insa dupa ce am vazut motoare sub 30.000 de km facute praf din cauza unei erori de fabricatie (incepand cu 2012) imi vine sa zic pas la kawasaki. Am inteles ca au mutat productia la anumite modele din japonia in tailanda (inclusiv la inculpata ninja 650)

Partajează acest post

Link spre post

Ia comparați un R6 cu un R1. Prețul e diferit (5k de euro diferență) dar când pui în balanță ce primești la R1 parcă nu-i așa rău. Adică cuplu și putere de aproape două ori mai mari (chit că nu vrei neapărat asta "bigger is better") plus alte minuni tehnologice (suspensii, electronică). De aia nu se mai fac motociclete de 600, nu prea are sens dpdv economic, nu că-i UE bau bau.

Partajează acest post

Link spre post

Si-au dat seama baietii ca la 600 nu mai exista interes. Clasa mica (250-300-400cmc) are o influenta foarte puternica si pasul urmator sunt miarele. La 600, intr-adevar, nu prea mai ai ce alege. Dar, ca biker experimentat, de ce ai alege un R6 si nu R1? OK, diferentele de pret sunt de cateva mii de euro (multe rau pentru riderul roman), dar totusi, cand spui clasa SBK, primesti cu totul alta poveste....

Partajează acest post

Link spre post
Postat (editat)

Din cate stiu Ninja 650R a fost numele modelului pe piata din USA de cand s-au lansat in 2006, iar ER-6 n/f denumirea pentru restul lumii. Poate pentru la americani le place sa zica "ninja" ;) Vezi si in software sau jocuri.. e plin de ninja-smth.

Mie personal mi-a placut ER-6 si chiar am cautat sa imi iau una, pentru inceput, insa erau foarte scumpe asa ca m-am orientat spre CB600f, de care nu m-am plictisit inca dupa 8 ani impreuna, iar daca ii fac cateva mici upgrade-uri cred ca ma mai tine destul.

Totusi, cred ca aceasta clasa de moto cu look sportiv insa motoare inline-2 sunt foarte potrivite pentru naveta.

Am avut mai multi colegi din UK care au renuntat la motoare mult mai puternice si mai avansate (inclusiv Triumph-uri cu 3 cilindri) pentru ER-6 sau XSR700, cu care fac naveta prin Londra.

Editat de Vallach

Partajează acest post

Link spre post
Postat (editat)

Si mie mi se pare ca nu se merge in directia corecta. Ma uitam la cbr-ul de 600

https://en.wikipedia.org/wiki/Honda_CBR600F

modelul 2011 e un hornet imbracat, cu 7 cai in minus fata de modelul 2001 si fara suspensii ajustabile. In 2014 au ajuns la 85 de cai, i-au pus si cadru de otel si nu mai are nici furca USD. In afara de ABS, in loc sa progreseze, o iau inapoi.

De ce ar cumpara cineva modelul actual. In afara de ABS, e ca o motocicleta de acum 20 de ani.

Editat de cristidb

Partajează acest post

Link spre post

https://www.motorcyclenews.com/news/2016/june/honda-cbr600rr-killed-off/

The supersport 600 class is further hampered by the development costs of engineering. A new bike for the 600cc class is almost the same cost as that for a 1000cc bike. The levels of engineering complexity are the same, the packaging issues are equally challenging, consumer demands for the latest electronics are the same but there’s no appetite for paying more and therefore the profit margins for manufacturers is tiny.

Partajează acest post

Link spre post

Never! Mai degraba Triumph la Daytona 675 ☺

Partajează acest post

Link spre post

S-a tot pus intrebarea pe aici de ce sa-ti iei 600 cind poti lua 1000. Pentru mine raspunsul e simplu.. Nu m-au atras niciodata prea mult mobrele ss dar daca ar fi sa-mi iau ceva de distractie in nici un caz nu mi-as lua un 1000 pentru ca oricita experienta ai avea pe moto din alte clase (km pe cruiser, balans pe enduro) ala de 1000 m-ar duce el pe mine si nu ar fi ok. Pe 600 senzatia a fost una f misto, si repet, desi mobrele ss nu sunt cele pe care le prefer regret ca nu mai gasesti ceva de 600 si care sa fie asa cum ar trebui sa fie un ss.. adica sport.

in concluzie, pentru mine (si probabil pt f multi altii) un 1000ss este muuult prea mult iar variantele actuale de 600-700 sunt inutile. Si asta e pacat, pentru ca e cel putin ciudat ca un Duke 690 sa bata la fund un asa numit super sport de 650-700.

Partajează acest post

Link spre post
Postat (editat)

pentru ca e cel putin ciudat ca un Duke 690 sa bata la fund un asa numit super sport de 650-700.

No ca m-ai facut curios ...cum vine treaba cu Duke batand la fund pe respectivele?In ce fel ...la performante sau cum?

Editat de goe 75

Partajează acest post

Link spre post

pai la ce altceva, ca doar nu cu cureaua... suspensie, acceleratie, ciclistica... cam tot ce tine de "fun factor" la un motor. Si asta cu Duke a fost asa la intimplare, dar adevarata tragedie apare cind compari un FZ6 sau Hornet600 sau GSR600 model de acum 5-8 ani cu un ss de 600 nou.

Partajează acest post

Link spre post

Asta este valabil poate la o deplasare din punctul A in punctul B dar, cand vine vorba de performanta in adevaratul sens al cuvantului, un SS de generatie noua nu suporta comparatie cu un un naked de 5-8 ani. Depinde ce nevoi si dorinte ai in final, dar comparatia nu este potrivita. Daca vrei sa te distrezi cu amicii la o plimbarica normal ca nu ai nevoie de SS si un FZ6 este foarte bun. Nu doar CP si cuplul motor definesc sportivitatea unei motorete ci si suspensiile, franele, cadrul, pozitia, aerodinamica... etc.

Asocierea terminologiei sport cu bicilindri de buget, cu carene si look oarecum sportiv, e mai degraba o strategie de marketing, nu inteleg revolta. Sa faca si scutere SS in ce ma priveste, nu denumirea este importanta ci ce poate motoreta sa faca, nu calaresti denumirea ci fierul in sine.

Partajează acest post

Link spre post

Eu am o nelamurire bre pulynos, tu ai motor de o mie dar sustii ca mergi legal, adica tu nu ai trecut in viata ta de 130km/h, iar asta pe autostrada. Cum iti dai seama de ceea ce poate sa faca o motocicleta daca tu mergi legal? De unde stii tu de frane, suspensii, aerodinamica, samd?

Partajează acest post

Link spre post

Nu am sustinut nicaieri ca merg perfect legal, e doar in mintea ta. Eu merg vioi si safe, in spiritul si nu in litera legii.

Partajează acest post

Link spre post

Eu zic ca minti, ori nu mergi legal si atunci esti un mare ipocrit, ori mergi 100% legal si esti doar un fitzobaicar care si-a luat miar doar ca sa faca impresie. Care varianta este corecta?

Partajează acest post

Link spre post

Motorul lui Paul e exact facut pentru ce zice el ca face.

Partajează acest post

Link spre post

Eu am scris foarte clar cum merg, am si pus vreo 2-3 filmulete pe forum unde se vede stilul de mers, nu e vina mea ca tu esti analfabet functional. Te invit la o plimbare sa te convingi singur :)

Partajează acest post

Link spre post
Postat (editat)

Eu am scris foarte clar cum merg, am si pus vreo 2-3 filmulete pe forum unde se vede stilul de mers, nu e vina mea ca tu esti analfabet functional. Te invit la o plimbare sa te convingi singur :)

N-ai scris cum mergi, ai zis ca mergi vioi iar asta pt tine poate sa insemne orice. Ia zi, cand te duci la Giurgiu cu ce viteza mergi intre localitati?

» Post actualizat in 10 Jul 2018 20:00

Motorul lui Paul e exact facut pentru ce zice el ca face.

Nu conteaza pt ce e facut motorul lui, conteaza cu ce viteza merge. Putzoiul asta imi facea morala ca eu merg tare dar il vad aici ca da sfaturi la vitezane... pai de unde stie el cum sunt vitezanele daca el merge cu 50km/h in localitate si cu 80-90 in afara localitatii?

Editat de petre81.

Partajează acest post

Link spre post

Nu tin minte sa ma fi luat de tine ca mergi cu viteza, poate agresiv si in nesiguranta cand conditiile nu permit asa ceva, aia e altceva. Imi facusi downgrade de la pulynos la putzoi :laugh:

Uite aicisha un filmulet tocmai pe Giurgiu daca la plimbare nu vrei sa mergi...

Partajează acest post

Link spre post

Nu tin minte sa ma fi luat de tine ca mergi cu viteza, poate agresiv si in nesiguranta cand conditiile nu permit asa ceva, aia e altceva. Imi facusi downgrade de la pulynos la putzoi :laugh:

Pulynos sau putzoi tot aia e.

Uite aicisha un filmulet tocmai pe Giurgiu daca la plimbare nu vrei sa mergi...

Bun filmul, arata ca nu mergi legal, la un moment dat aveai 140km/h exact cand treceai peste semnul de 80km/h, deci esti ipocrit dar in acelasi timp nu mergi suficient de tare ca sa-ti dai cu parerea la vitezane pt ca cu 140km/h (adica maximum ce ai avut) merge si partzaitoare de 300cmc.

Partajează acest post

Link spre post

Ipocrit as fi daca as merge noaptea + ploaie + trafic aglomerat + trecere de pietoni fara vizibilitate intr-o zona cunoscuta drept periculoasa cu 80-90 kmph si as face morala altora, adica ca tine asa. Orice om cu scaun la cap stie ca 90 e o viteza mare in zona Miorita in conditiile alea, in afara de tine. Tu compari fantana Miorita cu Giurgiu in conditii de drum diametral opuse si ma faci ipocrit, ai o logica de fer.

Eu, spre deosebire de tine, in 60 de km spre Giurgiu nu am fost nevoit macar o data sa ma proptesc in frane ca stiu sa anticipez traficul si reduc viteza unde e nevoie evitand situatiile posibil periculoase, pe tine te surprind 3 manevre intr-un km in Bucuresti si te urci pe frane ca berbecu', dupa cum singur declari.

Habar nu ai sa te adaptezi la conditiile de drum si mai esti si cu gura mare, comportament clasic de sofer de duminica.

Partajează acest post

Link spre post
Postat (editat)

Ipocrit as fi daca as merge noaptea + ploaie + trafic aglomerat + trecere de pietoni fara vizibilitate intr-o zona cunoscuta drept periculoasa cu 80-90 kmph si as face morala altora, adica ca tine asa. Orice om cu scaun la cap stie ca 90 e o viteza mare in zona Miorita in conditiile alea, in afara de tine. Tu compari fantana Miorita cu Giurgiu in conditii de drum diametral opuse si ma faci ipocrit, ai o logica de fer.

Pulynos, viteza de 80-90km (estimata, nu eram cu ochii in kilometraj) era inainte de fantana, trecerea de pietoni este dupa fantana si acolo oricine incetineste din cauza traseului sinuos si mai ales pt ca multi nu respecta marcajul si-i incetinesc pe ceilalti. Mai pe intelesul tau, in dreptul fantanii nu avea nimeni 90km\h. Busculada povestita de mine s-a intamplat in zona de inceput a fantanii, daca s-ar fi intamplat in dreptul fantanii la viteza mentionata sigur se lasa cu scandal.

Eu, spre deosebire de tine, in 60 de km spre Giurgiu nu am fost nevoit macar o data sa ma proptesc in frane ca stiu sa anticipez traficul si reduc viteza unde e nevoie evitand situatiile posibil periculoase, pe tine te surprind 3 manevre intr-un km in Bucuresti si te urci pe frane ca berbecu', dupa cum singur declari.

Pulynos, daca citesti din nou postarea mea vei vedea ca exact asta am facut, am anticipat ce facea cretina desi era cu o banda mai incolo fata de mine (eu eram pe a 3-a iar proasta pe a 1-a). Nu am fost nevoit sa franez de urgenta tocmai pt ca am fost atent si am anticipat. Dar asa iti place tie sa minti...

Deci, viteza maxima cu care conduci tu este 140km/h, tragem concluzia ca ti-ai luat miar ca sa te spargi in figuri (doar duminica pana la Giurgiu) si totodata nu esti in masura ca sa-ti dai cu parerea la vitezane.

Editat de petre81.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.