Sari la conținut

DSG 2,in Drive.


Danut Ionda
 Share

Postări Recomandate

Sa revin si eu cu update, passat b7 merge catova cm inapoi iar mai apoi merge inainte la relanti...acum nu stiu sa iti zic inclinatia pantei, era o iesire de la o parcare subterana.

Cum zicea un coleg mai sus, sa nu aiba socuri patinari...si mult noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Am DSG 2 pe Golf 1.6 TDI si pe Passat 1.8 TSI.Daca nu ai Auto-Hold, e normal sa o ia la vale ...pleaca usor de pe loc pe plan drept, dar inclinat dupa 2 secunde ambreiajul decupleaza daca nu accelerezi.Daca esti interesat de DSG, verifica sa nu aiba socuri atunci cand schimba treptele, fara zgomote, sa nu patineze ambreiajul sau sa nu simti ceva intarzieri, lag cand schimba.Preturi aproximative in caz de probleme : Mechatronic -7000 lei. Ambreiaje -2000 lei. Volant 2000 lei. Mai adauga manopera.In rest, este o cutie faina, o masina cu Dsg edte confortabil de condus...

Corectie pret (reprezentanta) DQ200 (DSG "mic"/uscat) : Mecatronic - 5300 cu tot cu manopera

 

Daca ai toate reviziile la ei mai scoti lejer 25-30% reducere (kulantz)

 

Aici este golaneala maxima intre auto din sursa de incredere, iesita din garantie, dar cu caiet service pe bune vs reparatie la baietii din cartier.

Editat de 1xu1xf1xu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de curioziate, voi la deal cu o masina manuala (sau motoreta, same shit ) plecati de pe loc la ralanti si va taraiti asa la 5 la ora? daca nu de ce va asreptati ca DSG sa faca altfel ???

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de curioziate, voi la deal cu o masina manuala (sau motoreta, same shit ) plecati de pe loc la ralanti si va taraiti asa la 5 la ora? daca nu de ce va asreptati ca DSG sa faca altfel ???

 

nu, doua variante posibile pentru astfel de situatii (rampa, mers bara la bara, trecere de nivel cale ferata, etc.):

 

in modul D si accelerezi sa te duci naibii unde ai treaba, iar daca este coada astepti pe loc pana ai 2-3 lungimi de masina de inaintat

 

sau

 

daca esti incarcat (bagaje/pasageri) treci pe modul manual si folosesti treapta 1 si o ti la peste 1500rpm si nu mergi patinat si dupa caz plusezi din schimbator sau padele sa alegi treapta adecvata.

Editat de 1xu1xf1xu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de curioziate, voi la deal cu o masina manuala (sau motoreta, same shit ) plecati de pe loc la ralanti si va taraiti asa la 5 la ora? daca nu de ce va asreptati ca DSG sa faca altfel ???

 

Cocosel,eu intrebam exclusiv legat de functionarea cutiei sa nu aibe ceva hibe care se pot afla si in modul Drive. Ca nu am rabdare de melc sa urc in rampa 2 km la relanti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...