Sari la conținut

xj diversion bataie motor la acceleratie


Postări Recomandate

Salut.Am facut o plimbare prin munti cu DIva si am ramas cu o bataie suparatoare motor atunci cind motoru trage in special in primele trei viteze.Cind ia viteza si sunt in trepte superioare bataia se mai aude dar slab.Ce ar putea fi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifica chestiile simple prima data: ulei, suruburi slabite, chestii dinastea...

Dupa care vine vremea sa te sperii de ce ar pute fi - cuzinetii de arbore, pistoane care lovesc chiulasa etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifica chestiile simple prima data: ulei, suruburi slabite, chestii dinastea...

Dupa care vine vremea sa te sperii de ce ar pute fi - cuzinetii de arbore, pistoane care lovesc chiulasa etc...

iar ai inceput cu aberatiile prafarule. La xj600 bate lantul de transmisie primara si binecunoscutul lantz de distributie... Nu mai strica motociclete!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am făcut o plimbare în seara ăsta și curios nu se mai aude nimic.Am forjat-o tare dar nimic. Lanțul este la ultima linie...Dar nu cred ca poate fi de la el.

Cit despre lanțul de distribuție are un șurub cu doua arcuri în interior care apasă pe lanț. Și atit.Nu are reglaj nu are nimic.Este un defect care se manifesta la drum lung.

Eu din munți nu m-am mai oprit decit f puțin și am mers vreo 280 km în continuu aproape.De la Piatra Neamț pună la Brăila am făcut 5 ore...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca lantul tau e la ultima linie insemana ca a fost intins deja de cateva ori. Daca forjezi (adica ture inalte) nu bate lantul de transmisie chiar daca nu e intins la specificatii. Doar la turatii mici. Totusi masoara jocul de la lant si spune aici cat este, doar asa de curiozitate. Daca e ok, atunci e clar, alta e problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este puțin cam slab .M-Am uitat sa văd dacă a atins cumva la cric sau altceva dar nu am găsit nimic.

» Post actualizat in 12 Jul 2018 18:37

Am desfăcut capacul de deasupra chiulasei și am verificat lanțul de distribuție și este ok. Altceva nu am găsit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok multumesc.


» Post actualizat in 14 Jul 2018 13:13
Am mai intins lantul!:)cit se mai putea m-am folosit si de ultimul mm din ultima liniuta de marcaj.Am mai dat o tura si cred ca problema era de la lant care este prea larg.Nu sunt sigur suta la suta dar pina nu il schimb si mai fac un drum prin munti nu am de unde sa stiu...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...