Sari la conținut

Tura Bulgaria (14.07.2018) (676 km)


SONYC
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Sambata o sa merg pe urmatorul traseu

 

Prognoza meteo este favorabila pentru toate regiunile prin care trecem.

 

Tura va fi una de alergare. Nu ma intereseaza obiectivele turistice si nici pauzele de mai mult de 5 minute.

 

Am confirmarea de la un politist de la brigada rutiera, motociclist de altfel, ca bulgarii s-au pus pe treaba si trimit amenzi mai nou si pentru mobristi.

 

Pana in prezent suntem doi, eu si Florin. Primim cu drag pe oricine doreste sa vina atat timp cat poate sustine un ritm alert constant pe o distanta, sa nu zic lunga, dar medie.

 

Las datele de contact in cazul in care intereseaza pe cineva.

 

Cristi (0747.048.787)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos traseu. Dar intreb : taman la Bulgari vrei sa o alergi ? In caz de necaz astia inteleg engleza de-i dor mainile. Starea drumului esti increzator ca in ultima vreme cu ploile astea, nu vei gasi nisip pe viraje ? La ce comune au bulgarii de nu prea vezi tipenie de om, e ok sa o calci, atata timp cat o faci cu cap. Astia obisnuiesc sa stea cu radarele intre localitati. E ca un fel de Kinder Bulgaria. Pay attention. Ride safe.

Toate cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristi a fost putin metaforic cu alergatul....o sa se mearga mai intins, in nici un caz nu o sa fie alergat(nimic care sa implice riscuri inutile si gratuite), dar nici nu o sa se mearga ca melcul, si cu multe opriri. Probabil o oprire de bagat la mat , si in rest doar benzina si pisu.

O parte din traseu il cunosc, o parte nu. La conditiile de drum ne adaptam. Interesul e sa ne resetam creierul putin, dar sa ajungem si intregi acasa. Nu ne chinuie talentul prea tare , asa ca o sa mergem la limita de siguranta.

Daca Google zice ca e traseu de 11 ore , din experienta , o sa il facem cam in 9 ore si ceva. Cu tot cu vama , bac, mancat , benzina si pisu, e posibil sa iasa cam cat zice Google.

Editat de nooxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos traseu. Dar intreb : taman la Bulgari vrei sa o alergi ? In caz de necaz astia inteleg engleza de-i dor mainile. Starea drumului esti increzator ca in ultima vreme cu ploile astea, nu vei gasi nisip pe viraje ? La ce comune au bulgarii de nu prea vezi tipenie de om, e ok sa o calci, atata timp cat o faci cu cap. Astia obisnuiesc sa stea cu radarele intre localitati. E ca un fel de Kinder Bulgaria. Pay attention. Ride safe.

Toate cele bune.

 

Ehh, de parca ar fi prima oara cand o alerg la bulgari :P

 

Nisip se prea poate sa existe, dar asa cum a punctat si Florin, nu suntem genul care sa ne asumam riscuri inutile.

 

Daca Google zice ca e traseu de 11 ore , din experienta , o sa il facem cam in 9 ore si ceva. Cu tot cu vama , bac, mancat , benzina si pisu, e posibil sa iasa cam cat zice Google.

 

Imi doresc sa nu depasim pragul de 8 ore, dar ramane de vazut Sambata daca se poate obtine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde cat o sa pierdem prin vama. E perioada concediilor si o sa fie aglomerat atat acolo cat si pe drumurile spre Grecia ,dar nu mergem mult pe ele.Plus ca am vazut ca vrei cu bacul la intoarcere pe la Silistra. Si acolo o sa se piarda ceva timp, ca nu e orar fix cred.

Propune si o ora de plecare te rog. Eu cred ca va astept la Omv din comuna 1 Decembrie.

Editat de nooxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa mai incolo si incoa' - fie ora 07.00 fie ora 08.00 la 1 Decembrie. Care iti convine mai mult?

Editat de SONYC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost weekendul asta pe traseu asemanator, dar cu masina: sambata Ruse - Shipka - Sliven - Burgas, iar duminica m-am intors prin Razgrad. In ambele zile am prins reprize de ploaie torentiala de nu mai vedeam la cativa metri in fata. In zonele cu padure erau in multe locuri nisip si crengi aduse de apa. Din cauza vremii am ratat Television Tower in Sliven, pe care va recomand sa-l vedeti, macar asta sa fie singurul obiectiv din toata tura.

 

Pe drumurile 53 si 488 asfaltul e alunecos by default (cred ca are ceva in compozitie). Ride safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot ajungeti in zona, e pacat sa nu deviati un pic:

attachicon.gifBlue Stones.jpg

 

Multumim pentru sugestie Robert :peace:

 

Am fost weekendul asta pe traseu asemanator, dar cu masina: sambata Ruse - Shipka - Sliven - Burgas, iar duminica m-am intors prin Razgrad. In ambele zile am prins reprize de ploaie torentiala de nu mai vedeam la cativa metri in fata. In zonele cu padure erau in multe locuri nisip si crengi aduse de apa. Din cauza vremii am ratat Television Tower in Sliven, pe care va recomand sa-l vedeti, macar asta sa fie singurul obiectiv din toata tura.

 

Pe drumurile 53 si 488 asfaltul e alunecos by default (cred ca are ceva in compozitie). Ride safe!

 

Televison Tower (Sliven) - multam' fain, am notat

 

Pe 53 nu am mai fost de ceva timp, dar pe 488 am revenit in primavara si drumul era in stare foarte buna, exact asa cum il stiam. Din acest motiv l-am si ales din nou, pentru ca merge sa te joci pe el :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa mai incolo si incoa' - fie ora 07.00 fie ora 08.00 la 1 Decembrie. Care iti convine mai mult?

07.30 ?

Ne auzim vineri seara la un telefon oricum.

» Post actualizat in 11 Jul 2018 10:30

Daca tot ajungeti in zona, e pacat sa nu deviati un pic:

attachicon.gifBlue Stones.jpg

Salut Robert,

Nu vrei sa te plimbi cu noi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

traseul ala ramane batut in cuie? nu ar fi mai ok intoarcere Sumen > Razgrad> Ruse?

 

Traseul este stabilit.

 

De ce ar fi mai ok pe Shumen? Calitatea asfaltului? Timp? Ori?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare ca drumul de la Sumen spre Silistra e la fel de drept ca cel spre Ruse, doar ca mai pierzi timp cu ferry. Se schimba cumva peisajul ala monoton tipic Bulgariei spre Silistra?

 

Stii cum e, pentru unul e o pierdere de timp cu feribotul, pentru altul insa face si asta parte din farmecul calatoriei.

 

La Silistra data trecuta am ajuns pe Negru Voda - Adamclisi - Galita. De data asta vreau sa vad cum e drumul asta nr 7, nu cred ca am ce pierde. Pe Razgrad am fost anul trecut de vreo 5-6 ori, m-am plictisit. Cam asta e ideea :)

» Post actualizat in 13 Jul 2018 16:15

Florin, Nelu - maine semnati condica la ora 07.30 la OMV 1 Decembrie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si voua!

 

Imi cer scuze pentru intarzierea cu care postez, dar si ziua de astazi a fost ideala pentru motocicleala, ceea ce am si facut. Sa revin insa la tura de Sambata.

 

Ora 06.00 trezirea, ora 06.30 echipat si gata de colindat. O, pesemne vecina matinala, gateste oua si sunca, iar asta se simte pe toata scara. Imi ploua in gura, si as bate la usa sa cer o portie, dar nu stiu cum ar reactiona "jumatatea ei" daca s-ar mai pune un tacam la masa. Inghit in sec si ii dau apa si bataie mobrei.

 

Ajung la OMV, si cu gandul la vecina gospodina micul dejun, iau ceva de haleala pana vin baietii.

 

Primii sunt Marius si Silviu. Cu Marius am iesit prima data din tara cu mobra, la Pomorie, astfel ca imi e tare drag sa il revad. Pe Silviu desi l-am cunoscut abia acum, pot spune ca e un super baiat. Urmeaza Florin si Nelu. No' bun, gasca ii completa, hai, pe cai flacaii mei!

 

Trecem repede prin Vama de la Ruse si dam bice poneilor pe drumul catre Veliko Tarnovo. De aici alegem ruta 551 si apoi 53 spre Sliven.

 

post-69084-0-07509400-1531680711_thumb.jpg post-69084-0-89835400-1531680715_thumb.jpg post-69084-0-19823700-1531680720_thumb.jpg post-69084-0-98868900-1531680724_thumb.jpg

 

Il pierdem pe Nelu, dar cu ajutorul tehnologiei ne gaseste la restaurantul la care poposisem. Adevarata noastra aventura aici s-a desfasurat, in Sliven, la restaurant, incercand sa comandam. Doua meniuri, google translate, semne, oleaca de engleza, oleaca de bulgara, toate in zadar. In cele din urma aratam frumos cu degetelul pe o fotografie ce anume dorim sa servim. Acum, intrebare, ia spuneti baieti, avea sutien ori ba ospatarita? In cazul in care aveti sotia pe langa voi, incercati sa pareti ca va ganditi la ceva serios, gen: "se aud zgomote ciudate la mobra" si nicidecum la ce v-am intrebat eu :D

 

De aici alegem ruta 488. Pe drumul spre Targovishte, dupa o alimentare, eu cu Florin si Nelu "reusim" sa ne separam de Marius si Silviu, ei pe un drum, noi pe altul. Incercam o ruta care se dovedeste a fi catastrofala din punct de vedere al calitatii asfaltului. Cautam si gasim o alternativa, urmand a ne intalni cu ei in Targovishte. Pana sa ajungem ne surprinde o ploaie de vara, bucuria lui Florin :) In momentul in care ajungem, baietii decid ca e prea tarziu pentru a urma planul initial si aleg ruta cea mai scurta catre casa. Cum nu prea imi surade ideea iau hotararea sa continui, fie si singur. Nelu spune insa ca vine cu mine, cu conditia sa nu il alerg :crack:

 

Pe E772, in directia Shumen, ne prinde din urma o mica ploaie. La un moment am avut "norocul" sa ajungem doua tiruri. Desi nu mai ploua, toata apa de pe asfalt era "aruncata" pe noi, si doar abia ce spalasem geaca si pantalonii cu o zi in urma, si mai si lustruisem la mobra vreo 5 ore. Am folosit mana stanga pe post de stergator, pentru ca desi o stergeam, in secunda imediat urmatoare viziera era iar plina de apa. O fo' fain pana ce am putut depasi.

 

Din Shumen am ales ruta 7 (cea pe care abia asteptam sa o descopar) in directia Silistra. De cum am facut dreapta, s-a facut lumina. Am lasat norii negri in spate si i-am dat blana pe drumul sinuos si de o calitate foarte buna.

 

post-69084-0-31873200-1531684913_thumb.jpg post-69084-0-68289200-1531684934_thumb.jpg post-69084-0-45923300-1531684941_thumb.jpg

 

Ajungem in Silistra si nimerim la bacul bulgaresc. Doua masini si.. doua mobre, ale noastre.

 

post-69084-0-85754700-1531685252_thumb.jpg post-69084-0-42339800-1531685257_thumb.jpg

 

Asteptam o perioada, dupa care punem o intrebare, la care aflam ca nu are un program fix. No' bun zic, hai Nelu la celalalt.

 

Aici treaba mere' altfel, stam chiar la coada pentru a urca pe "pluta". Surprindem apusul, frumusete ce, din nefericire, nu poate fi surprinsa cu adevarat de aparatul de fotografiat.

 

post-69084-0-06226100-1531685407_thumb.jpg post-69084-0-07807300-1531685411_thumb.jpg post-69084-0-04299400-1531685415_thumb.jpg post-69084-0-06584300-1531685420_thumb.jpg

 

Alegem ruta Visinii - Radu Voda si intram pe autostrada la Lehliu-Gara. Poposim pentru ceva de ale gurii si inapoi in sa.

 

Parchez mobra in jurul orei 23.00 si trag linie la 736 de km parcursi. Lasand insa numerele deoparte, a fost o tura completa. Am avut parte de asfalt bun, dar si rau, de soare dogoritor, dar si de ploaie, de drum drept, dar si de multe viraje, de viteze de 200+ km/h, dar si de 5 km/h, de peisaje frumoase, de apus, de prieteni! Va multumesc!

Editat de SONYC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...