Sari la conținut

Stare drum Craiova - Deveselu - Alexandria - Bucuresti - Constanta


Dmmn
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Ma puteti ajuta va rog cu traseul mentionat (Craiova - Deveselu - Alexandria - Bucuresti - Constanta)? Daca a fost cineva recent pe-acolo.

 

Cum e ca si asfalt, trafic, benzinarii (la distante de 100-200 km max)?

in caz de nu e ok, cu o alternativa? (sincer, prefer sa evit Craiova - Pitesti - Bucuresti)

 

 

P.S. care centura (nord/sud) a Bucurestiului e circulabila in timpul saptamanii (asfalt/trafic) ?

 

Multumesc anticipat! :)

Editat de Dmmn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Craiova Bucuresti, ia-o prin Pitesti! Pe partea cealalta multe sate, radare, balegi... Per total nu recomand.

Centura de sud e o rusine nationala, deci mergi pe Pitesti, centura nord si mai departe sunt optiunile tale.

Editat de Tornada
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam Tornada, adevarul e ca sigur e mai bun Craiova Pitesti dar eu as fi vrut sa evit Pitesti - Bucuresti pe autostrada (moartea pasiunii) :(

 

Stii cumva Pitesti - Bucuresti pe DN7 cum e ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te pot ajuta cu cateva sectiunni ale drumului, pe care mai merg eu.

 

Deveselu - Maldaieni (iesire din Olt, intrare in Teleormann) - drumul este asftalt oarecum recent dar foarte prost, nu are gropi dar are multe denivelari, petice, treceri lasate/ridicate intre portiunile de asftal (nu e asfaltat dintr-o bucata tot). Sensul de dus e asfaltat mai recent ca celalat iar schimbarea benzilor pe doua roti nu e chiar safe. Mai are portiuni cu nisip, balegi.

 

Maldaieni - Alexandria - drumul este extrem de bun. Asfaltat acum ceva ani dar foarte bine facut, marcat cum trebuie. E mai bun ca A1.

 

Alexandria - Bucuresti - drumul este bun, nu are gropi sau denivelari (prea) enervante, e marcat.

 

Long story short: pana la iesire din Olt mergi mai cu grija. Dupa se schimba treaba :).

 

Varianta asta prin Alexandria are multe sate/comune (unele au limita de 70KM/h) care te incetinesc si se mai baga si radare.

Editat de mateiuli
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alexandria - Bucuresti

 

Mereu politie la panda, benzinarii ok, alglomeratie in zona Mihailesti, cretini care depasesc mereu la limita si forteaza intrarile vs chiauni care habar nu au pe ce planeta sunt. Mai gasesti carute si tigani care merg pe sosea crezand ca e trotuar.

» Post actualizat in 15 Jul 2018 19:34

De la Bucuresti la Constanta ai autostrada. Primii 30 km de autostrada sunt cam rupti (denivelari multe si tot felul de carii in asfalt), dupa km.30 e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noroace, multumesc la toti de indrumari!

Din ce-mi spuneti o sa aleg pana la urma varianta Craiova - Pitesti dar o sa vad cum fac sa ocolesc autostrada, daca-mi da voie drumul, pe DN7 pana la Bucuresti.

@john17 mersi de pont! nu stiam :D

 

Ar mai fi tentanta varianta de-a lungul Dunarii (Calafat - Calarasi - CT) dar sunt sceptic si-acolo...

E pacat ca nu poti vedea o parte a tarii din cauza drumurilor :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Craiova Pitesti e chair misto pentru mobre, curbe cu diferenta de nivel, dupa aia poti merge prin Gaesti, centura de nord de pe care iesi pe la Pantelimon si te duci pe drumul vechi spre mare.

In felul asta mergi pe autostrada doar intre Fetesti si Cernavoda dar pierzi 8 ore pe drum...

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma e un drum obisnuit, nu-i nimic iesit din comun, il poti parcurge cu orice motoreta cu o autonomie de cel putin 150km. Nu ai curbe sa te surprinda si doua gropi in asfalt fac parte din cotidian. Nu e ca si cum ai calatori in Botswana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Craiova - Pitesti: clar pe european. Ocolesti Pitestiul pe varianta spre autostrada, mergi pe autostrada pana la iesirea spre "Ciresu - Coseri" sau urmatoarea "Topoloveni" si iesi de pe autostrada. Continui pe drumul vechi spre Bucuresti si anume :Topoloveni, Gaiesti, Titu, Chitila. Drum acceptabil: bucati de asfalt ca-n palma cat si bucati cu plombe. Uneori si cate un radar. Per total e circulabil.

Ajungi pe centura Bucurestiului. Faci stanga, ca sa ocolesti bucurestiul pe partea de nord si iesi prin Pantelimon pe drumul vechi spre mare: Legliu, Ileana, Florica, Medgidia, Cernavoda... etc. Asfalt ca-n palma, drum liber, testat de mine weekendul trecut.

Acu, din Bucuresti ai doua variante: ori drumul vechi, ori daca vrei sa ocolesti putin poti sa pleci spre Oltenita, Calarasi, sa treci cu bacul la Ostrov si de acolo Adamclisi, Cobadin, Mereni Amzacea. Drumul nu e dintre cele mai bune, dar circulabil. Ultima parte in schimb, daca de la Cobadin o tai in linie dreapta spre mare, e zob: bucati de asfalt cu cratere cat china si bucati de drum neasfaltat. Am trecut pe acolo vara trecuta si, cu toate injuraturile la adresa cui a turnat asfaltul, m-as duce din nou.

A treia varianta cred ca e cea de care ai intrebat tu la inceput: Craiova, Caracal, Alexandria, Giurgiu, Oltenita si mai departe catre mare. Stiu ca am trecut anul trecut si pe acolo si am zis ca nu mai vreau din nou. Nu mai stiu care anume bucata era buna si care nu, dar stiu ca erau kilometri intregi de drum pe care nu-mi venea sa depasesc 50km/h nici macar in afara localitatii.

 

Oricum ar fi, sa-ti rezervi o zi intreaga pentru drum. O sa-ti ia vreo 8-10 ore daca mergi cu viteza adaptata drumului (drumului in sensul de asfalt, ca traficul e ca si inexistent).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noah, pana la urma am facut traseul cat de cat:

Craiova - Pitesti - (DN7) Bucuresti - DN3A - Fetesti (A2) - CT

 

Multumesc mult pentru ajutor!

 

@Metal Heart, stiu ca-i adevar in ce zici, dar ma bucur ca de data asta am intrebat de traseu inainte de a-l face (in trecut mers pe alte trasee "spontan": carene sparte, janta zgariata, cauciuce taiate de gropi - prins santiere si drumuri bombardate, suspensiile praf :))


» Post actualizat in 16 Jul 2018 13:01


@Berevoescu Mihai vazut ce-ai scris dupa ce-am postat :)

Am ales cred decent acum varianta, si ma incanta ca am reusit sa evit autostrada cat de mult am putut fara sa stau sa fac mecanica-moto (sper) pe/dupa traseu : ))

Mi-am rezervat 10 ore aprox pt Craiova - CT, o sa revin dupa trip cu feedback :D

 

Multam de ajutor tuturor!

O vara faina s-aveti!

Editat de Dmmn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...