Jump to content
Sign in to follow this  
Tornada

Atenționare de călătorie GRECIA 2018

Recommended Posts

Eu zic ca e bine.

Mai putin partea cu depasirea limitei de viteza. Aici cred ca un sofer cu experienta chiar daca conduce mai rapid "decat permite legea" poate evita un eveniment neplacut, pe cand un ciocoflender, care habar nu are ce sa faca intr-o intersectie mai complicata provoaca accident fatal mergand cu 20 la ora.

E vrajeala maxima, asculta-ti-ma pe mine.

Si eu cred la fel. Cum si la noi era plin facebook-ul cu stirea aia ca o sa se inaspreasca pedepsele atat de grav ca trebuia sa iti vinzi masina sa platesti o amenda de centura.

Inainte sa apara "noile reguli " era ilegal sa mergi fara casca?

Cel puțin nu îți luau certificatul și plăcuța de înmatriculare! :D

Asta îmi suna ca aia de îți dezumflau anvelopele... :D

In Thassos, de exemplu, poliția patrulează în civil, în niște mașini vechi, locale, hârbuite/ruginite pe care nici nu le bagi în seamă, dând tura insulei din 20 in 20 de minute.

Au directivă specială să observe dar să nu interfereze cu nimeni, decât în caz de eveniment cu adevarat grav: accident, violență.

In rest, că n-ai cască, că mergi tare, că ești mangă dar ții drumul, că faci ce vrei tu dar fără să deranjezi, nu se bagă.

Îți dă senzația de libertate, de vacanță.

Doar ai venit să te simți bine și să cheltui banii la ei.

Sunt şi câteva motorete oficiale, ies foarte rar în patrulare, iar mașinile zac în fața sediilor de poliție, nemișcate, dar nu de lene.

Au o politică inteligentă.

Asa zic si eu.

Altfel vor pierde clientii.

Eu n-am vazut urma de politist pe unde am umblat, basca sa ma opreasca cineva.

In Thassos anul trecut am fost foarte aproape sa raman fara placutele de inmatriculare ;)

Eram in Limenaria, mobra statea parcata chiar pe langa taverna Kostis (langa dig), am iesit pentru o tura, cand ne-am intors erau 4 politisti care au adunat toate placutele de inmatriculare de prin zona, iar unul dintre ei se certa cu un cetatean, foarte probabil proprietar al uneia dintre masinile afectate.

Singura problema e aia cu +30 kmh ... de exemplu pe autostrada pe unde sunt limitari la 80 sau 90 nici dracu ne le respecta, majoritatea merg cu 100 sau peste.

daca ai purta centura nu ai da cu capul de plafon... zic si eu.

serios?

nu mai vorbi daca nu ai idee...

Sibiu - Deva a avut cateva portiuni minunate, veneam dinspre Deva si la viteza legala am decolat de la sol cu un Lancer... au semipeticit...

si mai sunt cateva valuri inca. se lasa...

Normal, doar au fost consemnate la sol si nu incape decat pe autostrada :D :P

sper sa bage aceleasi legi si aici cand:

nu o sa mai rupem masinile si motoarele in gropi

cand o strada nou asfaltata de cateva zile va avea canalele la nivel

cand nu o sa mai circulam 80% din tara pe 2 benzi

cand la 130 pe autostrada nu o sa dau cu capul in plafonul masinii de la hartoape

cand politia nu va fi exclusiv "radar" pentru cash la buget...

etc.

Deci pina atunci nu are sens sa respectam legile nu?

Aia care cer legi mai dure si amenzi mai mari pt Romania sunt niste prostalai care nu pricep ca aplicarea este vegheata de politisti rromani ,deci doar se majoreaza spagile.

Fratilor dar pentru oprirea interzisa sa iti ia talonul si numerele?

DA ca este singurul mod prin care te pot OBLIGA sa ti platesti amenda.....

Temă de discuție: cum îmi scot ăștia plăcuța dacă o am nituită de suport, iar șuruburile sunt cu cap plat? Au bormașină cu burghiu de 4 mm la ei?

Edited by Lucian_M

Temă de discuție: cum îmi scot ăștia plăcuța dacă o am nituită de suport, iar șuruburile sunt cu cap plat? Au bormașină cu burghiu de 4 mm la ei?

prin smulgere?

» Post actualizat in 18 Jul 2018 11:42

Aia care cer legi mai dure si amenzi mai mari pt Romania sunt niste prostalai care nu pricep ca aplicarea este vegheata de politisti rromani ,deci doar se majoreaza spagile.

oricum pui problema, se majoreaza suma pe care o dai; ca e amenda (si o sa fie, vezi planurile de amenzi), ca e spaga, nu conteaza... ideea e ca daca te-a prins dai mai mult decat pana acum

Adica tie nu-ti place sa platesti amenzi mai mari dar iti place sa dai spaga majorata? E si asta o opinie.

prin smulgere?

» Post actualizat in 18 Jul 2018 11:42

oricum pui problema, se majoreaza suma pe care o dai; ca e amenda (si o sa fie, vezi planurile de amenzi), ca e spaga, nu conteaza... ideea e ca daca te-a prins dai mai mult decat pana acum

Orice suma care trece prin filtrul spagilor si ajunge la buget sfarseste in vilele PSD-istilor ,prin contracte masluite...#rezist.

ai fost la greci in Kefalonia, da? De la Salonic pana la Ioanina cate benzinarii ai vazut? 1 iti zic eu, cate locuri sa te pisi? vreo 2-3. Daca te opreste la km 200 ca ai mers cu 30 de km peste limita de 90 pe AUTOSTRADA, ca deh, nu ai fost atent si ai uitat sa franezi si ai mers cu 120 pe limita de 90, te opreste si iti ia talonul si placutele. Unde te duci sa platesti amenda?

» Post actualizat in 18 Jul 2018 12:09

Eu pe astia de sunteti asa de catolici, va doresc doar sa o patiti si dupa sa vedeti cum o sa injurati, pana atunci sunteti mielusei aici.

Deci pina atunci nu are sens sa respectam legile nu?

??? EU sa o respect si "ei" sa se p**e pe mine?

pai nu e misto asa?

cetateni cuminti, autoritati jegoase...

??? EU sa o respect si "ei" sa se p**e pe mine?

pai nu e misto asa?

cetateni cuminti, autoritati jegoase...

Atunci sigur anarhia e solutia :)

ai fost la greci in Kefalonia, da? De la Salonic pana la Ioanina cate benzinarii ai vazut? 1 iti zic eu, cate locuri sa te pisi? vreo 2-3. Daca te opreste la km 200 ca ai mers cu 30 de km peste limita de 90 pe AUTOSTRADA, ca deh, nu ai fost atent si ai uitat sa franezi si ai mers cu 120 pe limita de 90, te opreste si iti ia talonul si placutele. Unde te duci sa platesti amenda?

» Post actualizat in 18 Jul 2018 12:09

Eu pe astia de sunteti asa de catolici, va doresc doar sa o patiti si dupa sa vedeti cum o sa injurati, pana atunci sunteti mielusei aici.

Tu ai o problema cu vederea daca ai gasit doar 1 benzinarie de la Salonic la Ionina. Poate 1 singura chiar pe autostrada, dar sunt zeci pe langa, multe anuntate cu panouri cu 2-3 km inainte.

Atunci sigur anarhia e solutia :)

vai, brrr, anarhie.

in cazul nostru, pe strazi cam e anarhie de multe ori.

deaia si legile in speta.

Orice suma care trece prin filtrul spagilor si ajunge la buget sfarseste in vilele PSD-istilor ,prin contracte masluite...#rezist.

importanta pentru discutia asta e partea in care stii ca daca esti prins incalcand legea dai mai mult din buzunar si asa te face sa conduci mai incet / fara depasiri aiurea / sa nu parchezi pe Mihai Bravu la cofetaria Alis pe mai multe randuri de ajunge sa se circule doar pe linia de tramvai pe un bulevard care altminteri are trei benzi (plus tramvaiul); pe scurt, ajungi sa te civilizezi cu forta

faptul ca banii aia ii dai ca spaga sau ca amenda, si ca si-i pun Dragnea sau Tsipras direct in pomul de craciun, conteaza fix deloc in contextul discutiei

Care sunt alea care ne dau batai de cap?

Tie nu ti se par disproportionate pedepsele raportate la faptele savarsite?

Daca pentru nepurtarea centurii sau uitatul in telefon se ridica permisul pentru 60 de zile, care ar trebui sa fie pedeapsa pentru depasirea aiurea?

Dar pentru neacordarea de prioritate? Dar atunci cand neacordarea de prioritate cauzeaza un accident?

La fel cu viteza, daca la 30 km/h peste limita se ridica permisul pentru 60 de zile, la 50 km/h peste ar fi echitabil sa se ridice 1 - 2 ani nu? Sau pe viata eventual. Ce te faci daca intri intr-o curba cu 80 dar administratorul drumului a decis ca viteza maxima permisa e 30? Iesi in decor, ca poate scapi mai ieftin.

Vad ca multa lume jubileaza la derapaje din astea cu reglementari cat mai multe si cat mai dure. Dar nu stiu cati constientizeaza cu adevarat ce inseamna ca toate contraventiile din codul rutier sa se sanctioneze cu suspendarea permisului. Chiar daca merg 110% corect, cum le place multora sa creada.