Sari la conținut

Accident Bucuresti Stefan cel Mare


neaorin
 Share

Postări Recomandate

FZ6 Fazer albastru, B-324-RAO vs. Mercedes negru (un ochios).

S-a intamplat azi dimineata la intersectia bd Stefan cel Mare cu dr. Grozovici, chiar langa spitalul Colentina.

 

Cand am ajuns eu riderul era deja la spital, inteleg ca se plangea de dureri la sold. Politia era la fata locului si facea poze si constatari.

Din ce se pare, soferul merțului venea dinspre Victoriei si ar fi vrut sa intoarca chiar in intersectie. Ceva clasic pentru zona aia, as putea spune.

 

Motoreta a lovit masina cu partea stanga fata si apoi a cazut pe stanga. Cand am plecat eu prietenii riderului asteptau platforma.

 

Sanatate maxima si refacere rapida.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poza de pe facebook (daca se vede), inclusiv un comentariu:

 

Accident Stefan cel Mare - Dr Grozovici moto cu auto. Motociclistul transportat la Floreasca, ranit usor. Moto n.ar fi respectat culoarea rosie a semaforului electric

 

37284686_1948168011881208_91543152548621

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intoarcerea este , teoretic, interzisa. Dar se stie ca regulile sint pt "fraieri". Am vazut nspe cazuri in care Politia nationala, nu mai zic de cea pseudopolitie (cica Locala) , intorc in zone interzise. Asta e caz fericit, riderul a scapat ieftin, acum are mai multa experienta.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marcajele de pe drum din poze pe google maps (imi apar ca fiind din 2014) par altfel fata de poza cu accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe Stefan cel Mare se intoarce anapoda de mult, dar nicaieri problema nu-i la fel de acuta ca in dreptul spitalului Colentina.

Din fericire se pare ca autoritatile au inceput sa ia ceva masuri.

Au inceput sa monteze garduri de fier, plecand de la Obor spre Victoriei.
Deja doua sectiuni (Obor - Lizeanu - Dr. Grozovici) au garduri pe ambele sensuri:

20180720_124010.jpg
20180720_123803.jpg

In prima poza, punctul galben indica locul accidentului.

 

Gardurile au aparut saptamana asta (cred), si chiar daca nu ar fi prevenit accidentul asta, tot sunt binevenite.

 

Bonus, toti aia care depaseau coloana pe linia de tramvai (includ aici si destui colegi motociclisti) vor trebui sa faca cumva sa se trezeasca mai devreme ca sa plece la munca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) sa ma lamureasca si pe mine cineva in ce fel ajuta separatoarele astea la evitarea accidentelor in intersectie

2) in poza se vede un spatiu in gard, cat sa treaca probabil pietonii; exact pe sistemul aleilor alora cu biscuiti care traverseaza scuarurile dintre sensuri in locuri fara trecere de pietoni; sa treaca rrrromanul pe unde vrea pwla lui, trecerile sunt pentru prosti

3) si gardurile astea, la fel ca alea de pe Colentina / Mosilor, sunt puse vreo 20cm in banda, ingustand-o; chiar sunt curios daca banda mai are latimea minima legala


» Post actualizat in 20 Jul 2018 15:35

4) ambulantele pe unde mai trec spre Floreasca?

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca sunt in zona cu garduri si.s blocate.n coloana cum fac? Pe de.o parte.s eficiente dar pe de alta parte nu.Da,erau smecheri care.o luau pe linia de tramvai,acum ma refer la linia 21,dar se circula cat de cat mai fluent.Acum se formeaza ditamai coloanele ,pe cele 2 benzi,din Voluntari pana in Colentina..Realizare mare..

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb daca nu era mai eficient sa puna camere de luat vederi, iti dadeau automat numarul masinii si pac amenda.

Macar aduceau bani la buget nu scoteau bani de la buget precum aceste gardulete.

Si puteau circula ambulantele sau pompierii linistiti pe sinele de tramvai.

 

Acuma daca chiar vrea sa faca treaba cum trebuie urmeaza sa faca cumva sa ii goneasca si pe meseriasii care opresc pe avarie ''doar un minut'' pe banda 1 sau 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Intersectia aia este monitorizata video de ani de zile, semnul cu intoarcere interzisa tot acolo, dar lumea face stanga sau intoarce in nestire.

Iar chestiile astea gen gardulete sunt de fapt surse zdravene de sifonat banii statului, adica al meu, al tau, al vostru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat o fi costat metrul de gard este alta treaba, dar macar daca aduceau un real folos. De intors in aceasta intersectie cu Grozovici se va tot intoarce, mai ales ca acuma e gard in rest.

Tramvaiele nu raman blocate pe unde au pus garduri ci de obicei in intersectiile unde intorc bercecii la stanga indiferent ca este sau nu este voie si stau pe sina de tramvai.

Sincer nu vad o crestere esentiala a vitezei tramvaiului cu aceste gardulete.

Acuma tot ce urmeaza vor fi imbratisari intre masini si gardulete.

Doamne feri de un motociclist infipt in gard.

 

Camere sunt intr-adevar in mai multe locuri doar ca nu sunt ale militiei ci ale primariei.

 

Eu m-am referit la camere ale militiei care sa poate da amenzi (de ex. lui Oprea cand mergea pe contrasens :crack: ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mult mai multi sunt aia care fac stanga peste linie dubla continua ca sa intre direct la spitalul Colentina, decat aia care intorc in intersectie.

taximetristii sunt principalii vinovati de faza asta, dar nu numai ei

 

Si sunt mai multe locuri pe acea artera unde se intampla acelasi lucru.

 

la clubul / stadionul Dinamo

la iesirea din pasajul Obor aproape de Lizeanu (unde sunt garduri acum)

daca mergem mai departe pe Mihai Bravu avem iesirea cealalta a pasajului Obor, unde se face stanga la greu catre si dinspre stradutele care duc in sos Pantelimon

la intalnirea cu Maior Coravu, o strada care nu taie bulevardul (si unde a fost si un accident cu moto acum vreo 2 ani...)

etc etc.

 

eu zic ca mai bine eliminam un pericol real, chiar daca ramane sa fim cu ochii in patru in intersectii...

 

iar ambulanta in misiune ar trebui sa mearga numai pe linia de tramvai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) sa ma lamureasca si pe mine cineva in ce fel ajuta separatoarele astea la evitarea accidentelor in intersectie

2) in poza se vede un spatiu in gard, cat sa treaca probabil pietonii; exact pe sistemul aleilor alora cu biscuiti care traverseaza scuarurile dintre sensuri in locuri fara trecere de pietoni; sa treaca rrrromanul pe unde vrea pwla lui, trecerile sunt pentru prosti

3) si gardurile astea, la fel ca alea de pe Colentina / Mosilor, sunt puse vreo 20cm in banda, ingustand-o; chiar sunt curios daca banda mai are latimea minima legala

» Post actualizat in 20 Jul 2018 15:35

4) ambulantele pe unde mai trec spre Floreasca?

Subscriu....bani cheltuiti aiurea de o primarita idioata....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...