Jump to content
Sign in to follow this  
R4DIKL

Sfat/parere traseu Durmitor-Muntenegru

Recommended Posts

Salutare.

Sunt in vacanta in Muntenegru si maine ma gandesc sa fac o plimbare prin Parcul National Durmitor. Avand in vedere ca sunt cu masina+wife+kids nu vreau sa risc nimic, astfel ca va cer parerea/sfatul despre o posibila travesare a parcului, pe un drum P14, conform linkului, dinspre Crno jezero (Lacul negru) spre partea vestica, Pluzine.

https://goo.gl/maps/Bmo5VLuHfuS2

Rugamintea este cum pot afla care este starea acestui drum, ce tip de drum este (asfalt/forestier) pentru a nu avea vreo neplacere pe traseu, eventual de la cei care deja ati trecut prin acest parc, Durmitor?

Multumesc.

Asfalt, multe zone unde e mai ingust, probabil in perioada asta e destul de aglomerat. Du-te linistit, ca e frumos :)

Masina de la google maps care face poze a parcurs acest drum, plimba-te putin pe harta. Eu vad ca este drum asfaltat si arata destul de bine. Imi este greu ca s-o fi degradat in timpul de cand au fost facute pozele pana acum.

Anul trecut se prezenta in buna stare (atat cat poate fi un drum de munte, ceva mici gropi, fisuri in asfalt, denivelari ici colo), ingust, doua masini nu prea au loc, trebuia ca una sa iasa cu rotile pe iarba. Oricum nu este de viteza.

In perioada asta am intalnit maxim 10 masini si tot atatea moto in zona inalta. Daca timpul iti permite incearca sa ajungi pana la Mratinje Dam, este un traseu spectaculos si pana acolo. De fapt pana la podul urmator dupa ce treci de baraj. Merita benzina ;)

Edited by Razvan G

Asfalt, multe zone unde e mai ingust, probabil in perioada asta e destul de aglomerat. Du-te linistit, ca e frumos :)

Multumesc frumos.

@danutu_m

@razvan g

Multumesc pt info. Intr-adevar, m-am plimbat putin prin street view si este ok.

@ Heinrich - cand m-am documentat anul trecut pentru traseu am citit ca nu este asfaltat, doar unele zone, in rest pietris / pamant. Eu cu pasagera si bagaje nu m-am incumetat.

Shalom. Recomand dacă ești în PN Durmitor, să faci inelul complect al PN cu intrare din centrul Zabljak-ului. Dacă alegi varianta asta te sfătuiesc să pleci dimineața în zori dacă vrei să revii în Zabljak. Dacă nu vrei să revii poți să te cazezi la Cabana Durmitor. Drumurile sunt asfaltate, dar mare grijă la localnici care circula pe acolo. Sunt kamikaze. Revin cu detalii când ajung deseară acasă, unde să intri în centru și cu traseul complect pentru PN.

So. Sa trecem la treaba:

Cum spuneam, drumurile sunt asfaltate dar grija la localnici. Umbla bauti si nu le pasa de ceilalti participanti la trafic. Daca dau cu tine jos de pe motor nu opresc sa te ajute. Ca sa faci inelul complect al Durmitor-ului trebuie sa intri din centru Zabljak-ului. Vezi harta adhoc facuta de omul orchestra Misa, care a fost vreo 20 de ani salvamontist si inca mai da o mana de ajutor in caz de nevoie. Adaug poze cu trasa de intrare. Reper este traseul spre restaurantul Momcilov Grad, dar nu ajungi la el. Doar ca reper il dau. Intrarea este din centru, unde este si un super market. Drumul te duce pe colina dupa care serpuieste prin padure. La un moment dat se face o bifurcatie. Dreapta duce spre canionul Ciurevac iar stanga intrarea pe inel. Este si pancarta cu restaurantul. Recomand sa vizitezi si canionul Ciurevac, unde platesti si intrare, aprox 3 euro/persoana dar merita panorama. Daca vizitezi canionul dupa aia trebuie sa te intorci pana la bifurcatie unde intri pe inel, si continui, consultand si harta de mana. Inelul are aprox 100 km dar iti trebuie toata ziua. Vremea in canion se schimba de la o ora la alta, in rau. Sa tii ca azimut cand mai intrebi localnici, daca ceva nu este iti este clar, de cabana Durmitor. De ce spun asta? Poti rata o curba stransa ac de par si o sa ajungi in Bosnia dar nu inainte de a trece prin ograda oamenilor.

Peisaje te vor lasa fara cuvinte.

P.S.

harta de mana are doua desene. Este unul si acelasi traseu. Copari tot timul cand te uiti pe ea.

harta incepe de la cazare unde am fost eu, dar tu incepi de unde este trecut super Market Voli.

post-89476-0-32694000-1532030361_thumb.jpg Centru-intrare

post-89476-0-44874200-1532030368_thumb.jpg intrare-continuare

post-89476-0-91652400-1532030381_thumb.jpg continuare traseu

post-89476-0-07154500-1532030390_thumb.jpg bifurcatie spre inel

post-89476-0-17361400-1532030402_thumb.jpg intrare inel Durmitor

post-89476-0-12673700-1532030413_thumb.jpg

post-89476-0-17954700-1532030421_thumb.jpg

post-89476-0-79376500-1532030841_thumb.jpg

post-89476-0-17478900-1532030848_thumb.jpg

post-89476-0-30482100-1532030855_thumb.jpg

post-89476-0-93943400-1532030864_thumb.jpg

post-89476-0-13139900-1532030873_thumb.jpg

post-89476-0-69873600-1532030885_thumb.jpg

post-89476-0-98530800-1532030895_thumb.jpg

post-89476-0-73099800-1532030905_thumb.jpg

post-89476-0-89331100-1532030915_thumb.jpg

Edited by kalator

Esti adevarat. Multumesc mult pentru sugestii si precizari.

Salutare,

Luni plec spre Muntenegru avand ca prima destinatie Parcul National Durmitor.

Am tot cautat pe net informatii, harti, trasee cu inelul complet al acestui parc.

Atasez mai jos o fotografie si as avea rugamintea sa-mi spuneti daca pot face traseul din foto, daca este alt traseu va rog sa ma luminati si pe mine.

O sa fac un traseu de 12 zile prin Muntenegru si Croatia.

post-68890-0-22603200-1534610419_thumb.png

Edited by a_diaconu

Salut. Am descris mai sus despre inel. Ai și harta ad-hoc by Mișa. Din poza atașată pare ca ăla este traseul. Dacă era link-ul poate îmi dădeam seama mai bine. Întrarea se face din centru Zabljak. Atenție la bifurcație, de acolo începe inelul. Atenție când ajungi înainte de cabană Durmitor. Este o curbă ac de păr la stânga , curbă lină spre dreapta duce spre BH, nu înainte de a ajunge prin ograzile oamenilor.

P.M referințe nu prea ai sa găsești oficial pe net despre inel. Îl știu cei de prin partea locului, mai ales Mișa, care a fost salvamontist vreo 15 ani, și încă mai activează voluntar.

Atenție la localnici, sunt kamikaze, atât pe urcare cât și pe coborâre.

Edited by kalator

Multumesc, Kalator!

Vazusem si indrumarile tale de mai sus dar nu eram sigur ca acela e traseul.

O sa printez harta ta si fotografiile pentru a nu rata intrarea in inel.

Confirm cu localnicii.O calca fara nici o limita.

Am vazut chiar si autocare (pe P14). Habar nu am cum au mers si mai ales cum puteau sa continue sau sa se intoarca.

Daca din greseala nimeresti in Bosnia, cauta un loc de mancare - ieftin si bun/euro la paritate.

Intrebare:

Pentru intrarea in Bosnia trebuie pasaport?

Vreau sa vin de pe coasta Croatiei si sa intru in Muntenegru...obligatoriu trebuie tranzit prin Bosnia...e musai pasaport?

Multumesc

Nu trebuie. Doar buletin, şi carte verde valabilă.

Sa trăiți.

P. S. Carte verde valabilă pe BIH

https://www.mae.ro/travel-conditions/3675

Buletin. Nimeni nu m-a controlat la bani, dar au fost atenti la asigurare.

Bosnia e super. Sa profiti. Drum bun!

» Post actualizat in 20 Aug 2018 08:54

Daca poti fa stanga inainte de granita si te intorci in Neum pe dupa munte. O sa ai parte de alte peisaje superbe. Plus viraje cate vrei.

Multumesc!

Carte verde nu stiu cum o sa fie...

Ideea e ca zbor la cumnatul meu care sta in Koln si de acolo caut un 1150 gs cu care intentionez sa vin pana acasa(Alpi,coasta Croatiei,Muntenegru , Serbia si acasa)

O sa iau numere zoll valabile o luna si vin spre casa in vreo 2 saptamani....

Cand fac asigurarea pentru numerele zoll sa fiu atent la ce tari sunt trecute

Daca gresesc,va rog sa ma corectati:)

În cazul asta nu știu ce sa spun. Te poți aștepta să nu te lase sa tranzitezi prin BIH, sau altele. Interesează-te înainte, sa nu ai surprize.

Eu am fost acum cativa ani, inainte de a pleca nu mi.am verificat asigurarea si ajuns la granita cu Bosnia mi.au aratat ca nu am, apoi au chemat pe unul care avea un ghiseu in vama si mi.au facut acolo asigurarea pentru ei, parca vreo 20 euro am dat.

Trimite un mail la consulat in Bucuresti si intreaba chestia asta.

20 euro, foarte mult pentru tranzitat. Și asta este pentru 1 spt. Am pățit și eu așa. Mai bine plătești în Ro.