Sari la conținut

Genți laterale


Postări Recomandate

Gata domnilor, am înțeles mesajul. Ideea e ca m-am cam saturat sa tot investesc și sa investesc în echipamente. Aparent nu am de ales. Cheers băieți și asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alege varianta in care pleci in tura cu haine mai obosite si le arunci dupa utilizare. Noile haine pe care le achizitionezi le speli la fiecare cazare. Sau roaga pe cineva sa-ti doneze o perioada sistemul lui de bagaje. Asa ramai cu rinichii si plamanii intregi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și suportul meu tine 10 kg, dar în realitate nu are grețuri la 20 kg.

Asa este. Daca depasesti greutatea maxima data de producator este treaba ta daca se intampla ceva. E vorba de raspunderea legala. Atata tot. De tinut tine fierul.

 

La fel ca la incarcarea mobrei: 2 x 80 Kg + 3x10 = 190 Kg. Cam pe aici sunt majoritatea mobrelor. Desi multi trecem de aceasta incarcare mai ales cand avem pasager.

 

@lacroyx Asa este cand iubesti patimas, faci orice pentru ea .... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Și suportul meu tine 10 kg, dar în realitate nu are grețuri la 20 kg.

Dar nu ar trebui ca greutatea cea mai mare sa fie pusa cât mai jos pe motocicleta? Adica sus acolo in spatele sissy barului pus ceva ușor, iar pe laterale pus greul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe spate trebuie pusa greutatea principala, iar pe laterale eventual ceva voluminos dar mai puțin greu, gen saci de dormit, haine, si, bineînțeles, costumele de ploaie deasupra. :)

Și +1 pt exprimarea ta "investesc in echipamente" și nu "cheltuiesc pe echipamente". ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, greutatea cea mai mare se plaseaza pe laterale, in cantitati identice. Topcase-ul ar trebui sa aiba greutatea redusa, altfel se poate intampla sa va ridicati pe o roata la demaraje mai puternice. Sunt patit, si nu o singura data. Iar motorul meu e slabut. Totusi cu vreo 17-18 kg te trezesti cu roata fata mai pe sus decat ai vrea, daca te dai tare la gaz in primele doua trepte sau pe vreo rampa mai abrupta. Solutia e simpla pentru mine: ma inclin spre inainte.

 

Sa va scrieti undeva: cu cat puneti greutate mare sus, cu atat va modificati centrul de greutate. Nu ma credeti? Nu e problema, incercati sa faceti manevre pe motor, solo. Apoi luati pasager.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as lua un rucsac mare de munte si l;a-s lega bine de spatarul ala de pasager si n-are moarte.,.

Nu chiar.

O cutie se prinde cu un click într-o secundă, un rucsac se prinde cu câteva chingi în minute bune.

În cutii ai mai puține șanse să iei apă.

Un rucsac are toate șansele să alunece de pe șea, dacă nu e prins temeinic.

Și, nu în ultimul rând, ce te faci dacă mergi cu pasager?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu chiar.

O cutie se prinde cu un click într-o secundă, un rucsac se prinde cu câteva chingi în minute bune.

În cutii ai mai puține șanse să iei apă.

Un rucsac are toate șansele să alunece de pe șea, dacă nu e prins temeinic.

Și, nu în ultimul rând, ce te faci dacă mergi cu pasager?

 

il prinde pe exterior, nu pe interior. a zis ca vrea o solutie de bagaje pt trotineta lui

 

de fapt mai bine ia un sac d-ala de 70litri de la louis ca e 10 euro sau cat e mizeria aia si il leaga pe ala la verticala de suportul ala pe exteriorul lui

 

unii dintre voi sunteti prea speriati bai nene, nu ati trecut prin destule situatii naspa si nu sunteti in stare sa ganditi outside the box.

e vorba de o geanta pe motor. sau 2 in cazul lui. poate sa puna si trollere, daca il duce capul cum sa le fixeze o rezolva cu alea.

totul tine de imaginatie

pana la urma pui ce ai la indemana fixezi cu niste chingi si le verifici mai des in primii 100km ca sa de asiguri ca e totul in regula.

 

am avut coburi de aluminiu in care intra apa la greu ca erau 2 bucati provenite dintr-un experiment. aveam grija ca ce era haina sa fie intr-o punga/sac de gunoi si totul bagat intr-un rucsac care incapea fest in cob. degeaba se uda ghiozdanul ca hainele mele erau uscate.

 

 

concluzia mea pt initiator: au fost destui baieti care ti-au dat solutii bune, dar, daca nu vrei sa dai bani pe alte prostii poti folosi ce ai prin casa dar trebuie sa gandesti mai mult la cum le prinzi si cum le pozitionezi si cum protejezi mai bine continutul

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai suporti poti pune cate un rusac de o parte si de alta, nu radeti acest sistem l-am folosit cand nu aveai de unde sa-ti iei cutii dedicate.

Am 2 coburi de 18l fiecare si mi se par mici, am vrut sa fac si eu cutii din trolere ca nu era o problema pentru mine sa le adaptez chiar l-am luat pe acesta de proba https://carrefour.ro/produse/troler-polipropilena-52-cm-4-roti-negru-carrefour-19-33514136

Acasa mi-am dat seama ca solutia mea nu este simetrica si am renuntat, trolerul va merge perfect pe portbagajul generos de la spatar.

Ideea nu e rea pentru ca de exemplu acest troler e foarte rigid si are cheder intre parti iar pe sanierele de maner se poate monta rapid sistemul de prindere pe suporti dar, asa cum am spus nu avem simetrie.

 

Eu pe trolerul de mai sus am dat 85lei la carrefour veranda,ultimul, urmand sa mai iau unul fie de pe net fie de la carrefour colentina, nu stiu de ce pe net apare cu pretul respectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca totul tine de cat de bine le strangi si cat de des verifici apoi chingile. dar cred ca cea mai buna varianta este sa convingi partenera sa ia doar strictul necesar...la mine a functionat.

Si o poza preluata de pe facebook sa arat ca orice este posibil :crack: (am sters numarul sa nu se supere propietarul).

post-68528-0-12191700-1532417671_thumb.jpg

post-68528-0-24226400-1532417678_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, orice este posibil, pana ajungi in primul peco sa alimentezi si inventezi injuraturi noi.

doar asa :)))

» Post actualizat in 24 Jul 2018 10:02

Țigănie mai mare n-am văzut până acum.

cam da...

post-68528-0-00425100-1532426465_thumb.jpg

Editat de styuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Eu am mers in turul tarii cu genti aditionale de la trolere:))pe post de genti laterale.luate din bazar cu 30 de lei.legate cu chingi elastice.la care am Mai adugat pe moto in sac de la Louis creca de 50l , cortul.si geanta de rezervor.

Da cel mai ok e cu caseuri originale montat demontat usor,poti sa le incui

Arata bine.dar si costa f mult.

Daca n ai € atunci:

-30 lei bara fier>indoit>sudat>vopsit=suporti laterali

-genti laterale poti folosi orice genti atata timp cat poti sa le legi cu chingi si sunt lafel:D

-10-15€ sac de la Louis impermeabil,f bun pt orice fel de tura.

-Sac si Cort ce ai.a meu luat din Dechatlon cu vreo 100 de lei.asta doar daca mergi cu cortu.

In rest bani de benzina,papa,bere si dupa caz cazare

IMG_20200425_170752_1.jpg

IMG_20200425_170742.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
La 24.07.2018 la 10:37, styuk a spus:

cred ca totul tine de cat de bine le strangi si cat de des verifici apoi chingile. dar cred ca cea mai buna varianta este sa convingi partenera sa ia doar strictul necesar...la mine a functionat.

Si o poza preluata de pe facebook sa arat ca orice este posibil :crack: (am sters numarul sa nu se supere propietarul).

post-68528-0-12191700-1532417671_thumb.jpg

post-68528-0-24226400-1532417678_thumb.jpg

 

La 24.07.2018 la 12:59, styuk a spus:

doar asa :)))

» Post actualizat in 24 Jul 2018 10:02

cam da...

post-68528-0-00425100-1532426465_thumb.jpg

 

 

Eu am crezut ca primele doua poze sunt o gluma. Si chiar ar fi fost cat de cat decenta treaba, asa, de hahait pe FB. 

Fereasca si pazeste...

Cand am vazut tamburii aia de inox (ehh), mi-am adus aminte de un produs din catalogul Touratech, respectiv un bidon de plastic de vreo 5-7 litri, in care puneai haine mici murdare, apa si detergent si, numai bine, la destinatie le aveai gata spalate si trebuia doar sa le limpezesti. 

Bineinteles ca avea un pret de vreo cateva zeci de euro bune 🙂 😏, ca, deh, noblesse oblige.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Bobi_var a spus:

Eu am mers in turul tarii cu genti aditionale de la trolere:))pe post de genti laterale.luate din bazar cu 30 de lei.legate cu chingi elastice.la care am Mai adugat pe moto in sac de la Louis creca de 50l , cortul.si geanta de rezervor.

Tu n-ai inteles ca daca nu ai set de cutii din aluminiu care sa coste 1000-1500 euro nu esti motociclist adevarat si nu ai valoare? La prima mea calatorie cu Kawasaki ER5 (da, cu panarama aia) am optat pentru un roll-bag de la Louis, tot vreo 50 litri, in care am pus o bucata de carton gros, ca sa il rigidizez), iar la mobra am facut suport din teava de 15 mm, taiata, sudata si vopsita (tot de mine). Si uite asa ne-am plimbat prin tara (cu sotia). Doi oameni pe o chistireata veche. Stric dpmdv, un amarat cu motocicleta, adevarata investitie se face in benzina si km parcursi, in locuri vizitate, nu musai ce cutii/bagaje ai. Si ale tale arata chiar decent. Cu actuala mobra, daca plecam prin tara, cazare la pensiuni/hotel (deci nu cort), iau topcase-ul si un sac lateral, prins cu elastice groase de la decathlon. Sacul e un q-bag.

Chiar, am sa scot sacul lois la vanzare, e mult daca cer pe el 50 de lei?

IMG_20200425_194923.jpg

IMG_20200425_194936.jpg

Snap 2020-04-25 at 20.00.36.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa am calatorit 6 luni in India si Nepal cu pasagera.

2 rucsace, unul de 30l si unul de 40l cu haine si laptop

1 geanta de 40l

1 rucsac de 15l cu piese de schimb

2 izoprene, 2saci de dormit si 1 cort

 

La un moment dat am vandut cortul, sacii de dormit si izoprenele iar locul ramas pe cadru a fost ocupat de 2 canistre de cate 5l de benzina.

 

Pentru comozi, cadrul se gaseste local de vanzare sub numele de Ladakh Carrier. La buget, se poate confectiona la orice sudor pentru aprox 15usd.

 

49b5c6885b4fcc01a8c9c3e1db9207ab.jpg

 

83a418b8593c361618f075c46422e330.jpg

 

7b5bc33477ad818957ba4d84cdac0bf8.jpg

 

93a3b5d20abb36d8c234df1c7b74b93d.jpg

 

4c1af188a98554e9aaac39d3b18dbfe5.jpg

 

1a2dcebe39cb2ff7a341c5ce846f616a.jpg

 

6c8dfeb0f0d395143495af4a926beefc.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respect, man! [emoji106]


Asta este normalitatea pe meleagurile alea :)
In 6 luni si vreo 20.000 de km acolo nu am vazut coburi de piele, aluminiu..etc Doar niste chinezisme de plastic.

Acuma..nu ca ne’ar fi stricat niste case uri de calitate :) La cadrul ala sudam saptamanal.

In momentul asta folosesc niste case uri de dural facute de nenea Harea la care nu am ce sa reprosez..inca. In Noiembrie am mers pana in Iraq si inapoi fara absolut nici o problema.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Important e sa ne adaptam la situatie si, mai ales, la buzunar. Prefer deocamdata cutiile urate pe care le folosesc din 2017 si care pana acum rezista la trante fara sa usture la buzunar. Da, pentru aspect mi-ar placea si mie niste case-uri negre, un pic mai inguste, dar avand in vedere de pun pe ele si gaurile date pentru prinderi si agatatori plus suportul pentru termos, ar fi pacat sa le fac ciur pe cele "frumoase".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...