Sari la conținut

semnalizare ij jupiter 3


matti_dragomir
 Share

Postări Recomandate

Bună ziua,

vreau să montez semnalizarea la un jupiter 3 și nu prea îmi dau seama cum.

Am un releu de semnalizare precum cel din poza atașată. L-am testat și funcționează: firul roșu +, cel gri - iar cel roz dă semnalul intermitent de semnalizare, până aici totul ok.

Problema e că nu știu cum să fac transferul către becuri, mai exact cu știu cum să leg firele la întrerupătorul din pozele atașate...

 

post-41112-0-67047400-1532585849_thumb.jpg

post-41112-0-95594300-1532585860_thumb.jpg

post-41112-0-62814700-1532585870_thumb.jpg

post-41112-0-01222700-1532585876_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ai tu acolo nu este întrerupător pentru semnalizatoare așa cum ai vrea tu să fie stânga/dreapta. Ar fi nevoie să poți lega fir la slot-ul acoperit. Îți recomand să cumperi alt întrerupător care are toți cei 4 pini pentru semnalizare și ceilalți doi pentru claxon. Ori eventual poți încerca să conectezi cumva un fir la pinul acoperit și/sau să faci o gaură dedesupt în carcasă, dar nu cred că merită.

Probabil de aceea nu reușești să conectezi semnalizarea.

O altă avriantă este să pui întrerupător de semnalizare universal de la alte motociclete (gen Jawa, MZ, scuter, moped, etc.


» Post actualizat in 26 Jul 2018 08:55

În desen am făcut o schemă care folosește (oarecum) întreupătorul tău


» Post actualizat in 26 Jul 2018 08:58

Scuze, abia după ce am adăugat am văzut că am scanat format PDF.

Ai aici și varianta JPEG.


» Post actualizat in 26 Jul 2018 09:02

Întrerupătorul tău este pentru schimbarea fazelor lungă/scurtă după ce le-ai aprins de la cheia de contact. La Jupiter, întreupătorul de semnalizare nu are buton de claxon și este montat pe partea dreaptă a ghidonului.

MED_2018_07_25_18_25_12_075.pdf

post-3360-0-37687500-1532595526_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc pt info!

Am și întrerupătorul fără buton de claxon însă și la el e aceeași problemă, are acel slot/picioruș acoperit, exact ca și cel din poză. Posibil să am două variante diferite de întrerupător de lumini :)

La soluția propusă de tine m-am gândit și eu, însă dacă releul are în permanență alimentare + și - , el funcționează tot timpul, sau numai în momentul în care are ”consumator” adică când comut semnalizarea stânga sau dreapta?

Editat de matti_dragomir
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Funcționează doar când are consumator, adică la fel ca orice alt releu obișnuit. Toate releele de semnalizare obișnuite au alimentare cu + direct la intrare și se întrerupe ieșirea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pe ij comutatorul original de pozitie-faza scurta-faza lunga transformat in comutator de semnalizare stanga -dreapta, deci se poate

» Post actualizat in 29 Jul 2018 08:57

Are si claxon pe el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Funcționează doar când are consumator, adică la fel ca orice alt releu obișnuit. Toate releele de semnalizare obișnuite au alimentare cu + direct la intrare și se întrerupe ieșirea.

scuze ca ma bag peste topicul omului dar am o nelamurire legat de ai zis tu mai sus. La mine releul de semnalizare, cel original, functioneaza mereu si chiar ma enerveaza ca tot ticaie chiar daca comutatorul este pe neutru. am incercat sa il desfac sa vad ce are insa in interior e totul imbracat intr-o rasina ce nu permite accesul. ai vreo idee cum as putea remedia problema ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
La 26.07.2018 la 11:32, Dr_krl a spus:

Ce ai tu acolo nu este întrerupător pentru semnalizatoare așa cum ai vrea tu să fie stânga/dreapta. Ar fi nevoie să poți lega fir la slot-ul acoperit. Îți recomand să cumperi alt întrerupător care are toți cei 4 pini pentru semnalizare și ceilalți doi pentru claxon. Ori eventual poți încerca să conectezi cumva un fir la pinul acoperit și/sau să faci o gaură dedesupt în carcasă, dar nu cred că merită.

Probabil de aceea nu reușești să conectezi semnalizarea.

O altă avriantă este să pui întrerupător de semnalizare universal de la alte motociclete (gen Jawa, MZ, scuter, moped, etc.


» Post actualizat in 26 Jul 2018 08:55

 

În desen am făcut o schemă care folosește (oarecum) întreupătorul tău


» Post actualizat in 26 Jul 2018 08:58

 

 

Scuze, abia după ce am adăugat am văzut că am scanat format PDF.

 

Ai aici și varianta JPEG.


» Post actualizat in 26 Jul 2018 09:02

 

Întrerupătorul tău este pentru schimbarea fazelor lungă/scurtă după ce le-ai aprins de la cheia de contact. La Jupiter, întreupătorul de semnalizare nu are buton de claxon și este montat pe partea dreaptă a ghidonului.

 

MED_2018_07_25_18_25_12_075.pdf 93 kB · 16 downloads

post-3360-0-37687500-1532595526_thumb.jpg

 

Screenshot_20201022_222759_com.android.chrome.jpg

Asta e schema originală

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...