Sari la conținut
dnpopams

incepator pe autostrada

Postări Recomandate

Salut! Help! Ca incepator ai voie sa mergi pe autostrada? Ma refer din punct de vedere al legislatiei in vigoare....?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Postat (editat)

Salut! Help! Ca incepator ai voie sa mergi pe autostrada? Ma refer din punct de vedere al legislatiei in vigoare....?

Da, ai voie!

Singurele restricții :

- să ai semnul de începător (lămâia, zis popular)

- viteza ta să fie cu 20 km/h mai mică decât cea legală pentru categoria de autovehicul pe care îl conduci

Enjoy !

Editat de oldgeorge59

Partajează acest post

Link spre post

Legat de aspectul asta este si o intrebare in chestionarele care pot pica la sala.

Bag de seama ca nu ti-a picat si tie intrebarea asta.

Partajează acest post

Link spre post

Acestea nu sunt tocmai restrictii.. sunt cerinte legale.

Adica poti merge si cu 20 peste limita de pe autostrada si fara lamaita, nerestrictionat.

Intrebarea e.. cat de incepator esti? Eu zic ca restrictiile pot fi de alta natura, vorbind tot din postura unui incepator.

V-strom-ul se duce de nici nu simti cand ai ajuns la 140, si sunt multe lucruri care te pot lua prin surprindere la viteza aia, platite scump.

Daca abia ce ai iesit din examen.. poate mai amani un pic excursia.

N-am un sfat obiectiv, incerc doar sa inteleg ce inseamna incepator si sa ridic niste intrebari.

Partajează acest post

Link spre post

Cum puii mei ai luat carnetul? Merge iar cu spaga la Pitesti?

Partajează acest post

Link spre post

Va multumesc tuturor pt raspunsuri! Ca sa va raspund si eu la intrebari (daca nu sunt, cumva, retorice)....am luat concursul anu' , fara pile, cu 20/20, dar recunosc ca nu am invatat codul din scoarta-n scoarta - ci am facut tot setul de intrebari de doua ori (asta cu autostrada nu era nicaieri). In rest, am parcurs de atunci cam 5500 km pe mobra mea (da, urmeaza revizia!), usor (destul de incet, nu cred ca am mers cu mai mult de 120 vreodata) si fara incidente si ma gandeam, acum, de ce nu si pe autostrada? Doar ca un domn politist a raspuns "nu" la intrebarea asta, intr-un context mai larg - fara sa dea nr de articol din lege sau asa ceva. De asta am intrebat aici, pe forum...

Partajează acest post

Link spre post
Postat (editat)

Nu stiu ce sa zic de domnul politist, dar in conditiile astea, cum a spus domnul oldgeorge mai devreme.. enjoy, n-are nimeni treaba cu tine pe autostrada!

Editat de AlexAB

Partajează acest post

Link spre post

Poti, atata timp cat mergi in sensul corect desi sunt unii care n-au nici o apasare in ce sens merg si mai si traiesc( si chiar fara creier)

Partajează acest post

Link spre post

Un domn Ovidiu de la Rutiera la o anumita scoala moto? Ca a mai zis si cateva ineptii pe acolo.

Totusi mi se pare buna asta: nu am invatat codul din scoarta-n scoarta - ci am facut tot setul de intrebari de doua ori

Partajează acest post

Link spre post

@AlexAB care este diferenta intre o restrictie si o cerinta legala?

Partajează acest post

Link spre post

@AlexandruMa - da, acel domn, la acel eveniment organizat de scoala moto.

Acuma, cu parcursul intrebarilor vs. invatat sa nu ma intelegi gresit: conduc pe 4 roti foarte multi km + de mult timp! Si te asigur ca daca dai examenul de a, b, c sau -de fapt- de orice categorie pe care ai luat-o deja cu ani in urma...nu iei, daca nu exersezi inainte.

Astfel, combinatia de intrebari pe care le-am stiut (vreo 70-80%) ...plus restul intrebarilor pe care le-am invatat parcurgand grilele, a functionat ca scurtatura pt mine!

Clar, nu as recomanda unui incepator absolut (sa zcem unui copil de 18 ani)...doar sa invete ca papagalul niste raspunsuri la niste intrebari sau poze!!

Mai nasol as zice ca e, din pacate, felul in care se face scoala: mi se pare orientat aproape exclusiv spre luarea examenului. Poate n-am nimerit eu scoala (nu vreau sa dau nume)...da' asta-i alt topic, ma gandesc ca s-a mai dezbatut pe-aici

Partajează acest post

Link spre post

Legislația e pentru fraieri. Doar șmecherii fac chestionare și apoi merg la examen. Și ne mirăm că se întâmplă accidente.

Partajează acest post

Link spre post

Cum puii mei ai luat carnetul? Merge iar cu spaga la Pitesti?

Pai cand nu a mers?

Partajează acest post

Link spre post

Da, accidentele se întâmpla in ziua de azi exact de asta, ca nu ați citit voi legislația!

Partajează acest post

Link spre post

Legislația e pentru fraieri. Doar șmecherii fac chestionare și apoi merg la examen. Și ne mirăm că se întâmplă accidente.

N-auzi ca omul are deja permis, deci la un moment dat a invatat legislatia. Acum a facut doar chestionarele alea, ca sa-si reaminteasca.

Pariu ca, daca faci acum un chestionar mai mult de 15 din 20 nu-ti ies?

Partajează acest post

Link spre post

Vorbește pentru tine.

Știu eu mulți zmei care au învățat legislația, adică au citit o dată cartea, apoi au învățat mecanic din chestionare. Dacă îi pui într-o intersecție nesemaforizata, îs pierduți.

Partajează acest post

Link spre post

Eu am citit o singura data cartea! Asta ma face prost sau ca retin foarte usor orice informatie?

Eu inca tin pariul sus, mai mult de 15 nu faci. Cu indulgenta.

Partajează acest post

Link spre post

Da, uite unde stătea geniul. La tastat suntem tari.

Partajează acest post

Link spre post

Eu am dat de B in 2012, de A2 in 2014 si anul trecut de A. Am zis ca oricum stiu legislatia si pot sa ma duc la scoala sa dau examenul ala ca sa scap fara nicio grija. Surpriza a fost ca la intrebarea 6 am picat :))))) trista treaba mai ales ca sunt simple intrebarile

Partajează acest post

Link spre post

Da, uite unde stătea geniul. La tastat suntem tari.

15! Cu indulgenta!

Partajează acest post

Link spre post
Postat (editat)

5000 km si n-ai iesit pe autostrada?

Sigur ceva fac prost eu.. mi se pare de 10 ori mai safe pe autostrada decat pe ORICE alt drum al patriei...

Ok..poate ar trebui sa ma calmez..si sa merg cu 40 km/h in oras...

Editat de MotanuincaltatAZX

Partajează acest post

Link spre post

safe o fi, dar de ce sa mergi cu motoreta pe acolo? daca vrei safe ia autobuzu.... sau trenul.

Partajează acest post

Link spre post

Drum mai plictisitor decat autostrada eu nu am gasit. E bun doar ca sa ajungi rapid din A in B. Si ca sa ii dai in sandale, sa vezi "cat prinde atelajul". Pe mine ma ia somnul pe autostrada. Si oricum tot cu 100-110 merg. Doar ca merg drept. Plictiseala...

Partajează acest post

Link spre post

5000 km si n-ai iesit pe autostrada?

Sigur ceva fac prost eu.. mi se pare de 10 ori mai safe pe autostrada decat pe ORICE alt drum al patriei...

Ok..poate ar trebui sa ma calmez..si sa merg cu 40 km/h in oras...

Pe 1 mai anul acesta am plecat la Viena. Pe mareata autostrada A1 pe la circa km 60 am depasit un TIR, viteza cam 110 km/h. Dupe ce trec de axele spate sare in fata mea la vreo 2-3 m de sub TIR o piesa cilindrica de circa 30 cm lungime si vreo 20 cm diametru, Din 2 topaituri este in balustrada dintre sensuri si evident de acolo sare inapoi spre mine. Singura chestie care mi-a venit in minte sa fac a fost sa accelerez - si bine am facut - si drept urmare cand a venit piesa inapoi m-a lovit in crash-bar-ul de la motor si in cizma stanga. Lovitura a fost destul de solida, noroc ca fiind motorul greu - impreuna aveam cam 600 Kg - nu m-a impins prea mult spre camion. O mobra usurica avea toate sansele sa ajunga sub camion. Ca si mine de altfel daca mi-ar fi sarit in roata fata.

Asadar autostrada nu este de 10 ori mai safe decat alte drumuri. Mai umbla la cifre :)

Depinde cum ai noroc. Adica cum se deicde acolo sus. Daca a venit momentul sa pleci, se petrece si stand pe loc :).

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.